Aktualności

19.12.2023 | 21:37

Szkolny turniej gry w rummikub

W czwartek 14.12 odbył się w naszej szkole turniej gry w Rummikub. Do zawodów zgłosiło się ponad 40 uczniów. Rozgrywki trwały do późnych godzin popołudniowych. Oprócz główkowania i szukania najoptymalniejszych ruchów młodzież miała dużą przyjemność z samej gry. Trzeba przyznać, że rywalizacja była bardzo mocna. Zawodnicy grali w różnych konfiguracjach, co zdecydowanie służyło integracji i zawieraniu nowych znajomości. Po serii eliminacji wyłoniliśmy dwie osoby, które bedą reprezentować naszą szkołę w III Powiatowym Turnieju Szkół w Rummikub, a są to Zuzanna Bartkowiak z kl.3A i Maja Koput z kl.2F. Serdecznie gratulujemy!

Dzięki wsparciu Rady Rodziców dla każdego ucznia była przekąska na wzmocnienie, a dla trzech pierwszych osób nagrody w postaci gier karcianych. Organizatorkami konkursu były pani Renata Popowska i Katarzyna Serba.

13.12.2023 | 22:28

Wizyta na komendzie

Uczymy się nie tylko w ławkach szkolnych, ale również w czasie różnorodnych aktywności. Klasa 2A uczestniczyła w tym tygodniu w bardzo ciekawych zajęciach, które przeprowadzili panowie policjanci i pani policjantka z szamotulskiej Komendy. Czym cechuje się praca policji, jakie wyzwania ma przed sobą, dlaczego podejmuje ona działania, które nie zawsze cieszą się akceptacją społeczeństwa to niektóre z pytań, na które odpowiedziano. Wydaje się, że po spotkaniu młodzież spojrzała nieco inaczej na to jak wiele wyzwań stoi przed Policją i jak ważna jest jej praca.

12.12.2023 | 21:57

Spotkanie miłośników kina

We wtorek 12 grudnia odbyło się kolejne spotkanie miłośników kina. Tym razem analizowaliśmy Poradnik pozytywnego myślenia − amerykański komediodramat w reżyserii i według scenariusza Davida O. Russella, jest to też adaptacja powieści pod tym samym tytułem autorstwa Matthew Quicka.

To film zabawny i smutny jednocześnie, dotyka problemu osób obłąkanych inaczej niż klasyki literatury/kina. Bohaterzy nerwowo miotają się w niepokoju własnego życia co może być zabawne, chwilami nawet bardzo, ale tylko gdy widz zaczyna się uśmiechać, dociera do niego gorzkie ziarno prawdy: o ludziach, ich losach i życiu generalnie.

11.12.2023 | 19:01

Zaproszenie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

zaprasza do wzięcia udziału w konkursie

Napisz Czytelniczy List do Świętego Mikołaja!

Zgłoszenia konkursowe 1-15 grudnia 2023 r.

Konkurs dla wszystkich!
Zarówno dla dzieci jak i dorosłych

Zadaniem konkursowym jest:

– dla kategorii: dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych
- w formie kartki świątecznej przedstawiającej czytelnicze marzenie


– dla kategorii: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz dorośli
- w formie listu opisującego czytelnicze marzenie.

Nie możemy obiecać, że spełnimy wszystkie Wasze marzenia, ale na pewno nagrodzimy najpiękniejsze listy i kartki.

Listy, wraz z dołączoną kartą zgłoszeniową, zapakowane w kopercie A5, należy wrzucić do skrzynki na Listy do Świętego Mikołaja znajdującej się w bibliotece.

Regulamin oraz kartę zgłoszeniową znajdziecie tutaj: https://www.biblioteka-szamotuly.pl/.../konkurs.../

Serdecznie zapraszamy!

