7 listopada - Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Od 2013 roku 7 listopada, z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.

W związku z tym uczniowie klasy 2A (fizyka rozszerzona) postanowili przybliżyć innym takie pojęcia jak fizyka medyczna, fizyk medyczny. Wykonali plakaty, z których można było dowiedzieć się, jaki jest zakres zainteresowań fizyki medycznej, na jakie działy można ją podzielić, na czym polega praca fizyka medycznego. Plakaty zostały umieszczone na korytarzu pierwszego piętra – każdy mógł się z nimi zapoznać. Oprócz tego uczniowie wybranych klas wysłuchali prelekcji przygotowanej przez koleżanki i kolegów z kl. 2A. Młodzież bardzo ciekawie opowiadała o historii powstania fizyki medycznej, jej rozwoju, uczonych, którzy ją stworzyli … Również można było dowiedzieć się, które uczelnie w Polsce kształcą fizyków medycznych i gdzie znajdują oni zatrudnienie.

Uczniowie kl.2A przygotowali także konkurs fizyczny – poprawna odpowiedź na wylosowane pytanie była nagradzana ciastkiem.

W dniu 8 listopada część uczniów z kl. 2A i 3A (fizyka rozszerzona) odwiedziła szamotulski szpital. Kierownik Fizykoterapii opowiedział im, na czym polega fizykoterapia, pokazał stosowane urządzenia, w których wykorzystuje się takie zjawiska fizyczne jak światło, prąd, ultradźwięki, pole magnetyczne. Oddziałuje się za ich pomocą na ludzki organizm, który reaguje na te bodźce w określony sposób, na przykład przyspieszając procesy regeneracji. Działanie wybranych urządzeń zostało zademonstrowane na ochotnikach. Młodzież obejrzała również tomograf komputerowy i wysłuchała bardzo ciekawej prelekcji.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach za umożliwienie nam zgłębienia zagadnień związanych z fizyką medyczną oraz pracownikom, którzy poświęcili nam swój czas.