Aktualności

09.12.2018 | 22:23

Supermatematyk - etap rejonowy

Miło nam poinformować, że do półfinału konkursu matematycznego "Supermatematyk" przeszli uczniowie naszej szkoły. I tak z klasy 1A: Marta Matuszak, Patryk Osiak, Michał Puk, Arkadiusz Samborek i Zofia Tecław oraz w kategorii klas drugich z 2A: Natalia Adamska, Agata Buchwald, Marcel Teska i Jan Woźniak.

Serdecznie gratulujemy wiedzy i już dziś trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie!

09.12.2018 | 22:17

POMAGAMY I EDUKUJEMY

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu Polskiej Akcji Humanitarnej - Szkoła Humanitarna.

Grupa chętnych uczniów wraz z opiekunkami p. Justyną Kaczmarek i p. Anną Biedną zaangażowała się w różnorodne działania globalne.

W Tygodniu Edukacji Globalnej przygotowaliśmy wystawę na parterze szkoły w oparciu o kampanię edukacyjną PAH - STUDNIA DLA POŁUDNIA.

Uczniowie dowiadują się choćby tego, że przeciętny mieszkaniec Sudanu Południowego lub Somalii ma do dyspozycji 20 litrów wody dziennie do użytku osobistego oraz domowego. 20 litrów to tyle, ile spłukujemy jednorazowo w toalecie. Staramy się uświadomić starszym i młodszym, jak wiele rejonów świata ma problemy z bieżącą ,czystą wodą i co możemy zrobić, żeby wspierać te miejsca i mieszkających tam ludzi. Zachęcamy też do refleksji nad tym, w jaki sposób zużywamy wodę, czy robimy to rozsądnie…

Uczniowie przeprowadzają przez cały grudzień zajęcia w szkole.

Starsi licealiści byli też w Przedszkolu Jarzębinka, gdzie dzieci poznawały historię dziewczynki wędrującej po wodę, rysowały ilustracje, w których pokazywały, jak można oszczędzać wodę .

W najbliższym tygodniu zajęcia odbędą się też w Szkole Podstawowej nr 3.

Uczniowie, którzy są zazwyczaj edukowani, tym razem sami stali się edukatorami, co jest dla nich niesamowitym doświadczeniem.

Elementem akcji jest też prowadzenie zbiórki pieniędzy, które przeznaczymy na budowę studni w ramach działań PAH.

09.12.2018 | 21:36

Święto szkoły

W piątek 7 grudnia obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły – ks. Piotra Skargi. Po raz pierwszy mogliśmy świętować w gronie całej społeczności szkolnej. Umożliwiła nam to nowa hala sportowa.

Uroczystość obfitowała w miłe akcenty. Do dyrekcji, grona pedagogicznego i młodzieży swoje słowa i życzenia kierowała Pani Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak, Pani Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Maria Przybylska oraz ksiądz Wojciech Waszkiel. Kolejnymi miłymi momentami było wręczenie Stypendium Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum uczennicy klasy 2C – Katarzynie Zaraś oraz wręczenie nagrody uczennicy klasy 2A – Marcie Bukowskiej za projekt logo z okazji 100-lecia szkoły.

W obecności całej społeczności szkolnej i zebranych gości odbyło się uroczyste ślubowanie nowych uczniów: klasy siódmej szkoły podstawowej oraz klas pierwszych liceum.

Uroczystość zakończyła część artystyczna – "żywy obraz” Jana Matejki „Kazanie Skargi” w wykonaniu uczniów z klas: 1be i 1c oraz gościnnych występów szkolnych talentów.

09.12.2018 | 19:36

Mikołajki 2018

W piątkowe, mikołajkowe przedpołudnie Samorząd Uczniowski przygotował kilka niespodzianek dla społeczności szkolnej. Była kawa z piankami, pierniki i piernikowe ciasta, świąteczna muzyka i konkursy. Prawdziwy przedsmak zbliżających się świąt.