10.12.2023 | 22:13

W artystycznym świecie

Dziewczyny i chłopaki z 2f postanowili zobaczyć teatr od kulis i przyjrzeć się pracy osób, których zwykle nie oglądamy w czasie spektakli. Dociekliwość i ciekawość zaprowadziła nas na warsztaty charakteryzacji realizowane przez panią Aliną Magnus z Teatru Nowego w Poznaniu. Pani charakteryzatorka potrafi w ciągu kilku minut wyczarować metamorfozę młodej osoby w staruszkę a z przystojnego młodzieńca zrobić łobuza z pokiereszowaną twarzą. Dwie godziny pokazu wzbogacone zostały o opowieści z teatralnego życia wartko toczącego się za kulisami i na scenie. Po wizycie w teatrze doświadczyliśmy jeszcze spotkania z dziełami Vincenta van Gogha. Dzięki innowacyjnej technologii zanurzyliśmy się w świat wyobraźni wielkiego artysty.

10.12.2023 | 22:10

Dzień Patrona ks. Piotra Skargi

8 grudnia 2023 r. uroczyście obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona. Święto szczególnie ważne dla uczniów klas I, którzy tego dnia zostają oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. Już od rana delegacje z poszczególnych klas I pełniły wartę przed tablicą upamiętniającą ks. Piotra Skargę.

W południe spotkaliśmy się wszyscy na uroczystej akademii. Rozpoczęło ją przemówienie pani dyrektor Justyny Szaniawskiej – Budaj, która przypomniała dorobek Patrona naszej szkoły i wskazała jego aktualne do dziś aspekty.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi, dr Agnieszka Krygier - Łączkowska, w swoim wystąpieniu przedstawiła z kolei postać profesora Tadeusza Marcinkowskiego - absolwenta liceum z roku 1936, lekarza, kierującego m.in. Zakładem Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej. Za szczególnie inspirującą dla nas uznała jego ogromną determinację w zdobywaniu wiedzy i przezwyciężaniu życiowych trudności.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie stypendiów wyróżniającym się aktywnością społeczną i rozwijającym swoje pasje uczennicom. Stypendium Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów otrzymała Marika Modrzejewska z klasy III B, a stypendia Rotary Club – Amelia Góral z klasy III E oraz Julia Lis z klasy IV AB.

Oficjalną część uroczystości zakończyło ślubowanie uczniów klas I na sztandar szkoły, złożenie przez nich wiązanki kwiatów pod tablicą Patrona oraz odśpiewanie hymnu naszego liceum.

A potem – nieoczekiwanie na hali pojawił się sam Patron szkoły, w dodatku … w aż dwóch osobach jednocześnie! Na szczęście przygotowujący część artystyczną uczniowie klas II E i III E, pod opieką wychowawczyń, pań Elżbiety Mizgalskiej i Alicji Banaszyńskiej, zdołali zdemaskować oszusta i pomogli „prawdziwemu” księdzu Skardze odzyskać jego ukradzioną tożsamość. Zabawne scenki ukazane przez „lustro prawdy” oraz emocjonujący pojedynek obu pretendentów do roli naszego Patrona na pewno ułatwiły wszystkim widzom przedstawienia zapamiętanie najważniejszych informacji o samym Piotrze Skardze i o jego „Kazaniach sejmowych”.

