Aktualności

17.06.2017 | 20:51

UDZIAŁ W SPOTKANIACH SZKOŁY WYŻSZEJ PSYCHOLOGII SPOŁECZNEJ W POZNANIU

W środę 07.06.2017r. zakończyliśmy roczny cykl spotkań zorganizowanych dla licealistów przez SWPS w Poznaniu. W każdym miesiącu zajęcia poświęcone były innej tematyce. Odbył się m.in.: Dzień z psychologią biznesu, Dzień z psychologią dziecka, Dzień z psychologią sądową, Dzień z psychologią kliniczną i zdrowia, Dzień z psychologią rozwoju osobistego.

Udział w warsztatach i wykładach realizowanych w ramach „Strefy młodzieży” okazał się dla nas ciekawym poznawczo doświadczeniem. Uczestnicząc w tychże spotkaniach niewątpliwie poszerzyliśmy naszą wiedzę psychologiczną z zakresu specyfiki okresu dorastania i profilaktyki zachowań ryzykownych. Dowiedzieliśmy się m.in. jak poszukiwać odpowiedzi na pytanie „kim jestem?, jak budować wczesne związki, jakie mamy prawa po 18 urodzinach, czy istnieją zbrodnie doskonałe i gdzie szukać pomocy psychologicznej.

Z ogromną ciekawością czekamy na przyszłoroczną ofertę spotkań.

13.06.2017 | 16:06

Zjazd Szkolnych Kół Caritas

Dnia 10 czerwca na ulicach Szamotuł można było zauważyć grupki dzieci i młodzieży ubrane
w czerwone koszulki. Byli to uczestnicy Zjazdu Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Tego dnia do naszego miasta zjechało ponad 200 uczestników. W programie zjazdu oprócz gry miejskiej, można było między innymi uczestniczyć w koncercie Pawła Chustaka. Centrum zjazdu stanowiła Eucharystia odprawiona w Szamotulskiej Bazylice. Opiekę nad gośćmi zjazdu sprawowali uśmiechnięci wolontariusze Naszego Szkolnego Koła Caritas wraz z kolegami z ZS nr 3.

13.06.2017 | 7:41

Powiatowy projekt wizyt w miejscach pamięci 2017 - Chełmno

Uczniowie pierwszych klas licealnych Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. P. Skargi uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Zajęcia w muzeum zostały przygotowane w kwietniu podczas spotkania edukatorów muzealnych z nauczycielami. Wizyty uczniów obejmują warsztaty oraz zwiedzanie miejsca obozu i lasu Rzuchowskiego. W trakcie opowieści przewodnika uczniowie byli skupieni i zaskoczeni informacjami o zbrodniczej działalności załogi obozu. Ze wzruszeniem i smutkiem uczniowie oglądali wystawę drobnych przedmiotów codziennego użytku, które pozostały po ofiarach. W Lesie Rzuchowskim oddalonym o pięć kilometrów od Chełmna, gdzie Niemcy grzebali ciała swoich ofiar, zakończyliśmy wizytę w obozie. Był czas na chwilę skupienia, refleksji i oddanie hołdu wszystkim pomordowanym.

Wyjazdy uczniów do Chełmna odbywały się w ramach powiatowego projektu wizyt w miejscach pamięci. To już drugi rok funkcjonowania tego oryginalnego projektu finansowanego przez samorząd powiatowy w Szamotułach.

zdjęcia: Katarzyna Rzeszuto

12.06.2017 | 20:21

Uroczyste zakończenie WIELKOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO SUPERMATEMATYK 2017

6 czerwca 2017 roku w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach odbyło się uroczyste zakończenie konkursu SUPERMATEMATYK. Zmagania uczniów wspierali: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży, powszechny udział uczniów w konkursie, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, doskonalenie umiejętności matematycznych, motywowanie uczniów do systematycznej pracy, pomoc w przygotowaniu do egzaminu maturalnego oraz wyłonienie talentów matematycznych.

Na podsumowaniu XV edycji zmagań matematycznych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski i dwóch powiatów województwa lubuskiego, obecni byli zaproszeni goście:

- wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak,

- przewodnicząca Rady Powiatu Maria Przybylska,

- dyrektor Wydziału Edukacji, Spraw obywatelskich, Kultury i Sportu Jan Stefaniak,

- przedstawicielka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Renata Toboła,

- dyrektor ZS nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi Justyna Szaniawska-Budaj,

Na uroczystości wręczono dyplomy, puchary i inne nagrody. Potem uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dra Michała Rena z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM „Szyfrowanie i Enigma”. Po poczęstunku wszyscy mogli zwiedzić komnaty zamkowe i wysłuchać opowieści kustosza pani Anny Król.

Nagrody dla 38 laureatów konkursu ufundowali:

- Kuratorium Oświaty w Poznaniu,

- Starostwo Powiatowe w Szamotułach,

- Bank Spółdzielczy Duszniki,

- Wydawnictwo Nowik Sp. j. z Opola,

- PHU Mokar – Michał Karwacki

- Handel Spożywczo-Przemysłowy – Maria Nadolna

- Usługi turystyczne FLORCZYKTRAVEL - Maciej Florczyk.

Krótko o konkursie.

Konkurs trwa cały rok szkolny i składa się z czterech etapów.

Udział biorą wszyscy chętni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego i częściowo lubuskiego- około 26000 osób. Poszczególne etapy powiatowe odbyły się w 18 miejscowościach i 19 szkołach. Opiekowało się nimi około 320 nauczycieli.

W trzecim etapie wzięło udział około 800 uczniów.

Czwarty etap – finał, odbył się w Poznaniu i uczestniczyło w nim około 280 uczniów z 72 szkół reprezentujących wszystkie powiaty.

Organizatorami regionalnymi są doradcy metodyczni i nauczyciele matematyki.

W tym roku tytuł SUPERMATEMATYKA’2017 i puchar zdobyli w swoich kategoriach (klasy I i II Liceum, klasy I i II technikum, klasy I i II szkoły zawodowej) uczniowie):

  • Franciszek Sowul – II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
  • Danuta Sibilska – Liceum Ogólnokształcące Marii Magdaleny w Poznaniu
  • Filip Tański – Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu
  • Maciej Jesse – Technikum Komunikacji w Poznaniu
  • Paulina Kowalska – Zasadnicza Szkoła Zawodowa Handlowa w ZSEO Gniezno
  • Bartosz Wencel – Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu

Starostwo nagrodziło najlepszych w powiecie szamotulskim:

Kategoria: klasy I Liceum.

Paweł Filipiak - ZS nr 1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

Kategoria: klasy II Liceum.

Mateusz Przybył - Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach

Kategoria: klasy I Technikum.

Oliwia Kurasz - Technikum w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach

Kategoria: klasy II i III Technikum.

Maciej Skotarczak - Technikum w ZS nr 1 we Wronkach

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

12.06.2017 | 20:08

Powiatowy projekt wizyt w miejscach pamięci- Szamotuły 2017

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1 uczestniczyli w projekcie "Wizyt w miejscach pamięci". To już druga edycja oryginalnego przedsięwzięcia samorządu powiatowego w Szamotułach. Nasz powiat jest pierwszym samorządem, który finansuje i organizuje wyjazdy dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do miejsc związanych z czasami II wojny. W trakcie jego realizacji gimnazjaliści odwiedzili dawny obóz karno-śledczy w Żabikowie. Pracownicy muzeum przybliżyli realia życia w naszym regionie w okresie II wojny światowej. Przy pomocy ilustracji, makiet oraz dokumentów młodzi ludzie poznawali warunki pobytu w obozie. Największe wrażenie wywarł film zawierający relacje i wspomnienia osób, które przetrwały więzienie. Okrucieństwo i strach towarzyszyły więźniom przez cały okres pobytu w obozie. Wspominający z trudem opanowali emocje, nawet wiele lat po zakończeniu wojny. Właśnie ta część zajęć w muzeum wywarła na uczestnikach największe wrażenie. W ciszy słuchali świadków wydarzeń a po zakończeniu seansu uzupełniali swoją wiedzę o tych tragicznych latach w Wielkopolsce. Uczniowie na koniec pobytu w muzeum zapalili znicz i oddali hołd ofiarom obozu.

12.06.2017 | 19:57

Patio

W piątek 2.06.2017 zorganizowaliśmy w naszej szkole, Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi,” Piknikowy Dzień Dziecka”, który połączyliśmy z otwarciem Patio, miejsca relaksu i odpoczynku dla całej społeczności szkolnej.

Nieużywany dotąd skrawek zieleni zmienił się nie do poznania. W cieniu rozległego orzecha stanęły ławki wykonane z palet, posadziliśmy krzewy i kwiaty. Wraz z rodzicami, którzy zaangażowali się w pomoc, dzięki wsparciu ze strony Rady Rodziców i Dyrekcji szkoły oraz pracy wielu uczniów, powstało miejsce, w którym z przyjemnością odpoczywamy w czasie przerw. Mamy jeszcze sporo pomysłów, od września czekają nas kolejne prace, ale już teraz zapraszamy, żeby zobaczyć, jak zmienia się nasza szkoła.

08.06.2017 | 7:16

ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE FILMOZNAWCZYM

W poniedziałek 5 czerwca 2017 r. odbył się III Międzyszkolny Konkurs Filmoznawczy zorganizowany przez Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowali gimnazjaliści i licealiści: Aleksandra Bilik, Bruno Palatyński, Eliza Sklepowicz, Wiktoria Wykrota, Tytus Lemiesz, Adrianna Skórnicka, Natalia Bartkowiak, Klaudia Gruszczyńska, Mikołaj Grzebinoga, Robert Kołodziejczyk, Kacper Ren, Antoni Kapłon, Jędrzej Foremski i Natalia Mączyńska.

Uczniowie przygotowywali się do tego konkursu przez kilka miesięcy pod kierunkiem pana Marcina Pigulaka (absolwenta naszej szkoły), pań Anny Biednej i Justyny Kaczmarek.

Rywalizowali z uczniami szkół poznańskich i liceum ze Środy Wielkopolskiej. Wykazali się znakomitą wiedzą o filmie podczas quizu, analizy scen filmowych, wygłosili prelekcje, ale największe uznanie zdobyli za nakręcenie własnego filmu pt. ,,Jeszcze raz, jeszcze raz”. Serdecznie gratulujemy!!!

06.06.2017 | 22:51

Wyniki Powiatowego Konkursu Czytelniczego ‘Reading in English – my pleasure!’

Informujemy, iż znamy już wyniki tegorocznego Powiatowego Konkursu Czytelniczego ‘Reading in English – my pleasure!’. W bieżącej edycji udział wzięło 80 uczniów szkół ponadpodstawowych.

Oto szczegółowa lista nagrodzonych:

Klasy I gimnazjum:

I miejsce – Arkadiusz Wargacki ZS nr1

II miejsce – Adrian Tomaszewski ZS nr1

III miejsce – Wiktoria Harendarz ZS nr2

wyróżnienie: Stanisław Spychała ZS nr1

Klasy II gimnazjum:

I miejsce – Wiktoria Białasik ZS nr1

II miejsce – Jacek Adamczewski ZS nr1

III miejsce – Małgorzata Baraniecka ZS nr1

wyróżnienie: Sandra Sękowska ZS nr1

Klasy III gimnazjum:

I miejsce – Zuzanna Osyda ZS nr1

II miejsce – Julia Pittner ZS nr1

III miejsce – Agata Buchwald ZS nr1

wyróżnienie: Joanna Jaskuła ZS nr1

Klasy I liceum:

I miejsce – Paweł Filipiak ZS nr1

II miejsce – Julia Świderska i Marta Łabęcka ZS nr1

III miejsce – Małgorzata Mańczak ZS nr1

wyróżnienie: Aneta Gendera ZS nr1

Klasy II liceum:

I miejsce - Antoni Kapłon ZS nr1

II miejsce – Magdalena Pempera ZS nr1

III miejsce – Przemysław Szałata ZS nr1

wyróżnienie: Kacper Ren ZS nr1

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:) Wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu

05.06.2017 | 20:58

Pokochaliśmy Hiszpanię z wzajemnością ….

W dniach d 26 maja do 1 czerwca gimnazjaliści i licealiści z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Hiszpanii, która słynie z przepięknych widoków, zachwycających zabytków, fascynującego folkloru i przepysznej kuchni. A jeśli dodamy gorący temperament i gościnność mieszkańców śmiało można powiedzieć, że drugiego takiego kraju w basenie Morza Śródziemnego nie ma.

Mieszkaliśmy w mieście Santa Suzanna na wybrzeżu Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) ciągnącym się od granicy francuskiej aż po samą Barcelonę.

Girona - zwana Florencją Katalonii i jednocześnie administracyjna stolica Costa Brava zachwyciła nas już na początku naszej wędrówki. Miasto posiada jedną z najładniejszych starówek w całej Hiszpanii. Obejrzeliśmy gotycką Katedrę (XI-XVII wiek), kościół Sant Feliu, dzielnicę żydowską, domy nad rzeką Onyar, wzdłuż jej brzegów wybudowano szereg średniowiecznych domów mieszkalnych w pastelowych kolorach. Poniżej katedry znajduje się kolejny interesujący zabytek sakralny: kościół Sant Felix z XIV wieku, który łączy harmonijnie style romański, gotycki i barokowy. Jest on (i jego wieża) najbardziej charakterystyczną budowlą w Gironie.

Następnie spacerowaliśmy po ruinach w Tossa de Mar, to cypel z XII - wiecznym zamkiem na wzgórzu, urocze miasteczko z uliczkami zbiegającymi do morza.

Być w Katalonii i nie odwiedzić Besalú to zwyczajnie przestępstwo. Miasto leży tylko 30 km od Girony. W średniowieczu było ważnym punktem handlowym. Najbardziej magicznym miejscem w Besalú jest most warowny, który służył do kontrolowania wejścia kupców do miasta, funkcjonuje bez zarzutu do dnia dzisiejszego. Uroku dodaje bez wątpienia rzeka - El Fluvia, która meandruje wokół miasta.

Dwa dni spędziliśmy w Barcelonie - stolicy Katalonii.

Bazylika Sagrada Familia kryje wiele tajemnic i nieprzerwanie fascynuje, mimo tego, a może właśnie z tego powodu, że jej budowa trwa już od 1882 roku. Ukończenie świątyni planowane jest na rok 2026. Już wybudowane cztery wieże symbolizują czterech ewangelistów, najwyższe wieże mają mieć 172 metry, co sprawi, że bazylika stanie się najwyższą świątynią na świecie.

Park Guell w Barcelonie jest miejscem, który każdy turysta musi odwiedzić. Fantazyjne kształty budynków, ustronne alejki i przede wszystkim – niezwykła atmosfera tego miejsca sprawiają, że dzieło Gaudiego mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością. Stojąc u bram Parku Geull odnieśliśmy wrażenie, że jesteśmy wszyscy dziećmi przeniesionymi do świata baśni, bowiem pawilony przypominają domki z piernika. Kolorowa salamandra -symbol parku jest tak sławna, ze zrobienie jej zdjęcia bez ludzi graniczy z cudem! Uwaga- niektórym z nas się to udało!!!

Następnie weszliśmy na wzgórze Montjuic znane również̇ jako Wzgórze Żydowskie lub Wzgórze Jowisza, to kolejny punkt na mapie Barcelony, który gwarantuje imponujące widoki i niezwykłe atrakcje. Tu znajduje się również stadion olimpijski, który zachwycił nie tylko naszych uczniów trenujących lekkoatletykę.

Wielu z nas urzekła Barri Gótic, czyli dzielnica gotycka z wąskimi i krętymi uliczkami, ozdobionymi zabytkowymi budynkami. Średniowieczna zabudowa i labirynt wąskich, krętych uliczek tworzy klimat, który ponownie pozwolił nam cofnąć się w czasie o kilkaset lat.

La Rambla jest jedną z najbardziej znanych ulic Barcelony. Położona w centrum miasta, dzięki czemu zwyczajnie nie sposób jej nie zobaczyć i nie odwiedzić. Ma długość około 1,5 km i rozciąga się od Placu Katalońskiego do kolumny Krzysztofa Kolumba, górującej nad portem.

Barcelona nierozłącznie kojarzy się ze świetną drużyną piłkarską oraz największym stadionem w Europie – Camp Nou. Jedną z ciekawostek jest fakt, że inauguracyjny mecz, oficjalnie otwierający działalność Camp Nou, gospodarze rozegrali z reprezentacją … Warszawy. To miejsce, zwłaszcza u męskiej części naszej grupy, wzbudziło wręcz zachwyt i euforię.

Do refleksji skłoniła nas Katedra La Seu – św. Eulalii, jej bogate wnętrza i spacer krużgankami. Centrum dzielnicy dopełnia Plac św. Jakuba, na którym znajdują się wspaniały ratusz (Ajuntament) oraz siedziba rady królewskiej.

To była niezwykła wycieczka. Zobaczyliśmy wiele ciekawych zabytkowych miejsc i budowli, ale był również czas na kąpiel w morzu i hotelowym basenie, gry i zabawy na plaży, w tym zakopywanie po szyję w piasku... A wieczorem wspólne tańce przy gorących rytmach zumby, gra w piłkę siatkową i nie tylko sprawiły, że wszystkim czas płynął wolniej.

Hiszpanio! Kochamy Cię i na pewno jeszcze się zobaczymy

05.06.2017 | 20:41

Mury pną się do góry!

Każdego dnia obserwujemy postęp prac przy budowie hali sportowej. Ściany rosną w szybkim tempie, a w części zaplecza sportowego niebawem rozpoczną się prace wykończeniowe.