Aktualności

23.03.2024 | 10:18

8 marca tradycyjnie świętowaliśmy Dzień Kobiet

Tego dnia samorząd szkolny zorganizował specjalną audycje radiową. Najpierw mogliśmy poznać cudowne kobiety takie jak: Coco Chanel, Amelia Earhart, Marilyn Monroe, Wanda Rudkiewicz, Dr. Irena Eris, Merit-Ptah, Jolanta Wadowska-Król. Każda z tych kobiet musiała pokonać niezwykle trudną drogę, abyśmy mogli o nich dzisiaj mówić. Tak jak sama nazwa audycji mówi ,, w kobietach drzemie niesamowita siła.”. Pamiętajcie, słowa Merlin ,,dajcie kobiecie odpowiednie buty, a ta podbije świat”. Pomiędzy historiami o inspirujących kobietach, mogliśmy wysłuchać utworów na ich temat. Mieliśmy przyjemność usłyszeć m.in. Marka Grechutę, Marylę Rodowicz, czy Jonas Brothers. Na końcu usłyszeliśmy przepiękne życzenia. Dodatkowo na parterze szkoły pojawiła się gazetka tematyczna, a członkowie samorządu zorganizowali też kawiarenkę, w której była możliwość zakupu przepysznych deserów, babeczek, czy galaretek. Mamy nadzieję, że wszystkim udzieliła się pozytywna atmosfera tego świątecznego, i jakże ważnego, dnia.

20.03.2024 | 8:34

Międzynarodowy Dzień Edukacji Prawnej

15 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Edukacji Prawnej. W tym roku jego tematem przewodnim była nowa instytucja – mediacja rówieśnicza. Uczniowie klas I F, II E oraz II G1 mogli poznać bliżej jej istotę i cele, uczestnicząc tego dnia w konferencji zorganizowanej w auli ZS nr 3 dla młodzieży ze szkół powiatu szamotulskiego.

Program spotkania był bardzo bogaty. Zasady prowadzenia mediacji rówieśniczej mogliśmy poznać od razu w praktyce, oglądając jej dwie symulacje, przygotowane przez naszych rówieśników ze „Świetlicy Anioły”. Merytorycznym dopełnieniem przedstawień były poświęcone tej formie rozwiązywania konfliktów prelekcje pani Agnieszki Nowaczyk oraz pani Jolanty Kucharzewskiej. Dla osób rozważających wybór studiów prawniczych bardzo interesująca i pomocna okazała się na pewno prezentacja zawodów prawniczych, przygotowana przez asystentkę sędziego, panią Joannę Wyszomirską – Stasiak. Ostatnim punktem programu było wystąpienie sędziego Sądu Rejonowego w Szamotułach Kajetana Kosterkiewicza, poświęcone mediacjom rówieśniczym w strukturze wymiaru sprawiedliwości, m. in. porównujące funkcjonowanie samej instytucji mediacji w sądach w USA i w Polsce.

18.03.2024 | 18:30

Dzień Edukacji Prawnej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu i wizyta w Archiwum Państwowym

Od kilku lat w naszej szkole pojawiają się sędziowie oraz przedstawiciele innych zawodów prawniczych i spotykają się z naszymi uczennicami, uczniami. Edukację prawną od wielu lat koordynuje Sąd Okręgowy w Poznaniu, który w ostatni piątek dokonał podsumowania swojej aktywności na tym polu. Tematem uroczystego podsumowania były mediacje rówieśnicze. Młodzież i pedagodzy zastanawiali się nad użytecznością takiej metody rozwiązywania konfliktów. W dyskusji pojawiły się rozbieżne opinie zwracające uwagę na bezstronność prowadzących mediacje w szkole i długotrwałość samego procesu. Młodzież z 2f czynnie włączyła się do dyskusji i podzieliła się swoimi wątpliwościami.

W drugiej części wyjazdu klasa humanistyczna przyglądała się pracy archiwum. Stereotypowe wyobrażenie zakładało przemieszczanie się archiwisty między stertami zakurzonych papierów. Wycieczka zadał kłam takiemu wyobrażeniu. Mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób i gdzie szukać informacji o swoich przodkach, co można zrobić z bardzo zniszczonymi dokumentami i w jaki sposób przechowuje się najcenniejsze, średniowieczne dokumenty wraz z pieczęciami? Zaskoczeniem były informacje o sposobach konserwacji bardzo zniszczonych akt. W procesie ich zabezpieczania potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu biologii oraz chemii a konserwacja papieru, pergaminu wymaga wręcz benedyktyńskiej cierpliwości i staranności. Mieliśmy szansę zobaczyć artefakty z przeszłości zabezpieczane z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych metod konserwacji i udostępniania danych na specjalistycznych serwerach.

