Aktualności

25.03.2019 | 19:09

„Przez wspólną historię ku przyszłości”

Uczniowie Skargi kolejny raz wzięli udział w projekcie „Przez wspólną historię ku przyszłości”, który skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Program jednodniowych wizyt w Muzeum Auschwitz obejmujących Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Miejsce Pamięci Auschwitz finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorami projektu edukacyjnego są: Diecezja Bielsko-Żywiecka, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Wizyta w Muzeum służyła refleksji i szukaniu odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Po co istnieje takie miejsce? Kim jestem? Kim jest dla mnie druga osoba? Kim są dla mnie inni ludzie? Po wizycie w Auschwitz łatwiej (?) szukać odpowiedzi na tak fundamentalne pytania. Pobyt w Muzeum zakończyliśmy w sali refleksji w bloku 27. Drugi dzień wyjazdu spędziliśmy w Krakowie na Kazimierzu.

25.03.2019 | 19:05

Konkurs fotograficzny „Wody naszej okolicy w obiektywie”

22 marca obchodzony jest na całej Ziemi Dzień Wody. Miesiąc wcześniej ogłosiliśmy dla uczniów konkurs fotograficzny „Wody naszej okolicy w obiektywie”Z przekazanych przez uczniów zdjęć przygotowano wystawę, na której można było podziwiać wody w Zajączkowie, Sierakowie, Pamiątkowie, Miałach, Tarnowie Podgórnym, Obrzycku, Wronkach, szamotulskie „jeziórko”…Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy 1BE Renata Korpys. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Na parterze szkoły powstała również wystawa, która przypomniała uczniom właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne tej niezwykłej cieczy.

24.03.2019 | 7:54

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole w tym roku był obchodzony pod hasłem „Dzień Nauki”. Młodzież miała możliwość obejrzenia wystawy chemicznej w związku ze Światowym Dniem Wody, poznać właściwości wody od strony chemicznej, biologicznej, usłyszeć ciekawostki i przysłowia związane z wodą oraz wziąć udział w krótkim konkursie obejmującym tematykę wody na całym globie. W sali chemicznej uczennice przeprowadziły kolorowe doświadczenia z wodą: były „kolorowe wodne wulkany”, „tańczący olej”, „kolorowy deszcz”, „tęcza w cylindrze”, „magiczny wulkan” i inne. Całość podsumowana została prezentacją o znaczeniu wody dla organizmu człowieka.

W innym miejscu uczniowie pokazywali za pomocą prostych doświadczeń fizycznych, że czynności, które czasami uważamy za niemożliwe do wykonania bez użycia magii, można wytłumaczyć, odwołując się do zjawisk i praw fizycznych. Część młodzieży uczestniczyła w prelekcji prowadzonej przez maturzystę na temat energetyki jądrowej.

Z prezentacji na temat fulerenów uczestnicy dowiedzieli się, że pierwiastek węgiel, to nie tylko diament i grafit, ale także dziwna postać „klatki” zwanej fulerenem. Prezentacja o systemach liczenia pozwoliła poznać elementy historii liczby od pradziejów, przez starożytny świat Sumerów, Babilończyków i Majów, po współczesne systemy liczenia. Zapoznano się z różnymi podstawami liczenia. Czas na zajęciach odmierzał zegar binarny.

Uczniowie mieli okazję poćwiczyć swoją wyobraźnię z programem geogebra, gdzie tworzyli wieże, bryły znane z lekcji oraz odkrywali, skąd bierze się wzór na pole rombu. Bawili się matematyką tworząc bryły z plastikowych rurek oraz rozwiązując łamigłówki logiczne.

W tym dniu młodzież mogła też stać się elektronikiem, konstruując wiele w pełni funkcjonalnych urządzeń, jak wykrywacz hałasu, urządzenie rejestrujące dźwięk, odbiornik radiowy, telegraf oraz wiele innych. Z GRAVITRAX tworzyli pełne akcji systemy ścieżek z różnymi elementami konstrukcyjnymi, odkrywając prawa fizyki.

Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego „Wody naszej okolicy w obiektywie”. Z przekazanych przez uczniów zdjęć przygotowano wystawę, na której można było podziwiać wody w Zajączkowie, Sierakowie, Pamiątkowie, Miałach, Tarnowie Podgórnym, Obrzycku, Wronkach, szamotulskie „jeziórko”… Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy 1BE Renata Korpys.

