Aktualności

23.04.2024 | 22:35

31 Olimpiada Zdrowia PCK

19 kwietnia w Poznaniu odbył się etap okręgowy 31 Olimpiady Zdrowia PCK. Laureatem tego etapu została Zofia Gołębiewska uczennica klasy IIIC, która będzie reprezentować naszą szkołę i województwo na etapie centralnym.

Gratulujemy Zosi i życzymy powodzenia!

23.04.2024 | 22:33

Wycieczka do Gruzji

W dniach 16-20 kwietnia młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe do Gruzji. Była to pierwsza samolotowa wycieczka szkolna, co dla wielu było źródłem dodatkowych emocji. Gruzja - piękna, dzika, nieodkryta, zachwycająca... Dużo uroczych zakątków i ciekawa trasa: stolica Gruzji Tbilisi, wycieczka na Kaukaz (majestatyczne góry i wspaniały Kazbek), skalne miasto Upliscyche, Kutaisi. Poznanie nowej kultury oraz przepyszne gruzińskie potrawy - niby znane, ale tam smakują inaczej! Wróciliśmy bezpiecznie, pełni niesamowitych wrażeń i z chęcią na więcej tak interesujących wyjazdów!

20.04.2024 | 15:34

„Łączy nas Pamięć”

Od kilu lat uczniowie Skargi włączają się w akcję Żonkile i projekt Muzeum Polin „Łączy nas Pamięć”

19 kwietnia w sposób szczególny staramy się pokazać, że pamiętamy o walce, którą podjęli mieszkańcy warszawskiego getta w 1943 roku. Tego dnia przypinając żonkile, przypominamy nie tylko o powstaniu i ofiarach tej nierównej walki, ale również o tym, że w przedwojennej Polsce naszymi sąsiadami byli obywatele polscy żydowskiego pochodzenia, których spotkał przerażający los w czasie II wojny światowej. 19.04 2024 po 81 latach od wydarzenia, uczniowie udali się na spacer "Śladami szamotulskich Żydów" by znaleźć się w miejscach, które kiedyś związane były z codziennym życiem sąsiadów, których już nie ma. W czasie spaceru pojawiły się pytania: dlaczego polscy Żydzi musieli walczyć o godną śmierć? dlaczego pozbawiono ich godności, życia? dlaczego utraciliśmy bezpowrotnie szansę na życie obok naszych sąsiadów? dlaczego tak okrutnie triumfowało zło?

Możemy sobie stawiać wiele pytań, ale tu i teraz musimy pamiętać, o tym, do czego prowadzi brak akceptacji, nietolerancja, dzielenie ludzi…

20.04.2024 | 15:28

"Strofy piórem malowane"

W ramach obchodów Roku Czesława Miłosza 15 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach zorganizowany został konkurs "Strofy piórem malowane".

Uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu szamotulskiego zaproszono do interpretowania utworów Miłosza w formie recytacji albo do stworzenia własnych prac plastycznych lub poetyckich zainspirowanych wybranymi wierszami. Celem organizatorów było upowszechnienie i popularyzacja twórczości noblisty oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości młodzieży.

Wszyscy startujący w konkursie uczniowie naszej szkoły zostali laureatami w swoich kategoriach.

W konkursie recytatorskim I miejsce zajął Makary Nowierski z klasy II E (za interpretację "Ars poetica"), a II miejsce - Natalia Gnybek z klasy 1C1 (za utwór "Moja wierna mowo").

Jury doceniło także zainspirowany "Piosenką o końcu świata" piękny wiersz Alicji Pazderskiej z klasy IV E, która zajęła II miejsce w konkursie literackim.

Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!

18.04.2024 | 23:01

Operacja Czysta Sama z naszym udziałem

Dnia 13 kwietnia po raz drugi włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji proekologicznej ,,Czysta Rzeka” .

W Szamotułach na 400 osób biorących udział w ,,Operacji Czysta Sama” z naszej szkoły uczestniczyło aż 75 uczniów wraz z nauczycielami.

Po posprzątaniu konkretnych odcinków Samy i Jeziórka wolontariusze mogli posilić się gorącą zupą, kiełbaskami z grilla oraz domowymi wypiekami w Parku Zamkowym

Wspólne działanie na rzecz poprawy środowiska to korzyści nie tylko dla mieszkańców Szamotuł, ale również dla żyjących tam zwierząt. Pomimo ciężkiej pracy, humory dopisywały, a pozytywna energia i zapał udzielał się wszystkim.

