Aktualności

08.06.2017 | 7:16

ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE FILMOZNAWCZYM

W poniedziałek 5 czerwca 2017 r. odbył się III Międzyszkolny Konkurs Filmoznawczy zorganizowany przez Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowali gimnazjaliści i licealiści: Aleksandra Bilik, Bruno Palatyński, Eliza Sklepowicz, Wiktoria Wykrota, Tytus Lemiesz, Adrianna Skórnicka, Natalia Bartkowiak, Klaudia Gruszczyńska, Mikołaj Grzebinoga, Robert Kołodziejczyk, Kacper Ren, Antoni Kapłon, Jędrzej Foremski i Natalia Mączyńska.

Uczniowie przygotowywali się do tego konkursu przez kilka miesięcy pod kierunkiem pana Marcina Pigulaka (absolwenta naszej szkoły), pań Anny Biednej i Justyny Kaczmarek.

Rywalizowali z uczniami szkół poznańskich i liceum ze Środy Wielkopolskiej. Wykazali się znakomitą wiedzą o filmie podczas quizu, analizy scen filmowych, wygłosili prelekcje, ale największe uznanie zdobyli za nakręcenie własnego filmu pt. ,,Jeszcze raz, jeszcze raz”. Serdecznie gratulujemy!!!

06.06.2017 | 22:51

Wyniki Powiatowego Konkursu Czytelniczego ‘Reading in English – my pleasure!’

Informujemy, iż znamy już wyniki tegorocznego Powiatowego Konkursu Czytelniczego ‘Reading in English – my pleasure!’. W bieżącej edycji udział wzięło 80 uczniów szkół ponadpodstawowych.

Oto szczegółowa lista nagrodzonych:

Klasy I gimnazjum:

I miejsce – Arkadiusz Wargacki ZS nr1

II miejsce – Adrian Tomaszewski ZS nr1

III miejsce – Wiktoria Harendarz ZS nr2

wyróżnienie: Stanisław Spychała ZS nr1

Klasy II gimnazjum:

I miejsce – Wiktoria Białasik ZS nr1

II miejsce – Jacek Adamczewski ZS nr1

III miejsce – Małgorzata Baraniecka ZS nr1

wyróżnienie: Sandra Sękowska ZS nr1

Klasy III gimnazjum:

I miejsce – Zuzanna Osyda ZS nr1

II miejsce – Julia Pittner ZS nr1

III miejsce – Agata Buchwald ZS nr1

wyróżnienie: Joanna Jaskuła ZS nr1

Klasy I liceum:

I miejsce – Paweł Filipiak ZS nr1

II miejsce – Julia Świderska i Marta Łabęcka ZS nr1

III miejsce – Małgorzata Mańczak ZS nr1

wyróżnienie: Aneta Gendera ZS nr1

Klasy II liceum:

I miejsce - Antoni Kapłon ZS nr1

II miejsce – Magdalena Pempera ZS nr1

III miejsce – Przemysław Szałata ZS nr1

wyróżnienie: Kacper Ren ZS nr1

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:) Wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu

05.06.2017 | 20:58

Pokochaliśmy Hiszpanię z wzajemnością ….

W dniach d 26 maja do 1 czerwca gimnazjaliści i licealiści z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Hiszpanii, która słynie z przepięknych widoków, zachwycających zabytków, fascynującego folkloru i przepysznej kuchni. A jeśli dodamy gorący temperament i gościnność mieszkańców śmiało można powiedzieć, że drugiego takiego kraju w basenie Morza Śródziemnego nie ma.

Mieszkaliśmy w mieście Santa Suzanna na wybrzeżu Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) ciągnącym się od granicy francuskiej aż po samą Barcelonę.

Girona - zwana Florencją Katalonii i jednocześnie administracyjna stolica Costa Brava zachwyciła nas już na początku naszej wędrówki. Miasto posiada jedną z najładniejszych starówek w całej Hiszpanii. Obejrzeliśmy gotycką Katedrę (XI-XVII wiek), kościół Sant Feliu, dzielnicę żydowską, domy nad rzeką Onyar, wzdłuż jej brzegów wybudowano szereg średniowiecznych domów mieszkalnych w pastelowych kolorach. Poniżej katedry znajduje się kolejny interesujący zabytek sakralny: kościół Sant Felix z XIV wieku, który łączy harmonijnie style romański, gotycki i barokowy. Jest on (i jego wieża) najbardziej charakterystyczną budowlą w Gironie.

