Aktualności

20.03.2018 | 12:51

Wyniki konkursu geograficznego

W piątek 16 marca w ZSZ nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu odbył się etap wojewódzki konkursu geograficznego. W szranki z geograficznymi zadaniami stanęła dwójka naszych uczniów: Jakub Dobias z 2gA oraz Franek Spychała z 3gB. Poziom testu był zdecydowanie wysoki, a i tak chłopcy wykazali się ogromną wiedzą. Miło nam poinformować, że Franek Spychała został laureatem konkursu z wynikiem 45 punktów, natomiast Jakub otarł się o zwycięstwo (zabrakło mu jedynie 4 punktów).

Uczniom serdecznie gratulujemy!!

18.03.2018 | 16:49

Amerykanie u Skargi

Bieżący tydzień okazał się niezwykle ekscytującym i ciekawym czasem dla uczniów naszej szkoły. W dniach 11-18 marca br. grupa młodzieży oraz dwoje nauczycieli z dalekich Stanów Zjednoczonych zagościli „u Skargi".

Dzięki wsparciu organu prowadzącego, uczestnicy polsko-amerykańskiego projektu ‘Living together; Multiculturalism in the Polish – Lithuanian Commonwealth’ mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej na lekcjach języka angielskiego oraz historii. Wraz z gośćmi nasi uczniowie starali się odnaleźć ślady i dowody wielokulturowości społeczeństwa polskiego na przestrzeni lat zwiedzając takie miejsca na terenie powiatu jak Lapidarium we Wronkach, kościół w Słopanowie, cmentarz w Wartosławiu. Pragnąc zwrócić uwagę na kształtowanie się państwowości w Polsce uczestnicy projektu odwiedzili Poznań, zwiedzającOstrów Tumski z katedrą oraz Bramą Poznania ICHOT.

Młodzież ze szkoły Hanover High School z miejscowości Hanover w stanie New Hampshire na początku pobytu miała okazję spotkać się z włodarzami powiatu Starostą Józefem Kwaśniewiczem i Wicestarostą Beatą Hanyżak. Starosta przybliżył gościom strukturę oraz historię powiatu, opowiedział o ciekawych zabytkach i inwestycjach na naszym terenie. Następnie, pod opieką przewodników – licealistów nasi goście mieli możliwość zwiedzenia Szamotuł, zobaczenia głównych zabytków, atrakcji turystycznych oraz skosztowania lokalnych przysmaków.

W dalszym etapie projektu uczestnicy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Chełmna nad Nerem, Łodzi oraz Warszawy, gdzie uczestniczyli w warsztatach dla młodzieży oraz zwiedzali stolicę. W programie pobytu gości nie zabrakło również akcentów typowo szamotulskich – zachwyciły ich tańce w wykonaniu artystów z Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’ oraz uczyli się tańczyć pod ich okiem.

Wierzymy, iż projekt ten jest początkiem wielu przyjaźni oraz wieloletniej współpracy pomiędzy szkołami w Szamotułach i Hanover.

18.03.2018 | 14:32

Nowe inwestycje i remonty w szkole

Po feriach w naszej szkole wiele zmian - pojawiły się na schodach naklejki edukacyjne i wymalowane zostały kolejne sale lekcyjne oraz biblioteka z czytelnią. Od paru tygodni korzystamy też z wyremontowanych łazienek. Również wymienione zostały wszystkie drzwi do sal lekcyjnych mieszczących się na parterze. Postępuje też kolejny etap prac w powstającej hali sportowej i jednocześnie rozpoczął się remont zaplecza sportowego (szatnie, łazienki) oraz malowanie sali gimnastycznej z wymianą oświetlenia.

18.03.2018 | 13:15

XVI edycja Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego Supermatematyk 2017/2018

Celami konkursu są:

- popularyzacja matematyki wśród młodzieży,

- powszechny udział uczniów w konkursie,

- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych,

- doskonalenie umiejętności matematycznych,

- motywowanie uczniów do systematycznej pracy,

- wyłonienie talentów matematycznych.

Konkurs jest adresowany do uczniów klas pierwszych i drugich liceów ogólnokształcących oraz pierwszych, drugich i trzecich technikum i szkół zawodowych.

W tym roku szkolnym odbyły się dwa etapy tego konkursu: powiatowy (grudzień 2017) oraz półfinał wojewódzki (marzec 2018).

Do finału konkursu zakwalifikowało się, spośród 1400 startujących w półfinale, czterech uczniów z naszej szkoły: Natalia Adamska, klasa IA, Paweł Filipiak, Kamil Niżnik i Mikołaj Żurawski, klasa IIA.

Finał konkursu odbędzie się w Liceum im. Marii Magdaleny w Poznaniu.

16.03.2018 | 8:00

Drużynowy konkurs matematyczno-informatyczny KOALA

Patronat merytoryczny nad konkursem sprawują: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Konkurs został objęty też patronatem honorowym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

W pierwszym etapie startowały 33 drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych oraz 25 drużyn z gimnazjów z Poznania i Wielkopolski. W półfinale wzięły udział dwie drużyny z liceum oraz jedna z gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi. Półfinał zakończył się sukcesem dla drużyny 314 Promili Logiki. Znalazła się wśród trzech najlepszych grup licealnych, które zmierzą się w meczu bezpośrednim na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Zawody odbędą się 14 kwietnia 2018 r.

Drużynę 314 Promili Logiki tworzą: Paweł Filipiak, Kamil Niżnik, Jan Lorkiewicz i Mikołaj Żurawski z klasy IIa.

