Młodzi geografowie na Wydziale Geografii UAM

W poniedziałek 9 kwietnia uczniowie szamotulskiego liceum realizujący geografię jako przedmiot rozszerzony wybrali się wraz z opiekunami p. Alicją Dąbrowską oraz p. Leszkiem Wlazikiem na WNGiG UAM Poznań. Dzięki życzliwości profesorów i doktorów tegoż wydziału młodzież mogła wejść na teren ogródka meteorologicznego, gdzie każdy mógł indywidualnie dokonać odczytu choćby temperatury, opadu, usłonecznienia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w wydziałowy archiwum kartograficznym, w którym młodzież miała możliwość odczytać różnorodne informacje dotyczące obszaru gminy Szamotuły czy być świadkiem skanowania wielkoformatowego mapy na potrzeby ich archiwizacji. Podążając śladami meteorytów młodzież odwiedziła Muzeum Ziemi, w którym zdeponowane zostały meteoryty odnalezione na obszarze Rezerwatu Morasko, który to rezerwat był kolejnym punktem wycieczki. Tam uczniowie podążając zgodnie z mapą odnaleźli wszystkie jeziora kraterowe, a także wspięli się na najwyższe wzniesienie Pojezierza Poznańskiego – Górę Moraską (153,8 m n.p.m.). Tego dnia wyjątkowo dopisała piękna, wiosenna pogoda, a przede wszystkim dobre humory wszystkich uczestników wyjazdu.