Następnie spacerowaliśmy po ruinach w Tossa de Mar, to cypel z XII - wiecznym zamkiem na wzgórzu, urocze miasteczko z uliczkami zbiegającymi do morza.

Być w Katalonii i nie odwiedzić Besalú to zwyczajnie przestępstwo. Miasto leży tylko 30 km od Girony. W średniowieczu było ważnym punktem handlowym. Najbardziej magicznym miejscem w Besalú jest most warowny, który służył do kontrolowania wejścia kupców do miasta, funkcjonuje bez zarzutu do dnia dzisiejszego. Uroku dodaje bez wątpienia rzeka - El Fluvia, która meandruje wokół miasta.

Dwa dni spędziliśmy w Barcelonie - stolicy Katalonii.

Bazylika Sagrada Familia kryje wiele tajemnic i nieprzerwanie fascynuje, mimo tego, a może właśnie z tego powodu, że jej budowa trwa już od 1882 roku. Ukończenie świątyni planowane jest na rok 2026. Już wybudowane cztery wieże symbolizują czterech ewangelistów, najwyższe wieże mają mieć 172 metry, co sprawi, że bazylika stanie się najwyższą świątynią na świecie.

Park Guell w Barcelonie jest miejscem, który każdy turysta musi odwiedzić. Fantazyjne kształty budynków, ustronne alejki i przede wszystkim – niezwykła atmosfera tego miejsca sprawiają, że dzieło Gaudiego mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością. Stojąc u bram Parku Geull odnieśliśmy wrażenie, że jesteśmy wszyscy dziećmi przeniesionymi do świata baśni, bowiem pawilony przypominają domki z piernika. Kolorowa salamandra -symbol parku jest tak sławna, ze zrobienie jej zdjęcia bez ludzi graniczy z cudem! Uwaga- niektórym z nas się to udało!!!

Następnie weszliśmy na wzgórze Montjuic znane również̇ jako Wzgórze Żydowskie lub Wzgórze Jowisza, to kolejny punkt na mapie Barcelony, który gwarantuje imponujące widoki i niezwykłe atrakcje. Tu znajduje się również stadion olimpijski, który zachwycił nie tylko naszych uczniów trenujących lekkoatletykę.

Wielu z nas urzekła Barri Gótic, czyli dzielnica gotycka z wąskimi i krętymi uliczkami, ozdobionymi zabytkowymi budynkami. Średniowieczna zabudowa i labirynt wąskich, krętych uliczek tworzy klimat, który ponownie pozwolił nam cofnąć się w czasie o kilkaset lat.

La Rambla jest jedną z najbardziej znanych ulic Barcelony. Położona w centrum miasta, dzięki czemu zwyczajnie nie sposób jej nie zobaczyć i nie odwiedzić. Ma długość około 1,5 km i rozciąga się od Placu Katalońskiego do kolumny Krzysztofa Kolumba, górującej nad portem.

Barcelona nierozłącznie kojarzy się ze świetną drużyną piłkarską oraz największym stadionem w Europie – Camp Nou. Jedną z ciekawostek jest fakt, że inauguracyjny mecz, oficjalnie otwierający działalność Camp Nou, gospodarze rozegrali z reprezentacją … Warszawy. To miejsce, zwłaszcza u męskiej części naszej grupy, wzbudziło wręcz zachwyt i euforię.

Do refleksji skłoniła nas Katedra La Seu – św. Eulalii, jej bogate wnętrza i spacer krużgankami. Centrum dzielnicy dopełnia Plac św. Jakuba, na którym znajdują się wspaniały ratusz (Ajuntament) oraz siedziba rady królewskiej.

