Projekt "No more war"

W zakończonym roku uczennice i uczniowie klasy 2E uczestniczyli w całorocznym projekcie zainicjowanym przez Międzynarodową Radę Delficką zajmującą się promowaniem idei pokoju i zrozumienia poprzez sztukę oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Pomysł polegał na wykorzystaniu polsko-niemieckiego podręcznika historii "Europa. Nasza Historia” do kształtowania postawy aktywności w eksplorowaniu przeszłości oraz współpracy w międzynarodowych zespołach. Zaproszenie do działań przyjęły trzy szkoły z Niemiec i trzy z Polski.

Zespoły pracowały w tandemach polsko-niemieckich i wymieniały się efektami swoich prac. Pierwsze działania dotyczyły historii przed wybuchem wojny, następne czasów okupacji a szczególnie sposobów upamiętnienia. Małe grupy uczennic i uczniów szukały pomników, tablic upamiętniających wydarzenia z okresu 1939 do 1945. Osobne badania dotyczyły historii lokalnej i losów rodzin w okresie wojny i okupacji. Równolegle do opracowywania materiałów w szkole młodzież w zespołach spotykała się w onlinowej przestrzeni z artystami, którzy przygotowywali dziewczyny do warsztatów i dali wyobrażenie o czekających wszystkich zadaniach.

Podsumowanie prac odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, w ostatnim tygodniu roku szkolnego. Warsztaty z malarstwa, grafiki aktorstwa i fotografii wypełniały długie godziny w ciągu dnia a wieczory pochłaniała siatkówka. Jedna z uczestniczek podsumowała swój udział następująco: "całość wyjazdu mogłabym określić mianem niemożliwego do zapomnienia. Nowi ludzie, wiedza, doświadczenia i przyjaźnie. Ogromnie tęsknię za atmosferą panującą tam i oddałabym wszystko, żeby móc przeżyć to jeszcze raz."