Brawo młodzi ekolodzy !!!!!! Dzięki Wam świat będzie piękniejszy.

17.04.2024 | 21:19

Drzwi otwarte 2024

11 kwietnia tego roku w naszej szkole odbyły się Drzwi Otwarte, podczas których ósmoklasiści wraz z rodzicami mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszego liceum. Impreza rozpoczęła się wspaniałym pokazem umiejętności sportowych naszych uczniów. Następnie przedstawiciele samorządu poprowadzili galę, na której opowiedzieli o zaletach i mocnych stronach naszej szkoły. Głos zabrała również Pani Dyrektor, która zaznajomiła obecnych kandydatów z funkcjonowaniem szkoły i przedstawiła zasady rekrutacji do klas pierwszych. W trakcie gali wyświetlono prezentację, która pokazała, jak młodzi i utalentowani uczniowie Skargi spędzają czas w szkole, ale także poza nią, zwiedzając różne zakątki świata. Podczas trwania Drzwi Otwartych można było zakupić pyszne ciasto i kawę w naszej kawiarence. Na zakończenie chętni kandydaci mogli „spacerkiem po Skardze” zobaczyć, jak wygląda nasza szkoła - a to wszystko dzięki przedstawicielom samorządu, którzy chętnie wcielili się w rolę przewodników. To było bardzo udane popołudnie u Skargi.

17.04.2024 | 21:09

Porady dla przyszłych studentów i nie tylko

Biblioteka szkolna dba o swoich czytelników nawet po opuszczeniu murów naszej szkoły. Pani Dekiert przeprowadziła ciekawą lekcję dla maturzystów. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są typy katalogów bibliotecznych i multiwyszukiwarek. Przyszli studenci na pewno będą zobowiązani do korzystania z różnych książek, artykułów czy innych źródeł naukowych. Podczas lekcji poznali sposoby poszukiwania materiałów potrzebnych na zajęcia z różnych kierunków studiów. Pani Dorota omówiła i pokazała praktyczne wykorzystanie bibliotecznych katalogów on-line, np. NUKAT, KaRo. Zademonstrowała funkcjonowanie stron internetowych Biblioteki Uniwersyteckiej im. Adama Mickiewicza, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Biblioteki Narodowej.

W katalogu komputerowym szuka się szybciej. Ponadto zawarte w nim informacje są bardziej dostępne. Z tego samego katalogu może równocześnie korzystać kilka osób na kilku stanowiskach. Ponadto katalogi biblioteczne udostępnione w Internecie umożliwiają przeglądanie zasobów biblioteki poza biblioteką.

Poznane strony zainteresowały także nauczycieli, którzy również będą mogli korzystać z takich wyszukiwarek w swojej pracy.

15.04.2024 | 17:34

Spotkań z absolwentami ciąg dalszy

W miniony piątek mieliśmy w szkole dwa sympatyczne spotkania uczniów klasy 3F, 2A, 2G1, 2E i 2F z absolwentami naszej szkoły, którzy nie mogli odwiedzić nas wcześniej w Dniu Kariery.

Jedno spotkanie odbyło się z Moniką Mazur, która od 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pani Monika opowiedziała o swych wyborach po liceum, jak zdecydowała się na studia polonistyczne, jednak szybko zorientowała się, że tradycyjne życie nie jest dla niej. Pokazała jak wyglądało jej życie gdy w 2004 roku wyjechała do USA, jako au-pair. Po 2 latach jako operka, skończyła 2-letnie studia komunikacji w Bostonie, następnie odkryła pasję do fitnessu i została trenerką. Przez pięć lat rywalizowała w zawodach kulturystycznych, specjalizując się w treningu kobiet. Zmęczona rutyną, postanowiła przeprowadzić się z Bostonu do Connecticut i otworzyć studio fitnessu. Obecnie prowadzi swój biznes zdalnie jako coach fitnessu, pomaga też ambitnym ludziom poprawić ich rezultaty w pracy, biznesie i życiu. W czasie spotkania młodzież mogła porozmawiać z panią Moniką, która próbowała pokazać, że wato być zdeterminowaną/ zdeterminowanym, ważne by stawiać sobie życiowe cele i je realizować, by nie bać się być czasem buntowniczką/ buntownikiem i co ajważniejsze, by zawsze być sobą.
Drugie spotkanie miało miejsce z byłym uczniem Skargi, Mikołajem Rakowskim. Myślę, że niektórzy
z uczniów być może znają pana Mikołaja, który od dwóch lat mieszka na powrót w Szamotułach
i prowadzi urokliwy sklepik i palarnię kawy. Na spotkaniu opowiedział o tym jak wyglądało jego życie po ukończeniu szkoły, z jakimi problemami się mierzył , jak zaczynał nowe życie za granicą i co spowodowało, że pasja do kawy zdeterminowała jego aktywność zawodową. Pan Mikołaj z olbrzymią pasją opowiadał o kawie, demonstrując wiele ciekawych rzeczy z kawą związanych, dał też szansę skosztować pysznej kawy na zimno. To kolejny Gość pokazujący, że warto realizować w życiu swe marzenia, warto czasem wyjść ze strefy komfortu i stawić czoła przeciwnościom. Młodzież usłyszała od swego ,, starszego kolegi,, że nieważne gdzie mieszkamy, ważne byśmy realizowali swoje pasje i to byśmy mieli fajnych ludzi wokół, bo to właśnie ,,ludzie tworzą miejsca,,.

