POMAGAMY I EDUKUJEMY

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu Polskiej Akcji Humanitarnej - Szkoła Humanitarna.

Grupa chętnych uczniów wraz z opiekunkami p. Justyną Kaczmarek i p. Anną Biedną zaangażowała się w różnorodne działania globalne.

W Tygodniu Edukacji Globalnej przygotowaliśmy wystawę na parterze szkoły w oparciu o kampanię edukacyjną PAH - STUDNIA DLA POŁUDNIA.

Uczniowie dowiadują się choćby tego, że przeciętny mieszkaniec Sudanu Południowego lub Somalii ma do dyspozycji 20 litrów wody dziennie do użytku osobistego oraz domowego. 20 litrów to tyle, ile spłukujemy jednorazowo w toalecie. Staramy się uświadomić starszym i młodszym, jak wiele rejonów świata ma problemy z bieżącą ,czystą wodą i co możemy zrobić, żeby wspierać te miejsca i mieszkających tam ludzi. Zachęcamy też do refleksji nad tym, w jaki sposób zużywamy wodę, czy robimy to rozsądnie…

Uczniowie przeprowadzają przez cały grudzień zajęcia w szkole.

Starsi licealiści byli też w Przedszkolu Jarzębinka, gdzie dzieci poznawały historię dziewczynki wędrującej po wodę, rysowały ilustracje, w których pokazywały, jak można oszczędzać wodę .

W najbliższym tygodniu zajęcia odbędą się też w Szkole Podstawowej nr 3.

Uczniowie, którzy są zazwyczaj edukowani, tym razem sami stali się edukatorami, co jest dla nich niesamowitym doświadczeniem.

Elementem akcji jest też prowadzenie zbiórki pieniędzy, które przeznaczymy na budowę studni w ramach działań PAH.