Aktualności

18.11.2019 | 17:53

7 listopada - Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Od 2013 roku 7 listopada, z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.

W związku z tym uczniowie klasy 2A (fizyka rozszerzona) postanowili przybliżyć innym takie pojęcia jak fizyka medyczna, fizyk medyczny. Wykonali plakaty, z których można było dowiedzieć się, jaki jest zakres zainteresowań fizyki medycznej, na jakie działy można ją podzielić, na czym polega praca fizyka medycznego. Plakaty zostały umieszczone na korytarzu pierwszego piętra – każdy mógł się z nimi zapoznać. Oprócz tego uczniowie wybranych klas wysłuchali prelekcji przygotowanej przez koleżanki i kolegów z kl. 2A. Młodzież bardzo ciekawie opowiadała o historii powstania fizyki medycznej, jej rozwoju, uczonych, którzy ją stworzyli … Również można było dowiedzieć się, które uczelnie w Polsce kształcą fizyków medycznych i gdzie znajdują oni zatrudnienie.

Uczniowie kl.2A przygotowali także konkurs fizyczny – poprawna odpowiedź na wylosowane pytanie była nagradzana ciastkiem.

W dniu 8 listopada część uczniów z kl. 2A i 3A (fizyka rozszerzona) odwiedziła szamotulski szpital. Kierownik Fizykoterapii opowiedział im, na czym polega fizykoterapia, pokazał stosowane urządzenia, w których wykorzystuje się takie zjawiska fizyczne jak światło, prąd, ultradźwięki, pole magnetyczne. Oddziałuje się za ich pomocą na ludzki organizm, który reaguje na te bodźce w określony sposób, na przykład przyspieszając procesy regeneracji. Działanie wybranych urządzeń zostało zademonstrowane na ochotnikach. Młodzież obejrzała również tomograf komputerowy i wysłuchała bardzo ciekawej prelekcji.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach za umożliwienie nam zgłębienia zagadnień związanych z fizyką medyczną oraz pracownikom, którzy poświęcili nam swój czas.

18.11.2019 | 17:53

Konkurs język polskiego

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8 SMS - Kornelia Ziętkiewicz zakwalifikowała się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

15.11.2019 | 16:22

Zmiana planu

Uwaga!

Od poniedziałku 18 listopada 2019r. nastąpi zmiana planu. Plan będzie dostępny na stronie szkoły w sobotę wieczorem.

14.11.2019 | 19:42

Nasi uczniowie nagrodzeni w Zaduszkach Poetyckich

Już po raz 13. Szamotulski Ośrodek Kultury zaprosił nas do udziału w Zaduszkach Poetyckich. 14 listopada w kinie Halszka młodzież zaczarowała publiczność swoimi interpretacjami utworów nieżyjących poetów i pisarzy. Każdy z występujących musiał przygotować wiersz i fragment prozy lub skomponować muzykę do wybranego przez siebie tekstu poetyckiego. Naszą szkołę reprezentowało czworo utalentowanych i wrażliwych młodych ludzi. Wszyscy zostali dostrzeżeni i docenieni przez wymagające jury, o czym z wielką przyjemnością pragniemy wszystkich poinformować.

Daria Panek- I miejsce,

Julia Sikora- II miejsce,

Maria Halamska- wyróżnienie,

Mikołaj Szczepański- wyróżnienie.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

14.11.2019 | 16:05

IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Nowotomyskiego w Marszach na Orientację

Najlepsi „orientaliści” z SKKT-PTTK przy naszej szkole po raz kolejny wzięli udział w Imprezie na Orientację – tym razem w IV Otwartych Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w Marszach na Orientację, które rozegrane zostały 27 października w okolicach Nowej Róży k. Nowego Tomyśla. W trzech kategoriach wiekowych rywalizowało w sumie 80 zespołów i prawie 170 uczestników. Z naszej szkoły udział wzięło 35 -cioro uczniów- zarówno ze SP SMS jak i z LO. Impreza składała się z dwóch etapów, a o wyniku końcowym decydowała suma uzyskanych w nich punktów.

W kategorii TM (SP) Antonina Skonieczna i Weronika Zaraś zajęły VI miejsce, Magdalena Nowicka i Zafia Gończowska - VII miejsce a Kornelia Buchwald -VIII m.

Z kolei w kategorii TJ (szkoły średnie) nasi zawodnicy okazali się bezkonkurencyjni:

I miejsce: Karol Krauze i Martyna Kubik,.

II miejsce -Wiktoria Stanke, Julia Rzaniak oraz

III miejsce - Wiktor Woźny i Bartosz Cieciora

Dalsze miejsca zajęli: Maria Stachowiak V m., Małgorzata Krzyżaniak, Stanisław Kubiś VI m.

Gratulujemy wyników i do zobaczenia wiosną.

Opiekun SKKT- PTTK

Leszek Wlazik

13.11.2019 | 15:22

XXV Rajd Niepodległości

Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - Oddział Szamotuły wraz z SKKT-PTTK Zespołu Szkół nr 1 11 listopada zorganizowało XXV Rajd Niepodległościowy, którego meta znajdowała się nieprzypadkowo na terenie naszej szkoły. Chodziło bowiem o upamiętnienie również 100.rocznicy powstania Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

Na metę zawitało ponad 200 turystów z Pniew, Chełmna, Nojewa, Pamiątkowa, Szamotuł i Poznania, na których czekała gorąca grochówka lub zupa pomidorowa, świętomarcińskie rogale i liczne konkursy.

