Aktualności

16.03.2018 | 8:00

Drużynowy konkurs matematyczno-informatyczny KOALA

Patronat merytoryczny nad konkursem sprawują: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Konkurs został objęty też patronatem honorowym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

W pierwszym etapie startowały 33 drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych oraz 25 drużyn z gimnazjów z Poznania i Wielkopolski. W półfinale wzięły udział dwie drużyny z liceum oraz jedna z gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi. Półfinał zakończył się sukcesem dla drużyny 314 Promili Logiki. Znalazła się wśród trzech najlepszych grup licealnych, które zmierzą się w meczu bezpośrednim na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Zawody odbędą się 14 kwietnia 2018 r.

Drużynę 314 Promili Logiki tworzą: Paweł Filipiak, Kamil Niżnik, Jan Lorkiewicz i Mikołaj Żurawski z klasy IIa.

16.03.2018 | 7:57

Światowy Dzień Liczby Pi

14 marca 2018 roku obchodziliśmy jak co roku, Światowy Dzień Liczby Pi. Życzyliśmy sobie „wszystkiego niewymiernego”. Każdy mógł obejrzeć wystawę pokazującą np.: gdzie w matematyce pojawia się ta liczba i jakie ma niebanalne zastosowania.

Ozdobą były też Pi–łańcuszki. Każdej cyfrze rozwinięcia dziesiętnego przypisaliśmy koralik o pewnym kolorze i kształcie. Przypomnieliśmy też znany wiersz Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”.

Uczniowie bardzo się zaangażowali w budowę Pi-miasta. Każdej cyfrze rozwinięcia dziesiętnego należało przyporządkować odpowiedniej wysokości kolorowy wieżowiec. Powstał ciekawy projekt miasta.

Przekonaliśmy się po raz kolejny, że matematyka może być wspaniałą zabawą.

15.03.2018 | 21:29

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 2018

Dnia 15 marca 2018 roku w Poznaniu odbyła się XXVI Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK- etap wojewódzki , w której naszą szkołę reprezentowali : Anna Zawiasa kl. 3B oraz Jakub Dobias kl.2gA. Uczestnicy rozwiązywali test na temat zdrowia, sposobów jego ochrony, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podstawowych wiadomości o historii i działalności PCK. Ocenie podlegały również prezentacje zawierające opis przeprowadzonej akcji promującej zdrowy styl życia.

Uczniowie naszej szkoły zajęli:

Jakub Dobias kl.2gA- 2 miejsce wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

Anna Zawiasa kl.3B- 3 miejsce wśród uczniów szkół średnich

Serdecznie gratulujemy

12.03.2018 | 8:45

Gość z Yad Vashem

W poniedziałek 5 marca w szamotulskim Muzeum – Zamek Górków uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Alexem Dancyg – historykiem, współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, koordynatorem seminariów dla nauczycieli z Polski, edukatorem kursów dla przewodników opiekujących się grupami młodzieży izraelskiej, która przyjeżdża do Polski by odwiedzać hitlerowskie obozy zagłady. Jednocześnie rodowitym warszawiakiem, mieszkańcem kibucu Nir Oz i zagorzałym kibicem polskich sportowców.

Alex Dancyg poruszał różne wątki trudnej przeszłości polsko-żydowskiej. Podkreślał, że jego działalność edukacyjna zawsze polegała na pielęgnowaniu relacji polsko-żydowskich "My jesteśmy skazani na dialog, bo nie ma historii Żydów bez historii polskich Żydów i nie ma historii Polski bez polskich Żydów. Dialog sam się nie zrobi, to sprawa pracy organicznej." Gość z ogromnym sentymentem wspominał czasy własnej młodości oraz podkreślał swój silny związek emocjonalny z Polską.

Odpowiadając na pytania młodzieży akcentował wyjątkowość Zagłady zorganizowanej przez Niemcy hitlerowskie i wykorzystywanie współcześnie tego faktu do celów politycznych. Co przy ignorancji ze strony polityków po obu stronach, może zniweczyć lata jego pracy. Zapytany o problem tożsamości (wyjechał z Polski mając dziewięć lat) podkreślał, że jest zakochany w polskiej literaturze i dumny z sukcesów polskich sportowców, że ma dwie ojczyzny: Polskę i Izrael.

W godzinach popołudniowych nasz gość spotkał się z nauczycielami Powiatu Szamotulskiego.

10.03.2018 | 18:33

Dzień Kobiet 2018

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas 1C i 1D oraz kółka teatralnego przygotowali występ kabaretowy. Kabaretowa para, Bożena i Roman, zabrała nas w zabawny świat damsko-męskich potyczek. Na scenie nie mogło też zabraknąć wrażeń muzycznych w wykonaniu Łukasza Baranieckiego, Jana Januszaka, Katarzyny Zaraś i gościnnie Małgorzaty Michalak. Było też coś dla ciała - okolicznościowa kawiarenka sprzedawała słodkości i inne frykasy.

