Aktualności

11.04.2018 | 20:39

Młodzi geografowie na Wydziale Geografii UAM

W poniedziałek 9 kwietnia uczniowie szamotulskiego liceum realizujący geografię jako przedmiot rozszerzony wybrali się wraz z opiekunami p. Alicją Dąbrowską oraz p. Leszkiem Wlazikiem na WNGiG UAM Poznań. Dzięki życzliwości profesorów i doktorów tegoż wydziału młodzież mogła wejść na teren ogródka meteorologicznego, gdzie każdy mógł indywidualnie dokonać odczytu choćby temperatury, opadu, usłonecznienia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w wydziałowy archiwum kartograficznym, w którym młodzież miała możliwość odczytać różnorodne informacje dotyczące obszaru gminy Szamotuły czy być świadkiem skanowania wielkoformatowego mapy na potrzeby ich archiwizacji. Podążając śladami meteorytów młodzież odwiedziła Muzeum Ziemi, w którym zdeponowane zostały meteoryty odnalezione na obszarze Rezerwatu Morasko, który to rezerwat był kolejnym punktem wycieczki. Tam uczniowie podążając zgodnie z mapą odnaleźli wszystkie jeziora kraterowe, a także wspięli się na najwyższe wzniesienie Pojezierza Poznańskiego – Górę Moraską (153,8 m n.p.m.). Tego dnia wyjątkowo dopisała piękna, wiosenna pogoda, a przede wszystkim dobre humory wszystkich uczestników wyjazdu.

28.03.2018 | 12:37

Życzenia

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy zdrowia, pogody ducha, radości, odpoczynku i wzajemnej życzliwości. Niech czas świąt, które symbolizują rodzące się życie, będzie okazją do budowania relacji, umacniania więzi i pozytywnego spojrzenia na drugiego człowieka. Niech rodzi się w nas wiara i nadzieja, że z każdej, nawet trudnej sytuacji, można wyjść zwycięsko.

27.03.2018 | 20:29

Kolejny sukces Kasi Zaraś

21 marca 2018r. w Szamotulskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje Powiatowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Tegoroczna edycja odbywa się dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości.

W turnieju poezji śpiewanej wzięła udział Katarzyna Zaraś z kl. Ic. Kasia uzyskała nominację do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w dniach 20 - 22 kwietnia w Trzciance.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

27.03.2018 | 12:52

PAWEŁ FILIPIAK MISTRZEM ORTOGRAFII POWIATU SZAMOTULSKIEGO

24 marca 2018r. w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach odbył się II Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza ortografii powiatu szamotulskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Nasze liceum reprezentowali Agata Konitz z kl. IA oraz Paweł Filipiak z kl. IIA. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z bardzo trudnym tekstem dyktanda, najeżonym pułapkami ortograficznymi. Musieli rozstrzygnąć min., jak napisać "ponaddziewiętnastoletni nad wyraz chyży chuderlak", "rozwydrzony rottweiler", "kabriolimuzyna".

Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza ortografii powiatu szamotulskiego zdobył - podobnie jak przed rokiem - Paweł Filipiak. Oprócz dyplomu otrzymał eleganckie pióro wieczne i długopis, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach.

Gratulujemy Pawłowi i życzymy dalszych sukcesów.

26.03.2018 | 20:23

Dzień Języków Obcych

Pierwszy Dzień Wiosny był w tym roku Dniem Języków Obcych, w którym oprócz normalnych zajęć lekcyjnych, uczniowie mogli pracować metodą projektową w grupach, wykonywać przeróżne zadania leksykalno-gramatyczne i poćwiczyć swoją wiedzę językową.

W celu przygotowania do pracy projektowej, wychowawcy podzielili klasę na 3 lub 4 osobowe grupy. Członkowie wylosowali państwo z określonej puli krajów anglo-, niemiecko- i hiszpańskojęzycznych , a następnie zebrali materiały dotyczące tegoż kraju tj. informacje o geografii, historii, ciekawostkach itp., aby w Dniu Języków Obcych przygotować lapbooki, które posłużą zapoznaniu z kulturą danego państwa.

21 marca po zajęciach lekcyjnych, rozpoczęły się zajęcia poświęcone kulturze i językom obcym nauczanym w naszej szkole. Uczniowie najpierw rozwiązali quiz i zadania leksykalno-gramatyczne, a następnie wykonali Lapbooki dotyczące wylosowanego kraju. Po zakończonej pracy, członkowie grup zaprezentowali efekty swoich działań pozostałym grupom.

Gotowe lapbooki umieszczone zostały na wystawie, ażeby cała społeczność szkolna, mogła je podziwiać i poszerzyć swoją wiedzę.

Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną zabawę, zaangażowanie i przepiękne prace.

22.03.2018 | 13:27

Na XIII Powiatowych Targach Edukacji i Pracy

W środę 21 marca wzięliśmy udział w trzynastej edycji Powiatowych Targów Edukacji i Pracy. Przedstawialiśmy ofertę, zapraszając uczniów do naszej szkoły. W liceum od września 2018r. proponujemy klasy pierwsze z przedmiotami realizownymi w zakresie rozszerzonym:

- A (politechniczna) - matematyka, fizyka lub geografia, język angielski

- B (medyczna) - biologia, chemia

- C (lingwistyczna) - język polski, język angielski, język hiszpański

- D (humanistyczna (prawnicza))- język polski, język angielski, historia

- E (turystyczna) - geografia, język angielski.
Ogłaszamy również nabór do klasy VII Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego o profilach:
- lekka atletyka dziewcząt i chłopców

- piłka siatkowa dziewcząt.

22.03.2018 | 11:46

Rekolekcje

"Aby przyciągnąć młodych do wiary, nie trzeba dostosowywać się do świata. Należy żyć radykalniej wiarą w Kościele. Chodzi o to, aby mieć taką młodzież… która doświadczyła, iż Jezus jest Zbawicielem”. Są to słowa wypowiedziane przez młodą Hiszpankę, które trafnie oddają przesłanie naszych tegorocznych szkolnych rekolekcji wielkopostnych, które odbyły się 19 i 20 marca 2018 r. W poniedziałek swoim świadectwem nawrócenia oraz codziennego życia wiarą w Jezusa Chrystusa podzielił się raper Mirek „Kolah” Kolczyk. Nasz gość miał za sobą bardzo trudną przeszłość, jednak po odnalezieniu w swoim życiu Jezusa jako Przyjaciela i Zbawiciela potrafił zerwać z grzesznym życiem i teraz dzieli się radością wiary poprzez swoje utwory, które również dla nas zaśpiewał. We wtorek spotkaliśmy się z Janem Melą – którego chyba nie trzeba przedstawiać. Pan Jan uświadomił nas, że nie można się w życiu poddawać, trzeba akceptować siebie takim, jakim się jest i odważnie spoglądać w przyszłość. Jego świadectwo zachęciło nas, abyśmy mądrze i dzielnie szli przez życie, stawiając mężnie czoła wszelkim przeciwnościom, bo przecież „do wyższych celów jesteśmy stworzeni i dla nich winniśmy żyć” – jak mawiał św. Stanisław Kostka – patron młodzieży. Mamy nadzieję, że świadectwo oraz przykład innych pomogą nam w życiu: na chwałę Pana Boga i dla dobra naszych bliźnich.

21.03.2018 | 20:45

Sukcesy wokalne Kasi Zaraś

Koniec zimy okazał się niezwykle pracowitym okresem w karierze wokalnej uczennicy naszej szkoły – Katarzyny Zaraś z klasy 1c.15 marca br. wraz z akompaniującą jej Małgorzatą Michalak wzięła ona udział w VIII edycji Konkursu Piosenki Angielskiej ‘Let’s sing’ Pniewy 2018, gdzie jury doceniło jej talent nagradzając II nagrodą oraz dyplomem.

