Aktualności

28.10.2018 | 16:22

"W drodze do nowoczesności: Gdynia i Szamotuły w latach dwudziestych"

Z radością informujemy, że nasz projekt pt: "W drodze do nowoczesności: Gdynia i Szamotuły w latach dwudziestych" znalazł się w gronie 101 najlepszych inicjatyw edukacyjnych zgłoszonych w ramach konkursu grantowego na realizację wydarzenia szkolnego pod hasłem: "My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy". Przy wsparciu finansowym Narodowego Banku Polskiego możliwa jest realizacja projektu, którego głównym celem jest m.in. pokazanie ekonomicznych inicjatyw lokalnych i działań podejmowanych przez państwo w okresie II Rzeczpospolitej, przywrócenie do społecznej pamięci przejawów lokalnej przedsiębiorczości z lat dwudziestych XX wieku i ich twórców: Józefa Kawalera i Herberta Koerpla - założycieli dwóch największych firm działających w Szamotułach w okresie między 1919-1939, uzupełnienie wiadomości o osiągnięciach gospodarczych II Rzeczpospolitej, w tym szczególnie o roli Gdyni jako ambitnego pomysłu na modernizację gospodarki i społeczeństwa, pokazanie na przykładzie Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego roli inżynierów planujących poprzez inwestycje w port gdyński na trwale powiązać Polskę z morzem.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież będzie doskonaliła umiejętności zbierania informacji, opracowywania źródeł historycznych oraz ćwiczyła umiejętności pracy zespołowej oraz publicznego prezentowania opracowanych wyników pracy. Koordynatorem projektu jest p. Wiesława Araszkiewicz.

28.10.2018 | 16:20

Spotkanie z Sędzią Sądu Rejonowego Kajetanem Kosterkiewiczem

25 października br. ciekawym spotkaniem z Sędzią Sądu Rejonowego Kajetanem Kosterkiewiczem, uczniowie naszej szkoły rozpoczęli udział w Programie "Edukacja Prawna Młodzieży". To kolejny rok współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach, obejmujący cykl spotkań na różne tematy, m.in. naruszania dóbr osobistych w internecie, reklamacji zakupionych towarów, spraw rozpatrywanych w sądach dla nieletnich, prawa spadkowego czy też udział młodzieży w rozprawach sądowych w tutejszym sądzie.

Serdecznie dziękujemy Prezesowi Sądu Rejonowego w Szamotułach oraz Koordynatorowi Programu za możliwość aktywnego udziału w "Edukacji Prawnej Młodzieży" w roku szkolnym 2018/2019.

27.10.2018 | 13:02

Wybory do samorządu szkolnego 2018

Wybory do władz samorządu uczniowskiego już za nami! W piątek 26. października każdy uczeń mógł oddać głos na wybranych przez siebie kandydatów. Wśród startujących w wyborach znaleźli się przedstawiciele 7 i 8 klasy Szkoły Mistrzostwa Sportowego, uczniowie gimnazjum i liceum. Komisja wyborcza zachęcała do wzięcia udziału w głosowaniu, ponieważ samorząd uczniowski to ważny organ szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w życiu szkoły i wpływu na jej funkcjonowanie. Działalność samorządu uczniowskiego może być lekcją demokracji i samorządności. Najwięcej głosów zdobyli:

  • Marcel Teska- 90 głosów
  • Shania Wójcik- 82 głosy
  • Wiktoria Wykrota- 48 głosów
  • Michalina Prętka- 48 głosów
  • Jagoda Szybińska- 41 głosów
  • Marcel Gajzler- 34 głosy
  • Olga Szaniawska- 32 głosy
  • Mikołaj Perz- 32 głosy
  • Zuzanna Haak- 30 głosów
  • Maria Kryś- 26 głosów

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy dla dobra i rozwoju naszej szkoły.

27.10.2018 | 12:54

Mistrzostwa Powiatu Szamotulskiego w Pływaniu Drużynowym

Dnia 23 października odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szamotulskiego w Pływaniu Drużynowym. Zespoły dziewcząt i chłopców z gimnazjum oraz liceum zajęły I miejsca w swoich kategoriach szkół.