06.12.2018 | 22:20

Festyn Mikołajkowy

HALA SPORTOWA „SZAMOTULANKA” GOŚCIŁA DZIECI I MŁODZIEŻ Z WIELKOPOLSKI

Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska” wspólnie z partnerem projektu Zespołem Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach 6 grudnia zorganizował „Mikołajkowy Festyn Sportowy” dla dzieci i młodzieży z Wielkopolski. Spotkanie odbyło się na nowo otwartej hali sportowej „Szamotulanka”.

W festynie rekreacyjnym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Lista uczestników:

Lp.

Szkoła

Kategoria wiekowa grupy

Liczba grup

1

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

SP młodsi

1

2

Szkoła Podstawowa nr 4 UNICEF w Obornikach

SP młodsi

2

3

Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi

SP młodsi

1

4

Szkoła Podstawowa im. Józefa Janika w Koszutach

SP młodsi

1

5

SP im. J. Brzechwy w Rokietnicy

SP młodsi

2

6

Zespól Szkolno-Przedszkolny w Ludomach

SP młodsi

1

7

Szkoła Podstawowa Grzebienisko

SP młodsi

1

8

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

SP starsi

1

9

Szkoła Podstawowa w Posadowie

SP starsi

1

10

Szkoła Podstawowa w Bytyniu

SP starsi

1

11

Szkoła Podstawowa w Chełmnie

SP starsi

1

12

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ludomach

SP starsi

1

13

Zespół Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

SP starsi

1

14

Zespół Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum w Szamotułach

SP starsi

1

15

Technikum nr 19 w Poznaniu

SPP

1

16

Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach

SPP

1

17

Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach

SPP

1

18

Zespół Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

SPP

2

19

Zespół Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum w Szamotułach

SPP

1

Formułą projektu były gry i zabawy ruchowe, które miały na celu zintegrowanie środowisk szkolnych, w których prowadzone były zajęcia w ramach Szkolnych Klubów Sportowych. Idea festynu została zrealizowana. Uczestnicy przeżyli chwile wspólnej zabawy, w której wszyscy zostali zwycięzcami. Reprezentacje szkolne zostały nagrodzone zestawami 20 piłek do gier drużynowych oraz indywidualnymi pakietami z okazji „Mikołaja”.

W opinii uczestników zorganizowana impreza zakończyła się sukcesem. Zarówno nowa hala sportowa „Szamotulanka” jak i zaangażowanie nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach spowodowały, że wszyscy uczestnicy poczuli magię „Mikołajków”.

Środki na realizację festynu pochodziły z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

06.12.2018 | 22:18

Prelekcja "Cultural Care Au Pair"

We wtorek 04.12.18 klasy 2c, 3c oraz 3d miały możliwość uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z p. B. Piróg na temat możliwości podjęcia nauki i pracy w ramach programu wymiany kulturowej w USA. Uczniowie mogli wziąć udział w quizie na temat wiedzy o Stanach Zjednoczonych i wygrać nagrody, ale przede wszystkim dowiedzieć się jakie możliwości płyną z bycia uczestnikiem programu Cultural Care Au Pair. Wystąpienie Pani Beaty było bardzo ciekawe, a młodzież ochoczo zadawała pytania, nawet po zakończeniu prelekcji.

06.12.2018 | 17:13

SKARGA NA FESTIWALU FILMOWYM

5 grudnia grupa filmowa z naszej szkoły wraz z opiekunem p. Anną Biedną wzięła udział w pokazach filmowych w ramach 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO!

Obejrzeliśmy dwa filmy.

Nominowany do Oskara Żywiciel reż. Nora Twomey przedstawia historię małej dziewczynki, Parvany żyjącej w Afganistanie rządzonym przez talibów, którzy zakazują kobietom wychodzić z domów bez mężczyzn. Dziewczynka przebiera się za chłopca, by móc handlować i utrzymać rodzinę. Historia Parvany przeplata się z baśnią o dzielnym chłopcu, który uratował wioskę przed potworami.