Nie ma wiosny bez kwiatów, stąd na zajęciach z origami powstały piękne papierowe tulipany. Przyroda budzi się do życia dlatego quiz matematyczny był ściśle powiązany ze zwierzętami ich zwyczajami.

Jesteśmy przekonani, że w tym dniu każdy znalazł dla siebie coś interesującego.

19.03.2019 | 20:46

Konkursu Nadziei Olimpijskich imienia Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce

W dniu 15 marca 2019r w Urzędzie Wojewódzki na sali sesyjnej odbyło się podsumowanie Konkursu Nadziei Olimpijskich imienia Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce. Nasza uczennica i zawodniczka klubu lekkoatletycznego MKS Baszta Szamotuły Katarzyna Zaraś zajęła w kategorii juniorek młodszych 7 miejsce. Kasia specjalizuje się w konkurencjach rzut dyskiem i pchnięcie kulą.Warto również wspomnieć, iż Kasia od sezonu 2019r. została włączona do kadry wojewódzkiej i trenuje ze znanymi trenerami środowiska wielkopolskiej lekkoatletyki: Przemysławem Pawlakiem, Jackiem Biernackim i Grzegorzem Nowakiem. Trenerem klubowym jest wychowanek klubu MKS Baszta pan Krzysztof Unger.

17.03.2019 | 18:00

COOKING CLASSES

13 marca uczniowie klasy 3gC wybrali się w krótką, ale jakże ekscytującą, podróż do Szkoły Języków Obcych Program z siedzibą w Poznaniu, aby uczestniczyć w zajęciach językowych. Nasi gimnazjaliści wzięli udział we wspólnym gotowaniu z lektorem anglojęzycznym. Mieli okazję przygotować (i zjeść !) pyszne ciasteczka. Lektorem był Amerykanin, który w trakcie pieczenia opowiedział trochę o sobie i swoim kraju ojczystym, przy okazji przypomniał też słownictwo związane z gotowaniem. Kolejną częścią zajęć był wykład dotyczący historii, różnic kulturowych oraz ciekawostek na temat Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pomimo początkowych obaw związanych z koniecznością komunikacji wyłącznie w języku angielskim, gimnazjaliści poradzili sobie doskonale, a tym samym wzmocnili wiarę we własne umiejętności językowe. Serdecznie polecamy spotkania z native speakerami!

17.03.2019 | 17:51

Dzień Edukacji Prawnej

Dzięki Koordynatorowi Edukacji Prawnej Młodzieży Sądu Rejonowego w Szamotułach Sędziemu Kajetanowi Kosterkiewiczowi oraz bardzo dobrej współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach 15 marca uczniowie z klas humanistyczno - prawniczych wzięli udział w Dniu Edukacji Prawnej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W imponującym gmachu sądu młodzież obejrzała spektakl profilaktyczno - edukacyjny pt. "Sekret" i wzięła udział w pełnej emocji rozprawie symulowanej na temat naruszenia dóbr osobistych w internecie poprzez wykorzystanie "mema" z wizerunkiem ucznia. Z bogatego programu zainteresowani wybrali również udział w pokazie mediacji rówieśniczej oraz lekcje na temat pożyczek tzw. chwilówek. Ciekawe okazały się także stoliki edukacyjne: profilaktyczne Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu czy Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Okręgowego w Poznaniu, informacyjny Kuratorium Oświaty w Poznaniu i inne. Uczniowie powiększyli dzięki temu swoją wiedzę na temat różnych aspektów prawa, zobaczyli w praktyce jak wygląda przebieg rozprawy i jakie mogą być konsekwencje umieszczania w internecie przerobionych zdjęć, ośmieszających drugą osobę czy jaka jest rola mediatora w rozwiązywaniu sporów.

Serdecznie dziękujemy Sędziemu Sądu Rejonowego w Szamotułach Panu Kajetanowi Kosterkiewiczowi za możliwość udziału w ciekawym Dniu Edukacji Prawnej.

