Aktualności

27.10.2021 | 19:48

"Zapal znicz pamięci"

Tradycyjnie w ostatnich dniach października uczestniczymy w akcji "Zapal znicz pamięci". Od trzynastu lat na terenach Wielkopolski, Górnego Śląska i Pomorza, czyli na obszarach włączonych do III Rzeszy, płonące znicze mają przypominać ofiary terroru hitlerowskiego pierwszych tygodni okupacji. W Szamotułach znicze zapaliliśmy w dwóch miejscach pamięci: na Rynku i na ulicy Franciszkańskiej.

Na Rynku w Szamotułach rozstrzelano 13. października 1939 roku pięciu mieszkańców Otorowa za czyn, który był prowokacją niemiecką. Dziesięciu obywateli polskich oskarżono o usunięcie flagi niemieckiej z urzędu gminnego w Otorowie i za ten czyn władze okupacyjne skazały ich wszystkich na śmierć. Dzień przed egzekucją w Szamotułach mieszkańcy Otorowa zostali zamordowani w swojej wsi.

Drugie miejsce pamięci związane jest też z publiczną egzekucją przeprowadzoną w Szamotułach 13. grudnia 1939 r. W odwecie za postrzelenie żołnierza niemieckiego stracono przy ul. Franciszkańskiej dziesięciu mężczyzn z Szamotuł, Pniew, Otorowa, Wronek i Piłki.

Działamy w ramach akcji #SzkołaPamięta.

26.10.2021 | 21:49

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA W SZACHACH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

Dnia 25 października 2021 roku w Kaźmierzu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa w Szachach na szczeblu powiatowym. Naszą szkołę reprezentowali: Natasza Adamczyk 1F, Joanna Filipiak 3D, Sergiusz Szymczak 3G2, Szymon Budych 3G2, Stanisław Dolata 1F.

Wymienieni uczniowie zakwalifikowali się do zawodów na szczeblu wojewódzkim zdobywając I miejsce w powiecie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

21.10.2021 | 19:54

Zajęcia filmowe - współpraca IFMiSA UAM

W dniu 21.10.2021 r. liczna grupa licealistów z klas: III i, III e, II e i II f wzięła udział z warsztatach filmowych na UAM.

Poszczególne zajęcia poświęcone są m.in. znaczeniu edukacji w filmie i poprzez film; wykorzystaniu środków wyrazowych w filmie, np. muzyki; poszczególnym gatunkom filmowym, takim jak kryminał, thriller, kino religijne, kino wojenne, mock-dokument i ich ewolucji; eksploatowaniu różnych motywów w kinie, m.in. biblijnych, sportowych, nawiązujących do świata gier. Spotkania z wybranymi tytułami filmowymi będą pretekstem do uwzględnienia umiejętności ich kontekstowego odczytania, zarówno na gruncie świata filmu, jak i literatury, czy filozofii. Pod koniec roku szkolnego licealiści zapoznają się z przykładem mock-dokumentu i podejmą praktyczną próbę stworzenia własnego filmu w tej poetyce.

Podczas pierwszego w tym roku szkolnym spotkania uczniowie analizowali film Wszystko będzie dobrze, Tomasza Wiszniewskiego (2007), który podejmował tematykę edukacji – czego uczeń może (na)uczyć nauczyciela? Edukacja filmowa, a film o (czyjej?) edukacji.

21.10.2021 | 16:23

Lekcja historii w terenie

Po pandemicznej przerwie wracamy do dobrych tradycji i ciekawych działań upamiętniających, w sposób niestandardowy, zjawiska historyczne. Poznański IPN proponuje lekcje terenowe, które odbywają się w historycznych miejscach związanych z powstaniem wielkopolskim. Uczestnicy przenoszą się od pomnika powstania, przez Stare Miasto ma Plac Wolności. Podróż i poznawanie fragmentów Poznania odbywa się starym, zabytkowym tramwajem. Dla młodzieży doświadczenie poruszania się po mieście skrzypiącym, trzęsącym i piszczącym na zakrętach „bimbą” jest nieznanym przeżyciem. Dziewczyny i chłopaki z klasy humanistycznej (1F) wyjazd do Poznania na zajęcia terenowe połączyli z nauką pisania egipskich hieroglifów w Muzeum Archeologicznym. Wbrew powszechnym przekonaniom, że posługiwanie się starożytnymi znakami jest szczególnie trudne, napisanie własnego imienia nie sprawiało większych kłopotów.