16.03.2018 | 7:57

Światowy Dzień Liczby Pi

14 marca 2018 roku obchodziliśmy jak co roku, Światowy Dzień Liczby Pi. Życzyliśmy sobie „wszystkiego niewymiernego”. Każdy mógł obejrzeć wystawę pokazującą np.: gdzie w matematyce pojawia się ta liczba i jakie ma niebanalne zastosowania.

Ozdobą były też Pi–łańcuszki. Każdej cyfrze rozwinięcia dziesiętnego przypisaliśmy koralik o pewnym kolorze i kształcie. Przypomnieliśmy też znany wiersz Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”.

Uczniowie bardzo się zaangażowali w budowę Pi-miasta. Każdej cyfrze rozwinięcia dziesiętnego należało przyporządkować odpowiedniej wysokości kolorowy wieżowiec. Powstał ciekawy projekt miasta.

Przekonaliśmy się po raz kolejny, że matematyka może być wspaniałą zabawą.

15.03.2018 | 21:29

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 2018

Dnia 15 marca 2018 roku w Poznaniu odbyła się XXVI Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK- etap wojewódzki , w której naszą szkołę reprezentowali : Anna Zawiasa kl. 3B oraz Jakub Dobias kl.2gA. Uczestnicy rozwiązywali test na temat zdrowia, sposobów jego ochrony, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podstawowych wiadomości o historii i działalności PCK. Ocenie podlegały również prezentacje zawierające opis przeprowadzonej akcji promującej zdrowy styl życia.

Uczniowie naszej szkoły zajęli:

Jakub Dobias kl.2gA- 2 miejsce wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

Anna Zawiasa kl.3B- 3 miejsce wśród uczniów szkół średnich

Serdecznie gratulujemy

12.03.2018 | 8:45

Gość z Yad Vashem

W poniedziałek 5 marca w szamotulskim Muzeum – Zamek Górków uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Alexem Dancyg – historykiem, współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, koordynatorem seminariów dla nauczycieli z Polski, edukatorem kursów dla przewodników opiekujących się grupami młodzieży izraelskiej, która przyjeżdża do Polski by odwiedzać hitlerowskie obozy zagłady. Jednocześnie rodowitym warszawiakiem, mieszkańcem kibucu Nir Oz i zagorzałym kibicem polskich sportowców.

Alex Dancyg poruszał różne wątki trudnej przeszłości polsko-żydowskiej. Podkreślał, że jego działalność edukacyjna zawsze polegała na pielęgnowaniu relacji polsko-żydowskich "My jesteśmy skazani na dialog, bo nie ma historii Żydów bez historii polskich Żydów i nie ma historii Polski bez polskich Żydów. Dialog sam się nie zrobi, to sprawa pracy organicznej." Gość z ogromnym sentymentem wspominał czasy własnej młodości oraz podkreślał swój silny związek emocjonalny z Polską.

Odpowiadając na pytania młodzieży akcentował wyjątkowość Zagłady zorganizowanej przez Niemcy hitlerowskie i wykorzystywanie współcześnie tego faktu do celów politycznych. Co przy ignorancji ze strony polityków po obu stronach, może zniweczyć lata jego pracy. Zapytany o problem tożsamości (wyjechał z Polski mając dziewięć lat) podkreślał, że jest zakochany w polskiej literaturze i dumny z sukcesów polskich sportowców, że ma dwie ojczyzny: Polskę i Izrael.

W godzinach popołudniowych nasz gość spotkał się z nauczycielami Powiatu Szamotulskiego.

10.03.2018 | 18:33

Dzień Kobiet 2018

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas 1C i 1D oraz kółka teatralnego przygotowali występ kabaretowy. Kabaretowa para, Bożena i Roman, zabrała nas w zabawny świat damsko-męskich potyczek. Na scenie nie mogło też zabraknąć wrażeń muzycznych w wykonaniu Łukasza Baranieckiego, Jana Januszaka, Katarzyny Zaraś i gościnnie Małgorzaty Michalak. Było też coś dla ciała - okolicznościowa kawiarenka sprzedawała słodkości i inne frykasy.

Wszystkim Paniom, wszystkiego najlepszego!

07.03.2018 | 18:46

Dzień Wykładów Otwartych w naszej szkole

W sobotę 3 marca członkowie grupy projektowej „Living together: Multiculturalism in the Polish-Lithuanian Commonwealth” uczestniczyli w Dniu Wykładów Otwartych, który odbył się w naszej szkole. Uczniowie podsumowali kilkumiesięczną sumienną pracę przedstawiając swoje prezentacje na tematy dotyczące historii Stanów Zjednoczonych, Unii polsko-litewskiej, poprawności politycznej, mniejszości narodowych oraz świąt narodowych w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo wczesnej godziny, licealiści zaprezentowali się celująco i w miłej atmosferze minęły przygotowania do przyjazdu kolegów i koleżanek ze szkoły Hanover High School, z którymi spotkamy się już w najbliższą niedzielę, tj. 11 marca.

Grupa 18 uczniów i dwóch nauczycieli będzie gościła w Szamotułach dzięki wsparciu Organu Prowadzącego. Wraz z gośćmi będziemy wspólnie kontynuować działania projektowe na terenie szkoły. Następnie, w towarzystwie kolegów i koleżanek z grupy projektowej, Amerykanie zwiedzą Szamotuły, wezmą udział w ciekawych zajęciach na terenie powiatu, zwiedzą Poznań oraz poszerzą wiedzę podczas wyjazdu edukacyjnego do Chełmna, Łodzi i Warszawy.

Zapraszamy całą społeczność szkolną do korzystania z możliwości nawiązania nowych znajomości i ćwiczenia umiejętności językowych podczas pobytu uczniów amerykańskich ‘u Skargi’