Aktualności

17.01.2021 | 13:56

Girls Future Ready

Podczas kolejnego etapu edukacji zdalnej od października 2020r. nasza szkoła ponownie bierze udział w projekcie ,,Together for teachers" organizowanym przez fundację „Girls Future Ready".

Działania podjęte przez wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych mają na celu wsparcie uczniów i nauczycieli w Polsce podczas lekcji języka angielskiego online oraz umożliwiają rozwijanie kompetencji językowych poprzez kontakt z osobą anglojęzyczną.

W poprzednim roku szkolnym spotykaliśmy się z Gabriellą i Joelle z Nowego Jorku, a aktualnie uczennice klas 2C oraz 2AB spotykają się regularnie z 16-letnią Stephanie z Seattle. Łącząc się na platformie Zoom z native speakerem w czasie nauki zdalnej prowadzimy rozmowy na różne tematy oraz dzielimy się informacjami na temat zagadnień związanych z kulturą obu krajów. Jest to miła i ciekawa forma spędzania czasu wolnego, okazja do doskonalenia znajomości języka oraz do poznania nowych osób.

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie i spróbowania czegoś nowego. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Joanna Jędrzejczak. Zapraszamy!!

19.12.2020 | 12:22

Boże Narodzenie 2020

Kiedy w wielu rozmowach pojawiają się słowa wirus, izolacja i zdrowie chciejmy szczególnie teraz być bliżej siebie poprzez wzajemną życzliwość i troskę. Sprawmy, by Boże Narodzenie faktycznie w nas zaistniało, kiedy obdarujemy samotnego czasem, odizolowanego pomocą, chorego wsparciem. Wszystkim nam niech towarzyszy nadzieja i wiara w lepsze jutro.

Życzymy radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, aby ten czas napełnił nas ciepłem, pokojem i miłością!

14.12.2020 | 10:19

Akcja Maratonu Pisania Listów

Nassima z Arabii Saudyjskiej walczyła o emancypację kobiet, starając się, by te mogły wykonywać codzienne czynności bez zgody męskiego “opiekuna”. Za przeprowadzenie pokojowych działań, w lipcu 2018 roku została aresztowana, a przysługujące jej prawa człowieka zostały złamane.

Uczniowie “Skargi” pod opieką Pani Profesor Wiesławy Araszkiewicz pokazali swój sprzeciw, biorąc udział w Maratonie Pisania Listów i podpisując petycje. Zwrócili się do króla Arabii Saudyjskiej, domagając się natychmiastowego zwolnienia Nassimy i 13 innych aresztowanych kobiet. Akcja, która trwała przez ostatni tydzień (7-13 grudnia) pokazała determinację i brak zgody uczniów na pogwałcanie podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi. W Maratonie wzięli także udział Pani Dyrektor Justyna Szaniawska- Budaj i poseł Jakub Rutnicki dając przykład aktywnej postawy obywatelskiej.

(zdjęcia z panem posłem autorstwa pani Magdy Prętki)

13.12.2020 | 22:08

DIGITAL YOUTH FORUM 2020

DYF to impreza dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest ona poświęcona edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z nowych technologii. Nasza szkoła już drugi raz uczestniczyła w tym wydarzeniu, które odbyło się w miniony piątek tj.11.12.2020r. Dzięki transmisji on-line uczniowie kl.8 oraz kl.1-2 liceum, mieli możliwość wysłuchania dorosłych ekspertów oraz rówieśników, którzy kreatywnie wykorzystują Internet.

Szczególną uwagę odbiorców wzbudził rozpoczynający forum Maciek Budzich, autor bloga o mediach, marketingu i reklamie – mediafun.pl. Pasjonat, obserwator nowych mediów i wszystkiego co jest związane z nowymi technologiami. Niezwykle intersująco opowiedział „Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych”.

Dużo pozytywnych emocji wywołała także polsko – nigeryjska rodzina z Fundacji Porta, promująca postawy otwartego społeczeństwa. Na co dzień prowadzą oni warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży pokazując, że można się różnić i żyć w zgodzie. Więcej o ich działaniach przeczytacie na stronie: www.porta.org.pl

Fantastycznym przykładem dla młodzieży okazała się być Emilia Kaczmarek. Na początku klasy maturalnej razem ze znajomymi zauważyła problem ubóstwa menstruacyjnego. Założyła pierwszą w Polsce fundację, której głównym celem statutowym jest walka z ubóstwem menstruacyjnym. W ramach działań organizacji Akcja Menstruacja prowadzi ogólnopolskie projekty zmniejszające skalę tego problemu. W swoim wystąpieniu pokazała rówieśnikom, że młody wiek nie jest przeszkodą w zmienianiu świata na lepsze.

Całe wydarzenie było rejestrowane. Osoby, które nie mogły obejrzeć wszystkich wystąpień zapraszam na stronę digitalyouth.pl. Mam nadzieję, będą one dla Was źródłem inspiracji i szansą zdobycia nowej, konkretnej wiedzy.

Na koniec przesyłam Wam wpis jednej z uczestniczek – na chacie DYF: „Pozdrawiam wszystkich, którzy tak jak ja czują się zażenowani tym, jak mało istotnych rzeczy zrobili w swoim życiu. Wiecie, ci tu fundacje, raporty, akcje, projekty, a ja w sumie jestem dumna z tego, że przy drugim podejściu udało mi się wreszcie nie spalić tosta”. Zachęcam zatem Was wszystkich do działania.

A.P.

Na dołączonych zdjęciach można zobaczyć, jak zapamiętali DYF nasi uczniowie z dwóch klas pierwszych.

