Aktualności

20.07.2019 | 7:58

Finał OOM Kadetów w siatkówce plażowej

W dniach 16-18 lipca 2019 w Drzonkowie rozegrany został Finał OOM Kadetów w siatkówce plażowej.W turnieju udział wzięło 16 najlepszych zespołów w kategorii kadetów wyłonionych w 4 turniejach półfinałowych.
Po wielu zaciętych meczach, z których znaczna część kończyła się dopiero w tie-breaku wyłoniono medalistów Mistrzostw Polski.

Mistrzami Polski 2019 został nasz uczeń Kamil Małecki grający w parze z Jędrzejem Bąkiewiczem reprezentujący UKS SZAMOTULANIN SZAMOTUŁY. Trenerem chłopaków jest nasz nauczyciel Łukasz Klapczyński.

Klasyfikacja końcowa:

1. Małecki Kamil / Bąkiewicz Jędrzej (UKS Szamotulanin Szamotuły)

2. Jarosiński Filip / Komorowski Marek (STS Skarżysko Kamienna)

3. Kurowski Jakub / Hajduk Jakub (MKS Bzura Ozorków)

4. Kulesza Michal / Szlęzak Piotr (UMKS MOS Wola Warszawa)

5. Andrzejewski Paweł / Kwapiński Andrzej (Cuprum Lubin)

6. Szymański Marcel / Błaszczyk Szymon (UKS SMS Joker Piła)

Klasyfikacja generalna województw podczas OOM w siatkówce plażowej mężczyzn:

1. Wielkopolskie

2. Świętokrzyskie

3. Mazowieckie

15.07.2019 | 21:20

Zjazd absolwentów

21 września 2019 roku zapraszamy na obchody 100-lecia istnienia naszej szkoły

13.07.2019 | 21:13

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

W środę 10 lipca na stadionie lekkoatletycznym na Golęcinie w Poznaniu odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, na której Maciej Dudziak (trener Dominika Olejnicka) z wynikiem 11,35sek w biegu na 100m zajął 20 miejsce w Polsce w kat. juniora młodszego.

Gratulujemy serdecznie!

07.07.2019 | 21:55

UDANY START MŁODYCH LEKKOATLETEK NA MISTRZOSTWACH POLSKI U-20

W dniach 3-5 lipca 2019 roku w Raciborzu odbyły się 73 Mistrzostwa Polski Juniorów U-20. Na tą bardzo prestiżową imprezę udało się zakwalifikować dwóm naszym zawodniczkom. Od początku sezonu , który rozpoczęły zawody kwietniowe na poznańskim Golęcinie, dziewczęta budowały formę i biły swoje rekordy życiowe, aby znaleźć się w grupie najlepszych zawodniczek w Polsce i tym samym zdobyć minimum na Mistrzostwa Polski U-20.

Pierwszego dnia Wiktoria Góral w biegu na 400m uzyskując czas 61,11 sek zajęła 7 miejsce w swojej serii oraz 22 miejsce
w klasyfikacje generalnej. Katarzyna Zaraś rozpoczęła swój start od pchnięcia kulą 4kg. Uzyskany rezultat 10,16m pozwolił jej na zajęcie bardzo dobrego 12 miejsca. W ostatnim dniu mistrzostw Kasia wystąpiła w swojej koronnej konkurencji - rzucie dyskiem 1kg. Po bardzo udanych 3 próbach, pewnie zakwalifikowała się do ścisłej ósemki. Jak się później okazało wynik uzyskany
w drugiej próbie 38,55m pozwolił Kasi uplasować się na 4 miejscu tuż za upragnionym przez zawodników podium. Wysokie 4 miejsce podczas najważniejszej imprezy sezonu, pokazało że nasza zawodniczka osiągnęła formę szczytową na czas! Warto podkreślić, że Kasia i Wiktoria weszły dopiero w wiek juniorski w związku z tym rywalizowały z zawodniczkami o rok starszymi. Na co dzień dziewczęta trenują w Klubie MKS „BASZTA” Szamotuły. Trenerem Kasi jest Pan Krzysztof Unger, natomiast Wiktorii Pani Janina Zielińska. Serdeczne podziękowania dla trenera kadrowego Przemysława Pawlaka za duży wkład pracy podczas przygotowań Kasi na zgrupowaniach kadry. Zawodniczkom gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za dalszy rozwój kariery sportowej!

02.07.2019 | 21:31

Uwaga maturzyści!

W czwartek 4 lipca br. o godz. 12.00 nastąpi w szkole wręczenie świadectw dojrzałości z OKE.

