Zeszły piątek tj. 12.10.2018r. obfitował w nietypowe przeżycia i zapisał się jako pionierski w historii szkoły, a nawet całego powiatu.

Już od rana nie można było nie zauważyć na parkingu szkolnym ogromnej lśniącej ciężarówki z ciekawymi hasłami reklamowymi. Ten nietypowy gość to Mobilne Centrum Edukacyjne, które przyjechało do nas z Warszawy z ramienia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Programu Erasmus +. Celem wizyty było pokazanie naszym uczniom klasy przyszłości oraz dokonanie ceremonii wręczenia prestiżowej nagrody European Language Label.

Przedstawiciele naszej szkoły – członkowie grupy projektowej ‘Living together’ zostali laureatami tej nagrody za przeprowadzenie projektu edukacyjnego ‘Living together: multiculturalism in the Polish-Lithuanian Commonwealth’ wraz ze szkołą Hanover High School z Hanover w Stanach Zjednoczonych. Zapewne wszyscy pamiętamy wizytę uczniów i nauczycieli z dalekiej Ameryki w naszej szkole. Komisja konkursowa doceniła niestandardowe działania związane z tą wizytą podejmowane w celu uczenia języka angielskiego jako narzędzia komunikacji, interdyscyplinarność projektu oraz zaangażowanie wielu podmiotów tj. naszej szkoły wraz z organem prowadzącym – Starostwem Powiatowym w Szamotułach, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Polin w Warszawie, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie n. Nerem oraz Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’.

European Language Label - Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. Oprócz statuetki oraz certyfikatu podpisanego przez Minister Edukacji – Panią A. Zalewską, grupa projektowa zdobyła dla szkoły również nagrody rzeczowe: iPada oraz gry edukacyjne. Ponadto, przez cały dzień uczniowie mogli korzystać z dobrodziejstw Mobilnego Centrum Edukacyjnego dowiadując się jak wykorzystać multimedia w uczeniu się języków obcych oraz łączyć przyjemne z pożytecznym bawiąc się w wirtualnej rzeczywistości za pomocą okularów VR.

Jesteśmy dumni, że ponownie uczniowie i nauczyciele ‘Skargi’ udowodnili, że wspólnie kształtują i zmieniają życie oraz otwierają umysły kolejnych pokoleń absolwentów tak, jak głosił slogan na ciężarówce Mobilnego Centrum Edukacyjnego: ‘changing life, opening mind’.