Aktualności

13.05.2017 | 8:43

Marcin Prus w naszej szkole

9 maja 2017 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów klas gimnazjalnych z byłym reprezentantem Polski w siatkówce Marcinem Prusem. Wbrew przypuszczeniom spotkanie to nie bylo poświęcone zagadnieniom sportu i tego co z tym związane. Marcin Prus, czterokrotny mistrz Polski, mistrz świata w drużynie juniorskiej i najlepszy zawodnik tej imprezy (MVP), przez ponad 3 godziny w sposób niezwykle ekspresyjny i ciekawy, bazując na swoich doświadczeniach, odniósł się do różnych aspektów codziennego życia. Mówił o zainteresowaniach, pasji i swoich marzeniach akcentując, że każdy z obecnych na spotkaniu, ma także swoje własne marzenia, które w różnych dziedzinach może i powinien realizować. Mówił o tym, co może pomóc w ich realizacji, a także o tym, co w tym przeszkadza. Duża część spotkania poświęcona byla rodzinie i stosunkach w niej panujących, obecnym trendom życia celebrytów i chęci naśladowania ich, akceptacji używek oraz podążaniu za wynalazkami elektroniki. Nasz gość mówił o potrzebie osiągania "szczytów" tego co się robi, a nieakceptowaniu przeciętności i bylejakości. Ogromne wrażenie robiły stwierdzenia, jak istotna w osiaganiu "szczytów" jest potrzeba zwracania uwagi na rzeczy, na które często przymyka się oko, jak: punktualność, rzetelność, relacje między rówieśnikami. Można by o tym wszystkim, co uslyszeliśmy od "wielkiego mistrza", jeszcze długo pisać, ale nie należy tego rozmieniać na drobne. Ważne jest to, że słuchacze w większości zrozumieli z jakim przesłaniem Marcin Prus do nas przyjechał. Udwidocznilo się to przede wszystkim w ilości ciekawych, rzeczowych pytań jak i w zakuluarowych rozmowach, robieniu wspólnych zdjeć, pytaniach o to, jak "rozegrać" konkretne sytuacje i umawianiu się na osobiste spotkania na "fejsie".
Obie strony stwierdziły, że nie był to czas zmarnowany. Przyrzekliśmy sobie na koniec, że nie było to nasze ostatnie spotkanie. Następne być może już w nowej hali sportowej.

zdjęcia: Maciej Borowczak

11.05.2017 | 15:26

Pomóżmy Oli!

Konieczny przeszczep szpiku dla Oli!

21 maja w Szamotułach (Rynek) odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców. To nic nie boli, a może uratować czyjeś życie!!

Pomóżmy!

11.05.2017 | 8:55

WIDEOBLOG ROBERTA NAGRODZONY!

Konkurs o Nagrodę FanFila, organizowany przez Instytut Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doczekał się już swojej XI edycji. W tym roku w pojedynku literackim wzięło udział 168 uczestników z wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizowano w czterech kategoriach: poezja, proza, przekład oraz blog/wideoblog.

Ogromny sukces odniósł uczeń naszej szkoły – Robert Kołodziejczyk z klasy II C, zdobywając w kategorii blog/wideoblog I miejsce i nagrodę 700 złotych za serię filmów pt. „Słownik”. Robert zaprezentował w nich bardzo mało znane czy wręcz nieużywane w języku polskim słowa, precyzyjniej określające stany, sytuacje i uczucia, których bez tych wyrazów nie potrafilibyśmy nazwać. Któż z nas wie na przykład, co znaczy „gnosienne”, „onism”, „sonder”? Jury konkursu, w którym zasiadali pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UAM, doceniło m.in. oryginalność pomysłu, walory artystyczne i merytoryczne, poprawność językową oraz zdolności oratorskie.

To jednak nie koniec sukcesów Roberta! Niezależne nagrody przyznawało też jury studenckie i w kategorii blog/wideoblog studenci specjalności kultura mediów cyfrowych nagrodzili właśnie jego „Słownik” – ponownie! - I miejscem.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Robertowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a wszystkich zachęcamy do obejrzenia „Słownika”. Jak pisał Ludwig Wittgenstein, „granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata” – warto je więc ciągle poszerzać.

09.05.2017 | 16:20

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur" 2017

16 marca 2017 roku umożliwiliśmy młodzieży udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur". Z przyjemnością informujemy, że wśród nagrodzonych są również uczniowie naszej szkoły. W kategorii kadet najwięcej punktów uzyskał Arkadiusz Wargacki kl.1gA co daje wynik bardzo dobry, w kategorii junior wyróżnienie otrzymała Natalia Adamska kl.3gC. Wśród licealistów mamy dwa wyróżnienia dla Mikołaja Żurawskiego kl. 1A i Pawła Filipiaka kl.1A.

Konkurs należy do niezwykle trudnych dlatego wszystkim, którzy podjęli się tego wyzwania serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy kolejnych sukcesów.

09.05.2017 | 7:13

Kolejna edycja Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Reading in English – my pleasure” – zapraszamy!!!