02.07.2019 | 21:23

„Finis coronat opus – KONIEC WIEŃCZY DZIEŁO”

Dnia 19 czerwca 2019r. nastąpiło uroczyste pożegnanie ostatniego rocznika gimnazjalistów i pierwszych uczniów klas ósmych.

Wśród 149 gimnazjalistów kończących edukację, aż 47 absolwentów kończąc szkołę, uzyskało celujące i bardzo dobre wyniki w nauce. Godny podkreślenia jest fakt wysokich średnich klasowych - wszystkie klasy powyżej 4.0: najwyższa średnia klasy 3gA - 4,71. Miano najlepszego absolwenta PRIMUS INTER PARES, kończącego szkołę z najwyższą średnią 5,89 przypada Arkadiuszowi Wargackiemu z kl.3gA. W dalszej kolejności wyróżniły się osoby:

z klasy 3gA: Stanisław Spychała, Olga Szaniawska, Adrian Tomaszewski, Jakub Dobias, Julia Rzaniak, Marcel Gajzler, Zofia Major, Maria Zielińska, Mikołaj Popowski, Tomasz Greczka, Wiktor Woźny, Gabriela Kiona, Krzysztof Łączkowski, Inga Sroka ,

z 3gB: Filip Kwaśny, Jan Rutkowski, Jędrzej Wachowiak, Mikołaj Perz, Wiktoria Harendarz, Mateusz Krawczyk, Maria Opic, Adrianna Fricz,

z 3gC: Aleksandra Biniak, Dobrochna Foremska, Maria Matysik, Emilia Kaczmarek, Aleksandra Brach, Aleksandra Płokarz, Julia Walczak, Maksymilian Pyc, Mikołaj Tyl,

z 3gD: Szymon Budych, Eryk Jankowiak, Tobiasz Szczechowiak, Roksana Hynek, Stanisław Zaraś ,

z 3gE: Jagienka Piątkowska, Dominika Gąsior, Jakub Jędrzejczak, Jagoda Łucak, Mikołaj Juszczak, Zuzanna Kuligowska, Mikołaj Nykaza, Michalina Prętka, Gabriela Jędrzejczak, Kacper Jokiel.

23 ósmoklasistów kończy szkołę ze średnią klasy 4,40, a najwyższe noty osiągnęli: Olga Kędziora, Katarzyna Przybylska, Małgorzata Serba, Natalia Tomaszewska, Zuzanna Pieniak, Patrycja Chudziak, Dominika Markiewicz, Marta Księżycka.

Wybitnymi wynikami sportowymi wyróżnili się i godnie reprezentowali szkołę:

1) TOMASZ GRECZKA (siatkówka )

2) SŁAWOMIR LUTER ( siatkówka)

3) OLGA KĘDZIORA (siatkówka )

4) ZUZANNA PIENIAK ( siatkówka )

5) KATARZYNA PRZYBYLSKA ( siatkówka)

6) JAKUB SZELĄGIEWICZ (siatkówka)

7) NIKODEM WIŚNIEWSKI ( siatkówka)

8) PATRYCJA CHUDZIAK ( siatkówka)

9) GABRIELA JĘDRZEJCZAK (siatkówka )

10) KACPER JOKIEL ( siatkówka )

11 ) JAGODA ŁUCAK ( siatkówka)

12) KAMIL MAŁECKI ( siatkówka)

13) JAGIENKA PIĄTKOWSKA (siatkówka)

14) MIŁOSZ PILC ( siatkówka)

15) TOMASZ SZYMLET ( siatkówka )

16) KONRAD CHYBOWSKI ( siatkówka )

17) MICHALINA PRĘTKA ( siatkówka )

18) DOMINIKA GĄSIOR ( siatkówka )

19) MACIEJ DUDZIAK ( lekkoatletyka)

20) JAKUB JĘDRZEJCZAK ( lekkoatletyka)

21) MIKOŁAJ NYKAZA ( lekkoatletyka )

22) MIŁOSZ ORLIK ( lekkoatletyka )

23) DAWID PYŻALSKI ( lekkoatletyka )

24) KACPER SZCZUREK ( lekkoatletyka)

Wybitne z kolei osiągnięcia sportowe w boksie mają:

1) WIKTORIA FLORKIEWICZ ( boks)

2) ADRIAN WIECZOREK ( boks )

BARDZO DOBRE WYNIKI SPORTOWE I GODNE REPREZENTOWANIE SZKOŁY jest zasługą:

1) MIKOŁAJA POPOWSKIEGO (ogólne)

2) ERYKA JANKOWIAKA ( ogólne)

3) RAMONY KOTOŃSKIEJ ( siatkówka)

4) AGATY RADZISZEWSKIEJ ( lekkoatletyka)

5) JULII PAWLAK ( siatkówka)

6) LAURY KOWALAK ( lekkoatletyka)

7) ALEKSANDRY ŁUCZAK ( lekkoatletyka )

8) MIKOŁAJA JUSZCZAKA (lekkoatletyka )

NA WYRÓŻNIENIE ZASŁUGUJĄ OSOBY, KTÓRE REPREZENTOWAŁY SZKOŁĘ W ZAWODACH SPORTOWYCH . SĄ TO:

1) JAKUB DOBIAS

2) KRZYSZTOF ŁĄCZKOWSKI

3) FILIP WESOŁOWSKI

4) WIKTOR WOŹNY

5) FILIP KWAŚNY

6) MILENA DĄBROWSKA

7) ALEKSANDRA KAHL

8) SZYMON BUDYCH

9) SERGIUSZ SZYMCZAK

10) NATALIA ŚPIĄCZKA

11) MATEUSZ POSPIESZNY

12) FILIP JACKOWSKI

13) ZUZANNA KULIGOWSKA

14) MIKOŁAJ PERZ

15) JĘDRZEJ WACHOWIAK

16) WIKTORIA STANKE

17) ADRIANNA FRICZ

18) ALEKSANDRA BINIAK

19) WIKTORIA JARNOT

20) ZUZANNA TIL

21) JULIA GROCHOWINA

Gratulujemy Wszystkim wspaniałych wyników w nauce i sporcie! Życzymy wyboru najlepszych szkół i udanych wakacji!

25.06.2019 | 20:05

"W przededniu"

Od marca do czerwca grupa teatralna Piotrelle gościła w Teatrze Nowym w Poznaniu. Dzięki pomocy sponsorów Pana Mariana Pankowskiego – Prezesa Spółki Gałopol” oraz Państwa Wandy i Wojciecha Kalinowskich – właścicieli Przedsiębiorstwa Usługowego w Kaźmierzu młodzi artyści mogli uczyć się pod okiem profesjonalistów. Dwa razy w miesiącu w sali prób aktor Sebastian Grek prowadził ćwiczenia, etiudy, wspólnie z opiekunkami przygotowywał młodzież do spektaklu, który zwieńczył tę współpracę. Uczniowie tworzyli: scenariusz, scenografię, oprawę muzyczną. Zaprojektowali i wykonali podziękowania i upominki w postaci obrazów. Rodzice zaangażowali się, finansując kostiumy i bilety kolejowe. Pani Agnieszka Jandy zaprojektowała zaproszenia, wykorzystując pracę plastyczną Mikołaja Juszczaka. Zaproszenia dla gości uczniowie dostarczyli osobiście. Dyplomatorium pt. W przededniu wymagało dużego zaangażowania wszystkich osób biorących w nim udział, dyrekcji szkoły i uczniów, którzy zgodzili się je współtworzyć: Filipa Jackowskiego ( współpraca z operatorem dźwięku) i Bruna Palatyńskiego (dokumentacja filmowa). Spektakl ponadto obsługiwali pracownicy teatru: operator światła, montażysta, bileterka, sprzątaczka, strażak.

17 czerwca uczniowie z koła teatralnego naszej szkoły dostarczyli wielu silnych wrażeń swojej widowni, ukazując, do czego może doprowadzić brak tolerancji wobec innych nacji. Na scenie była manifestacja nienawiści, wyniszczająca walka, tragedia tych, którzy zgotowali katastrofę cywilizacji i odradzanie się miłości do drugiego człowieka. Uczniowie klas III gimnazjum, I i II liceum to bardzo młodzi ludzie żyjący w czasach pokoju, jednak pokazali, że nie jest on dany raz na zawsze i w niezwykle dojrzały sposób, korzystając z silnych środków wyrazu powiedzieli „nie” nienawiści, głupocie i nietolerancji, tym samym angażując się w walkę o prawo do życia i szczęścia wszystkich ludzi bez względu na ich poglądy, wyznawaną religię czy narodowość.

Po dyplomatorium zaproszeni goście – pani dyrektor, pracownicy i przyjaciele szkoły, przedstawiciele szamotulskich władz, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo - gratulowali aktorom talentu i wytrwałości, dziękowali za przeżycia estetyczne i za emocje. Dyrektor szkoły pani Justyna Szaniawska-Budaj zapewniła o chęci dalszej współpracy z teatrem.