10.12.2023 | 16:42

XVII Rajd Mikołajkowy z metą w Ostrorogu

W dniu 9 grudnia 2023 r. odbył się XVII Rajd Mikołajkowy z metą w Ostrorogu. Wspaniale przygotowana meta przez SKKT „Wesołe Jaśki” i ok. 550 turystów z różnych szkół, a wśród nich znalazła się i nasza reprezentacja – SKKT przy I LO im. P. Skargi w Szamotułach. Początkowo przygotowaliśmy dwie drużyny z naszej szkoły -pieszą i rowerową. Jednak z dnia na dzień ilość uczestników „topniała”- głównie z powodu szerzącej się grypy. Część uczestników wystraszyła się z powodu niepogody- rano pojawiła się bowiem gołoledź. Właśnie dlatego wczesnym rankiem Opiekun ogłosił, że likwidujemy trasę rowerową, a wszyscy startujemy na trasie pieszej. Było ciekawie i przede wszystkim ślisko. Tu kieruję specjalne podziękowanie pod adresem maturzystów Kamila i Mikołaja, którzy pomagali nam jako opiekunowie. Po dotarciu do mety wszyscy brali udział w różnych konkurencjach i konkursach. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki i naklejki, skosztowali pysznej grochówki i pomidorówki oraz zdobyli kilka nagród na mecie. Po zakończonym rajdzie wszyscy wrócili do domu uśmiechnięci i zadowoleni z aktywnego spędzenia soboty. Następny rajd dopiero wiosną, zatem do zobaczenia na trasie.
Opiekun SKKT – PTTK Leszek Wlazik

10.12.2023 | 16:04

Mikołajkowy Wrocław

Dzień przed Mikołajkami uczennice i uczniowie klas 1A, 1C, 2A i 3C uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Ten wyjazd połączył przyjemne z pożytecznym. Najpierw uczestniczki i uczestnicy wyjazdu przenieśli się w czasie do powojennego Wrocławia, by poznawać historię miasta, które po 1945 dostaje się w granice państwa polskiego. Kolejne odsłony historii miasta w czasach PRL, zetknięcie się z codziennością tych czasów stało się możliwe dzięki pobytowi w Centrum Historii Zajezdnia. Po tych doświadczeniach przyszedł czas na mikołajkową atmosferę, którą dał tradycyjny świąteczny jarmark na starówce Wrocławia. Urocze straganiki, mini teatrzyki z ulubionymi bajkami, ogrom kolorów i świateł, tego doświadczyli wycieczkowicze na koniec swej sympatycznej wyprawy.

10.12.2023 | 15:44

Międzyklasowy turniej siatkówki

Dnia 27.11.2023r. nasz szkolny samorząd zorganizował międzyklasowy turniej siatkówki. Wzięło w nim udział 27 reprezentacji klas. Rozgrywki były pełne emocji oraz umiejętności na niespodziewanie wysokim poziomie. Na szczęście obyło się bez żadnych kontuzji. Atmosfera była pełna entuzjazmu, a uczniowie dopingowali swoje zespoły z dużym zaangażowaniem. Turniej nie tylko umożliwił uczniom wyrażenie swojej pasji do sportu, ale również integrował społeczność naszego liceum. Szczególne zainteresowanie wywołał mecz samorządu rywalizującego z reprezentacją nauczycieli. Nasi kochani Nauczyciele pokonali uczniów z oszałamiającym wynikiem 2:0. Ogromne gratulacje! Turniej zwyciężyła Klasa 4D1, 4D2 zajęła drugie miejsce, a 2B uplasowała się na trzecim miejscu. Mamy nadzieje, że był to miło spędzony czas. Podziękowania należą się także dla sędziów, w których role wcielili się uczniowie naszej szkoły oraz nauczycieli pomagających nam przy organizacji. Jeszcze raz składamy ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników naszego turnieju!

05.12.2023 | 16:48

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz wyrażenie solidarności z osobami dotkniętymi tą chorobą. Symbolem tego dnia jest czerwona kokardka, która oznacza solidarność, symbolizuje krew, miłość i walkę, a kształt odwróconego V przypomina, że wciąż jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia. Na parterze szkoły powstała gazetka informacyjna, a uczniowie z klasy 2G2 przygotowali lapbooki zawierające najważniejsze informacje o HIV i AIDS. Można było także zapoznać się z materiałami informacyjno- edukacyjnymi przekazanymi przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Szamotułach. Chętni uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o HIV i AIDS. Aleksandra Flis z klasy 4E zdobyła 1 miejsce, Jakub Białasik z klasy 3F- 2 miejsce, a Olga Sikorska z klasy 4E – miejsce 3.