Aktualności

19.12.2018 | 15:52

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Dnia 14 grudnia 2018 roku odbyła się XXVII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK- etap rejonowy w dwóch kategoriach ( kategoria I: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz kategoria II: uczniowie szkół średnich).

Naszą szkołę reprezentowali :

Jakub Dobias kl.3gA- 1 miejsce wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

Julia Herczyńska kl.2B- 2 miejsce wśród uczniów szkół średnich

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

17.12.2018 | 21:36

„Chemia Bożego Narodzenia” – świąteczna lekcja chemii

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż! To przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych. Tradycje jakie się z nimi wiążą to choinka, opłatek, kolędy, potrawy wigilijne, … . To wszystko pozostawia po sobie zapach, który zostaje w pamięci na całe życie.

Uczniowie klasy 1BE 14 grudnia zaprosili swoich starszych kolegów z klas biologiczno-chemicznych na spotkanie, w którym przybliżali zapachy i smaki Świąt Bożego Narodzenia.

Dowiedzieliśmy się, że zapach świerku, z którego robimy stroiki na stół, choinka pięknie przystrojona, swój aromat zawdzięczają związkowi organicznemu o nazwie α – pinen (węglowodór nienasycony), który występuje w żywicy drzew iglastych.

Nie ma Wigilii bez karpia. Za jego charakterystyczny ziemisty zapach i smak odpowiada geosmina (cykliczny alkohol).

Kluczową rolę w kuchni odgrywa cynamon, w którym znajduje się aldehyd cynamonowy.

Goździki dodawane do kompotów z suszonych owoców swój zapach zawdzięczają eugenolowi, organiczny związek z grupy terpenów (związki o intensywnym aromacie).

Owoce, które jako pierwsze kojarzą się ze świętami to oczywiście cytrusy. Swój świeży zapach zawdzięczają limonenowi zawartemu w skórce (węglowodór nienasycony).

To tylko niektóre przykłady.

Najwięcej emocji wzbudził bożonarodzeniowy konkurs internetowy www.quizizz.com, którego pytania ułożyli sami uczniowie. W ruch poszły telefony komórkowe, a wyniki rywalizacji można było od razu zobaczyć na ekranie rzutnika.

W świątecznie przystrojonej klasie spędziliśmy bardzo miłe chwile, przekonując się, że chemia towarzyszy nam na co dzień.

WESOŁYCH ŚWIĄT

17.12.2018 | 21:32

Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Arkadiusz Wargacki z kl.3gA zakwalifikował się do kolejnego etapu Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych zmaganiach!

16.12.2018 | 20:01

Konkurs Wiedzy Psychologicznej

Dnia 14.12.2018r. grupa siedmiu licealistów, pod opieką pani psycholog Agnieszki Palatyńskiej, brała udział w II Konkursie Wiedzy Psychologicznej, organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy z zakresu psychologii funkcjonowania człowieka i jego relacji ze środowiskiem. Wszyscy nasi uczniowie pilnie przygotowywali się do udziału, zgłębiając literaturę konkursową. Konkurencja była ogromna, bowiem startowało ponad 40 liceów z całej Polski.

Po napisaniu testu wysłuchaliśmy ciekawego wykładu psychologa prof. Macieja Karwowskiego pt. „Efekt WOW! czyli jak wpadać na dobre pomysły”.

Oczywiście w napięciu czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Miło nam poinformować, że III miejsce w Konkursie Wiedzy Psychologicznej zajęła Kinga Łączkowska, uczennica kl.IIId. Gratulujemy!

16.12.2018 | 19:58

Szkolny Dzień Kariery 2018

W środę 12.12.2018r. odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Kariery. Tego dnia gościliśmy przedstawicieli następujących szkół oraz instytucji: ZSnr2, ZSnr3, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych oraz Punktu Pośrednictwa Pracy OHP. Pomagali nam oni w realizacji dużego projektu adresowanego do wszystkich uczniów naszej szkoły tj. Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum. Miał on na celu wsparcie młodzieży w podejmowaniu decyzji edukacyjno – zawodowych.

Nasi goście przygotowali stoiska wystawiennicze oraz różnorodną ofertę zajęć. Były to m.in. ciekawe wykłady, zajęcia warsztatowe, prezentacje szkół oraz badania zawodowe. Młodzież korzystała także z konsultacji indywidualnych.

Projektowanie przyszłości edukacyjno – zawodowej to niełatwe zadanie, z którym trzeba się zmierzyć. Mamy nadzieję, że zrealizowany projekt pomógł naszym uczniom w podejmowaniu trafnych decyzji w obszarze wyboru szkoły, zawodu i wejścia na rynek pracy.

09.12.2018 | 22:23

Supermatematyk - etap rejonowy

Miło nam poinformować, że do półfinału konkursu matematycznego "Supermatematyk" przeszli uczniowie naszej szkoły. I tak z klasy 1A: Marta Matuszak, Patryk Osiak, Michał Puk, Arkadiusz Samborek i Zofia Tecław oraz w kategorii klas drugich z 2A: Natalia Adamska, Agata Buchwald, Marcel Teska i Jan Woźniak.

Serdecznie gratulujemy wiedzy i już dziś trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie!

09.12.2018 | 22:17

POMAGAMY I EDUKUJEMY

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu Polskiej Akcji Humanitarnej - Szkoła Humanitarna.

Grupa chętnych uczniów wraz z opiekunkami p. Justyną Kaczmarek i p. Anną Biedną zaangażowała się w różnorodne działania globalne.

