Aktualności

20.06.2023 | 23:46

Informacja o zakończeniu roku szkolnego 2022/23

23 czerwca 2023 roku zakończymy rok szkolny 2022/23, z tej okazji zapraszamy wszystkich na Mszę św. do szamotulskiej bazyliki na godz. 8.00 oraz do szkoły na godz. 9.00.

Uroczystość odbędzie się w hali Szamotulanka.

15.06.2023 | 23:08

O rynku pracy w powiecie szamotulskim

Dnia 13 czerwca w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć pracownika Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach Panią Magdalenę Magdziarek. Spotkanie to dedykowane było dla klas 3AB i 3D, które realizując geografię na poziomie rozszerzonym w swym programie analizują również lokalny rynek pracy i poziom bezrobocia w regionie. Podczas tej wizyty mieliśmy okazję dowiedzieć się jakich pracowników dziś poszukują przedsiębiorcy, z czego wynika aktualne bezrobocie, jakimi działaniami może wesprzeć urząd osoby poszukujące zatrudnienia. Prelekcja zdecydowanie miała dla nas wydźwięk praktycznego podejścia do obrania przez nas dalszej drogi kariery i podjęcia życia zawodowego.

11.06.2023 | 17:41

XX Konkurs Literacki o Złotą Wronę

2 czerwca 2023 r., w kameralnej przestrzeni Biblioteki Publicznej we Wronkach, odbyła się finałowa gala podsumowująca XX Konkurs Literacki o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę.

Temat jubileuszowej edycji konkursu poruszał trudny emocjonalnie, ale ważny dla młodych ludzi problem i nawiązywał do słów patronki roku 2023:

Wyraźnie teraz przypominam sobie,

jak ludzie, widząc mnie, milkli wpół słowa.”

(Wisława Szymborska)

Co czyni dziś człowieka samotnym?

Jakie są przejawy samotności we współczesnym świecie?

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże – wpłynęło ponad 80 prac. Tym bardziej cieszy sukces uczennic i uczniów naszego liceum, którzy w kategorii szkół średnich zdobyli aż 5 z 6 przyznanych nagród:

· Mikołaj Stachowiak (klasa III E) – I miejsce – Złota Wrona

· Aleksandra Flis (klasa III E) – III miejsce – Brązowa Wrona

· Makary Nowierski (klasa I E) – wyróżnienie

· Małgorzata Skrzypek (klasa II F) – wyróżnienie

· Joanna Stachowiak (klasa II F) – wyróżnienie

O podkreślanej przez przewodniczącego jury - Jerzego Grupińskiego dojrzałości refleksji młodych adeptów pióra oraz interesującej formie nagrodzonych opowiadań warto się o przekonać osobiście. Zapraszamy do lektury prac, zebranych w kolekcji dostępnej pod poniższym linkiem:

https://bit.ly/Wrony2023

Nagrodzonym Autorkom i Autorom oraz ich opiekunce, pani Elżbiecie Mizgalskiej, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia p. Joanna Janicka

11.06.2023 | 17:38

Magiczny Dzień Dziecka

1 czerwca uczniowie klasy IE z Przyjaciółmi, a 2 czerwca - z II B przenieśli się w baśniowy świat musicalu „Piękna i Bestia”. Najnowszy spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu zasłużenie zbiera znakomite recenzje i przyciąga tysiące zachwyconych widzów w każdym wieku.

Wzruszająca, nasycona rozmaitymi emocjami fabuła. Siła uniwersalnego przesłania o potędze miłości. Wspaniała muzyka i piosenki. Interesujące kreacje aktorskie. Lekkość i humor. Profesjonalizm i kunszt muzyków, wokalistów i tancerzy. Niewiarygodna kreatywność twórców spektaklu, którzy przenoszą akcję do … wnętrza książki, by wyczarować na tak maleńkiej scenie i miasto, i las, i zamek. Współgrające z tą koncepcją zachwycające „wycinankowe” kostiumy i scenografia. Wspaniałe efekty świetlne. Nie, Magii Teatru nie da się opisać - to po prostu trzeba przeżyć osobiście!