Wszystkim Paniom, wszystkiego najlepszego!

07.03.2018 | 18:46

Dzień Wykładów Otwartych w naszej szkole

W sobotę 3 marca członkowie grupy projektowej „Living together: Multiculturalism in the Polish-Lithuanian Commonwealth” uczestniczyli w Dniu Wykładów Otwartych, który odbył się w naszej szkole. Uczniowie podsumowali kilkumiesięczną sumienną pracę przedstawiając swoje prezentacje na tematy dotyczące historii Stanów Zjednoczonych, Unii polsko-litewskiej, poprawności politycznej, mniejszości narodowych oraz świąt narodowych w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo wczesnej godziny, licealiści zaprezentowali się celująco i w miłej atmosferze minęły przygotowania do przyjazdu kolegów i koleżanek ze szkoły Hanover High School, z którymi spotkamy się już w najbliższą niedzielę, tj. 11 marca.

Grupa 18 uczniów i dwóch nauczycieli będzie gościła w Szamotułach dzięki wsparciu Organu Prowadzącego. Wraz z gośćmi będziemy wspólnie kontynuować działania projektowe na terenie szkoły. Następnie, w towarzystwie kolegów i koleżanek z grupy projektowej, Amerykanie zwiedzą Szamotuły, wezmą udział w ciekawych zajęciach na terenie powiatu, zwiedzą Poznań oraz poszerzą wiedzę podczas wyjazdu edukacyjnego do Chełmna, Łodzi i Warszawy.

Zapraszamy całą społeczność szkolną do korzystania z możliwości nawiązania nowych znajomości i ćwiczenia umiejętności językowych podczas pobytu uczniów amerykańskich ‘u Skargi’

28.02.2018 | 20:44

Lekcja chemii w Collegium Chemicum UAM

W środę 28 lutego klasa 1B liceum wysłuchała na Wydziale Chemii wykładu "ABC chemii witamin". W trakcie prelekcji prowadzący omówili źródła, budowę i rolę najważniejszych witamin. Dzięki tym informacjom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę zarówno chemiczną jak i biologiczną. Przy okazji wykładu młodzież zwiedziła bardzo nowoczesny budynek przy ulicy Umultowskiej 89b oddany dla studentów w 2012 roku.

25.02.2018 | 20:11

Łamacze Szyfrów

Od 16 października do 3 listopada 2017r. uczniowie klasy 2gA Krzysztof Łączkowski, Mikołaj Popowski i Arkadiusz Wargacki brali udział w Ogólnopolskiej Grze Kryptologicznej "Łamacze szyfrów" na poziomie zaawansowanym. Co trzy dni rozwiązywali trzy zagadki w sześciu turach.Zadania polegały na pracy z różnymi typami szyfrów m.in. paskowym, Viegenere'a, szablonowym i Playfaira. Zespół zajął I miejsce w kategorii 14 lat.

Serdecznie gratulujemy!

25.02.2018 | 20:05

Certyfikat dla szkoły

Nasza szkoła kolejny raz otrzymała certyfikat Jakości Kształcenia Języków przyznany w uznaniu skutecznego wykorzystania innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa Insta.Ling w semestrze zimowym roku szkolnego 2017/2018

Gratulujemy!

16.02.2018 | 19:04

„Obudzić w sobie turystę”

W drugi weekend lutego na MTP Poznań odbyły się targi turystyczne Tour Salon. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń każdego podróżnika – zarówno tego profesjonalnego, jak i zwykłego amatora. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszona została przez biuro turystyczne Florczyk Travel młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Skargi. Uczniowie mogli poznać szeroką ofertę m.in. organizacji turystycznych, biur podróżniczych, a przede wszystkim odkryć wyjątkowe walory regionów całej Polski. Dużym powodzeniem cieszył się przede wszystkim pawilon poznańskiego ZOO, gdzie można było na własne ręce wziąć węża, czy bardzo ekskluzywny autokar jedno z biur podróżniczych. Całość imprezy uświetniały występy znanych podróżników, jak Jarosława Kuźniara czy Adama Wajraka. Mogliśmy także posłuchać prologu do koncertu muzyki filmowej i epickiej czyli Visual Concert, wykonanego na scenie głównej przez zawodowych muzyków. Całą imprezę zaliczyć należy do niezwykle udanych. Imprezę, która pozwoli poszerzyć nam podróżnicze horyzonty.