Aktualności

02.12.2018 | 16:37

Szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże

Uwaga! W dniach 27.05.-01/02.06.2019 r. odbędzie się szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże (Francja, Włochy Monaco). Zapisy i wpłata rezerwacyjna 100 zł. do 14 grudnia w sekretariacie szkoły lub na konto Rady Rodziców BS Szamotuły nr 26 9072 0002 2004 0406 6329 0001. Zapraszamy!

Pliki do pobrania (1):
nicea_cannes_30_11.pdf

26.11.2018 | 7:17

Dopalacze niszczą życie

20 listopada uczniowie klas III gimnazjum spotkali się z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji. Asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej ds. profilaktyki sierż. sztab. Ewelina Grabowa przedstawiła, jakie zagrożenia dla życia i zdrowia może przynieść zażywanie nieznanych substancji psychoaktywnych. Omówiła również przykłady zatruć dopalaczami, do których doszło na terenie kraju oraz na terenie naszego powiatu. Prelegentka poinformowała uczniów, jakie konsekwencje prawne wynikają z popełnienia przestępstw związanych z substancjami zabronionymi. Dużą siłę argumentacyjną miały wypowiedzi prawników, lekarzy i znanych młodzieży osób ze świata sportu i muzyki – bohaterów filmu poglądowego, którym wzbogaciła swoją wypowiedź policjantka.

Szamotulska policja w tym roku szkolnym przeprowadziła drugi już konkurs plastyczny i literacki oraz cykl pogadanek w naszej szkole. Wszystko po to, by zapobiegać niepożądanym społecznie działaniom, takim jak przemoc i sięganie po narkotyki i dopalacze.

23.11.2018 | 17:56

Rejonowy Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

We wtorek 20.11.2018 r. Arkadiusz Wargacki z 3gA i Tobiasz Szczechowiak z 3gD brali udział w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, który odbył się w Poznaniu. Arkadiusz Wargacki zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy.

Życzymy dalszych sukcesów.

20.11.2018 | 20:11

Matematyczno – archeologiczy wyjazd edukacyjny II A

We wtorek 20.11.2018 r. uczniowie klasy II A z wychowawczynią p. Anną Biedną i nauczycielkami matematyki p. Ewą Wieczorek i p. Grażyną Skórnicką wzięli udział w ciekawych zajęciach. Najpierw pojechaliśmy na Ostrów Tumski, niedaleko Katedry znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Uczestniczyliśmy w interesującej lekcji na temat inżynierii sprzed tysiąclecia . Dowiedzieliśmy się, że ufortyfikowanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w X wieku było największą akcją budowlaną, jaką podjęto tu aż do XIX wieku. Łączna długość wałów na wyspie wyniosła około 2 kilometrów. Dzięki odsłoniętym w Rezerwacie Archeologicznym reliktom warowni poznańskiej mieliśmy okazję podziwiać drewniane konstrukcje i system obronny, który nadał kształt wyspie tumskiej i nadal jest czytelny w jej krajobrazie. Pani archeolog przybliżyła nam problematykę tego, jak budowano bez gwoździ, z jakimi prawami fizyki musieli się zmierzyć budowniczowie oraz ile drewna zużyto. Następnie udaliśmy się na Wydział Matematyki i Informatyki UAM, gdzie wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu prof. Romana Murawskiego na temat: ,,Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?”. Wykłady otwarte w ramach projektu ,,Po indeks z Pitagorasem” mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto zostaliśmy oprowadzeni po uczelni, a nawet skosztowaliśmy pysznego tortu, ponieważ był to już 50. ,,urodzinowy” wykład z cyklu. Pobyt na WMiI umożliwił uczniom zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.

18.11.2018 | 9:28

Konkurs Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach podała wyniki konkursu "I ty możesz zapobiegać przemocy!". W KONKURSIE NA PLAKAT wyróżnienie otrzymały dwie nasze gimnazjalistki: Zofia Okraska z 3gA i Michalina Kaczmarek z 3gB. W KONKURSIE LITERACKIM zwyciężyła Olga Szaniawska z 3gA. Drugie miejsce zajęła Julia Rzaniak z 3gA, a wyróżnienia otrzymali: Wiktora Stanke z 3gB oraz Arkadiusz Wargacki z 3gA.

Serdecznie gratulujemy!

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu dnia 10 grudnia br. o godz. 10.00 w Kinie Halszka w Szamotułach.

16.11.2018 | 18:02

Nietypowa lekcja historii

W minionym tygodniu, klasa 8 sms i 1D miały okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Wszyscy świętujemy 100- lecie odzyskania niepodległości, a my Wielkopolanie pamiętamy jeszcze o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, którego 100- lecie wkrótce. Z tego powodu jako szkoła, wzięliśmy udział w projekcie realizowanym przez IPN w Poznaniu „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie”

Uczniowie mieli okazję poznawać historię niezwykle ważnego powstania w nieco inny, niż książkowy sposób. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania przy Pomniku Powstania Wielkopolskiego , by wspólnie z przewodnikiem poznać historię pomnika. Kolejny etap to podróż, w czasie której uczniów przeszywały ciarki i to nie z emocji tylko, ale z powodu dźwięków, które wydawał zabytkowy, drewniany tramwaj. To poznańską "bimbą" uczniowie jeździli po mieście , by zobaczyć ważne dla powstania miejsca. Na sam koniec odbyły się ciekawe zajęcia w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, w którym uczniowie przenieśli się w czasie do lat 1795-1918.