Byliśmy urzeczeni i zaczarowani. Po długiej owacji na stojąco okazało się jednak, że to jeszcze wcale nie koniec wrażeń. Z okazji Dnia Dziecka zespół teatru przygotował bowiem dla nas specjalną niespodziankę – spotkanie z Bellą i Księciem w foyer! Odtwórcy głównych ról – Urszula Laudańska i Rafał Szatan - cierpliwie pozowali do setek zdjęć i rozmawiali z widzami. Rzecz jasna, i my skwapliwie skorzystaliśmy z okazji, by osobiście podziękować i pogratulować Artystom.

To był niezapomniany, magiczny Dzień Dziecka.

07.06.2023 | 21:39

"Pod słońcem Toskanii"

W dniach od 26 maja do 1 czerwca grupa uczniów z naszego liceum udała się na wycieczkę do przepięknej krainy oliwek, cyprysów i średniowiecznych budowli. Po długiej podróży na wszystkich uczestników czekała kąpiel w basenie i chillout w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności. Drugiego dnia zobaczyliśmy między innymi Krzywą Wieżę w Pizie i degustowaliśmy prawdziwą włoską pizzę. Kolejne dni wypełnione były spacerami po urokliwych uliczkach Sieny, cudownymi widokami cyprysowych alejek i wzgórz obsypanych licznymi winnicami. Dla miłośników sagi "Zmierzch" odwiedziliśmy Volterę, a ducha średniowiecza poczuliśmy w historycznym miasteczku San Gimignano. Nie można tez pominąć spaceru nad przepięknym jeziorem Garda, a następnie wizyty pod słynnym balkonem w Weronie. Oczywiście czym byłaby ta wyprawa bez naszego DJ Bartolomeo, który wprowadził włoski i weselny klimat podczas pokonywania toskańskich wzgórz. Nie wspomnimy już o odtańczonym na postoju polonezie. To był wspaniały czas pełen wrażeń, słońca, wąskich uliczek, urokliwych kamieniczek, oliwek, makaronów, sera Parmiggiano Regiano i wspaniałej włoskiej muzyki. Wspomnienia pozostaną. Ciao Italia!

07.06.2023 | 21:32

"Przywołanie z niepamięci"

Po wielu miesiącach zakończyliśmy główne prace w projekcie " Przywołanie z niepamięci", który realizowaliśmy wspólnie z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury. Na prace projektowe otrzymaliśmy dofinansowanie z Muzeum Polin w ramach programu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe".

Celem naszego projektu było przywrócenie do społecznej pamięci sylwetek osób, rodzin żydowskich i niemieckich mieszkających w naszym mieście. Informacje biograficzne stały się punktem wyjścia do działań artystycznych.

W tej pracy wspierali nas: profesor Joanna Roszak, profesor Krzysztof Balcerowiak i pan Damian Kłaczkiewicz. Opiekunowie trzech grup czuwali nad jakością grafik, plakatów i dzieł literackich. W ciągu wielu miesięcy zbierania informacji i kompletowania informacji o dawnych obywatelach Szamotuł dotarliśmy, między innymi, do Nowego Jorku, gdzie znajdują się archiwalia związane z naszym miastem. Dzięki wskazówkom pana Andrzeja Nowaka pozyskaliśmy kilka projektów architektonicznych przechowywanych w nowojorskiej bibliotece The Jewish Theological Seminary. Już wiemy jaki był projekt budynku szkoły żydowskiej w Szamotułach w 1897 roku. Na dokumencie widnieje podpis właściciela firmy budowlanej z Szamotuł Henryka Wysockiego, którego przypominaliśmy kilka lat temu w innym naszym projekcie (http://zapomnianiszamotulanie.skarga-szamotuly.edu.pl/).

Uczennice i uczniowie stworzyli oryginalne teksty, plakaty i grafiki wykorzystujące elementy biografii szamotulskich rodzin. Otwarcie wystawy i pokazanie swoich dokonań było emocjonującym przeżyciem i okazją do pochwalenia się swoimi pasjami. Kolejny raz młodzież zaskoczyła dorosłych oryginalnością ujęcia tematu i twórczym wykorzystaniem elementów z przeszłości. W taki niestandardowy sposób chcieliśmy przypomnieć obywateli naszego miasta, ich wkład w krajobraz kulturowy i dzisiejszą nieobecność.

