Aktualności

22.06.2024 | 21:11

Standardy Ochrony Małoletnich

Drodzy Uczniowie i Rodzice,
z dniem 19.06.2024r. wprowadzam do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich, które są zbiorem procedur i polityki naszej szkoły w zakresie ochrony małoletnich przed krzywdzeniem - ze strony rówieśników, opiekunów i personelu.

Standardy określają zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, procedury reagowania na krzywdzenie, wskazują osoby odpowiedzialne za przyjęcie zgłoszenia, dokumentowanie i dalsze działania pomocowe. Opracowane zostały także zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia, zasady bezpiecznych relacji personel - uczeń oraz uczeń- uczeń, w tym zachowania niedozwolone oraz zasady korzystania z urządzeń z dostępem do Internetu i procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w Internecie, w tym ochrony wizerunku i danych osobowych.

Treść Standardów wysyłam do Państwa jako załącznik do tejże wiadomości. Umieszczona zostanie ponadto na Państwa kontach w Librusie, dostępna będzie również w gabinecie psychologa i pedagoga szkolnego (także w wersji skróconej dla małoletnich).

Zachęcam do zapoznania się z dokumentem.
Z poważaniem
J.Szaniawska - Budaj

Treść standardów jest również dostępna w zakładce dokumenty

Pliki do pobrania (1):
standardy_ochrony_dzieci.pdf

19.06.2024 | 15:07

WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE SZKÓŁ

Dnia 18 czerwca 2024 roku w Rawiczu odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2023/2024 we współzawodnictwie sportowym szkół w kategorii licealiady o tytuł „Najbardziej usportowionej szkoły w wielkopolsce w roku szkolnym 2023/2024”.

Nasza szkoła uplasowała się na wysokim IV miejscu w województwie na 182 szkoły zdobywając 1223,25 punktów.

I miejsce zdobyło LO nr 1 Kępno ( 1389,7 punków)

II miejsce zdobył LO Turek ( 1255,2 punkty )

III miejsce zdobyło LO Konin ( 1237,4 punkty )

W ramach Współzawodnictwa Powiatów nasz powiat zajął VIII miejsce zdobywając 1253,15 punktów.

I Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach, na sportowej gali, reprezentowały: Antonina Wachowska (2C) – piłka siatkowa, Maria Nowak (2C) – lekkoatletyka, Patrycja Steczko (2B) - lekkoatletyka.

Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, zawodnikom, sportowcom, którzy przyczynili się do tego, że nasza szkoła zajęła tak wysokie miejsce w wyżej wymienionym współzawodnictwie. Dziękujemy również nauczycielom i trenerom za zaangażowanie i wyrozumiałość.

Serdeczne podziękowania kierujemy do dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach pani Justyny Szaniawskiej – Budaj i grona pedagogicznego za wyrozumiałość dla uczniów w czasie ich nieobecności na zajęciach szkolnych oraz możliwości wyjazdów na zawody.

19.06.2024 | 15:04

Powiatowy projekt wizyt w miejscach pamięci - edycja 2023/24

Uczennice i uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum w Żabikowie. Muzealni edukatorzy i edukatorki towarzyszyli nam w procesie poznawania okupacyjnej rzeczywistości naszego regionu. W ciągu kilku godzin pobytu w muzeum wysłuchaliśmy wspomnień byłych więźniów i zapoznaliśmy się z dokumentami ilustrującymi okrutne praktyki stosowane przez załogę niemieckiego obozu. Wizyty kończyliśmy zapaleniem znicza przy Ścianie Śmierci.

19.06.2024 | 15:02

Klasa 2f w Centrum Kultury Zamek i w Radio Poznań

Wystawa w Zamku "Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań" stała się okazją do zastanowienia nad zjawiskami fast fashion i w jakich nieetycznych mechanizmach uczestniczymy jako odbiorcy mody. Kuratorki wystawy uświadomiły nam jak długo zalegają w różnych miejscach ubrania z materiałów niebiodegradowalnych i co robią firmy z ciuchami , które nie zostały sprzedane. Osobnym problemem jest wyzysk osób pracujących w przemyśle odzieżowym. Dzieła sztuki pokazują zarówno anonimowe szwaczki pracujące w wielkich halach fabrycznych, jak i osoby znane z nazwiska. Prace artystów zmuszają do zastanowienia na naszymi, indywidualnym wyborami oraz podsuwają pomysły w zakresie ponownego użycia ubrań, przedłużenia ich żywotności a także nadania im osobistego charakteru. W czasie warsztatów analizowaliśmy język reklamy i sprawdzaliśmy marketingowe strategie firm odzieżowych. Okazało się, że są nam dobrze znane, rozpoznawane i uświadamiane.

