Wykłady w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności

Uczniowie klasy 2c wzięli udział w bardzo ciekawym wydarzeniu i mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, gdy na zaproszenie Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania wraz z opiekunami p. J. Jędrzejczak oraz p. J. Frąckowiak stawili się 28.11.2018 w budynku Instytutu Historii UAM, aby wysłuchać wykładów w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności (Towards Independence - Polish and Irish Ways to Sovereignty)”. Uczestnicy konferencji mogli włączyć się w świętowanie 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz poszerzyć swoją wiedzą z zakresu historii podczas ciekawych przemówień prof. P. Matusika na temat: „Polskie strategie narodowe w XIX w.” (The Polish National Strategies in the 19th Century) i prof. K. Marchlewicza pt. “ Emigracja polska i irlandzka w procesach niepodległościowych z lat 1914-1921” (Polish and Irish Emigration within the Processes of Independence, 1914-1921). Natomiast dzięki paniom: Cathy Scuffil i Liz Gillis wszyscy słuchacze z pewnością wykorzystali w praktyce swoje umiejętności językowe zagłębiając się w tajniki zagadnień związanych z kulturą i historią Irlandii oraz dowiedzieli się o roli, jaką kobiety odegrały w ‘irlandzkiej drodze do wolności’. Dopełnieniem dnia były prelekcje pana Cuan Ó Seireadáin na temat wpływu Ligi Gaelickiej na odrodzenie się Irlandii oraz p. M. Wiśniewskiego, który mówił: „O Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.