07.12.2020 | 11:16

Vice Mistrz Europy

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 1AB Julia Lis w Mistrzostwach Europy mażoretek federacji MIA online zajęła 2 miejsce otrzymując tytuł Vice mistrz Europy w kategori solo pompom Seniorki. Ze względu na pandemię mistrzostwa odbywały się w trybie online, jednak emocji nie brakowało. Julka na co dzień trenuje w UKS Wawrzyn „Iskierki” w Biezdrowie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

01.12.2020 | 21:30

Dzień amerykański

W ubiegły czwartek, w Święto Dziękczynienia, odbył się w naszej szkole „Dzień amerykański”. Był to kolejny dzień tematyczny związany z jednym z krajów angielskiego obszaru językowego.

Ze względu na wyjątkową sytuację spowodowaną pandemią i zamknięcie szkół, działania projektowe znów przeniesione zostały do sieci. Uczniowie klas 3D, 3C gr.1, 2E gr 1, 2H1 gr. 1 i 2G1 pod opieką nauczycielki języka angielskiego - Emilii Janickiej oraz uczniowie innych klas, chętni wykonać dodatkowe zadania, pracowali nad plakatami lub prezentacjami dotyczącymi różnych aspektów kultury Stanów Zjednoczonych np.: ciekawostek, miejsc wartych zobaczenia, kuchni, świąt i festiwali czy tradycji związanych z wybranymi wydarzeniami w kalendarzu amerykańskim, które następnie umieścili na elektronicznej tablicy padlet. Na powstałą w ten sposób wirtualną wystawę zaproszono następnie młodzież szkolną, rodziców i nauczycieli. Na naszej padletowej tablicy znalazły się również pozostałe elementy dnia tematycznego – materiały edukacyjne na temat USA, kawiarenka i kącik muzyczny, oczywiście w wersji online.

Wystawę nadal można obejrzeć na: https://padlet.com/janickaema/ozzmo9af45jid290

Tradycyjne, jak w każdy dzień tematyczny, odbył się też szkolny konkurs wiedzy o danym kraju, tym razem w postaci testu o Stanach Zjednoczonych na www.quizizz.com

Dziękuję wszystkim za udział w tym przedsięwzięciu oraz wspólną naukę i zabawę.

Do zobaczenia następnym razem, miejmy nadzieję już w murach szkolnych :)

30.11.2020 | 14:00

Brązowy medal na Mistrzostwach Polski U-21

W sobotę, 7 listopada w Poznaniu odbyły się trzy duże turnieje mistrzowskie w karate. Uczennica naszej szkoły, Karolina Kukawka, zawodniczka Szamotulskiego Klubu Karate zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski U-21, Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzieżowców, w konkurencji kumite indywidualne juniorek w kat. 48kg.
Zawody przeprowadzone były w duchu sportowej rywalizacji, niestety bez publiczności. Jednak to nie stanęło na przeszkodzie w rozegraniu walk między zawodnikami, którzy zostali wyłonieni wcześniej spośród dużej grupy sportowców na dwóch turniejach kwalifikacyjnych. Z zakwalifikowanych osób jedynie 16 zawodników, z najwyższą punktacją mogło przystąpić do startów w kolejnym etapie zmagań. Celem Mistrzostw Polski było wyłonienie najlepszych zawodników i zawodniczek na poziomie krajowym oraz wyłonienie Kadry Narodowej na rok 2021.

02.11.2020 | 13:22

Dzień Książki

W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły przenieśli się w świat fikcji.
Każda klasa mogła wybrać dowolną książkę lub film, następnie przygotować stroje, inscenizację i atrybuty związane z ich bohaterami.
Efektem pracy młodzieży są zdjęcia i filmy zamieszczone na wirtualnej tablicy.

https://liblink.pl/xcr2swIj7Z

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

02.11.2020 | 11:16

Szamotulski Projekt Wizyt w Miejscach Pamięci

Piąty rok z rzędu nasi uczniowie wzięli udział w Powiatowym Projekcie Wizyt w Miejscach Pamięci, który zakłada poznanie niektórych elementów okupacji hitlerowskiej w trakcie zajęć muzealnych. Lekcje w autentycznych miejscach pamięci niosą z sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, pozwalają na osobistą refleksję nad wydarzeniami z przeszłości. Młodzież klas maturalnych uczestniczyła w działaniach edukacyjnych na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Szamotulski projekt jest wzorowany na wcześniejszym pomyśle wrocławskiego samorządu pod nazwą Edukacja w miejscach Pamięci. Jak do tej pory nasz powiat jest jedynym rozumiejącym wagę tego typu edukacji.

07.10.2020 | 20:56

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 2020

5 października 2020 roku podobnie jak w latach ubiegłych obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. W tym roku w ramach korelacji między przedmiotowych imprezę tą organizowała młodzież oraz nauczyciele różnych przedmiotów . Na lekcjach plastyki uczniowie klas pierwszych ( oraz 2 uczennice klasy 2 W.Bończak z 2F i G.Kapłon z 2D) przygotowywali rysunki zwierząt. Z wykonanych prac zorganizowano wystawę, którą wszyscy mogliśmy podziwiać na parterze naszej szkoły. W ramach katechezy uczniowie przygotowali gazetkę na temat św. Franciszka z Asyżu patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Zespół wychowawczy zorganizował w wersji elektronicznej w Padlecie galerię zwierząt uczniów i zwierząt nauczycieli. Tego dnia odbył się również konkurs na najlepiej przebraną klasę oraz Quiz o zwierzętach . Klasa 2C oraz 2I w nagrodę za 100% przebranie klasy otrzymała bon na 1 dzień bez pytania. Klasa 2C uzyskała również najlepszy wynik w Quizie o zwierzętach. Był to wesoły i kolorowy dzień co widać na umieszczonych zdjęciach.