27.10.2018 | 12:40

Mistrzostwa Miasta i Gminy Szamotuły w piłce nożnej chłopców

Dnia 25 października odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Szamotuły w piłce nożnej chłopców. Nasza drużyna po zwycięstwie z SP1 6-1 i remisowym spotkaniu 1-1 z Otorowem, zagraliśmy półfinałowy mecz z SP3 Szamotuły. Wynik 4-0 dał nam możliwość zagrania w ścisłym finale, w którym po wyrównanej walce zwyciężyliśmy 1-0 z SP2 Szamotuły.

26.10.2018 | 20:37

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego 2018

Dnia 24 października 2018r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Stanisław Spychała z kl. 3gA, Adrian Tomaszewski z kl. 3gA, Oskar Szafer z kl. 3gB oraz Aleksandra Biniak z kl.3gC

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.

25.10.2018 | 20:38

Ameryko ruszamy!!!

Grupa projektowa "Living together" - osiemnaścioro licealistów wraz z opiekunami p.W.Araszkiewicz oraz p. J.Jędrzejczak - rozpoczęła dziś swoją amerykańską przygodę i wyruszyła w podróż do "Nowego Świata'. Uczestnicy wymiany odwiedzą koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły Hanover High School w Hanover w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu młodzież weźmie udział w zajęciach lekcyjnych na terenie szkoły oraz w obradach samorządu szkolnego, odwiedzi Boston i okolice. Czekamy na kolejne relacje z amerykańskiej przygody grupy projektowej.

25.10.2018 | 20:31

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego

Dnia 23 października 2018r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Stanisław Spychała z kl. 3gA i Jakub Dobias z kl. 3gA.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.

25.10.2018 | 20:31

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego 2018

Dnia 19 października 2018r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się: Gabriela Kiona z kl. 3gA, Julia Rzaniak z kl. 3gA oraz Kornelia Ziętkiewicz z kl. 7 SMS.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.

25.10.2018 | 20:07

PROGRAM „KinoSzkoła”

W roku szkolnym 2018/19 uczniowie Skargi dołączyli do innowacyjnego, interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła”. Jest to nagrodzona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pozaszkolna forma edukacji, której głównym celem jest wsparcie w rozwoju kompetencji medialnych i społecznych uczniów na wszystkich poziomach nauczania poprzez kontakt ze starannie wyselekcjonowanymi dziełami polskiej i światowej sztuki filmowej oraz wsparcie w kształtowaniu postaw empatycznych młodzieży, pozytywnych relacji międzyludzkich i rozumieniu problemów współczesnego świata. „KinoSzkoła to program złożony z różnorodnych form edukacyjnych opracowany przez radę programową, w skład której wchodzą nauczyciele, wykładowcy akademiccy, edukatorzy, psycholodzy, psychoterapeuci i filmoznawcy.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie zobaczą filmy dostosowane do swojego wieku i zainteresowań, poznają wartościowe produkcje kina europejskiego i światowego, które często nie trafiają do szerokiej dystrybucji, a dzięki możliwości utożsamiania się z bohaterami filmów, będą mogli dokonać autorefleksji i zrozumieć otaczające nas procesy społeczne.

W minioną środę klasy humanistyczne i językowe 1D, 2D, 1C, 2C, 2B oraz członkowie kółka filmowego uczestniczyli w pierwszym seansie całorocznego cyklu pt. „Filmowe drogowskazy”. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w kinie „Halszka” w Szamotułach. Za każdym razem poruszany będzie inny temat związany z tematyką profilaktyczno-społeczną np. hierarchia wartości a presja społeczna, w pułapce nałogów, człowiek w sytuacjach granicznych, ochrona prywatności w mediach społecznościowych, świat rzeczywisty sterowany przez świat wirtualny itp. Każdy seans poprzedzony jest wprowadzeniem do tematu. Dzięki prelekcjom prowadzonym przez uważnych edukatorów, uczniowie mają możliwość poruszać tematy ważne, choć niejednokrotnie trudne. Po zakończeniu seansu wychowawcy mogą kontynuować dyskusję w klasie w oparciu o otrzymane materiały edukacyjne. Pierwszy film pt. „Moja Miłość” wzbudził sporo emocji i sprawił, że już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.