"Zapal znicz pamięci"

Tradycyjnie w ostatnich dniach października uczestniczymy w akcji "Zapal znicz pamięci". Od trzynastu lat na terenach Wielkopolski, Górnego Śląska i Pomorza, czyli na obszarach włączonych do III Rzeszy, płonące znicze mają przypominać ofiary terroru hitlerowskiego pierwszych tygodni okupacji. W Szamotułach znicze zapaliliśmy w dwóch miejscach pamięci: na Rynku i na ulicy Franciszkańskiej.

Na Rynku w Szamotułach rozstrzelano 13. października 1939 roku pięciu mieszkańców Otorowa za czyn, który był prowokacją niemiecką. Dziesięciu obywateli polskich oskarżono o usunięcie flagi niemieckiej z urzędu gminnego w Otorowie i za ten czyn władze okupacyjne skazały ich wszystkich na śmierć. Dzień przed egzekucją w Szamotułach mieszkańcy Otorowa zostali zamordowani w swojej wsi.

Drugie miejsce pamięci związane jest też z publiczną egzekucją przeprowadzoną w Szamotułach 13. grudnia 1939 r. W odwecie za postrzelenie żołnierza niemieckiego stracono przy ul. Franciszkańskiej dziesięciu mężczyzn z Szamotuł, Pniew, Otorowa, Wronek i Piłki.

Działamy w ramach akcji #SzkołaPamięta.