To była niezwykła wycieczka. Zobaczyliśmy wiele ciekawych zabytkowych miejsc i budowli, ale był również czas na kąpiel w morzu i hotelowym basenie, gry i zabawy na plaży, w tym zakopywanie po szyję w piasku... A wieczorem wspólne tańce przy gorących rytmach zumby, gra w piłkę siatkową i nie tylko sprawiły, że wszystkim czas płynął wolniej.

Hiszpanio! Kochamy Cię i na pewno jeszcze się zobaczymy

05.06.2017 | 20:41

Mury pną się do góry!

Każdego dnia obserwujemy postęp prac przy budowie hali sportowej. Ściany rosną w szybkim tempie, a w części zaplecza sportowego niebawem rozpoczną się prace wykończeniowe.

31.05.2017 | 21:40

Zaproszenie na zebranie informacyjne dla kandydatów do Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego

Dnia 6 czerwca 2017 r. o godz. 17.00, odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów, którzy chcieliby rozpocząć naukę w Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

25.05.2017 | 16:05

Święto w sądzie

Z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości przypadającego 23 maja klasa humanistyczna 1d przygotowała symulację procesu karnego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach. Najpierw przez kilka miesięcy chodziliśmy do sądu i obserwowaliśmy pracę różnych osób zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości. To było ciekawe doświadczenie, mogliśmy skonfrontować swoje wyobrażenie o pracy sądu z faktycznym przebiegiem spraw cywilnych i karnych. Po zakończeniu rozpraw, zwykle, prosiliśmy o wyjaśnienia prowadzącego sprawę sędziego. Ta część naszego pobytu w sądzie zawsze była szczególnie interesująca. Sędzia wyjaśniał motywy stosowanych przez strony strategii i własne oceny zdarzeń. Wielu z nas mogło pomyśleć o swojej przyszłości i w myślach wyobrazić siebie na miejscu sędziego, prokuratora czy obrońcy.

Symulację rozprawy karnej przygotowaliśmy pod kierunkiem sędziego Arkadiusza Rybarczyka, który przez cały okres przygotowań służył nam konsultacjami, podsuwał pomysły i cierpliwie wyjaśniał. Sądowa lekcja była okazją do zastanowienia się nad niszczącą rolą stalkingu i chorobliwej zazdrości. W stresie ćwiczyliśmy role i wyobrażaliśmy sobie uczestników realnych wydarzeń. W obecności Sędziego zaprezentowaliśmy naszą pracę a po jej zakończeniu usłyszeliśmy pochwały i zaproszenie do powtórzenia wspólnego doświadczenia. Na razie zastanawiamy się, czy stres w kolejnych naszych działaniach będzie mniejszy?

24.05.2017 | 6:43

Nabór do VII klasy Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Zespół Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach ogłasza nabór do klasy VII Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego o profilu :

- lekka atletyka dziewcząt i chłopców,

- piłka siatkowa dziewcząt.


W szkole uczyli się i uczą najzdolniejsi lekkoatleci, członkowie kadry narodowej, reprezentaci Polski na mistrzostwach Europy i świata, halowy rekordzista Polski na dystansie 300 i 400 m juniorówi juniorów młodszych.Integralną częścią szkoły jest Międzyszkolny Klub Sportowy „Baszta” Szamotuły, który prowadzi działalność w zakresie lekkiej atletyki oraz Szkolny Ośrodek Siatkarski, w ramach którego działają klasy sportowe piłki siatkowej dziewcząt w oparciu o Ucznowski Klub Sportowy „Szamotulanin”.

Przy szkole usytuowany jest Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowew Szamotułach .

Zajęcia prowadzone na nowoczesnym kompleksie sportowym przy szkole (boisko wielofunkcyjne , 130 - metrowa bieżnia ze skocznią do skoku w dal i trójskoku, boiska do piłki siatkowej plażowej), na stadionie Powiatowego Centrum Lekkoatleycznego (300 - metrowa bieżnia tartanowa, rozbiegi do skoku w dal i wzwyż, rzutnia do kuli i oszczepu), w hali sportowej „Nałęcz”. Przy szkole budowana jest pełnowymiarowa hala sportowa (33x44 m) z przeznaczeniem dla gier sportowych i lekkiej atletyki.

W Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego:

- obowiązuje 16 godzin wychowania fizycznego tygodniowo.

- zajęcia prowadzą trenerzy lekkiej atletyki i piłki siatkowej.

- szkoła i kluby gwarantują udział w zawodach i obozach sportowych.

Absolwenci szkoły podstawowej mają możliwość kontynuowania nauki w I Liceum Ogólnokształcącym działającym przy szkole oraz kontynuowanie kariery sportowej.

Nasi uczniowie są reprezentantami Polski w biegu na 400 m ( Adrianna Janowicz i Tymoteusz Zimny) i w Mistrzostwach Polski Kadetek w siatkówce plażowej (Julia Gierczyńska).

23.05.2017 | 14:45

II miejsce w Konkursie Wiedzy Ekologicznej PCK

W dniu 22 maja br. uczniowie gimnazjum w składzie; Aleksandra Bilik 3gC, Wiktoria Wykrota 3gC oraz Jakub Dobias 1gA reprezentowali naszą szkołę w XXIV Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej PCK w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Dąbrowie k.Pniew.

Konkurs składał się z 2 etapów. Pierwszy obejmował test sprawdzający wiedzę ekologiczną, drugi natomiast umiejętność jej wykorzystania w terenie.

Zajęliśmy 2 miejsce - BRAWO MŁODZI EKOLODZY !!!!!!!

22.05.2017 | 17:19

Marzenia się nie spełniają...marzenia trzeba spełniać

22 maja nietypowym gościem klasy 3gC był pan Tomasz Drab. Pan Tomek - fryzjer - był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest wicemistrzem świata, Mistrzem Europy a także Mistrzem Polski. Przyjechał do nas z wiele mówiącym mottem "Marzenia się nie spełniają, marzenia trzeba spełniać".
Mówił o tym, jak ważne w życiu jest postawienie sobie wysoko poprzeczki i dążenie do tego, by swoje plany konsekwentnie realizować. Nasz gość dzielił się z nami swoją pasją i myślę, że w niejednym sercu nastąpiło poruszenie "może mi też się uda".
Panu Tomkowi życzymy sukcesów w kolejnych mistrzostwach, a wszystkim uczniom, by zawsze wierzyli w siebie i spełniali marzenia.

21.05.2017 | 20:20

Refleksje poczdamskie

W dniu 18.05. br. uczniowie klas 1A, 1B, 2B, 2gB, 3gA, i 3gE wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Poczdamu. Stolica Brandenburgii jest znana przede wszystkim jako królestwo ogrodów pomiędzy pałacami i jeziorami oraz miasto wielkich budowniczych i uczonych.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty na dziedzińcu pałacu Cecilienhof, gdzie w 1945 r. obradowali uczestnicy Konferencji Poczdamskiej. Kolejnym punktem zwiedzania była Biosfera, nie lada gratka dla wszystkich miłośników natury. 5000 m kwadratowych tropikalnej przyrody gwarantowało nie tylko ucztę dla oka, ale i ogromny walor poznawczy. Jest to miejsce z wiernie odtworzonym klimatem lasów równikowych, ich temperaturą i wilgotnością powietrza, z ponad 20.000 roślin i wieloma gatunkami zwierząt. Czuliśmy się tu jak w prawdziwej dżungli J

Następnie pojechaliśmy do Parku Sanssouci, gdzie spacerowaliśmy po jego ogrodach, podziwiając jednocześnie zabudowania rezydencji letniej króla Prus Fryderyka II Wielkiego – Nowy Pałac, Chiński Domek, Oranżerię i Pałac Sanssouci. Park Sanssouci należy do grupy pałaców i zespołów parkowych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po urokliwym deptaku w okolicach Bramy Brandenburskiej i Dzielnicy Holenderskiej.

Wracaliśmy zauroczeni pięknem stolicy Brandenburgii, soczystą zielenią parkowej roślinności i aurą spokoju, która roztacza się nad tym wyjątkowym miastem. Poczdam to kultura i historia w zapierającym dech w piersiach wymiarze.