18.10.2021 | 19:44

Tanecznym krokiem po sukces

W dniach 17-18.09.2021 Zespół Tańca Polskiego “Wronki” Wronieckiego Ośrodka Kultury brał udział w XX Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich w Wieliszewie.
To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w ruchu tańców polskich, na którym pojawiają się najlepsi tancerze z całego kraju, odbyło się m.in. pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP. Z wielką dumą i radością informujemy, iż wśród laureatów mistrzostw znalazła się tancerka Zespołu Tańca Polskiego “Wronki” na co dzień
uczennica naszej szkoły - Amelia Góral (kl.1e) wraz z partnerem Danielem Zastrożnym zajęli finałowe 6 miejsce w kategorii IV (16-18lat).
Serdecznie gratulujemy!

17.10.2021 | 20:34

Fit Day

Podczas tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej uczniowie i nauczyciele naszej szkoły bawili się wspólnie w stylu fit. Były tańce w rytmach Latino, porywająca zumba, niebanalne układy mażoretkowe, łamigłówki ekologiczne, kręgle z recyklingu, porady dietetyczne i ćwiczenia relaksujące oraz aktywizujące umysł. W kawiarni poprowadzonej przez samorząd szkolny można było tego dnia kupić pomysłowe zdrowe przekąski. Całość zwieńczył konkurs talentów. Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że w wolnym czasie pieczołowicie rozwijają różnorodne pasje i zachwycili nas swoimi występami muzycznymi, tanecznymi i sportowymi.
Serdecznie dziękujemy lokalnym firmom, które wsparły nasze przedsięwzięcie: p.Annie Lubczyńskiej z gabinetu Pro-Vito za serię wykładów o zdrowej diecie, p.Agnieszce Stelmaszyk za brawurowe poprowadzenie zumby oraz p.Mateuszowi Wójcikowi z sadu Owocowa Kryjówka za podarowanie nam pysznych, świeżych owoców.

16.10.2021 | 23:05

Powiatowy projekt wizyt w miejscach pamięci

Uczennice i uczniowie wszystkich klas maturalnych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W trakcie wizyty uczestnicy projektu wysłuchali fragmentu wspomnień Szymona Srebrnika - nastoletniego więźnia, jednego z kilku osób, którym udało się przeżyć koszmar obozu. Na wystawie czasowej mieli możliwość poznania niezwykłego świadectwa, czyli pamiętnika Rywki Lipszyc. Jedenastolatka wraz z rodziną trafiła do łódzkiego getta i mimo utraty bliskich nie traciła nadziei na odmianę losu. Jej pamiętnik znalazła radziecka lekarka w Auschwitz. Po ponad 60 latach od odnalezienia, pamiętnik trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie został przetłumaczony z języka polskiego i wydany w formie książki. Ostatnią część pobytu maturzyści spędzili w Lesie Rzuchowskim, gdzie uczcili pamięć wszystkich ofiar. Wyjazd do Muzeum wszystkich grup był możliwy dzięki finansowaniu projektu przez samorząd powiatowy.

15.10.2021 | 18:33

Finał Wojewódzki - Festiwal Sztafet

Szamotulski Ogólniak potrzykroć SREBRNY!