17.03.2024 | 20:14

Czytanie łączy pokolenia

Młodzież naszej szkoły włączyła się w projekt prowadzony przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W czwartek 14 marca odbyło się w naszej bibliotece szkolnej spotkanie seniorów - studentów UTW. Tym razem role się zamieniły. Dzieci i wnuki czytały lektury z dzieciństwa swoim dziadkom. Dzięki wyobraźni wszyscy mogliśmy przenieść się do fantastycznego świata pełnego wróżek, smoków, czarownic i krasnoludków. Zebrani wysłuchali opowieści o: Kopciuszku, Krasnoludkach i sierotce Marysi, podania o Lechu, Czechu i Rusie, fragmentów Pana Tadeusza, Trylogii, Pani Twardowskiej, Katechizmu polskiego dziecka, Starej baśni.

W ten sposób wszyscy dzięki pięknej literaturze wróciliśmy do czasów własnego dzieciństwa i młodości.

13.03.2024 | 23:03

I Ty możesz zdecydować o księgozbiorze

Informujemy, że biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

Uczniowie mogą sami zdecydować, jakie książki zostaną zakupione do biblioteki szkolnej.

10.03.2024 | 17:57

Zajęcia filmowe - Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM

W piątek 8 marca młodzież naszej klasy wzięła udział w zajęciach filmowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie analizowali brytyjsko-francuski dramat obyczajowy z 2000 roku w reżyserii Stephena Daldry'ego Billy Elliot.

Billy to jedenastolatek, półsierota pochodzący z górniczej rodziny. Jego dzieciństwo przypadło na czasy reform "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher, znanej z masowego zamykania kopalń. Z tego powodu starszy brat i ojciec Billy'ego zajęci byli strajkami i niewiele poza nimi było dla nich istotne. Chłopiec uczęszczał na lekcje boksu, jednak zdecydowanie nie ten sport był jego pasją. Kątem oka obserwował dziewczynki trenujące balet w sąsiedniej sali. Pewnego dnia, powodowany ciekawością, przyłączył się do ich zajęć. Nauczycielka, niespełniona balerina, odkryła w chłopcu niesamowity talent i postanowiła pomóc mu w rozwinięciu pasji, nie dając mu się poddać.

Film jest inspirowany częściowo historią tancerza Philipa Mosleya.

Mimo iż ta historia pokazuje, że nawet najpiękniejsze marzenia można spełnić, nie ukrywa też faktu, że sukcesy trzeba okupić ogromnym wysiłkiem i walką.

TALENT KRYJE SIĘ W KAŻDYM Z NAS. SZTUKĄ JEST GO W SOBIE ODNALEŹĆ.

09.03.2024 | 11:15

Gość z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie

1 marca zaprosiliśmy do szkoły Kpr. Pchor. Kamila Klimeckiego, studenta II roku Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Licealiści mieli okazję wysłuchać i zobaczyć jak wygląda nauka i przyszłość w LAW. To było inspirujące spotkanie. Dziękujemy.

04.03.2024 | 18:25

Wykład oraz warsztaty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Katedrze Biochemii i Biotechnologii

29.02 klasa 3C brała udział w wykładzie oraz warsztatach na Uniwersytecie Przyrodniczym w Katedrze Biochemii i Biotechnologii. Wykład dotyczył organizmów modelowych wykorzystywanych podczas badań . Uczniowie mogli zapoznać się ze zdjęciami z obserwacji prowadzonych na Uniwersytecie, głównie były to mysie modele chorób neurodegeneracyjnych. W laboratorium Pani prowadząca dr hab. Barbara Gawrońska wytłumaczyła uczniom takie pojęcia jak: elektroforeza, żel agarozowy oraz poliakrylamidowy. Pokazała nam również jak dane żele można wykonać. Uczniowie nauczyli się także korzystać z pipety automatycznej, a później mieli okazję samodzielnie nałożyć próbki za pomocą pipety na żel.

26.02.2024 | 20:25

Warsztaty na Wydziale Chemii UAM

W czwartek 9 lutego uczniowie klasy medycznej (1C1) wraz z nauczycielami chemii dr Magdaleną Hetmańską i mgr Alicją Banaszyńską uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez wykładowców na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. A Mickiewicza. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej z nich Pani prof. UAM dr hab. Ewa Krystkowiak zaprezentowała laboratorium chemii jądrowej, w której umieszczone są pierwiastki radioaktywne. Uczniowie mieli okazję posłuchać krótkiego wykładu jak i mierzyć wartości promieniowania niektórych pierwiastków promieniotwórczych i produktów spożywczych. W kolejnej części warsztatów młodzi chemicy założyli fartuchy i okulary ochronne by zapoznać się z technikami rozdziału mieszanin wykonując samodzielnie ćwiczenia laboratoryjne. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i skupieniu na wykonaniu zadań. W trakcie krótkiej przerwy ze względu na tłusty czwartek uczniowie rozkoszowali się pączkami.

14.02.2024 | 17:18

Niezapomniana Noc

W piątek 2 lutego uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - Studniówce 2024. To był wieczór pełen uśmiechów, tańca i wspomnień, który na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Hala Szamotulanka zamieniła się w salę bankietową udekorowaną w stylu glamour. Przybyli goście zostali przywitani blaskiem światełek i muzyką, która zachęcała do tańca.

Uczniowie prezentowali swoje najpiękniejsze stroje wieczorowe, a atmosfera była pełna radości i pozytywnej energii. To był czas, kiedy mogli zapomnieć o nauce i sprawach szkolnych, aby skoncentrować się na dobrej zabawie.

Amelia i Mikołaj przywitali wszystkich serdecznie. Podziękowali nauczycielom, a przede wszystkim wychowawczyniom klas maturalnych, które nie tylko przekazują swoim wychowankom wiedzę, ale także wspierają dobrym słowem oraz są wzorami do naśladowania.

Panie: Renata Popowska (uśmiech klasy 4AB), Natalia Szaniawska (opoka 4C), Joanna Jędrzejczak (słońce 4D1), Katarzyna Nowak (dusza klasy 4D2), Katarzyna Serba (Anioł Stróż 4E) oraz Anna Biedna (blask 4F) otrzymały bukiety kwiatów.

Młodzież podziękowała również Pani Dyrektor Justynie Szaniawskiej-Budaj i Panu Dyrektorowi Romanowi Wiśniewskiemu za pomoc i otwartość na uczniowskie inicjatywy. Rodzice tegorocznych maturzystów także usłyszeli słowa podziękowania za pomoc przy organizacji balu studniówkowego, za motywowanie swoich pociech do nauki i wiarę w ich możliwości.

Przedstawiciel Rady Rodziców, Pan Maciej Foltyn życzył wszystkim udanej zabawy.

Jak nakazuje tradycja zatańczono poloneza a potem odbyła się uroczysta kolacja i zdjęcia klasowe.

Nie zabrakło również wyjątkowych niespodzianek.

Około 22.30 odbyła się GALA WRĘCZENIA OSKARÓW. Lata szkolne 2020-2024 minęły niczym wyjątkowy serial, największymi gwiazdami okazali się nasi niezwykli nauczyciele.

SZKOLNYM AUTORYTETEM uznano Panią Dyrektor, natomiast Pan Dyrektor zwyciężył w kategorii MURARZ, TYNKARZ, AKROBATA.

Pani Renata Popowska nie miała sobie równych w kategorii SZWAJCARSKI ZEGAREK.

NAUCZYCIELEM O ZŁOTYM SERCU została Pani Natalia Szaniawska. Jury doceniło również GORĄCY UŚMIECH Pani Joanny Jędrzejczak. ZŁOTEGO SŁOWIKA otrzymała Pani Katarzyna Nowak. BRATNIĄ DUSZĄ okrzyknięto Panią Katarzynę Serbę. Natomiast Panią Annę Biedną uhonorowano Oskarem w kategorii ZŁOTY WYKŁADOWCA.

Pozostali zwycięzcy w naszym plebiscycie to: ŻARTOWNIŚ ROKU – Pani Daria Budaj, ZŁOTY KAGANEK – Pani Joanna Frąckowiak, TOPOS ARKADII – Pani Agnieszka Sługocka, NAJLEPSZY MILLENIALS – Pani Halina Walczak, OAZA SPOKOJU – Pani Adamina Białek, MISS URODY I WDZIĘKU – Pani Katarzyna Olbert-Wójcik, KRÓLOWA MODY – Pani Emilia Janicka, MISTRZYNI CIĘTEJ RIPOSTY – Pani Justyna Kaczmarek.

Te momenty dodatkowo uatrakcyjniły naszą Studniówkę i sprawiły, że było to wydarzenie niezapomniane.

Nie zabrakło też innych atrakcji: ścianka i fotobudka cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiały wiele radości uczestnikom balu.

Studniówka to dla młodych uczniów bardzo ważny moment. Z jednej strony radosna impreza przypomina jednak, że czas majowych egzaminów maturalnych zbliża się nieubłaganie.

Studniówka 2024 w zakończyła się późnym wieczorem, ale wspomnienia pozostaną z nami na zawsze. To był wyjątkowy wieczór, który wszyscy uczestnicy będą wspominać z uśmiechem na twarzy.

zdjęcia: yasiek