Aktualności

06.12.2017 | 8:56

Wystawa

Już kilkanaście klas gimnazjalnych i licealnych z Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach wzięło udział w zajęciach organizowanych na wystawie "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski Kontekst" w poznańskim zamku. Lekcje przy okazji wystawy zwykle łączymy z innymi atrakcjami, takimi jak seans kinowy i poznanie innego artysty Vicenta van Gogh'a. Ekspozycja pokazuje dzieła Fridy oraz Diega wzbogacone o mało znany polski wątek w życiu malarzy. Poznajemy prace dwóch artystek, które wyjechały z Polski w latach dwudziestych. Zdjęcia fotografki Berenice Kolko, przyjaciółki Fridy ukazują artystkę w życiu codziennym, wystawę uzupełniają prace uczennicy Fridy Fanny Rabel. Frida Kahlo jest artystką cieszącą się sławą na całym świecie, która poślubiła w wieku 22 lat słynnego meksykańskiego malarza- Diego Riverę. Za życia artystów to on, Diego Rivera był znany i sławny. Prace Fridy Kahlo przypomniały dopiero wystawy i film w latach dziewięćdziesiątych. Kolekcja prezentowana w Poznaniu obejmuje część prac meksykańskich twórców. Dzieła zgromadziła rodzina Gelmanów.

06.12.2017 | 8:53

Wyróżnienie w konkursie ośrodka "Karta"

W styczniu 1017 roku Ośrodek Karta po raz dwudziesty ogłosił konkurs z cyklu " Historia bliska -nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana...", czyli badanie historii regionalnej, nieobecnej w świadomości społecznej. Dodatkową inspiracją był tytuł specjalny 'Walka, praca, trwanie... Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918-2018" . Organizatorzy chcieli zachęcić młodzież do pokazania różnych wymiarów walki o własne państwo, troski o jego kształt i pracy na jego rzecz na przestrzeni stu lat. Uczennice klasy humanistycznej Natalia Bartkowiak, Klaudia Gruszczyńska i Dominika Telak przygotowały film pokazujący początki samorządu terytorialnego we Wronkach w 1990 roku. Tym samym podkreśliły wagę samorządności w procesie budowy demokratycznego państwa po 1989 roku. Praca naszych uczennic została nagrodzona wyróżnieniem. To kolejna nagroda w tym konkursie dla uczniów naszej szkoły.

06.12.2017 | 8:49

Maraton pisania listów

W dniach 4 i 5 grudnia 2018, nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez Amnesty International ,, Maraton Pisania Listów,,. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły podjęli działanie, by pomóc osobom z różnych państw, w których łamane są podstawowe prawa człowieka. Zaangażowanie uczniów w akcję to lekcja wychowania o społeczeństwie
w praktyce. Na zajęciach uczniowie poznają fundamentalne i niezbywalne prawa człowieka, w czasie akcji mogli pokazać, że na łamanie tych praw nie ma zgody również wśród młodych ludzi.

27.11.2017 | 21:02

Wojewódzki Konkurs Matematyczny - etap rejonowy

24 listopada 2017r. odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla gimnazjalistów. Uczeń naszej szkoły Arkadiusz Wargacki (kl.2gA) uzyskał maksymalną liczbę punktów i tym samym przeszedł do etapu wojewódzkiego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

27.11.2017 | 20:55

Informacja o konkursie Supermatematyk

"9 grudnia o godz. 10.00 w naszej szkole odbędzie się powiatowy etap konkursu SUPERMATEMATYK.

Zainteresowanych uczniów klas pierwszych i drugich liceum prosimy o zgłoszenie się do swojego nauczyciela matematyki do 5 grudnia. Zadania z poprzednich lat umieszczone są w zakładce SUPERMATEMATYK."

22.11.2017 | 21:46

Mistrzostwa Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym

Dnia 16 listopada 2017 roku w Ostrorogu odbyła się XIX Gimnazjada - Mistrzostwa Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym. Drużyna dziewcząt w składzie Jagienka Piątkowska 2gE i Zuzanna Kuligowska 2gE zajęła V miejsce. Chłopcy - Filip Kwaśny 2gB i Wiktor Woźny 2gA wywalczyli IX miejsce. Serdecznie gratulujemy.


Dnia 21 listopada 2017 roku w Ostrorogu odbyła się XIX Licealiada - Mistrzostwa Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym. Szkołę reprezentowały: Katarzyna Cembrowicz 1B, Agnieszka Dominiczak 2B, Patrycja Kaźmierczak 2B i Anna Dąbrowska 3C. Dziewczęta wygrały wszystkie mecze zdobywając pierwsze miejsce w rejonie, awansując tym samym do zawodów wojewódzkich. Serdecznie gratulujemy zawodniczkom i życzymy sukcesów w zawodach wojewódzkich.

21.11.2017 | 21:24

Wojewódzki Konkurs Geograficzny - etap szkolny

Dnia 16 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, w którym wzięło udział 26 gimnazjalistów. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Dagmara Błaszczak z klasy 3gD, Franciszek Spychała z klasy 3gB i Jakub Dobias z klasy 2gA. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu!

21.11.2017 | 21:23

Wiedza o społeczeństwie w praktyce

Dnia 20 listopada rozpoczęliśmy cykl lekcji wiedzy o społeczeństwie w praktyce.

Klasy pierwsze LO odwiedzą w najbliższym czasie Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach.

Z pierwszą wizytą w UMiG gościła klasa 1a. Na początku pan sekretarz zapoznał młodzież ze strukturą pracy urzędu.Następnie każdy z uczniów otrzymał konkretne zadanie do wykonania. Przez około godzinę młodzież miała możliwość wcielić się w rolę petenta.

21.11.2017 | 21:21

Edukacja prawna młodzieży

W ramach projektu "Edukacji prawnej młodzieży" dnia 14 listopada klasa Id naszego LO uczestniczyła w spotkaniu z sędzią Arkadiuszem Rybarczykiem.Przedstawił on strukturę działania wymiaru sprawiedliwości oraz zapoznał uczniów z budynkiem Sądu Rejonowego w Szamotułach. Odpowiedział również na ich liczne pytania.

Dzięki swojemu zaangażowaniu klasa została zaproszona na kolejne spotkanie, w czasie którego

uczniowie będą przyglądać się rozprawie karnej.

20.11.2017 | 18:16

OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY "LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO"

W miniony weekend odbywały się OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY "LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO", w których naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIgE- Maciej Dudziak i Kacper Szczurek.

W toruńskiej hali na dystansie 60m Maciej zdeklasowal wszystkich przeciwników, uzyskując rewelacyjny czas 7.56s. Pobiegał tez w sztafecie 8x200m, składającej się z najlepszych zawodników z Wielkopolski i wywalczył medal brązowy. Kacper również świetnie się zaprezentował, na dystansie 1000m uzyskał czas 3:03;73s, zajmując wysokie V miejsce. Gratulujemy zawodnikom występu i życzymy dalszych sukcesów.