Powiatowy Projekt Wizyt w Miejscach Pamięci - rok szkolny 2018/19

Wiosną tradycyjnie, już po raz czwarty, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Projekcie Wizyt w Miejscach Pamięci. To pomysł na realizację edukacji poza szkołą, w miejscach związanych z tragiczną historią XX wieku. Uczniowie poznają szczegóły okupacji hitlerowskiej w Wielkopolsce w dwóch muzeach. Gimnazjaliści w trakcie wizyty w Żabikowie słuchają opowieści więźniów obozu karno-śledczego oraz analizują dokumenty, zdjęcia i inne źródła pokazujące cierpienia aresztowanych i przesłuchiwanych przez gestapo. W tym obozie przebywali więźniowie z Szamotuł i okolic, między innymi nauczyciel plastyki z naszej szkoły Stanisław Zgaiński (1907-1944). W zajęciach edukacyjnych w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uczestniczyła część naszych licealistów. Kilka klas zajęcia muzealne zrealizuje już po wakacjach, we wrześniu. Wizyty w muzeach możliwe są dzięki całkowitemu finansowaniu przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach.