Wspomnienia w obiektywie

"Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi..."

Minął tydzień od zakończenia świętowania 100-lecia szkoły. Pora na podsumowanie. Tak zacny Jubileusz wymagał odpowiedniej oprawy. W piątek 13 września obchody rozpoczęła pierwsza z imprez towarzyszących - Wystawa "Absolwenci Skargi artystycznie" w Muzeum-Zamek Górków. W sobotę 14 września na stadionie lekkoatletycznym miała miejsce "Sztafeta pokoleń" 100x1000m, a we wtorek 17 września - turniej siatkarski w Hali Sportowej "Szamotulanka". Zakończeniem była czwartkowa (3 października) dyskoteka dla młodzieży w podziękowaniu za trud i pomoc w przygotowaniu Jubileuszu.

Uroczystości główne w sobotę 21 września rozpoczęła Msza Św., którą koncelebrowali Księża - absolwenci szkoły. Z kościoła ulicami miasta barwny korowód prowadzony przez orkiestrę przemaszerował do Hali "Szamotulanka", gdzie odbyła się uroczysta akademia, będąca okazją do wspomnień, wzruszeń, refleksji, powrotu do atmosfery "szkolnych lat". W kolejnych przemówieniach dyrekcji i gości przywołano zdarzenia i ludzi współtworzących 100-letnią historię i wywierających wpływ na charakter i atmosferę "szamotulskiego ogólniaka". Uroczystość stała się okazją do wyróżnienia osób, które w szczególny sposób wpływają na życie placówki, wspierają wszelkie inicjatywy angażując się w przeróżne działania na rzec liceum oraz podziękowań przedstawicielom władz samorządowych, kierownikom instytucji oraz absolwentom współpracującym ze szkołą. Honorowymi wyróżnieniami - statuetkami z popiersiem patrona nagrodzono zasłużonych dla szkoły pedagogów. Natomiast szczególnym wyróżnieniem było wręczenie szkole statuetki "Wieża", którą władze miasta przyznają wybitnym postaciom, instytucjom, sławiącym Szamotuły w kraju i za granicą.

Część oficjalną uroczystości zakończył program artystyczny w wykonaniu aktorów ze szkolnej grupy teatralnej "Piotrelle" oraz licealistek - tancerek z formacji "Dance Macabre".

Po poczęstunku zakończonym urodzinowym tortem był czas na spotkania absolwentów w starym i obecnym budynku szkoły, zwiedzanie szkół oraz wystawy kronik, pamiątek i zdjęć z lat szkolnych. Natomiast wieczorową porą ponad 300 osób spotkało się na Balu Absolwentów w Hali "Szamotulanka" gdzie po krótkim, ale widowiskowym występie artystycznym był czas by w rytmach zespołu Marrion "przetańczyć 100 lat w jedną noc".