Na koniec , musimy dodać, że cieszymy się, że byli uczniowie Skargi mają dla swoich młodszych kolegów czas i chcą spotkać się z nimi, by pokazać, że jeśli znajdą w życiu siłę i odwag mogą spełniać marzenia i realizować swoje cele.

13.04.2024 | 10:51

III Powiatowy Turniej Szkół w Rummikub

12 kwietnia 2024r.odbył się w naszej szkole finał III Powiatowego Turnieju Szkół w Rummikub. Niezmiennie nas cieszy, że w każdej kolejnej edycji konkursu bierze udział coraz więcej szkół z naszego powiatu. W tym roku szkolnym gościliśmy 16 szkół. Uczniowie starsi grali z młodszymi, ponieważ w tej grze nie ma znaczenia wiek, ale umiejętność logicznego myślenia. Jak co roku swój turniej rozegrali również opiekunowie uczestników, wśród których pierwsze miejsce uzyskała pani Agnieszka Garbacz (Szkoła Podstawowa im. Józefa Gibowskiego w Grzebienisku). Wśród uczniów cztery pierwsze miejsca zdobyli: I m. Olga Spychała (Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach), II m. Maja Koput (I Liceum Ogólnokształcące im.ks.Piotra Skargi w Szamotułach), III m. Franciszek Piosik (Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Sportowymi), IV m. Dominik Łuczak (Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach). W przerwie konkursu wszyscy mogli posilić się drożdżówkami i pograć w inne gry udostępnione dla uczestników. Dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu Powiatu Szamotulskiego, mogliśmy obdarować zwyciezców wspaniałymi nagrodami, za co serdecznie dziękujemy. Nasz turniej nie odbyłby się też bez wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas, by razem z nami stworzyć zawodnikom dobre warunki do grania oraz serdeczną atmosferę.

Wszystkim uczniom gratulujemy i cieszymy się, że wybierają taką formę spędzania wolnego czasu, a nauczycielom dziękujemy za wspieranie uczniów i przygotowanie eliminacji szkolnych.

Do zobaczenia w kolejnej edycji!

Renata Popowska, Katarzyna Serba - organizatorki turnieju

13.04.2024 | 10:50

Randka z lekturami

W czwartek 11 kwietnia grupa maturzystów skorzystała z zaproszenia naszej absolwentki Olgi Szaniawskiej i wzięła udział w niezwykłej powtórce z lektur szkolnych. Działające na Wydziale Filologii Polskiej UAM Koło Naukowe Metoteka zorganizowało "Randkę w ciemno" - warsztaty literackie. Studenci wcielili się w reżyserów programu, w którym gościli bohaterów ,,Lalki’, ,,Chłopów”, ,,Balladyny” i ,,Zemsty”. Były wyznania miłosne, dramaty osobiste oraz rodzinne awantury aż trzaskały pioruny! Nasi uczniowie, przypominając sobie treść lektur, przygotowywali i odgrywali scenki dramatyczne. Studentki oprowadziły nas również po korytarzach uczelni, poznaliśmy bibliotekę, salę, w której ,,straszy”. Podziwiając przepiękne witraże w oknach, przypomnieliśmy sobie biografie i twórczość m.in. Jana Kochanowskiego czy Henryka Sienkiewicza. To był bardzo ciekawy sposób na powtórkę maturalną!