Aktualności

16.11.2023 | 21:12

BLACKOUT POETRY

Od 2 października w szkolnej bibliotece mogliśmy oglądać wystawę blackout poetry, zwanej także "poezją z odzysku". To forma twórczości, w której wiersze - obrazy tworzy się przez zakreślanie słów w istniejących tekstach, takich jak strony gazet lub książek. Niepotrzebne fragmenty są zamalowywane, a ideę utworu najczęściej odzwierciedla dorysowana ilustracja.

W bibliotece zaprezentowano prace uczniów klas IV E oraz II E, III A, III C i III F, powstałe z okazji obchodzonego 15 września Dnia Kropki, czyli Święta Kreatywności.

Wystawie, której kuratorkami były panie Dorota Dekiert i Elżbieta Mizgalska, towarzyszył wirtualny katalog, dostępny pod linkiem poniżej:

https://bit.ly/katalogblackoutpoetry

16.11.2023 | 21:03

Spotkanie informacyjno- edukacyjne z Policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

15 listopada uczniowie klas I LO wzięli udział w spotkaniu informacyjno- edukacyjnym z Policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. Młodzież dowiedziała się czym jest przemoc oraz jakie są jej rodzaje. Pracując w kilkuosobowych zespołach, uczniowie zastanawiali się, jak czuje się osoba doświadczająca przemocy, jakie mogą być dla niej konsekwencje oraz co grozi sprawcy przemocy. Mundurowe przypomniały również o instytucjach świadczących pomoc ofiarom przemocy, a także bezpłatne numery telefonu,
z których można skorzystać będąc świadkiem lub doświadczając przemocy. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji ,,I Ty możesz zapobiegać przemocy, której organizatorem jest Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach, a współorganizatorami są: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach, Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrorogu, Ośrodek Pomocy Społecznej we Wronkach, Miejsko-Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wronkach, Miasto i Gmina Wronki, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrzycku, Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrzycku, Gmina Kaźmierz, Gmina Pniewy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach.
Głównym założeniem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na to, że wobec przemocy nie można pozostawać obojętnym i zawsze należy reagować.

15.11.2023 | 19:22

"Łączka i inne miejsca poszukiwań"

W poniedziałek 13.11 grupa uczennic i uczniów z naszej szkoły brała udział w pierwszym spotkaniu, które realizowane było w ramach projektu IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Podczas comiesięcznych warsztatów uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych. Będą oni spotykać się z przedstawicielami różnych dziedzin nauki archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. W czasie zajęć uczestnicy nie tylko zapoznają się z metodami pracy, ale w części warsztatowej realizują określone zadania np. wcielają się w rolę antropologa i podejmują próbę identyfikacji osoby poszukiwanej. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych np. na terenie poznańskiego Fortu VII. Na zakończenie projektu uczestnicy stworzą krótką 2-minutową etiudę filmową, która zaprezentuje specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

14.11.2023 | 23:15

Zajęcia filmowe - współpraca IFMiSA UAM 2023

We wtorek 14.11.2023r. młodzież licealna po raz kolejny wzięła w udział w wykładzie filmowym. Spotkanie prowadził pan Krystian Przybylski, doktorant w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Wnikliwej analizie został poddany tym razem film ,,Kamienie na szaniec” reżysera Roberta Glińskiego. Jego dzieło przedstawia prawdziwe wydarzenia opisane w książce Aleksandra Kamińskiego. To piękna i bohaterska historia młodych chłopaków, żyjących w okupowanej przez Niemców Warszawie. Wiele scen to jakby krótkie scenki rodzajowe, w których reżyser starał się zarysować dylematy moralne bohaterów: relacje z rodzicami, z kobietami, kolegami. Co ciekawe, w filmie wystąpił Aleksander Trąbczyński absolwent naszej szkoły, uczeń w latach 1971-75. Uczniowie mieli okazję wypowiedzieć się na temat tego dzieła, ich oceny były bardzo różne, ale na tym polega krytyczne myślenie.

13.11.2023 | 22:43

Debata na temat bezpieczeństwa

7 listopada w naszej szkole odbyła się debata dotycząca bezpieczeństwa. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach omówili działania Policji podjęte w celu poprawy bezpieczeństwa w Parku Zamkowym (taka uwaga została zgłoszona podczas poprzedniej debaty), przedstawili zasady wykorzystania aplikacji "Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda", omówili przykłady wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym na terenie Powiatu Szamotulskiego w ostatnich latach. Podczas debaty Policjanci odpowiadali na pytania licealistów dotyczące między innymi przepisów porządkowych, ruchu drogowego, bieżących zdarzeń czy uprawnień Policji. Dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi i cenne uwagi.

13.11.2023 | 22:37

Zaduszki poetyckie 2023

XVII Zaduszki Poetyckie zorganizowane przez Szamotulski Ośrodek Kultury były okazją do podzielenia się z publicznością twórczością nieżyjących już pisarzy. Naszą szkołę reprezentowały: Maja Stachowiak z klasy 1e oraz Zofia Metler z klasy 4f.