Dziękujemy członkom SKKT-PTTK z liceum za ofiarną pomoc przy obsłudze mety rajdu.

12.11.2019 | 14:36

Spektakl "W przededniu"

Grupa teatralna Piotrelle przy Zespole Szkół nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach zaprosiła mieszkańców Szamotuł na spektakl pt. „W przededniu” przygotowany w ramach realizacji projektu „Pamiętamy, bo przybywa nam dawności…”, dofinansowanego w ramach Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej, organizowanego przez Biuro Programu Niepodległa. Jest to efekt współpracy Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi, Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, Szamotulskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Inicjatorkami projektu są Wiesława Araszkiewicz, Beata Jankowiak oraz Natalia Szulc.

Spektakl powstał dzięki współpracy z aktorem Teatru Nowego w Poznaniu oraz przyjacielem szkoły Panem Sebastianem Grekiem, który nieustannie zaraża młodzież miłością do Melpomeny, objął młodzież opieką artystyczną podczas przygotowania przedstawienia i jest dobrym duchem tego przedsięwzięcia. Premiera przedstawienia miała miejsce w czerwcu tego roku na deskach Sceny Trzeciej Teatru Nowego w Poznaniu. Spektakl nie pozostawił nikogo obojętnym i dostarczył wielu silnych emocji, ukazując do czego może doprowadzić brak tolerancji wobec innych nacji.

Zmagania teatralne uczniów naszego liceum stanowią kontynuację zamysłu członków Klubu Artystycznego Wietrzne Pióro, działającego w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Szamotuł i stawiającego sobie za cel pielęgnowanie i rozwijanie życia kulturalnego w naszym regionie.

Młodzi aktorzy to grupa zapaleńców, którzy rozwijają swoje zdolności artystyczne od kilku lat, a od 2018 roku w ramach współpracy edukacyjnej z Teatrem Nowym im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

Polecamy artykuł pani M.Prętkiej oraz zdjęcia wykonane w czasie przedstawienia https://szamotuly.naszemiasto.pl/szamotuly-w-przededniu-teatralna-metafora-uczniow-zespolu/ar/c13-7417044?fbclid=IwAR0WZs9ThfWDBFrWGJBYob2RpHv0En6qhCF_vtZ2fkVO2xE5fMjPGpYhwPA

Zdjęcia: K.Rzeszuto, M.Prętka

12.11.2019 | 14:32

Edukacja prawna

Od października nasza szkoła zgodnie z umową z Sądem Rejonowym w Szamotułach kontynuuje Program Edukacji Prawnej Młodzieży. Objęci są nim głównie uczniowie z klas o profilu prawniczym. Dotychczas odbyły się trzy spotkania z Sędziami na temat zakupów w internecie i sklepie stacjonarnym, zwrotu i reklamacji zakupionych towarów, naruszania dóbr osobistych w internecie, cywilnych i karnych aspektów hejtu oraz rodzajów zawodów prawniczych. Młodzież uczestniczyła również w rozprawach w Sądzie Rejonowym w Szamotułach. Dla większości była to pierwsza wizyta w sądzie i zarazem ogromne przeżycie.

06.11.2019 | 20:30

Spotkanie z dyrektorem Caritas Archidiecezji Poznańskiej

W środę, 30 października gościliśmy w naszej szkole księdza Marcina Janeckiego, dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Panią Karolinę Dragan koordynatora Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Organizatorem spotkania było Szkolne Koło Caritas działające w liceum. Tego dnia mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zajęciach na temat bezdomności. Pani Karolina ukazała nam jak patrzeć na problem ludzi bezdomnych. Przypomniała, że w pomaganiu istnieją dwie ważne zasady: „ryby” i „wędki”. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze oraz w pewnym niedowierzaniu, ponieważ nie spodziewaliśmy się, że w Poznaniu znajduje się ponad tysiąc ludzi borykających się z bezdomnością na co dzień. Z pewnością spotkanie to pozostanie długo w naszej pamięci.

04.11.2019 | 21:38

Spektakl "W przededniu" | Pamiętamy, bo przybywa nam dawności

Grupa teatralna "Piotrelle" przy Zespole Szkół nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach zaprasza na spektakl "W przededniu" przygotowany w ramach projektu "Pamiętamy, bo przybywa nam dawności..."
Premiera miała miejsce na deskach Sceny Trzeciej Teatru Nowego w Poznaniu w czerwcu. Spektakl nie pozostawi nikogo obojętnym i dostarczy wielu silnych emocji, ukazując do czego może doprowadzić brak tolerancji wobec innych nacji.
Projekt realizują Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum wraz z Zespołem Szkół nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, Muzeum Zamek Górków oraz Szamotulski Ośrodek Kultury.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".
Wstęp wolny

Opieka artystyczna: Sebastian Grek

Serdecznie zapraszamy na spektakl "W przededniu" dnia 7.11 o godz. 17 do kina "Halszka".