Nie zabrakło też kwiatów, upominków i wyrazów wdzięczności dla wszystkich, którzy realizowali przedsięwzięcie „Piotrelle w Teatrze Nowym”, szczególnie dla pana Sebastiana i pani Agnieszki Chełkowskiej koordynującej projekt. Uczniowie również spontanicznie podziękowali opiekunkom: Natalii Szulc i Beacie Jankowiak.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z próby oraz z przedstawienia głównego.

25.06.2019 | 11:32

Powiatowy Projekt Wizyt w Miejscach Pamięci - rok szkolny 2018/19

Wiosną tradycyjnie, już po raz czwarty, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Projekcie Wizyt w Miejscach Pamięci. To pomysł na realizację edukacji poza szkołą, w miejscach związanych z tragiczną historią XX wieku. Uczniowie poznają szczegóły okupacji hitlerowskiej w Wielkopolsce w dwóch muzeach. Gimnazjaliści w trakcie wizyty w Żabikowie słuchają opowieści więźniów obozu karno-śledczego oraz analizują dokumenty, zdjęcia i inne źródła pokazujące cierpienia aresztowanych i przesłuchiwanych przez gestapo. W tym obozie przebywali więźniowie z Szamotuł i okolic, między innymi nauczyciel plastyki z naszej szkoły Stanisław Zgaiński (1907-1944). W zajęciach edukacyjnych w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uczestniczyła część naszych licealistów. Kilka klas zajęcia muzealne zrealizuje już po wakacjach, we wrześniu. Wizyty w muzeach możliwe są dzięki całkowitemu finansowaniu przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach.

22.06.2019 | 16:11

Sukcesy naszej absolwentki, tegorocznej maturzystki, Dominiki Telak

Konkurs, w którym uczestniczyła Dominika, Talent za Talent jest skierowany do uczniów ostatnich klas szkół średnich. Uczestnicy w trakcie swojej edukacji przedmaturalnej muszą wykazać się aktywnością, zaangażowaniem społecznym oraz umiejętnościami przywódczymi. Rywalizację od kilku lat organizuje Stowarzyszenie Cognitis z Poznania. Skupia się na dwóch etapach - pierwszy polega na rozwiązaniu case study i wypełnieniu formularza doświadczeń, gdzie ważne są informacje
o aktywności, zaangażowaniu społecznym i umiejętnościach przywódczych. W drugim etapie z ponad setki zgłoszeń wybrano 24 najlepszych maturzystów, leaderów z całej Polski i zaproszono ich do Warszawy. Tam mieli okazję wziąć udział w assesment center w budynku partnera strategicznego firmy PricewaterhouseCoopers. Gala finałowa kończąca konkurs odbyła się w Ministerstwie Edukacji Narodowej, które patronowało całemu przedsięwzięciu. Towarzyszyły temu ciekawe wykłady przygotowane przez kadrę naukową Uniwersytetu Warszawskiego. Myślę, że sukcesem jest znaleźć się już w takim gronie ludzi, którzy robią naprawdę niesamowite rzeczy dla innych - twierdzi Dominika. Nasza maturzystka pokazała swoje wieloletnie doświadczenia z harcerstwa.

17.06.2019 | 22:34

Zespół Szkół nr 1 w Szamotułach w czołówce najbardziej usportowionych szkół województwa wielkopolskiego

W piątek 14 czerwca 2019 r. w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół w województwie wielkopolskim. Dużym sukcesem sportowym rok szkolny zakończył się dla Zespołu Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach. Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego startując w 12 dyscyplinach zajęli 5 miejsce w Wielkopolsce na 423 sklasyfikowane szkoły. Wysiłek uczniów i nauczycieli został nagrodzony pamiątkowym pucharem i nagrodą finansową na zakup sprzętu sportowego.

W tym samym współzawodnictwie na poziomie szkół ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące zostało sklasyfikowane na 20 miejscu (punkty we współzawodnictwie uzyskały 194 szkoły).

Dumni uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach godnie uczcili jubileusz 100 - lecia istnienia szkoły oraz potwierdzają, że rozbudowa infrastruktury sportowej zaczyna przynosić wymierne efekty.

Szkoła otrzymała również medal 65 - lecia istnienia Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” jako podziękowanie za organizację i współorganizację finałów wojewódzkich w różnych kategoriach wiekowych.