Drugim punktem wyprawy do stolicy regionu było Radio Poznań, a naszym przewodnikiem był Marcin Żyski, kierownik muzyczny radia i autor wywiadów z gwiazdami krajowymi i zagranicznymi. Z cierpliwością odpowiadał na liczne pytania, pozwolił na spróbowanie swoich sił w konstruowaniu radiowych wypowiedzi a na koniec uwzględnił propozycje do playlisty.

19.06.2024 | 0:57

SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI

„Motywacje na wakacje”

W poniedziałek 16.06.2024r. Zespół wychowawczy zorganizował Szkolny Dzień Profilaktyki, pod hasłem „Motywacje na wakacje”. Celem imprezy było promowanie zdrowego stylu życia i zachęcenie uczniów do dbałości o swój dobrostan psychofizyczny, w czasie nadchodzących wakacji.

Na początku imprezy pani psycholog opowiedziała nam o tym czym jest motywacja i jaką rolę w życiu pełnią nasze przekonania. Dowiedzieliśmy się, że mogą nas one prowadzić do działania lub przeciwnie do bierności i wycofania. Specjalistki szkolne panie psycholog i pedagog przygotowały STACJĘ MOTYWACJĘ. Uczniowie i nauczyciele losowali wspierające myśli, które miały moc – poprawiały nastrój i wiarę w siebie.

Następnie przyszedł czas na zadbanie o swoją kondycję fizyczną. Najpierw odbyły się wyścigi na wesoło. Przedstawiciele uczniów kl. I i kl.II sprawdzali swoją sprawność, wykonując codzienne czynności domowe tj. nawlekanie igły, składanie koszulek czy wieszanie prania. Na poziomie klas pierwszych wygrała kl. 1C2, a na poziomie klas drugich kl.2A.

Następnie odbyły się międzyklasowe rozgrywki w siatkówkę. Zwycięzcami zostali uczniowie kl.3B. Drugie miejsce zajęła kl.3D.

Zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom – GRATULUJEMY!

Mamy nadzieję, że czas wakacji będzie dla Was czasem działania i rozwijania swoich wzmacniających przekonań. Pamiętajcie – myśli mają moc! Dobrego wypoczynku!

12.06.2024 | 18:23

Akcja charytatywna

W miniony czwartek w naszej szkole klasa 2f zorganizowała akcję charytatywną. Dochód ze sprzedaży ciast przeznaczymy na rzecz Dominiki, naszej koleżanki, która przechodzi proces rehabilitacji. Cieszymy się, że wszystkie zebrane środki z tej wyjątkowej akcji pomogą w leczeniu i powrocie do zdrowia. W przygotowanie pysznych ciast zaangażowało się wiele osób z klasy. Sukces był możliwy dzięki hojności i dużemu wsparciu Cukierni Rodzinnej z Kaźmierza. Dziękujemy darczyńcom i wszystkim za zaangażowanie oraz serdeczność, jakiej doświadczyliśmy w trakcie sprzedaży słodkości. Czwartkowe doświadczenie pokazało nam siłę solidarności naszej szkolnej społeczności. Dziękujemy.

10.06.2024 | 10:48

Próby sprawności fizycznej do I klasy sportowej w I Liceum Ogólnokształcącym

Informujemy, że nabór do klasy sportowej prowadzony jest w kategorii dziewcząt i chłopców.

Próby sprawności fizycznej odbędą się w nizej podanych terminach:

1.Lekka atletyka - 13 czerwca 2024r. godz. 10.00

2.Piłka siatkowa - 13 czerwca 2024r. godz. 12.00

Zapraszamy

Pliki do pobrania (1):
proby_sprawnosci_fizycznej_2024.doc

09.06.2024 | 21:45

LEKCJA BIOLOGII W TERENIE

7 czerwca uczniowie kl: 1A, 1B, 1C2, 1G, 2B, 2C, 2G1, 3C uczestniczyli w wyjeździe przyrodniczym do Poznania.

W programie był film przyrodniczy w kinie Plaza oraz wizyta w Starym Zoo.

