„Spotkanie z Mendelejewem” w szkolnej bibliotece

6 marca 1869 roku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew zaprezentował światu układ okresowy pierwiastków chemicznych. Wszystkie wówczas znane pierwiastki zestawił w tabeli, szeregując je według mas atomowych.

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę tego wydarzenia, a rok 2019 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków.

Dla podkreślenia, że tablica pierwiastków jest jednym z najważniejszych osiągnięć nauki w czytelni biblioteki właśnie 6 marca uczennice Oliwia Gill (3gC) oraz Aleksandra Biniak (3gC) przybliżyły uczniom klasy 1 BE sylwetkę Mendelejewa.

Ten genialny uczony słynął z potężnej brody i bujnych włosów, palił mnóstwo papierosów, wstawał koło południa, żeby być z ukochaną dopuścił się bigamii, był nominowany 3 razy, ale nigdy nie otrzymał Nagrody Nobla. Słuchaliśmy opowieści z ogromnym zaciekawianiem.

Układ okresowy nieco zmienił kształt od czasów Mendelejewa, ale jego struktura pokazująca okresowość właściwości pierwiastków pozostała oczywiście taka sama.

Nadal jest i będzie bardzo przydatny w każdym laboratorium chemicznym.