Aktualności

25.05.2017 | 16:05

Święto w sądzie

Z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości przypadającego 23 maja klasa humanistyczna 1d przygotowała symulację procesu karnego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach. Najpierw przez kilka miesięcy chodziliśmy do sądu i obserwowaliśmy pracę różnych osób zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości. To było ciekawe doświadczenie, mogliśmy skonfrontować swoje wyobrażenie o pracy sądu z faktycznym przebiegiem spraw cywilnych i karnych. Po zakończeniu rozpraw, zwykle, prosiliśmy o wyjaśnienia prowadzącego sprawę sędziego. Ta część naszego pobytu w sądzie zawsze była szczególnie interesująca. Sędzia wyjaśniał motywy stosowanych przez strony strategii i własne oceny zdarzeń. Wielu z nas mogło pomyśleć o swojej przyszłości i w myślach wyobrazić siebie na miejscu sędziego, prokuratora czy obrońcy.

Symulację rozprawy karnej przygotowaliśmy pod kierunkiem sędziego Arkadiusza Rybarczyka, który przez cały okres przygotowań służył nam konsultacjami, podsuwał pomysły i cierpliwie wyjaśniał. Sądowa lekcja była okazją do zastanowienia się nad niszczącą rolą stalkingu i chorobliwej zazdrości. W stresie ćwiczyliśmy role i wyobrażaliśmy sobie uczestników realnych wydarzeń. W obecności Sędziego zaprezentowaliśmy naszą pracę a po jej zakończeniu usłyszeliśmy pochwały i zaproszenie do powtórzenia wspólnego doświadczenia. Na razie zastanawiamy się, czy stres w kolejnych naszych działaniach będzie mniejszy?

24.05.2017 | 6:43

Nabór do VII klasy Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Zespół Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach ogłasza nabór do klasy VII Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego o profilu :

- lekka atletyka dziewcząt i chłopców,

- piłka siatkowa dziewcząt.


W szkole uczyli się i uczą najzdolniejsi lekkoatleci, członkowie kadry narodowej, reprezentaci Polski na mistrzostwach Europy i świata, halowy rekordzista Polski na dystansie 300 i 400 m juniorówi juniorów młodszych.Integralną częścią szkoły jest Międzyszkolny Klub Sportowy „Baszta” Szamotuły, który prowadzi działalność w zakresie lekkiej atletyki oraz Szkolny Ośrodek Siatkarski, w ramach którego działają klasy sportowe piłki siatkowej dziewcząt w oparciu o Ucznowski Klub Sportowy „Szamotulanin”.

Przy szkole usytuowany jest Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowew Szamotułach .

Zajęcia prowadzone na nowoczesnym kompleksie sportowym przy szkole (boisko wielofunkcyjne , 130 - metrowa bieżnia ze skocznią do skoku w dal i trójskoku, boiska do piłki siatkowej plażowej), na stadionie Powiatowego Centrum Lekkoatleycznego (300 - metrowa bieżnia tartanowa, rozbiegi do skoku w dal i wzwyż, rzutnia do kuli i oszczepu), w hali sportowej „Nałęcz”. Przy szkole budowana jest pełnowymiarowa hala sportowa (33x44 m) z przeznaczeniem dla gier sportowych i lekkiej atletyki.

W Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego:

- obowiązuje 16 godzin wychowania fizycznego tygodniowo.

- zajęcia prowadzą trenerzy lekkiej atletyki i piłki siatkowej.

- szkoła i kluby gwarantują udział w zawodach i obozach sportowych.

Absolwenci szkoły podstawowej mają możliwość kontynuowania nauki w I Liceum Ogólnokształcącym działającym przy szkole oraz kontynuowanie kariery sportowej.

Nasi uczniowie są reprezentantami Polski w biegu na 400 m ( Adrianna Janowicz i Tymoteusz Zimny) i w Mistrzostwach Polski Kadetek w siatkówce plażowej (Julia Gierczyńska).

23.05.2017 | 14:45

II miejsce w Konkursie Wiedzy Ekologicznej PCK

W dniu 22 maja br. uczniowie gimnazjum w składzie; Aleksandra Bilik 3gC, Wiktoria Wykrota 3gC oraz Jakub Dobias 1gA reprezentowali naszą szkołę w XXIV Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej PCK w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Dąbrowie k.Pniew.