Film w trówymiarze IMAX 3D ,,Dzikie z natury” dotyczył wychowania osieroconych orangutanów i słoni oraz wprowadzenie ich w naturalne warunki. Podczas spaceru na terenie Zoo uczniowie zapoznali się ze zwierzętami zmienno i stałocieplnymi różnych stref klimatycznych.

To był interesujący wyjazd w czasie którego uczniowie poszerzyli swoje wiadomości biologiczne.

08.06.2024 | 10:33

UFO

10. Międzynarodowy Festiwal Osobliwości Ulicznych w Szamotułach jest już historią, ale nadal spływają do nas podziękowania, pochwały i wyrazy uznania dla pracy wolontariuszy „od Skargi”.

Organizację jubileuszowej edycji UFO, która odbyła się w zeszłą niedzielę tj. 02.06.2024, wsparła grupa prawie 30 uczniów oraz absolwentów naszej szkoły. Wolontariusze, pod opieką p. Sylwii Firlet z SzOK oraz nauczycielki języka angielskiego J. Jędrzejczak, nie tylko poświęcili wolny czas oraz wykorzystywali swoje umiejętności posługiwania się językami obcymi, ale przede wszystkim z oddaniem zaangażowali się w opiekę nad gośćmi festiwalu z różnych stron świata np. z Portugalii, Czech, Izraela, Włoch, Ukrainy lub Holandii. Nie straszne im były strugi deszczu czy też grzmoty burzowe – stali na straży dobrostanu „żywych rzeźb”. Ich oddanie i serce włożone w to zadanie zostały docenione zarówno przez uczestników, jak i organizatorów wydarzenia, czego dowodem są liczne zdjęcia.

Wielkie brawa dla Was Wolontariusze! Do zobaczenia w przyszłym roku, gdy znów w Szamotułach wyląduje kolejne UFO! Liczymy na Was!

Fotorelacja: https://www.facebook.com/share/T74qb4d3eTsvL1xu/

08.06.2024 | 10:29

Projekt pod egidą Stowarzyszenia PROMETERUSE z Berlina

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3e wraz z nauczycielem j. angielskiego J. Jędrzejczak realizowali projekt pod egidą Stowarzyszenia PROMETERUSE z Berlina. Organizacja skupia działania na podniesieniu świadomości ekologicznej młodzieży i pozwala młodym ludziom na działania pro-ekologicznie w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na sposoby rozwiązywania problemów naszej planety, a w szczególności niwelowaniu skutków globalnego ocieplenia. Innowacją inspirowaną przez projekt Prometeuse jest współpraca młodzieży licealnej z badaczem/naukowcem - ekspertem, który prowadzi uczniów w procesie poznania faktów, nowych rozwiązań oraz zrozumienia zależności związanych z naszą codzienną działalnością a śladem węglowym. Mentor pomaga również w określeniu tematu i sposobu prezentacji interesujących kwestii w postaci materiału video.

Uczniowie i uczennice współpracowali z p. Parinitą Singh z Berlińskiego Centrum Badawczego Helmholtz Zentrum, która jest biologiem molekularnym, a skupia swoje działania na badaniach nad DNA bakterii, które mogą przynieść pozytywne skutki w procesie utylizacji plastiku. Pani Parinita odwiedziła naszą szkołę i poprowadziła zajęcia z uczestnikami projektu odpowiadając na ich pytania. Kolejne sesje, spotkania i konsultacje odbywały się online, a doprowadziły do efektu końcowego, którym są 2 filmy przygotowane przez uczennice 3e. Gabriela Kochańska, Aleksandra Skowrońska, Blanka Bartkowiak, Amelia Góral, Anna Kannchen, Gabriela Kayzderska, Martyna Kotus oraz Zofia Skowrońska skupiły się na pracy nad rozpropagowaniem następujących zagadnień: niwelowaniu zjawiska fast fashion oraz zastanowiły się czy polski zwyczaj jedzenia dużej ilości potraw mięsnych jest przyjazny dla środowiska.

Zapewne chcielibyście poznać efekty tych rozważań – wystarczy odwiedzić stronę projektu i zakładkę poświęconą naszej szkole: www.prometeruse.org

Działania projektowe wiązały się z wykorzystaniem umiejętności językowych uczestników oraz ze współzawodnictwem z pozostałymi szkołami z Belgii, Niemiec, Francji, Iranu oraz 3 szkół z Polski. Jury doceniło nagranie Blanki, Martyny, Gabrysi i Oli przyznając im wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów J