„Piotrelle” w Teatrze Nowym

Obchodzi mnie wyłącznie świat i życie, ponieważ sam jestem światem i życiem.

Sławomir Mrozek

Od lutego 2019 roku młodzi pasjonaci teatru z naszej szkoły zacieśniają związki z poznańskim Teatrem Nowym. Zaprzyjaźnili się z nim w ubiegłym roku, gdy poznawali sceniczne sposoby wyrażania emocji i oglądali przedstawienie pt. „Drugi spektakl”. Zwiedzali też zakamarki teatru, poddawali się zabiegom charakteryzatorki.

Nawiązaliśmy współpracę z działem edukacji w rzeczonym teatrze, która zaowocowała objęciem naszej grupy patronatem artystycznym i edukacyjnym Teatru Nowego.

Znaleźliśmy przychylnych ludzi, którzy zgodzili się pomóc i dzięki ich wsparciu dwa razy w miesiącu uczniowie korzystają z warsztatów teatralnych. Gdyby nie środki uzyskane od życzliwych nam przedsiębiorstw, przygoda z Teatrem Nowym nie byłaby możliwa. Dziękujemy firmie Gałopol i jej prezesowi, panu Marianowi Pankowskiemu oraz państwu Wandzie i Wojciechowi Kalinowskim prowadzącym Przedsiębiorstwo Handlowe w Kaźmierzu.

Młodzież także zaangażowała się w zbieranie środków na projekt. Zysk ze sprzedaży biżuterii wykonanej na warsztatach artystycznych zasilił nasz budżet.

Profesjonalista, aktor - Sebastian Grek – w lutym tego roku zaczął współpracę z naszą wesołą gromadką. Z wirtuozerią i pedagogicznym talentem wprowadza uczniów w zaczarowany świat scenicznych emocji. Poznają sposoby panowania nad własnym ciałem, otwierają się i dzielą refleksjami, pragnieniami, problemami, ale też zaczynają doceniać rolę ciszy i powściągliwości. Przełamują własne słabości, przekraczają granice. Czas zajęć mija szybciej niż lekcje. Jeszcze w pociągu żyjemy etiudami, scenkami i pomysłami, które urodziły się w trakcie zajęć.

My, dorośli, uczymy się razem z młodzieżą. Zauważyliśmy, że w teatrze, paradoksalnie, jest więcej prawdy niż w życiu oraz uświadamiamy sobie, jak trudna i ważna jest tolerancja. Być może właśnie te refleksje będą tematem przewodnim przedstawienia dyplomatoryjnego planowanego w czerwcu w Poznaniu. Sztuka powstaje na bieżąco. Pracujemy nad nią wspólnie. Poza salą prób przy ulicy Dąbrowskiego także w szkole. I właśnie tutaj pan Sebastian gościł 4 kwietnia. Na warsztatach było mnóstwo zabawy, hałasu i konkretnego działania. Cieszymy się, że nas odwiedził.

Ta niezwykła przygoda z teatrem wymaga wyrzeczeń, ale jest ich warta. Świadczą o tym wypowiedzi młodych aktorów przytoczone poniżej:

Nasze panie (…) ostatnio zorganizowały coś niezwykłego – projekt Piotrelle w Teatrze Nowym. Poznański aktor Sebastian Grek, który prowadzi zajęcia, pokazuje nam bardzo ciekawe ćwiczenia w rozluźnianiu umysłu i koncentrowaniu się. Jestem pewna, że skorzystam z tych ćwiczeń także w innych okolicznościach. Czuję, że ten projekt zaważy na mojej przyszłości. Marcelina Kastelli

Na pierwszych zajęciach trochę się stresowałam, ale gdy zobaczyłam pozytywne nastawienie prowadzącego, stres zniknął. Ada Fricz

Na warsztaty w teatrze nie byłam w ogóle gotowa, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Wybrałam się tam z czystej ciekawości, by zyskać jakieś doświadczenie. Okazało się, że jest naprawdę fajnie, można przeżyć coś zaskakującego. Emilia Kaczmarek

Zajęcia prowadzone przez doświadczonego aktora pokazują nam, jaka trudna jest praca w teatrze i ile jeszcze jest jej przed nami.

Mam nadzieję, że na tych warsztatach pokażę swoje możliwości i dostanę większą rolę niż rola aniołka.

Zajęcia zwykle zaczynamy od ustalenia bieżących zadań, następnie przechodzimy do ćwiczeń, tzw. etiud. Pomagają nam one zrozumieć pracę aktora i samych siebie.

Podejmując opiekę nad grupą teatralną, miałyśmy na uwadze pracę z ludźmi, którzy tego bardzo pragną. Determinację młodych adeptów sztuki teatralnej w dążeniu do celu i realizowaniu pasji widać podczas wykonywania zadań scenicznych, ale i wówczas, gdy przestają dostrzegać naszą obecność w sali prób i poza nią. Może właśnie dlatego, po kilku latach wspólnej pracy i zabawy, jesteśmy pewne, że to ma sens i działamy dalej, kierując się słowami znawcy teatru, A. Artauda: chociaż (…) teatr dosłownie nie przekształci ani kosmosu, ani człowieka, to przecież umie jednoczyć ludzi wokół wielkich mitów, dążności, idei.

Opiekunki szkolnego teatru: Natalia Szulc, Beata Jankowiak