W Tygodniu Edukacji Globalnej przygotowaliśmy wystawę na parterze szkoły w oparciu o kampanię edukacyjną PAH - STUDNIA DLA POŁUDNIA.

Uczniowie dowiadują się choćby tego, że przeciętny mieszkaniec Sudanu Południowego lub Somalii ma do dyspozycji 20 litrów wody dziennie do użytku osobistego oraz domowego. 20 litrów to tyle, ile spłukujemy jednorazowo w toalecie. Staramy się uświadomić starszym i młodszym, jak wiele rejonów świata ma problemy z bieżącą ,czystą wodą i co możemy zrobić, żeby wspierać te miejsca i mieszkających tam ludzi. Zachęcamy też do refleksji nad tym, w jaki sposób zużywamy wodę, czy robimy to rozsądnie…

Uczniowie przeprowadzają przez cały grudzień zajęcia w szkole.

Starsi licealiści byli też w Przedszkolu Jarzębinka, gdzie dzieci poznawały historię dziewczynki wędrującej po wodę, rysowały ilustracje, w których pokazywały, jak można oszczędzać wodę .

W najbliższym tygodniu zajęcia odbędą się też w Szkole Podstawowej nr 3.

Uczniowie, którzy są zazwyczaj edukowani, tym razem sami stali się edukatorami, co jest dla nich niesamowitym doświadczeniem.

Elementem akcji jest też prowadzenie zbiórki pieniędzy, które przeznaczymy na budowę studni w ramach działań PAH.

09.12.2018 | 21:36

Święto szkoły

W piątek 7 grudnia obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły – ks. Piotra Skargi. Po raz pierwszy mogliśmy świętować w gronie całej społeczności szkolnej. Umożliwiła nam to nowa hala sportowa.

Uroczystość obfitowała w miłe akcenty. Do dyrekcji, grona pedagogicznego i młodzieży swoje słowa i życzenia kierowała Pani Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak, Pani Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Maria Przybylska oraz ksiądz Wojciech Waszkiel. Kolejnymi miłymi momentami było wręczenie Stypendium Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum uczennicy klasy 2C – Katarzynie Zaraś oraz wręczenie nagrody uczennicy klasy 2A – Marcie Bukowskiej za projekt logo z okazji 100-lecia szkoły.

W obecności całej społeczności szkolnej i zebranych gości odbyło się uroczyste ślubowanie nowych uczniów: klasy siódmej szkoły podstawowej oraz klas pierwszych liceum.

Uroczystość zakończyła część artystyczna – "żywy obraz” Jana Matejki „Kazanie Skargi” w wykonaniu uczniów z klas: 1be i 1c oraz gościnnych występów szkolnych talentów.

09.12.2018 | 19:36

Mikołajki 2018

W piątkowe, mikołajkowe przedpołudnie Samorząd Uczniowski przygotował kilka niespodzianek dla społeczności szkolnej. Była kawa z piankami, pierniki i piernikowe ciasta, świąteczna muzyka i konkursy. Prawdziwy przedsmak zbliżających się świąt.

06.12.2018 | 22:20

Festyn Mikołajkowy

HALA SPORTOWA „SZAMOTULANKA” GOŚCIŁA DZIECI I MŁODZIEŻ Z WIELKOPOLSKI

Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska” wspólnie z partnerem projektu Zespołem Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach 6 grudnia zorganizował „Mikołajkowy Festyn Sportowy” dla dzieci i młodzieży z Wielkopolski. Spotkanie odbyło się na nowo otwartej hali sportowej „Szamotulanka”.

W festynie rekreacyjnym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Lista uczestników:

Lp.

Szkoła

Kategoria wiekowa grupy

Liczba grup

1

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

SP młodsi

1

2

Szkoła Podstawowa nr 4 UNICEF w Obornikach

SP młodsi

2

3

Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi

SP młodsi

1

4

Szkoła Podstawowa im. Józefa Janika w Koszutach

SP młodsi

1

5

SP im. J. Brzechwy w Rokietnicy

SP młodsi

2

6

Zespól Szkolno-Przedszkolny w Ludomach

SP młodsi

1

7

Szkoła Podstawowa Grzebienisko

SP młodsi

1

8

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

SP starsi

1

9

Szkoła Podstawowa w Posadowie

SP starsi

1

10

Szkoła Podstawowa w Bytyniu

SP starsi

1

11

Szkoła Podstawowa w Chełmnie

SP starsi

1

12

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ludomach

SP starsi

1

13

Zespół Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

SP starsi

1

14

Zespół Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum w Szamotułach

SP starsi

1

15

Technikum nr 19 w Poznaniu

SPP

1

16

Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach

SPP

1

17

Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach

SPP

1

18

Zespół Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

SPP

2

19

Zespół Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum w Szamotułach

SPP

1

Formułą projektu były gry i zabawy ruchowe, które miały na celu zintegrowanie środowisk szkolnych, w których prowadzone były zajęcia w ramach Szkolnych Klubów Sportowych. Idea festynu została zrealizowana. Uczestnicy przeżyli chwile wspólnej zabawy, w której wszyscy zostali zwycięzcami. Reprezentacje szkolne zostały nagrodzone zestawami 20 piłek do gier drużynowych oraz indywidualnymi pakietami z okazji „Mikołaja”.

W opinii uczestników zorganizowana impreza zakończyła się sukcesem. Zarówno nowa hala sportowa „Szamotulanka” jak i zaangażowanie nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach spowodowały, że wszyscy uczestnicy poczuli magię „Mikołajków”.

Środki na realizację festynu pochodziły z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.