Konkurs składał się z 2 etapów. Pierwszy obejmował test sprawdzający wiedzę ekologiczną, drugi natomiast umiejętność jej wykorzystania w terenie.

Zajęliśmy 2 miejsce - BRAWO MŁODZI EKOLODZY !!!!!!!

22.05.2017 | 17:19

Marzenia się nie spełniają...marzenia trzeba spełniać

22 maja nietypowym gościem klasy 3gC był pan Tomasz Drab. Pan Tomek - fryzjer - był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest wicemistrzem świata, Mistrzem Europy a także Mistrzem Polski. Przyjechał do nas z wiele mówiącym mottem "Marzenia się nie spełniają, marzenia trzeba spełniać".
Mówił o tym, jak ważne w życiu jest postawienie sobie wysoko poprzeczki i dążenie do tego, by swoje plany konsekwentnie realizować. Nasz gość dzielił się z nami swoją pasją i myślę, że w niejednym sercu nastąpiło poruszenie "może mi też się uda".
Panu Tomkowi życzymy sukcesów w kolejnych mistrzostwach, a wszystkim uczniom, by zawsze wierzyli w siebie i spełniali marzenia.

21.05.2017 | 20:20

Refleksje poczdamskie

W dniu 18.05. br. uczniowie klas 1A, 1B, 2B, 2gB, 3gA, i 3gE wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Poczdamu. Stolica Brandenburgii jest znana przede wszystkim jako królestwo ogrodów pomiędzy pałacami i jeziorami oraz miasto wielkich budowniczych i uczonych.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty na dziedzińcu pałacu Cecilienhof, gdzie w 1945 r. obradowali uczestnicy Konferencji Poczdamskiej. Kolejnym punktem zwiedzania była Biosfera, nie lada gratka dla wszystkich miłośników natury. 5000 m kwadratowych tropikalnej przyrody gwarantowało nie tylko ucztę dla oka, ale i ogromny walor poznawczy. Jest to miejsce z wiernie odtworzonym klimatem lasów równikowych, ich temperaturą i wilgotnością powietrza, z ponad 20.000 roślin i wieloma gatunkami zwierząt. Czuliśmy się tu jak w prawdziwej dżungli J

Następnie pojechaliśmy do Parku Sanssouci, gdzie spacerowaliśmy po jego ogrodach, podziwiając jednocześnie zabudowania rezydencji letniej króla Prus Fryderyka II Wielkiego – Nowy Pałac, Chiński Domek, Oranżerię i Pałac Sanssouci. Park Sanssouci należy do grupy pałaców i zespołów parkowych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po urokliwym deptaku w okolicach Bramy Brandenburskiej i Dzielnicy Holenderskiej.

Wracaliśmy zauroczeni pięknem stolicy Brandenburgii, soczystą zielenią parkowej roślinności i aurą spokoju, która roztacza się nad tym wyjątkowym miastem. Poczdam to kultura i historia w zapierającym dech w piersiach wymiarze.

21.05.2017 | 17:15

Klasy pierwsze uczestniczyły na lekcji biologii w terenie

W dniach 11.05, 15.05 oraz 17.05 uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli w nietypowych lekcjach biologii na terenie Starego Zoo w Poznaniu . Lekcje pt,, Świat gadów” przeprowadzone przez pracowników Działu Dydaktycznego przybliżyły młodzieży zagadnienia biologiczne dotyczące różnorodności gatunkowej i biologii gadów. Zajęcia w formie pokazów multimedialnych połączone z prezentacją żywych zwierząt dały możliwość przyjrzenia się z bliska przedstawicielom niektórych gatunków jaszczurek, węży i żółwi. Kontakt z żywymi zwierzętami spotkał się z bardzo emocjonalnym odbiorem i dostarczył wiele wrażeń co widać na załączonych zdjęciach. Oprócz wiadomości przedstawionych przez pracowników Działu Dydaktycznego pierwszoklasiści spacerując po terenie Zoo zapoznali się z innymi gatunkami kręgowców zmienno i stałocieplnych. Pomimo tak dużej różnorodności zwierząt największym zainteresowaniem cieszyła się kapucynka o imieniu Lucjan.

