Aktualności

10.11.2023 | 9:04

Połowinki

27 października 2023r. w naszej szkole odbyły się połowinki klas trzecich. Impreza została zorganizowana przez rodziców z pomocą nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele klas trzecich wraz z mamą naszej koleżanki Martyny zadbali o cudowny wystrój , tworząc ściankę do zdjęć oraz dekoracje. Muzyka puszczana przez DJ Simona porywała do tańca. Dostarczony catering dodawał nam sił do dobrej zabawy. Szczególne podziękowania ślemy do wychowawców, którzy wraz z rodzicami zadbali o nasze bezpieczeństwo. Tegoroczne połowinki zapadną na długo w naszej pamięci!

Dziękujemy, uczniowie klas trzecich.

08.11.2023 | 23:38

Wykład ,,Dzieło Mikołaja Kopernika i jego odbiór przez wieki''

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

zaprasza na

Wykład ,,Dzieło Mikołaja Kopernika
i jego odbiór przez wieki''

oraz

II Szamotulskie Dyktando
o ,,Pióro Edmunda Calliera''

Na Wykład „Dzieło Mikołaja Kopernika i jego odbiór przez wieki”
zapraszamy już 18 listopada 2023 r. o godz. 16:00

Szamotuły, ul. Rynek 10

Na II Szamotulskie Dyktando o „Pióro Edmunda Calliera” zapraszamy 25 listopada 2023 r.
Szamotuły, ul. Rynek 10

O godz. 9:00 odbędzie się dyktando dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII.

O godz. 11:00 odbędzie się dyktando dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych.

Treść dyktanda odczyta aktor Piotr Witoń.

Udział w dyktandzie należy zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie pod nr 61 29 21 361
lub na adres e-mail: czytelnia@biblioteka-szamotuly.pl, do 23 listopada 2023 r.
Uczestnicy zobowiązani są dostarczyć wypełnioną kartę zgłoszeniową.

Szczegółowy regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępne są tutaj.

Więcej informacji na www.biblioteka-szamotuly.pl

Serdecznie zapraszamy!

07.11.2023 | 18:01

KSIĄŻKI DLA NASZYCH UKRAIŃSKICH PRZYJACIÓŁ I NIE TYLKO

Biblioteka szkolna w ramach akcji solidarni z Ukrainą pokazuje, że biblioteka jest dla nich miejscem, w którym uzyskają potrzebne informacje, nauczą się nowych rzeczy i miło spędzą czas.

Zakupiono wiele pozycji o różnorodnej tematyce w języku ukraińskim:

  1. Rozmówki polsko-ukraińskie
  2. Prawo jazdy po ukraińsku
  3. Biały kieł
  4. Podróże Guliwera
  5. Księga dżungli
  6. Seria o Harrym Potterze
  7. Szklany tron
  8. Król z bliznami
  9. Komiks pt. Wola
  10. Tokio Forever

i inne.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z księgozbiorem.

06.11.2023 | 19:50

Naszym gościem był Piotr Lisek

Poniedziałek 6 listopada rozpoczęliśmy miłym spotkaniem z Piotrem Liskiem - Wicemistrzem Świata w skoku o tyczce (Londyn 2017), Brązowym medalistą Mistrzostw Świata (Pekin 2015, Doha 2019), Brązowym medalistą Halowych Mistrzostw Świata (Portland 2016, Birmingham 2018), Halowym Mistrzem Europy (Belgrad 2017), Halowym Wicemistrzem Europy (Glasgow 2019, Stambuł 2023), Brązowym medalistą Halowych Mistrzostw Europy (Praga 2015, Toruń 2021), wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i absolutnym rekordzistą Polski z wynikiem 6,02m. "Jak osiągnąć sukces?" - na to pytanie i wiele innych odpowiadał podczas spotkania z młodzieżą Wybitny Sportowiec Piotr Lisek. Dziękujemy za poświęcony czas, cenne rady, motywację do działań, serdeczny uśmiech i pozytywną energię.
Życzymy dalszych sukcesów!