,,ROSIE I MAUSSA” reż. Dorothѐe Van Den Berghe, poruszający problematykę trudnych relacji międzyludzkich.

Rosie przeprowadza się do nowego mieszkania i poznaje Mousse, który mieszka piętro wyżej. Dziewięciolatkowie chodzą do tej samej klasy. Przyjaźń dzieci pomaga im przejść przez trudny okres w życiu ich rodziców.

Mieliśmy okazję poznać fascynuje kino dla dzieci i młodzieży, otwarte na różne sposoby widzenia świata i biegle władające wieloma filmowymi językami. Na festiwalu zaprezentowano premiery, z nostalgią przypomniano obrazy klasyczne i zapomniane, filmy nagradzane i uznane, ale także i te, które dopiero wchodzą na ekrany.

03.12.2018 | 14:17

Janusz Grabiański oczami dzieci

W ubiegłym roku szkolnym uczennice klasy 2D zaangażowały się w projekt poświęcony Januszowi Grabiańskiemu, ilustratorowi bajek i grafikowi, który urodził się w Szamotułach, a później mieszkał we Wronkach. Dziewczyny przez kilka miesięcy sumiennie szukały informacji na temat znanego artysty. Zwieńczeniem ich pracy były przeprowadzone przez nie zajęcia z uczniami klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach. W trakcie warsztatów, dzieci poznały bliżej sylwetkę Janusza Grabiańskiego oraz na podstawie bajek, jakie zostały przez niego zilustrowane, musiały wykonać swoje własne ilustracje. Prace dzieci przyczyniły się do powstania wystawy pt. ,, Janusz Grabiański oczami dzieci’’, która aktualnie znajduje się w Szkole Podstawowej nr 1.

Poniżej link do wiadomości umieszczonej na stronie szkoły.

http://sp1szamotuly.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,25&id=451&action=show

03.12.2018 | 14:10

Andrzejki w bibliotece

Biblioteka, jak co roku, w jeden dzień zmieniła się w tajemnicze miejsce pełne magicznych dróg.

Na chętnych czekały m.in. bajkowe serca z imionami bohaterów literackich, kubeczki przeznaczenia, szpilka prawdy, literackie wróżby oraz wróżbita M.

Był to miły dzień, który wywołał niejeden uśmiech na twarzy uczniów.

Dziękuję Klubowi Przyjaciół Książki i Samorządowi Uczniowskiemu za sprawne przeprowadzenie gier i zabaw.

02.12.2018 | 20:20

Wykłady w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności

Uczniowie klasy 2c wzięli udział w bardzo ciekawym wydarzeniu i mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, gdy na zaproszenie Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania wraz z opiekunami p. J. Jędrzejczak oraz p. J. Frąckowiak stawili się 28.11.2018 w budynku Instytutu Historii UAM, aby wysłuchać wykładów w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności (Towards Independence - Polish and Irish Ways to Sovereignty)”. Uczestnicy konferencji mogli włączyć się w świętowanie 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz poszerzyć swoją wiedzą z zakresu historii podczas ciekawych przemówień prof. P. Matusika na temat: „Polskie strategie narodowe w XIX w.” (The Polish National Strategies in the 19th Century) i prof. K. Marchlewicza pt. “ Emigracja polska i irlandzka w procesach niepodległościowych z lat 1914-1921” (Polish and Irish Emigration within the Processes of Independence, 1914-1921). Natomiast dzięki paniom: Cathy Scuffil i Liz Gillis wszyscy słuchacze z pewnością wykorzystali w praktyce swoje umiejętności językowe zagłębiając się w tajniki zagadnień związanych z kulturą i historią Irlandii oraz dowiedzieli się o roli, jaką kobiety odegrały w ‘irlandzkiej drodze do wolności’. Dopełnieniem dnia były prelekcje pana Cuan Ó Seireadáin na temat wpływu Ligi Gaelickiej na odrodzenie się Irlandii oraz p. M. Wiśniewskiego, który mówił: „O Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.