17.03.2019 | 14:35

Wpływ snu na kondycję psychiczną młodzieży

W lutym w ramach profilaktyki prozdrowotnej zajęliśmy się wpływem snu na kondycję psychiczną młodzieży. Wśród czynników wpływających na zdrowie człowieka dużo mówi się o sposobie odżywiania, aktywności fizycznej, radzeniu sobie ze stresem, a znaczenie snu jest trochę ignorowane. Dlatego zainteresowaliśmy się tym zagadnieniem, ponieważ nietrudno zauważyć, że w dzisiejszych czasach wiele młodych osób ma problemy z koncentracją, zaburzeniami nastroju oraz obniżeniem wydajności psychicznej i fizycznej. Przedstawione objawy między innymi wynikają z niedoboru snu.

W ramach tego projektu uczniowie wybranych klas liceum przygotowali prezentacje na temat ,,Znaczenia snu na organizm człowieka” oraz ankietę dotyczącą wpływu snu na kondycję psychiczną wśród młodzieży. Wiadomości dotyczące snu i wyniki ankiety młodzież przestawiała w formie tablic informacyjnych na korytarzu szkoły.

Ankieta przeprowadzona była wśród uczniów klas trzecich gimnazjum i pierwszych liceum. Na pytania dotyczące snu odpowiedziało 200 osób. Na podstawie udzielonych odpowiedzi potwierdziła się zależność, że klasy które więcej czasu przeznaczają na sen miały wyższą średnią oceną na I półrocze niż klasy która duża część osób była niewyspana. Sen większości osób trwa od 6-7 godzin, a 32% ankietowanych nie przesypia nawet tej wartości. Młodzież w wieku 14- 17 lat powinna przesypiać 8-10 godzin. 74 % ankietowanych czuje się niewyspana co wpływa na ich gorszą wydajność w ciągu dnia.

Miejmy nadzieję, że wiadomości przedstawione w tym projekcie zwrócą uwagę młodzieży na ważną rolę snu w ich życiu.

15.03.2019 | 20:12

Rekolekcje dla młodzieży

W dniach 25-27.03. 2019r. na hali "Wacław" odbędą się rekolekcje dla młodzieży „WSZYSTKO MI WOLNO...” 1 Kor 6,12.

Z programem można się zapoznać na stronie http://www.wszystkomiwolno.pl/.

Szczegóły dotyczące udziału w rekolekcjach dla poszczególnych oddziałów zostaną przedstawione w następnym tygodniu.

Oby był to owocny czas skupienia i refleksji.

13.03.2019 | 16:56

POZNAJ ŚWIAT – POZNAJ SIEBIE!!! – podejmujemy działania humanitarne

Nasza szkoła od września 2018 r. bierze udział w projekcie pt. ,,Szkoła humanitarna”, działając we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Celami projektu jest szeroko rozumiana edukacja globalna. Krytyczne myślenie otwiera uczniów, uczennice i szkołę na wielokulturowy świat. Pomaga zrozumieć działanie stereotypów, zmienia perspektywę, wprowadza do świata bez uprzedzeń.

Grupa projektowa wraz z opiekunkami p. Anną Biedną i p. Justyną Kaczmarek zaangażowała się w różnorodne działania globalne.

W Tygodniu Edukacji Globalnej przygotowaliśmy na parterze szkoły wystawę STUDNIA DLA POŁUDNIA.

W dniach 28.02. – 02.03. Agata i Zuzanna wraz z p. Anną Biedną wzięły udział w szkoleniu PAH w Toruniu, podczas którego młodzież z całej Polski podejmowała różnorodne działania projektowe.

Grupa licealistów we wtorek 12 marca uczestniczyła w ciekawych zajęciach edukacyjnych. Najpierw udaliśmy się do Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego, gdzie spotkaliśmy się z Imamem i rozmawialiśmy o kulturze muzułmańskiej, o tradycji islamu w różnorodnych kontekstach.

Potem pojechaliśmy do Gminy Żydowskiej, gdzie pani Alicja Kobus (przewodnicząca gminy) przybliżyła nam najważniejsze cechy kultury i tradycji żydowskiej.

Wyjazd edukacyjny dał młodzieży nie tylko możliwość poznania drugiego człowieka, który ma inną religię i tradycję, ale także dostrzec relacje Europy z Innymi: Żydami, Arabami, Muzułmanami. Była to dobra okazja, by poszukać wartości, które łączą ludzi z różnych grup oraz dostrzec poczucie jedności i wspólnotowości, a także nauczyć się postaw tolerancji w dialogu międzywyznaniowym.

10.03.2019 | 22:28

Drzwi Otwarte dla kandydatów do liceum i ich rodziców

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą naszej szkoły.

Czekamy na Ciebie:-)