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Reading in English – my pleasure”.

Tegoroczny konkurs odbędzie się 2 czerwca 2017 roku o godz.13.00 i tradycyjnie będzie polegał na wykazaniu się znajomością lektury oraz wiedzą dotyczącą krajów anglojęzycznych (patrz: bank pytań kulturowych).

Wszystkie szczegóły wraz z regulaminem oraz bankiem pytań kulturowych znajdą Państwo w zakładce poświęconej konkursowi.

Życzymy powodzenia!!!

05.05.2017 | 9:36

Tytuł "Taona" dla Natalii Adamskiej

27.03.2017r. odbył się w szkole polsko - ukraiński konkurs fizyczny "Lwiątko". Uczennica klasy 3gC Natalia Adamska uzyskała 91,25p. i tym samym zdobyła tytuł "Taona" .

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

04.05.2017 | 21:25

Matura 2017

4 maja o godz. 9.00 wszyscy maturzyści przystąpili do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ale już o godz. 14.00 miłośnicy literatury (42) zdawali egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W piątek 5 maja znów wszystkim absolwentom przyjdzie się zmierzyć z królową nauk czyli matematyką. Z kolei poniedziałek 8 maja rozpocznie się egzaminem z języka angielskiego. I tak z małymi przerwami do 22 maja, kiedy odbędzie się matura z języka hiszpańskiego. Po drodze czekają jeszcze egzaminy ustne.
Trzymamy kciuki za maturzystów!

04.05.2017 | 12:36

POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

26.04.2017 uczniowie klasy 1B i 2B LO uczestniczyli w XX Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Biologii UAM. Na warsztatach pracując w małych grupach pod okiem specjalistów młodzież rozwijała swoje zainteresowania i pasje biologiczne. Tematyka i zagadnienia były bardzo ciekawe np. ,,Serce nie sługa, czyli o tym jak działa serce owadów”- zapoznali się z budową i funkcjonowaniem serca owadów oraz technikami mikrochirurgicznymi stosowanymi w badaniach fizjologicznych. W czasie zajęć ,,Tajemnice układu nerwowego- ewolucja, rozwój i funkcje” – sprawdzali czy owady czują, uczyli się jak wyekstrahować łańcuszki nerwowe i dowiedzieli się na czym polegają ćwiczenia behawioralne. Na warsztatach ,,Wyczytane z kości”- dowiedzieli się jakie historie zapisane są w kościach, czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Natomiast podczas warsztatów ,,Mały wielki chromosom” samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe i obserwowali chromosomy muszek owocowych.

Wiadomości przedstawione na wykładach ,, Samiec twój wróg- Seksmisja i partenogeneza”, ,, Konserwator genetyczny” oraz ,, O roślinach przy kawie” ukazały że nawet trudne zagadnienia mogą być interesujące, zrozumiałe a nawet zabawne.

Udział w warsztatach i wykładach prowadzonych w ciekawej i przystępnej formie przez pracowników i studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza dostarczyła wiele wrażeń i emocji, ale przede wszystkim pokazała że NAUKA NIE JEST NUDNA !!!!!

04.05.2017 | 6:00

Pożegnanie maturzystów

W piątkowe popołudnie 28 kwietnia 122 tegorocznych maturzystów uroczyście zakończyło trzyletnią szkolną edukację. Towarzyszyli im wychowawcy, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice.

Tytuł najlepszego absolwenta liceum zdobył Michał Marchewka z klasy 3A (średnia 5,59). Medal za zasługi dla szkoły otrzymali: Tymoteusz Zimny z klasy 3A (wielokrotny Mistrz Wielkopolski i okręgu, Mistrz Polski Młodzików w biegu na 300m, Halowy Mistrz Polski Juniorów Młodszych w biegu na 300m, brązowy medalista w biegu na 400m na ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży we Wrocławiu, uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Cali w Kolumbii - V miejsce w sztafecie 4x400m i XII miejsce w biegu na 400m i Mistrzostw Świata Juniorów w Bydgoszczy - IX miejsce w sztafecie 4x400m i XV miejsce w biegu na 400m, Halowy Mistrz Polski Juniorów w biegu na 400m, członek kadry narodowej od 2014r.) i Izabela Napierała z klasy 3B (laureatka finału centralnego XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia z 2016r., laureatka etapu wojewódzkiego XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia z 2017r.).

26 absolwentów zakończyło szkołę z wyróżnieniem, a 27 najlepszym sportowcom wręczono statuetki za osiągnięcia sportowe i reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych.

Od 4 maja rozpoczyna się czas sprawdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności - egzaminy maturalne.

Życzymy wszystkim Maturzystom sukcesów i jak najlepszych wyników. Połamania piór!

03.05.2017 | 13:27

Czytanie konstytucji

Uczniowie naszej szkoły 2 maja wzięli udział w uroczystym odczycie Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku. Wspólne czytanie Konstytucji zorganizowało Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szamotułach i Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

(zdjęcia D. Dekiert oraz z portalu powiat - szamotuly)