Aktualności

25.04.2018 | 10:56

Lekcje terenowe "Tramwajem przez historię najnowszą. Poznański Czerwiec 1956”

Kolejny rok nasi uczniowie mieli szansę skorzystać z nietypowej lekcji historii. Organizatorem jest poznański odział IPN. Podczas przejazdu tramwajem poznańskiego MPK, edukatorzy pokazują młodzieży miejsca z wiązane z wydarzeniami z 1956 roku. Opowiadają, zarówno w tramwaju i pod Poznańskimi Krzyżami, jak i w Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec ’56 – Oddziale Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Młodzież zauważyła nie tylko życzliwość organizatorów ale też wiek tramwaju oraz brak w nim elektroniki. Przejażdżka od pętli na Dębcu, przez centrum Poznania wzbudzała niemałe zainteresowanie przechodniów, zwłaszcza starszych mieszkańców. Kiedy mijamy fabryczne mury, nietrudno wyobrazić sobie pracę poznańskich robotników w latach 50. i ich przemarsz w czerwcowy poranek pod siedziby ówczesnych władz miejskich i państwowych. Śladów historii wypatrujemy na poznańskich Jeżycach i na pl. Mickiewicza, gdzie upamiętniono Poznański Czerwiec okazałym pomnikiem. Widnieje na nim napis, który przedstawia o co walczyli robotnicy: o wolność, prawo i chleb. Został oficjalnie odsłonięty 28 czerwca 1981 roku w 25 rocznicę wydarzeń czerwcowych.

Podążając śladami tragicznych wydarzeń trafiliśmy do Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które mieści się w dawnym Zamku Cesarskim cesarza Wilhelma II. Ekspozycja stała dokumentuje pierwsze w PRL masowe wystąpienie społeczeństwa przeciwko władzy komunistycznej. Na wystawie prezentowanych jest około 200 fotografii ukazujących przyczyny wystąpienia robotników, wielotysięczny wiec z udziałem mieszkańców, zniszczenie urządzeń zagłuszających Radio "Wolna Europa", wkroczenie wojska i pacyfikację miasta. Prezentowane są również pamiątki po zamordowanych w trakcie zajść, m.in. najmłodszym - 13-letnim Romku Strzałkowskim. Przekonaliśmy się, że poznawanie historii, nie tylko naszego regionu, może być bardzo ciekawe dla osób w każdym wieku i nie powinno uczyć się jej tylko w szkole.

25.04.2018 | 10:53

2d w radio Poznań

W czwartek 12 kwietnia uczniowie klasy 2d z uwagą przyglądali się pracy radiowców w Radio Poznań. Wizyta w siedzibie radia stał sie okazją do poznania kolejnego zawodu. Jakimi specyficznymi cechami charakteru muszą wykazywać się ludzie pracujący w takiej firmie? W jaki sposób pracować nad dykcją i własnym głosem i czy każdy może być radiowcem? Na takie pytania odpowiadali dziennikarze : Dawid Majchrzak i Grzegorz Hałasik. Oprócz pracy dziennikarzy uczestnicy wyjazdu do Poznania poznali bardzo ciekawą historię budynku , w którym znajduje się siedziba radia

23.04.2018 | 9:08

"Tego o nas jeszcze nie wiecie"

Zapraszamy na wystawę "Tego o nas jeszcze nie wiecie" w dniu 26 kwietnia 2018r. o godzinie 17 w naszej szkole. Dowiecie się czy nasi uczniowie mają pasje i czym się interesują?

23.04.2018 | 9:04

Finał "Koali" 2018

14 kwietnia 2018 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się finał ponadgimnazjalny drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA -Kombinatoryka-Algorytmika-Logika.

Drużyna z naszej szkoły 314 promili logiki w składzie:

Paweł Filipiak, Jan Lorkiewicz, Kamil Niżnik oraz Mikołaj Żurawski z klasy IIa, zajęła III miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

22.04.2018 | 9:03

Egzaminy gimnazjalne 2018

Zakończył się trzydniowy maraton gimnazjalistów. W środę 18 kwietnia 121 uczniów klas trzecich gimnazjum zmierzyło się z egzaminem z części humanistycznej, 19 kwietnia rozwiązywali zadania z części matematyczno - przyrodniczej a 20 kwietnia z wybranego przez siebie języka obcego. Na wyniki egzaminów gimnazjaliści poczekają
do 15 czerwca.

21.04.2018 | 17:45

Goście z Piły

Dnia 17 kwietnia klasy medyczne 1B, 2B i 3B uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Piły - kierunek: ratownictwo medyczne, fizjoterapia i kosmetologia. Oprócz interesujących prezentacji była również dawka praktycznych wiadomości i pokaz m.in. ambulansu szkoleniowego. Serdecznie dziękujemy Prowadzącym, a w szczególności Pani dr Kamilii Sadaj-Owczarek - Kierownikowi Zakładu Ratownictwa Medycznego za koordynowanie spotkania.

17.04.2018 | 11:52

Zaprojektuj swoją przyszłość

Kolejny raz licealiści "Skargi" uczestniczyli w unikatowym programie warsztatów prowadzonych przez studentów i absolwentów psychologii Uniwersytetu SWPS i wzornictwa School of Form. Zajęcia rozwijają projektowy sposób myślenia i wspierają kreatywność. Każdy uczestnik warsztatów miał możliwość przekonania się jak wiele może w swoim życiu zaprojektować.

17.04.2018 | 11:49

Laureatom wręczono zaświadczenia

W poniedziałek 16 kwietnia w szkole muzycznej przy ul. Solnej w Poznaniu odbyła się gala wręczenia zaświadczeń lauretom wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Zaszczytu tego dostąpiło dwóch naszych uczniów: Arkadiusz Wargacki z klasy 2gA – laureat konkursu matematycznego oraz Franciszek Spychała z klasy 3gB – laureat konkursu geograficznego. Zdobycie tak zacnego tytułu wiąże się m.in. ze zwolnieniem ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z danego zakresu, pierwszeństwa przy rekrutacji do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej i oczywiście celującej ocenie klasyfikacyjnej
z danego przedmiotu. Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej pracy nad rozwijaniem wlasnych talentów.

17.04.2018 | 11:44

Ogólnopolski Konkurs „Turbolandeskunde"

W dniu 13 kwietnia 2018 r. w Poznaniu odbył się rejonowy etap Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych". Tematem przewodnim tegorocznej edycji były Niemcy.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie - Sandra Skorwider, Mikołaj Żurawski i Kamil Niżnik z klasy II A, która wykazując się dużą wiedzą krajoznawczą i kulturoznawczą, zajęła II miejsce wśród konkurujących 15 drużyn, przegrywając z najlepszymi zaledwie jednym punktem.

Udział w konkursie sprawił uczestnikom dużo satysfakcji i mają nadzieję, że kolejna, przyszłoroczna edycja, okaże się dla nich jeszcze szczęśliwsza.

12.04.2018 | 20:03

Szkolny Dzień Czekolady

12 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę o produkcji czekolady, jej składzie i wpływie na organizm człowieka. W bibliotece przygotowano dla śmiałków pytania związane z tym smakołykiem, a za poprawną odpowiedź nagradzano kawałkiem czekolady.