Zupełnie niespodziewanie, klasa 1 D miała jeszcze okazję, zobaczyć inscenizację przygotowaną przez aktorów poznańskich teatrów, która przypomniała Poznaniakom, obrady zwołanego w 1918 roku polskiego Sejmu Dzielnicowego. Stary Rynek w Poznaniu zamienił się w miasto, którego ulicami wędrowali ludzie wyjęci z 1918 roku.

Terenowa lekcja historii to ciekawe doświadczenie, w którym będą miały szansę wziąć jeszcze udział dwie kolejne klasy w miesiącu grudniu.

16.11.2018 | 17:45

Jak zapobiegać cyberprzemocy

14 listopada 2018 roku w naszej szkole, odbyło się spotkanie młodzieży klas 3gC,3gB,3gD z przedstawicielami policji w Szamotułach. Uczniowie zapoznali się z pojęciem cyberprzemocy,usłyszeli, jakie aktywności w Internecie niosą ze sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa a także na czym polega odpowiedzialność nieletnich wobec prawa. Młodzież uzyskała informacje, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych. I chociaż w opinii uczniów nie były to informacje nowe to jednak z uwagi na bezpieczeństwo w sieci, warte przypomnienia!

14.11.2018 | 7:26

Dzień Polski

9.11.2018 społeczność naszej szkoły została zaproszona na „DZIEŃ POLSKI” zorganizowany przez klasy 1D, 2B i 3gC z wychowawcami. Impreza ta miała na celu włączenie się w świętowanie życia w wolnej ojczyźnie, podkreślenie wagi patriotyzmu i niejednokrotnie przypomnienie sobie, że nasz kraj to piękne, ciekawe i mające wiele do zaoferowania państwo z potencjałem.

Uczniowie, wychowawcy i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej specjalnie na tę okazję przez młodzież z klas 1D, 3gA, 3gC, 2A i 2B. Wystawa prezentuje plakaty będące efektem pracy projektowej na tematy związane z szeroko pojętym patriotyzmem, tolerancją i życiem we współczesnej Polsce tj „Patriotyzm wczoraj i dziś”, „Być patriotą – co to znaczy?”, „Z czego Polacy mogą być dumni?”, „Kocham Cię Polsko – za co kochamy naszą ojczyznę?” czy „Cudze chwalicie, swego nie znacie – najpiękniejsze zakątki Polski”. Elementami wystawy były również prace uczniowskie dotyczące Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia.

Podczas przerw młodzież mogła delektować się ulubionymi przez Polaków słodkimi przysmakami serwowanymi w kawiarence oraz posłuchać hitów, tych klasycznych i tych współczesnych, autorstwa artystów pochodzących z naszej wspaniałej ojczyzny.

Przedstawicieli klas zaproszono także do wzięcia udziału w quizie sprawdzającym wiedzę o Polsce , w którym musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi kultury, zwyczajów i historii. Po zaciętym boju w kategorii LO wygrała klasa 1A, a w kategorii SP/gimnazjum – klasa 7 SMS. Gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę

11.11.2018 | 10:51

"Rekord dla Niepodległej"

9 listopada 2018r. w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, włączyliśmy się w akcję "Rekord dla Niepodległej". Dokładnie o godz. 11.11 wspólnie - dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

10.11.2018 | 19:30

Uroczyste otwarcie Hali Sportowej „Szamotulanka”

W piątek 9 listopada w obecności przedstawicieli władz oraz znamienitych gości nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej przy naszej szkole. To szczególne święto dla całej społeczności szkolnej, kiedy spełniły się marzenia o hali sportowej. Mamy piękny, nowy obiekt, który jest uzupełnieniem dla istniejącego zaplecza sportowego budynku szkoły, tworząc bez wątpienia bazę sportową na miarę XXI wieku.

Na hali o wymiarach 44x30 m, dzięki kurtynom grodzącym można jednocześnie rozgrywać trzy mecze siatkówki lub dwa koszykówki, ale też pograć w piłkę nożną lub ręczną czy też uprawiać lekką atletykę. Obiekt połączony ze szkołą jest wyposażony w szatnie, toalety, pomieszczenie dla trenerów oraz magazyn na sprzęt sportowy, dysponuje również przenośnymi trybunami, z których publiczność może obserwować zmagania sportowe. Jest w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dzięki hali sportowej zdecydowanie poprawią się nam warunki podczas lekcji wychowania fizycznego, umożliwiając uczniom prezentowanie w pełni swoich umiejętności sportowych i rozwijania zainteresowań. To będzie również miejsce zawodów sportowych, uroczystości szkolnych, koncertów, przedstawień teatralnych, prelekcji.

W trakcie uroczystości otwarcia hali sportowej Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Józef Kwaśniewicz przekazał Pani Dyrektor symboliczny klucz do hali. Symbolicznym przypieczętowaniem otwarcia hali sportowej był również strzał do bramki oddany przez Pana Starostę.

Uroczystość uświetnił występ Zespółu Mażoretki Miraż z Wronieckiego Ośrodka Kultury oraz pokazy sportowe lekkoatletek i lekkoatletów oraz siatkarek i siatkarzy – młodzieży szkolnej z klubów sportowych: MKS „Baszta”, UKS „Szamotulanin” i Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Uroczystość zakończyła „belgijka” wykonana przez uczniów.