Aktualności

17.09.2023 | 8:35

"Drzewa polskich lasów" -zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Botanicznym

14.09.2023 roku uczniowie klasy 3C i 2B uczestniczyli w terenowych lekcjach biologii na terenie Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu.

Spacerując po ogrodzie edukatorzy przedstawili młodzieży najważniejsze gatunki naszych rodzimych drzew. Opowiadając w ciekawy sposób łączyli elementy budowy drzew z historią i ciekawostkami na ten temat.

Po spacerze odbyły się warsztaty w salach dydaktycznych Pawilonu Ekspozycyjno- Dydaktycznego podczas których uczniowie pod okiem fachowców sprawdzali swoje wiadomości rozpoznając i przyporządkowując liście, owoce i szyszki do danego gatunku drzewa.

Ładna pogoda, ciekawa forma zajęć i spacer na świeżym powietrzu pozwoliły nam odpocząć, doświadczyć piękna przyrody oraz dowiedzieć się więcej na jej temat.

14.09.2023 | 21:07

Zebrania z rodzicami - wrzesień 2023

Na spotkania z wychowawcami zapraszamy Rodziców klas:

-pierwszych w dniu 19 września godz. 18.00 (zebranie rozpocznie się wspólnym spotkaniem na hali Szamotulanka),

-drugich i trzecich w dniu 20 września godz 17.00 w salach lekcyjnych wg harmonogramu,

-czwartych w dniu 20 września godz.18.00 (zebranie rozpocznie się wspólnym spotkaniem na hali Szamotulanka).

Serdecznie zapraszamy!

11.09.2023 | 22:15

"Rozbudowa i przebudowa Powiatowego Centrum Lekkoatletycznego"

W czwartek 7 września Pani Starosta Beata Hanyżak w towarzystwie Pana Wojewody Michała Zielińskiego wizytowali trwające prace na Powiatowym Centrum Lekkoatletycznym. Mamy nadzieję na szybkie oddanie do użytku odnowionego stadionu lekkoatletycznego.

07.09.2023 | 7:12

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

4 września powitaliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Podczas inauguracji 66 osób otrzymało stypendium Starosty Szamotulskiego, natomiast Paweł Heimann z klasy 2a został zgłoszony do stypendium Prezesa Rady Ministrów. W tym roku szkolnym w murach Skargi uczyć się będzie 757 uczniów w 29 oddziałach.
Wszystkim życzymy dobrego roku, spokojnej pracy, powodzenia i wytrwałości.

24.08.2023 | 12:46

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

W poniedziałek 4.09 o godz. 9.00 uroczyście rozpoczniemy nowy rok szkolny 2023/24.

04.07.2023 | 17:05

Komunikat dla maturzystów

W piątek 7 lipca o godz.12.00 w szkole nastąpi wręczenie świadectw maturzystom.

Zapraszamy!

02.07.2023 | 0:13

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

23 czerwca był dniem uroczystego zakończenia zajęć w roku szkolnym 2022/2023 i rozdania świadectw licealistom. Promocję do następnej klasy otrzymało 549 uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich ( z końcem kwietnia 133 tegorocznych maturzystów opuściło liceum). Najwyższą średnią wśród klas pierwszych liceum zdobyła klasa 1B - 4,58, w klasach drugich - 2C ze średnią 4,28, w klasach trzecich 3AB ze średnią 4,22. Wśród uczniów klas pierwszych 54 osoby otrzymały świadectwo z wyróżnieniem, a najwyższą średnią w klasach pierwszych i w szkole uzyskał Paweł Heimann 5,73. W klasach drugich 27 osób otrzymało świadectwo z wyróżnieniem z najwyższą średnią 5,46 Alicji Kałużnej, a w klasach trzecich było 21 świadectw z wyróżnieniem i najwyższa średnia 5,54 Justyny Boniak. 66 licealistów zostało wytypowanych do stypendium Starosty Szamotulskiego. Podczas uroczystej akademii wręczono świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. Podsumowano również konkursy, które odbyły się w tym roku szkolnym. Miłym akcentem na zakończenie była część artystyczna przygotowana przez klasy 1A i 2D po kierunkiem pań: Justyny Kaczmarek i Katarzyny Olbert-Wójcik. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku wakacyjnego, nabierania sił, niezapomnianych wrażeń, interesujących podróży, poznania nowych miejsc i ludzi. Do zobaczenia we wrześniu!