Maja urzekła publiczność i jury swoją interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej Identyfikacja oraz prozy Sławomira Mrożka Kawa i herbata i zajęła I miejsce.

Również Zofia Metler, która wybrała prozę Szklany klosz Sylwii Plath oraz wiersz Pewnego dnia Christiny Rossetti zachwyciła zebranych i zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia Szamotulski Ośrodek Kultury

13.11.2023 | 22:34

Młodzież "Skargi" w Auschwitz i Krakowie

Wizyty studyjne w Muzeum Auschwitz i Krakowie stają się tradycją naszej szkoły. Październikowy, pogodny piątek spędziliśmy w miejscowości symbolizującej najgorszą stronę ludzkiego oblicza. Po kilku godzinach podążania, słuchania i refleksji w takim miejscu grupa dziewczyn i chłopaków spotkała się z edukatorem i zastanawiała się nad obojętnością oraz mechanizmami wykluczenia. Zastanawialiśmy się: czy jako społeczeństwo wyciągnęliśmy nauki z przeszłości, czy dostatecznie szanujemy inne osoby? Czy i w jakim stopniu jesteśmy odpowiedzialni za drugiego człowieka? Przeszłość może nam posłużyć do myślenia o przyszłości i dlatego wyjeżdżamy do tak trudnych miejsc i przestrzeni.

W Krakowie, w drugim dniu wyjazdu wędrowaliśmy śladami społeczności żydowskiej tego miasta, głównie po terenie getta.

13.11.2023 | 22:26

Maturzyści w Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Władze szamotulskiego powiatu doceniają wagę edukacji w autentycznych przestrzeniach historycznych i od 2016 roku młodzież wszystkich szkół ponadpodstawowych uczestniczy w projekcie wizyt w miejscach związanych z II wojną światową w Wielkopolsce. Grupy młodzieży wyjeżdżają na zajęcia do Muzeum w Żabikowie i Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (okolice Koła). Po wizycie naszych maturzystów w Chełmnie pytaliśmy uczestników i uczestniczki o opinie w sprawie organizacji wyjazdu do tego muzeum oraz o osobiste refleksje. Wszyscy podkreślali wagę wizyty w Muzeum i zachęcali do kontynuowania projektu. W ankietach pojawiły się osobiste, intymne przemyślenia odnoszące się do teraźniejszości: "... wyjazd dał mi do myślenia, że jestem szczęściarzem, że urodziłem się w czasach pokoju.", "Wizyta ta uświadomiła mi jak ważna jest pamięć o miejscach takich jak obóz w Chełmnie. Pokazuje to, że wolność nie jest na zawsze".

W poprzednim roku szkolnym te same klasy poznawały realia okupacji niemieckiej w naszym regionie, w Muzeum w Żabikowie.

11.11.2023 | 17:42

Spotkanie autorskie

W środę 8 listopada młodzież klasy 2B wzięła udział w spotkaniu autorskim z poetką Anną Landzwójczak , autorką 8 książek poetyckich: Stawiam na siebie, Po bezdrożach, Ponad codzienność, Zanim nadejdzie, Papierowy smak, bezszelestnie, W stylu mudéjar i wystarczy kliknąć. Pani Anna publikowała w czasopismach literackich, almanachach i antologiach, jest rownież członkinią Związku Literatów Polskich.

Uczniowie z chęcią wysłuchali kilku utworów poetyckich. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu powstaje poezja?, co daje ona czytelnikom, ale także twórcom? Pani Landzwójczak uczyła przez wiele lat matematyki w szkole, ale pasja tworzenia zawsze jej towarzyszyła. Poezja była dla niej odskocznią od codzienności, sposobem wyrażania uczuć, radzenia sobie z kłopotami dnia codziennego. W swoich utworach porusza różnorodną tematykę, inspirują ją wydarzenia z przeszłości, miejsca, spotkani ludzie.

Poetka chętnie odpowiedziała na pytania młodzieży, zdradziła kilka tajemnic swego warsztatu. Na koniec udzieliła kilku rad, jak tworzyć poezję oraz jak ją czytać?

10.11.2023 | 9:04

Połowinki

27 października 2023r. w naszej szkole odbyły się połowinki klas trzecich. Impreza została zorganizowana przez rodziców z pomocą nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele klas trzecich wraz z mamą naszej koleżanki Martyny zadbali o cudowny wystrój , tworząc ściankę do zdjęć oraz dekoracje. Muzyka puszczana przez DJ Simona porywała do tańca. Dostarczony catering dodawał nam sił do dobrej zabawy. Szczególne podziękowania ślemy do wychowawców, którzy wraz z rodzicami zadbali o nasze bezpieczeństwo. Tegoroczne połowinki zapadną na długo w naszej pamięci!

Dziękujemy, uczniowie klas trzecich.