Kolejne ciekawe przedsięwzięcie, w którym Kasia z sukcesem miała możliwość zaprezentowania się w duecie z Małgosią, odbyło się w klubie Blue Note w Poznaniu w Dzień Św. Patryka tj. 17 marca. Nasza uczennica wystąpiła tam jako suport dla zespołu Carrantouhill na zaproszenie Konsula Honorowego Irlandii Pana K. Schramma. Występ ten okazał się tak udany, że zespół zaproponował młodej artystce występ przed swoim koncertem w Szamotułach.

Gratulujemy Kasi i życzymy dalszych sukcesów!

21.03.2018 | 20:44

Podsumowanie wizyty młodzieży ze Stanów Zjednoczonych

18 marca 2018 społeczność naszej szkoły pożegnała gości ze szkoły Hanover High School ze Stanów Zjednoczonych. Wyjazd zaprzyjaźnionych partnerów projektowych poprzedził jednak dzień podsumowania wspólnych działań w Polsce. Młodzież polska i amerykańska spotkała się w sobotę 17 marca w budynku szkoły, aby omówić korzyści płynące z naszej współpracy, przedyskutować możliwości rozwoju i przekazać sobie zaproszenia do dalszej współpracy i podtrzymania przyjaźni. Następnie, wszyscy zgromadzeni obejrzeli pokaz Poloneza w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" oraz próbowali swoich sił w tym tradycyjnym polskim tańcu. Nie zabrakło również akcentów lokalnych, kiedy przy dźwiękach kapeli szamotulskiej młodzież 'tańcowała' znane tańce naszego regionu: wiwata i przodka.

Po południu, uczniowie biorący udział w działaniach projektowych pod opieką nauczycieli spotkali się na polsko-amerykańskim spotkaniu pożegnalnym, gdzie oprócz pochwał na temat znaczenia tej wizyty w życiu amerykańskich gości nie zabrakło również uśmiechu i łez.

Wierzymy, że podjęta w projekcie praca i nawiązane przyjaźnie zaowocują dalszym wspólnym działaniem, a być może również wymianą uczniowską.

20.03.2018 | 21:22

Wyjazdy młodzieży w ramach projektu polsko-amerykańskiego

Wspólnie z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi z projektu „Living together; Multiculturalism in the Polish – Lithuanian Commonwealth” intensywnie pracowaliśmy w szkole przez kilka dni. Na przykładach z naszego regionu omawialiśmy wzajemne relacje różnych grup narodowościowych i religijnych mieszkających obok siebie przez kilka wieków. Współcześnie szukamy informacji o przybywających do Wielkopolski Olędrach, Niemcach, Żydach. Zastanawialiśmy się nad wagą materialnego dziedzictwa pozostawionego przez te grupy i naszą odpowiedzialnością by ten dorobek zachować. Oprócz wspólnych prac w naszej szkole uczestnicy projektu wzięli udział w wyjeździe do Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Warsztaty w muzeum zakończyła wzruszająca uroczystość w Lesie Rzuchowskim; ofiary obozu uczciliśmy modlitwą, refleksją i ciszą. W Łodzi wędrowaliśmy po cmentarzu żydowskim, na którym pogrzebane są osoby zasłużone dla rozwoju miasta. Takim przykładem jest rodzina Poznańskich, znanych fabrykantów. Wieczorem spacerowaliśmy po Manufakturze, olbrzymim kompleksie handlowym, hotelowym i kulturalnym. Nowoczesny obiekt powstał w zabudowaniach dawnej fabryki włókienniczej rodziny Poznańskich. Kolejne kroki skierowaliśmy do Warszawy i muzeum Polin. W stolicy zwiedzaliśmy Zamek Królewski i Trakt Królewski, miejsca związane z tematem naszego projektu. Duże wrażenie na naszych gościach zrobił Zamek Królewski z jego historią i wydarzeniami, które odbyły się w jego murach. Goście zauważyli oryginalną architekturę zamku i bogactwo naszego dziedzictwa. Ostatnim punktem wyjazdu do Łodzi i Warszawy było spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem.