Pisanie listów w obronie osób więzionych i prześladowanych

Pisanie listów w obronie osób więzionych i prześladowanych zostało zainicjowane przez warszawską grupę Amnesty International ponad dwadzieścia lat temu. Miliony przesłanych petycji na całym świecie są skutecznym narzędziem wywierania wpływu na władze polityczne różnych państw. W ten sposób udaje się doprowadzić do zwolnienia z więzienia osób prześladowanych i przetrzymywanych z powodów politycznych. Maraton Pisania Listów w grudniu staję się powoli tradycją uczniów i uczennic „Skargi”. Od kilku lat uczestniczymy w akcji na rzecz praw człowieka i cieszymy się z każdej informacji o zwolnieniu z więzienia. Tak się stało w połowie 2021 roku, pół roku po akcji wysyłania petycji do władz saudyjskich w obronie Nassimy al-Sadah. Wtedy dotarła do nas wiadomość o opuszczeniu więzienia obrończyni praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. Trudno o większe potwierdzenie sprawczości i skuteczności działań w obronie praw człowieczych.

W tym roku maraton w szkole przeprowadziła, w piątek 9 grudnia, grupa uczniów z klasy 2F. Spośród osób, które zaproponowała Amnesty International, inicjatorzy tegorocznego maratonu wybrali Joanah Mamombe, Cecillię Chimbiri i Netsai Marova z Zimbabwe. Kobiety aresztowane po proteście w Harare i oskarżone za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa i zgromadzeń. W ich obronie wspólnota szkolna napisała ponad 300 listów, które wysłaliśmy później do ambasady Zimbabwe w Berlinie. Działania wsparły też osoby, które doceniają znaczenie akcji i popierają działania młodzieży służące kształtowaniu postaw empatii i solidarności.