Uczniowie Skargi w projekcie wizyt w miejscach pamięci 2018

„W lesie pomyślałam, że drzewa tam rosnące widziały więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić”. Ta refleksja siedemnastoletniej uczennicy naszej szkoły może być podsumowaniem trzeciej, już zakończonej edycji powiatowego projektu wizyt w miejscach pamięci. W połowie czerwca uczniowie trzecich klas gimnazjum i pierwszych klas liceum zakończyli cykl zajęć związanych z historią II wojny światowej. Uczniowie gimnazjum odwiedzili Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, natomiast licealiści – Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Zajęcia przeprowadzone w tak szczególnych miejscach pozwalają przekazać nie tylko same informacje. Celem naszych działań są refleksje dotyczące mechanizmów powstawania uprzedzeń i stereotypów oraz kształtowanie postaw tolerancji i otwartości. Wizyty w obu muzeach możliwe były dzięki oryginalnemu projektowi realizowanemu przez powiat od 2016 roku.