Dnia 11 października odbył się Finał Wojewódzki XXIII Licealiady Festiwalu Sztafet. Nasza młodzież zakwalifikowała się do ścisłej czołówki wychodząc z rejonu z pierwszych miejsc. Walka o podium w tej imprezie nie była łatwa, gdyż Wielkopolska słynie z bardzo dobrych ośrodków sprinterskich. Festiwal Sztafet w kategorii szkół ponadpodstawowych rozgrywany był w dwóch konkurencjach 4x100m oraz 4x400m. Sztafeta dziewcząt 4x100m w składzie: Gabriela Kochańska, Lena Henschke, Hanna Biniakiewicz, Wiktoria Knutowicz, po bardzo udanym biegu zajęły w najmocniejszej serii drugie miejsce z czasem 53,28sek. Tym samym rywalizację ukończyły ze srebrnym medalem. Dziewczęta ze sztafety 4x400m – Małgorzata Magdziarz, Natalia Nowak, Zuzanna Podgórska, Maja Czajka, Natalia Śpiączka – rez., po bardzo trudnym zaciętym pojedynku ukończyły swój wyścig na 2 pozycji, a w klasyfikacji generalnej zajęły ostatecznie 8 miejsce z czasem 4:42,85. W kategorii chłopców nasza szkoła wystawiła ekipy w obu konkurencjach. Fantastycznie zaprezentowała się sztafeta 4x100m (Aleksander Kozioł, Kacper Fiksa, Maciej Dudziak, Jakub Nizio), która pomimo kontuzji Kacpra Kamińskiego (trzonu drużyny) oraz drobnych urazów dwóch kolejnych zawodników, poprowadziła sztafetę do zwycięstwa w swojej serii (46,62sek), a w klasyfikacji generalnej uległa tylko zespołowi z Jarocina. Ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu ze srebrnym krążkiem. Nasza druga ekipa (Mikołaj Juszczak, Jakub Białasik, Dawid Pyżalski, Karol Siwak i Mikołaj Czajka-rez.) zrobiła nam jeszcze większą niespodziankę. Wynik z jakim chłopcy przyjechali na zawody dawał dopiero 5-6 lokatę i nic nie wskazywało na walkę o medale. W pierwszej serii zespół z Jarocina mocno wszystkich zaskoczył uzyskując wynik 3:39,62, który dawał im na tamtą chwilę najlepszy rezultat spośród sztafet porównując wyniki z rejonów. W drugiej serii startowaliśmy wraz z najmocniejszymi zespołami z rejonów. Wiedzieliśmy, że będzie ciężko, nasze marzenia o medalu znacznie się oddaliły po poprzednim biegu. Jednak chłopaki pokazały swoje twarde charaktery. Po fenomenalnym biegu wyprowadzamy sztafetę na drugą pozycję i kończymy wyścig za ekipą z Piły. Ich rezultat to 3:34,01. Jak się okazało chwilę później również takie miejsce przypadło nam na podium. Sztafeta z Jarocina biegnąca w poprzedniej serii zostaje pokonana przez naszą o zaledwie 0,33sek, co w sztafecie 4x400m jest niewielka różnicą. Rywalizację kończymy z poprawionym czasem z rejonu o kosmiczne 8 sekund – 3:39,29! Wracamy z trzema srebrnymi medalami! Dawno nie mieliśmy takiego osiągnięcia.

Gratulacje dziewczyny i chłopaki. Tak trzymać!

14.10.2021 | 7:56

Powiatowy Turniej Szkół w Rummikub

Kochani

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w Powiatowym Turnieju Szkół w Rummikub, którego finał odbędzie się w naszej szkole 10.12.2021r. Zgłoszenia przyjmujemy do końca października. Eliminacje szkolne odbędą się w naszej szkole w listopadzie - szczegóły otrzymacie poprzez edziennik.

Na zwycięzców czekają nagrody!

13.10.2021 | 18:55

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 2021

4 października jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji uczniowie poprzebierani za różnorodne zwierzęta uczestniczyli w zabawach, grach i quizach o tematyce zoologicznej. Tego dnia młodzież przyniosła również potrzebne dla zwierząt rzeczy, które później przekazaliśmy podopiecznym ze Schroniska w Przyborówku.

Klasy 3AB, 2D2 oraz 1C były najliczniej przebrane i przyniosły najwięcej darów dla zwierząt. W nagrodzę uzyskały bon na 1 dzień bez pytania. Był to wesoły i kolorowy dzień co widać na umieszczonych zdjęciach.