Wystawa w naszej szkole dokumentuje pracę autorek, autorów oraz ich mentorów i mentorki. Słowa podziękowania kierujemy do pomagającym nam osobom z Muzeum Zamek Górków i SzOKu.

01.06.2023 | 22:20

Niewidzialna ulica

Klasa 1f poznała dwa oryginalne miejsca w Poznaniu. "Niewidzialna ulica" stwarza okazję zwiedzającym, by mogli zobaczyć świat, o którym nie mamy pojęcia. Przez kilkadziesiąt minut poruszamy się w całkowitej ciemności i musimy poradzić sobie bez użycia wzroku. Doświadczamy i wchodzimy w interakcje z otoczeniem bez używania zmysłu wzroku. Wyobrażamy sobie, z jakimi trudnościami zmagają się osoby z niepełnosprawnościami i jaki wysiłek wkładają w codzienne funkcjonowanie.

Drugą poznaną przestrzenią było Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki, w którym można dotknąć prawie wszystkich eksponatów, sprawdzić jak działają i spróbować pisać "na opak".
Pobyt w miejscu, gdzie iluzja spotyka się z nauką i sztuką, dał nam możliwość doświadczenia nieznanego dotąd świata. Poddaliśmy w zwątpienie to, co widzą nasze oczy. Tym razem poznawaliśmy Poznań w niestandardowych miejscach i wzbogaciliśmy naszą wyobraźnię.

01.06.2023 | 22:14

Powiatowy projekt wizyt w miejscach pamięci 2023

Kilka dni temu zakończyliśmy realizację wiosennej odsłony projektu wizyt w miejscach pamięci. Uczennice i uczniowie klas trzecich odwiedzili muzeum w Żabikowie. Muzealni edukatorzy przedstawili obraz okupacji hitlerowskiej w naszym regionie. Niezwykle pomocne okazały się wspomnienia więźniów obozu, dokumenty i fotografie poświadczające okrucieństwo i prześladowania. Kilkugodzinny pobyt w muzeum grupy kończyły w ciszy i skupieniu pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Zapaleniu znicza towarzyszyły chwile zadumy, refleksji lub modlitwy. Zajęcia w muzeum odbywają się dzięki finansowaniu kosztów transportu przez samorząd powiatowy.

01.06.2023 | 22:10

„Nici z planety''

W dniu 29 maja 2023 r. grupa 8 uczennic klasy 2C z powodzeniem reprezentowała naszą szkołę w projekcie ,,Nici z planety'', organizowanym przez studentów Politechniki Poznańskiej. Konkurs miał na celu podniesienie świadomości ekologicznej (zwłaszcza u młodzieży), promując nadawanie ubraniom drugiego życia przez poddanie ich przeróbkom krawieckim i customizacji. Dziewczyny na wybiegu przedstawiły swoje propozycje outfitów i odniosły ogromny sukces. Na podium stanęły Adrianna Chwalisz - z I miejscem i nagrodą publiczności oraz Martyna Kastelli - z III miejscem. Udział w projekcie był dla wszystkich uczestniczek inspirującym doświadczeniem i okazją do zdobycia nowych kompetencji.

28.05.2023 | 21:37

Gala na Zamku Królewskim w Warszawie

Niedawno pisaliśmy o sukcesie uczniów klasy 3F, którzy brali udział w VI edycji projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W minionym tygodniu odbyła się uroczysta gala na Zamku Królewskim w Warszawie, w której nagrodzeni uczniowie wzięli udział ,prezentując przed szacownym gronem swoją nagrodzoną etiudę filmową. Wystąpienie w roli ważnego Gościa w Sali balowej Zamku Królewskiego to doświadczenie, które na długo pozostanie we wspomnieniach uczniów ze "Skargi". Jeszcze raz gratulujemy Justynie, Aleksandrze, Nikodemowi, Kajetanowi, Albertowi i Filipowi.