Po wizycie w Zoo gimnazjaliści pojechali do kina Plaza gdzie w trójwymiarze IMAX 3D obejrzeli film przyrodniczy ,,Dzikie z natury” przedstawiający osierocone orangutany i słonie oraz wyjątkowych ludzi którym udało się je uratować i wychować oraz przywrócić życie na wolności.

Była to ciekawa i interesująca forma zdobywania i utrwalania wiedzy biologicznej.

21.05.2017 | 9:20

Już dziś możesz pomóc Oli!!!

Dziś 21 maja od godz. 10 do 16 będzie czynnych wiele stanowisk w szamotulskiej bibliotece, gdzie można się zarejestrować jako potencjalni dawcy szpiku.

To nic nie boli, a może uratować czyjeś życie!! Możesz uratować życie Oli

Pomóżmy!

17.05.2017 | 6:59

Rośnie nasza hala

We wtorkowe południe 16 maja Pan Starosta Józef Kwaśniewicz wizytował budowę hali sportowej przy naszej szkole. Prace budowlane przebiegają sprawnie, zaplecze sportowe zostało już zadaszone, a niebawem zostanie zamontowana konstrukcja dachowa.

Z zapartym tchem obserwujemy kolejne etapy robót budowlanych.

15.05.2017 | 21:22

Konkurs literacki

W XIV Konkursie Literackim ,,O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę" nagrodzone zostały dwie uczennice naszej szkoły. Zofia Tecław otrzymała Brązową Wronę, natomiast Monika Orlik - wyróżnienie.

Obu dziewczynom z kl. IIgA serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

13.05.2017 | 8:43

Marcin Prus w naszej szkole

9 maja 2017 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów klas gimnazjalnych z byłym reprezentantem Polski w siatkówce Marcinem Prusem. Wbrew przypuszczeniom spotkanie to nie bylo poświęcone zagadnieniom sportu i tego co z tym związane. Marcin Prus, czterokrotny mistrz Polski, mistrz świata w drużynie juniorskiej i najlepszy zawodnik tej imprezy (MVP), przez ponad 3 godziny w sposób niezwykle ekspresyjny i ciekawy, bazując na swoich doświadczeniach, odniósł się do różnych aspektów codziennego życia. Mówił o zainteresowaniach, pasji i swoich marzeniach akcentując, że każdy z obecnych na spotkaniu, ma także swoje własne marzenia, które w różnych dziedzinach może i powinien realizować. Mówił o tym, co może pomóc w ich realizacji, a także o tym, co w tym przeszkadza. Duża część spotkania poświęcona byla rodzinie i stosunkach w niej panujących, obecnym trendom życia celebrytów i chęci naśladowania ich, akceptacji używek oraz podążaniu za wynalazkami elektroniki. Nasz gość mówił o potrzebie osiągania "szczytów" tego co się robi, a nieakceptowaniu przeciętności i bylejakości. Ogromne wrażenie robiły stwierdzenia, jak istotna w osiaganiu "szczytów" jest potrzeba zwracania uwagi na rzeczy, na które często przymyka się oko, jak: punktualność, rzetelność, relacje między rówieśnikami. Można by o tym wszystkim, co uslyszeliśmy od "wielkiego mistrza", jeszcze długo pisać, ale nie należy tego rozmieniać na drobne. Ważne jest to, że słuchacze w większości zrozumieli z jakim przesłaniem Marcin Prus do nas przyjechał. Udwidocznilo się to przede wszystkim w ilości ciekawych, rzeczowych pytań jak i w zakuluarowych rozmowach, robieniu wspólnych zdjeć, pytaniach o to, jak "rozegrać" konkretne sytuacje i umawianiu się na osobiste spotkania na "fejsie".
Obie strony stwierdziły, że nie był to czas zmarnowany. Przyrzekliśmy sobie na koniec, że nie było to nasze ostatnie spotkanie. Następne być może już w nowej hali sportowej.

zdjęcia: Maciej Borowczak