31.10.2023 | 19:59

Wizyta na UP

W ramach projektu Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników uczniowie klasy medycznej 1C1 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na początku młodzi przyrodnicy wzięli udział w wykładzie prof. UPP dr hab. Agnieszki Tomkowiak na temat izolacji DNA z tkanki roślinnej. Po wykładzie Pani profesor ogłosiła konkurs na najlepiej wyizolowane DNA. Kolejną częścią warsztatów była samodzielna praca w laboratorium pod czujnym okiem Pani profesor i jej doktorantki, w celu wyizolowania DNA z liści metodą kolumienkową. Uczniowie uczyli się obsługi pipet automatycznych, wirówki, łaźni wodnej oraz spektrofotometru. Zapoznali się również z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym. W przerwie Pani profesor przygotowała dla młodzieży słodki poczęstunek. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielką sąsiedniej Katedry Uprawy Roślin i Roli, która opowiedziała o kierunkach studiów tej katedry. Na koniec uczniowie sprawdzili koncentrację i czystość wyizolowanego DNA, a Pani profesor wyłoniła zwycięzcę konkursu, który został nagrodzony.

30.10.2023 | 22:45

Trochę inna lekcja wychowawcza

W naszej szkole z ponad 100-letnimi tradycjami staramy się dbać o kultywowanie spuścizny kulturowej naszego regionu.

Uczniowie Skargi, jako członkowie Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’, działają jako ambasadorzy polskości za granicą. We wrześniu Julia Walkiewicz (2a) oraz Marta Machaj (2f) prezentowały nasze tradycyjne stroje, przyśpiewki i tańce szamotulskie (i nie tylko) w dalekim Meksyku.

Natomiast w październiku klasa 4D1 poznawała tradycyjny haft szamotulski na lekcji wychowawczej na zajęciach z p. M. Kolat-Rzepecką z SzOKu w Szamotułach (w ramach projektu ‘Wyszywoczki’). Uczniowie otrzymali w prezencie ‘Skarb Szamotulski’ – tę wymowną nazwą opatrzono zestaw hafciarski, który pozwala nauczyć młodsze pokolenia jak nasi przodkowie ozdabiali swoje stroje. Lekcja zapewniła nam dobrą zabawę, ale jednocześnie uzmysłowiła, iż wiedza o tradycji i kulturze to nasz skarb, z którego powinniśmy być dumni. Przechowywanie informacji o tym jak wyglądało życie naszych przodków oraz przekazywanie ich kolejnym pokoleniom to patriotyzm XXI wieku. Zachęcamy młodzież do takiej postawy.

30.10.2023 | 22:36

W jesiennym lesie

Uczniowie klasy 3D, realizujący przedmioty przyrodnicze jako rozszerzenie, mieli dziś niebywałą okazję utrwalić i pogłębić swoją wiedzę odwiedzając Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju koło Lubasza. Na terenie dawnych posiadłości Hochbergów stworzona została inspirująca wystawa flory i fauny polskich lasów, a spacerując po Morenie Czarnkowskiej można było na żywo rozpoznać orzeszki buku czy spróbować młodych pędów pokrzywy. Na zakończenie pokrzepiliśmy swoje ciała kiełbaską z ogniska. A wszystko to w blasku jesiennego słońca i pełnej palety jesiennych kolorów.

30.10.2023 | 22:35

Uczennice i uczniowie Skargi w akcji "Zapal znicz pamięci"

W ostatnich dniach października w wielu miejscowościach Wielkopolski, Pomorza i Śląska mieszkańcy zapalają znicze mające upamiętnić ofiary pierwszych miesięcy okupacji na terenach włączonych do Niemiec. W ten sposób przypominamy o tragicznych wydarzeniach jakie rozegrały się w wielu miastach i wsiach w początkach okupacji. Młodzież Skargi od wielu lat odwiedza miejsca pamięci na ulicy Franciszkańskiej i na Rynku, poznaje niektóre szczegóły okupacji w naszym regionie. Akcja społeczna upamiętniania osób rozstrzelanych w 1939 i 1940 odbywa się po raz piętnasty a patronat sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz IPN i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

24.10.2023 | 20:15

Ankieta dotycząca projektu

Grupa uczniów Naszej szkoły bierze udział w projekcie, który ma na celu polepszenie jakości życia mieszkańców w Naszym mieście! Aby pomóc im w realizacji, zachęcamy do wzięcia udziału w stworzonej przez nich anonimowej ankiecie.
link: https://liblink.pl/8k4HCNXj96

23.10.2023 | 19:38

Spotkanie z Piotrem Liskiem

Zapraszamy na spotkanie motywujące z Piotrem Liskiem "Jak osiągnąć sukces" - Hala Szamotulanka 6.11.2023 o godz.11.00.

Przyjdź! Posłuchaj!