Greifswald

W dniu 29.10.2019 r. grupa uczniów ZS nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. P. Skargi w Szamotułach wzięła udział w wyjeździe do Instytutu Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka w Greifswaldzie (Niemcy). Znajduje się tam eksperymentalny stellarator noszący nazwę Wendelstein 7-X. Obecnie jest to największy eksperyment na świecie. Koszt jego budowy to ok. 500 mln euro. W stellaratorze symulowane są warunki panujące we wnętrzu gwiazd. Celem badań jest doprowadzenie do zbudowania urządzenia, w którym synteza termojądrowa mogłaby być wykorzystana w sposób kontrolowany i które dałoby ludziom dostęp do bardzo wydajnego, bezpiecznego źródła energii.

Uczniowie klas: 2A i 3A, uczący się fizyki w rozszerzeniu, najpierw uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie dr. Macieja Krychowiaka (polskiego fizyka pracującego w Instytucie w Greifswaldzie), omawiającym m. in. budowę stellaratora, zjawiska w nim zachodzące, cel prowadzonych badań, napotykane trudności. Następnie zostali oprowadzeni przez naukowca po Instytucie. Oczywiście głównym celem było obejrzenie stellaratora.

Celem wycieczki było zgłębianie zagadnień związanych z pozyskiwaniem energii (opanowanie fuzji termojądrowej jako szansa na dużą ilość czystej energii); rozbudzenie indywidualnych zainteresowań uczniów zjawiskami fizycznymi, osiągnięciami technologicznymi; kształtowanie naukowych poglądów na świat.

Dzięki dr. Maciejowi Krychowiakowi, który wspaniale zaopiekował się naszą grupą, cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania oraz zachęcał do odbywania praktyk w różnych placówkach naukowych m. in. w Instytucie Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka w Greifswaldzie (część młodzieży była tym bardzo zainteresowana), uważamy, że cel ten udało się nam zrealizować w 100%.