26.06.2023 | 17:35

W zdrowym ciele – zdrowy duch

20 czerwca 2023 r. w naszej szkole zorganizowany został Szkolny Dzień Profilaktyki, tym razem w wersji sportowej, zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Imprezę zainaugurował specjalny pokaz mody, przygotowany przez panią profesor Beatę Jankowiak. Uczniowie klas pierwszych prezentowali zaprojektowaną przez siebie i własnoręcznie wykonaną na lekcjach plastyki odzież, inspirowaną różnymi nurtami sztuki współczesnej. Modelki i modeli na wybiegu spontanicznie wsparły ich nauczycielki, prezentujące poza modą także dużą dawkę poczucia humoru. Kolejne części pokazu poświęcone były takim nurtom w sztuce, jak kubizm, abstrakcjonizm, surrealizm czy fowizm, dzięki czemu można było także pogłębić swoją wiedzę na ich temat. Wyboru najciekawszych kreacji w każdej grupie dokonywały specjalnie zaproszone na tę uroczystość „projektantki z Włoch”, doskonale, o dziwo, władające językiem polskim.

Po tej dawce wrażeń artystycznych nadeszła pora na emocje sportowe. Ośmioosobowe reprezentacje poszczególnych klas rywalizowały w wyścigach rzędów, wykonując zadania wymagające sprawności fizycznej, zręczności, skoczności i szybkości. Wśród konkurencji znalazły się m. in. sympatycznie brzmiące, acz iście mordercze „raczki”, „sadzenie ziemniaków”, bieg wahadłowy, tor przeszkód, prowadzenie piłki slalomem i wiele innych.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że do rywalizacji stanęła także drużyna nauczycieli! Ośmioro śmiałków, którzy zademonstrowali nie tylko doskonałą kondycję fizyczną, ale przede wszystkim odwagę, ogromny dystans do siebie i poczucie humoru, to panie profesor Katarzyna Nowak, Katarzyna Olbert – Wójcik, Renata Popowska, Katarzyna Serba, Grażyna Skórnicka, Sylwia Tasarz, Adamina Włodarczak oraz pan profesor Krzysztof Unger. Warto dodać, że zaledwie 1 punkt dzielił tę drużynę od podium, zasłużyła więc na szczególne gratulacje.

Ostateczne wyniki rywalizacji drużyn na poziomie poszczególnych klas były następujące:

klasy I : I miejsce zajęła I A, II miejsce – I G1, a III miejsce – I G2

klasy II: I miejsce – II D, II miejsce – II F, III miejsce – II C

klasy III: I miejsce – III D2, II miejsce – III D1, III miejsce – III F

Cele i założenia tej sympatycznej imprezy, czyli integracja szkolnej społeczności, dobra zabawa i rekreacja, zostały zrealizowane, a jej uwieńczeniem było wspólne odtańczenie pełnej radości i wyrażającej poczucie wspólnoty belgijki.

25.06.2023 | 23:21

"Poznaj Polskę"

15-16 czerwca klasa 1G1 wraz z uczniami z innych oddziałów wyjechała na szkolną wycieczkę do Warszawy w ramach realizacji programu dla szkół "Poznaj Polskę". Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Powązkach, gdzie w Alei Zasłużonych ze wzruszeniem odwiedziliśmy groby znanych osób z pierwszych stron gazet. Udaliśmy się także pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz na Stary Cmentarz. Następnie odwiedziliśmy Łazienki Królewskie, słynny Pałac Na Wodzie, skąd przeszliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza oraz na Rynek Starego Miasta z Syrenką. Pierwszy dzień wycieczki zwieńczyliśmy wizytą w Teatrze Capitol, w którym za sprawą spektaklu "Prezent Urodzinowy" zaśmiewaliśmy się do łez. Noc spędziliśmy w Centrum Okopowa. Następnego dnia rozpoczęliśmy dzień od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzież miała możliwość zobaczenia wielu ciekawych nowinek technicznych. Udaliśmy się także na XXX piętro Pałacu Kultury, by móc podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę stolicy. Wycieczkę zakończyliśmy w Złotych Tarasach, gdzie był czas na posiłek i zakupy. W ramach programu "Poznaj Polskę" otrzymaliśmy dofinansowanie na wyjazd w wysokości 10 000 zł. Bardzo dziękujemy za taką możliwość, dzięki której mogliśmy cieszyć się urokami stolicy i zobaczyć tak wiele pięknych miejsc.

23.06.2023 | 22:15

"No more war..."

W dniach 18 - 22 czerwca 2023 r. dziewczyny z 1F brały udział w międzynarodowych warsztatach historyczno-artystycznych w Krzyżowej, które były zwieńczeniem wielomiesięcznego projektu „Nigdy więcej wojny!“ realizowanego wspólnie z pięcioma innymi szkołami z Niemiec i Polski. W ramach projektu w klasach wszystkich uczestniczących w nim szkół uczniowie zgłębili tematykę Śląska jako regionu, który łączył i dzielił, a następnie wymienili się wynikami swojej pracy. Projekt był pomysłem Międzynarodowej Rady Delfickiej (IDC), która została założona w celu ożywienia idei igrzysk delfickich (pytyjskich), a tym samym promowania idei pokoju i międzynarodowego porozumienia poprzez edukacje, sztukę i kulturę. Partnerem projektu było również Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, Fundacja Krzyżowa oraz Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa Historyków i Geografów.