DZIEŃ KROPKI

Od kilkunastu lat 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, twórczości i rozwijania talentów.

Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książeczkę „The Dot”. Historia małej Vashti, która za sprawą zwykłej kropki i niezwykłej nauczycielki plastyki uwierzyła w siebie, zdobyła popularność na całym świecie. Książkę przetłumaczono na ponad 20 języków, została wydana alfabetem Braille’a i stała się impulsem do ustanowienia tego niezwykłego święta. Jeśli nie znacie jeszcze historii Vashti, możecie ją obejrzeć w krótkim filmie poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ

Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, zaprezentować swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się bawić. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają niepowtarzalne "kropkowe" dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

My, czyli „detektywi” z klasy 2J z wychowawczynią, uzbrojeni w aparaty fotograficzne, poczucie humoru i kreatywne podejście do zadania, postanowiliśmy w ciągu 15 minut znaleźć jak najwięcej kropek w otaczającej nas szkolnej rzeczywistości. Wybrane efekty tych „kropkowych” poszukiwań prezentujemy w wirtualnej wakeletowej galerii, do której odwiedzenia zachęcamy:

https://wakelet.com/wake/ElZN14TPLAXac_9nnV1LD

Zapraszamy też całą szkolną społeczność, zwłaszcza uczniów klas I, do wspólnej „kropkowej” zabawy: czy znacie już swoją szkołę na tyle dobrze, by zidentyfikować obiekty/miejsca na tych zdjęciach przedstawione - ?