Nagrodzeni w konkursie wiedzy o generale Stanisławie Maczku

W wyjeździe do Tielt organizowanym i ufundowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach brali udział uczniowie nagrodzeni w konkursie wiedzy o generale Stanisławie Maczku. Ze szkół powiatowych wyróżnieni zostali młodzi ludzie z Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2, czyli z popularnie określanego "Rolnika" i "Skargi". Spośród naszych uczniów w wyprawie wzięli udział : Kinga Łączkowska, Mateusz Skrzypczak, Witek Zieliński oraz Przemysław Szałata.

Podczas naszej wyprawy uczestniczyliśmy w ceremoniach upamiętniających wyzwolenie miasta Tielt przez 1 dywizję pancerną gen. Maczka oraz w uroczystościach na cmentarzu wojskowym w Bredzie.

Szczególnie wzruszające były uroczystości z udziałem kombatantów i ich rodzin na cmentarzach w Tielt i Bredzie. W mieście partnerskim Tielt hołd żołnierzom polskim, którzy wyzwalali tę miejscowość, oddały władze oraz uczniowie szkoły podstawowej. Wspólnie złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze.

Wyjazd miał też mniej oficjalny, trochę turystyczny charakter. Uczestnicy wyprawy mogli podziwiać niezwykle piękną architekturę belgijskich Tielt i Brugii a także holenderskiej Bredy. Wyjątkowo urokliwą atrakcją okazała się przejażdżka łodziami po kanałach przypominających Wenecję. Mimo pogody, która nie dopisywała, po wyjeździe zostało mnóstwo miłych wspomnień i pięknych zdjęć.