Gość z Yad Vashem

W poniedziałek 5 marca w szamotulskim Muzeum – Zamek Górków uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Alexem Dancyg – historykiem, współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, koordynatorem seminariów dla nauczycieli z Polski, edukatorem kursów dla przewodników opiekujących się grupami młodzieży izraelskiej, która przyjeżdża do Polski by odwiedzać hitlerowskie obozy zagłady. Jednocześnie rodowitym warszawiakiem, mieszkańcem kibucu Nir Oz i zagorzałym kibicem polskich sportowców.

Alex Dancyg poruszał różne wątki trudnej przeszłości polsko-żydowskiej. Podkreślał, że jego działalność edukacyjna zawsze polegała na pielęgnowaniu relacji polsko-żydowskich "My jesteśmy skazani na dialog, bo nie ma historii Żydów bez historii polskich Żydów i nie ma historii Polski bez polskich Żydów. Dialog sam się nie zrobi, to sprawa pracy organicznej." Gość z ogromnym sentymentem wspominał czasy własnej młodości oraz podkreślał swój silny związek emocjonalny z Polską.

Odpowiadając na pytania młodzieży akcentował wyjątkowość Zagłady zorganizowanej przez Niemcy hitlerowskie i wykorzystywanie współcześnie tego faktu do celów politycznych. Co przy ignorancji ze strony polityków po obu stronach, może zniweczyć lata jego pracy. Zapytany o problem tożsamości (wyjechał z Polski mając dziewięć lat) podkreślał, że jest zakochany w polskiej literaturze i dumny z sukcesów polskich sportowców, że ma dwie ojczyzny: Polskę i Izrael.

W godzinach popołudniowych nasz gość spotkał się z nauczycielami Powiatu Szamotulskiego.