Aktualności

30.03.2023 | 17:41

Wyjazd do Anglii

W dniach 22-28 marca prawie 40-osobowa grupa uczniów naszej szkoły poznawała angielską historię, kulturę, geografię i przede wszystkim język, biorąc udział w wyjazdowych warsztatach językowych z [połączonych z pobytem u rodzin] organizowanych przez Hello - English Culture Centre z Poznania. Oprócz praktycznej pracy z językiem, uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsca o niezwykłych walorach geograficznych, historycznych i kulturowych. W programie pojawiły się takie perełki jak kamienny krąg Stonehenge, urokliwy wąwóz Cheddar Gorge, dom rodzinny Szekspira w Stratford-upon-Avon, znany fanom Harry'ego Potter'a Christ Church College w Oksfordzie, fabrykę czekolady Cadbury w Birmingham, kultowe zabytki Londynu oraz wiele innych.

Wrażenia z zielonej, magicznej wyspy na długo pozostaną w naszej pamięci!

24.03.2023 | 10:45

Cyberakademia w naszej szkole

W ramach projektu Enigma już dwie grupy uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich naszego liceum pod opieką pani Alicji Banaszyńskiej i pani Magdalena Topór uczestniczyły w zajęciach dodatkowych z serii Cyberakademia 1.0 (robotyka EV3). Uczniowie w grupach projektowali, budowali i zaprogramowywali roboty, które miały wykonać dane zadania podczas misji na Marsa. Kreatywność uczniów, zaangażowanie oraz praca zespołowa pozwoliły im poradzić sobie z wieloma problemami, związanymi z opracowaniem rozwiązań Space Challenge (Kosmiczne wyzwanie), dając dużo radości oraz dobrej zabawy.

Link do filmiku: https://youtu.be/72rUVhbIPfI

23.03.2023 | 11:03

Dzień Edukacji Prawnej w szamotulskim sądzie

W Dzień Edukacji Prawnej, który w tym roku przypadł na 15 marca, klasa 1f wybrała się do sądu w Szamotułach. W pierwszej części mieliśmy szansę zobaczyć stare dokumenty poświadczające prawa własności oraz zobaczyć pomieszczenia służące do umieszczania osób aresztowanych, pozbawionych wolności. Sędzia Kajetan Kosterkiewicz zaprosił młodzież do sali sądowej i pozwolił na swobodne oglądanie wyposażenia sali, przymierzenie prawdziwej togi oraz zajęcie (chociaż na chwilę) fotela sędziowskiego. Panie radczynie Monika Rotnicka i Magdalena Adamczewska z Grupą "Anioły" przygotowały pokaz mediacji jako metody rozwiązywania problemów a pani Agnieszka Nowaczyk - kuratorka zachęcała do mediacji rówieśniczej. Pan Mirosław Renn przekonywał nas do ochrony swojej prywatności w Internecie i podpowiadał w jaki sposób zrobić to skutecznie.

22.03.2023 | 21:48

SPOTKANIE Z WYBITNYM ABSOLWENTEM – AKTOREM BARTŁOMIEJEM FIRLETEM

21 marca 2023 r. młodzież naszego liceum spotkała się także z wybitnym absolwentem – aktorem Bartłomiejem Firletem, który odwiedził szkołę po 21 latach od matury.

Urodzony w Szamotułach, dzieciństwo i młodość spędził we Wronkach, w 2008 r. ukończył wydział aktorski na PWST we Wrocławiu, obecnie występuje na scenach teatrów warszawskich. W swoim dorobku ma ponad sto ról filmowych i kilkadziesiąt teatralnych, największą popularność przyniosła mu jednak rola aspiranta Antoniego Dziubaka w serialu „Ojciec Mateusz”, który ogląda około 10 mln widzów. Wciela się w tę postać już od 8 lat.

Bartłomiej Firlet opowiedział o swojej drodze do wymarzonego zawodu oraz o aktorskiej codzienności . Które swoje role uważa za najlepsze? Która była najtrudniejsza? Do jakich poświęceń bywał zmuszony na planie? Dlaczego lubi najbardziej tragikomedie? Czym jest sukces w zawodzie aktora? Jakie są jego minusy? To tylko niektóre z tematów zaproponowanych przez młodzież. Nie mogło oczywiście zabraknąć pytań o rolę aspiranta Dziubaka i pracę na planie serialu, a także o wspomnienia z czasu nauki w szamotulskim liceum.

Refleksje naszego gościa były ogromnie inspirujące. Zachęcał, by nie rezygnować z marzeń i nie zniechęcać się nieuniknionymi porażkami. Podkreślał rolę dyscypliny (nie tylko w zawodzie aktora) oraz potrzebę ciągłego uczenia się czegoś nowego, wykraczania poza strefę komfortu, bo tylko to umożliwia rozwój. Za sukces w życiu pan Batłomiej Firlet uznał wykonywanie zawodu, który się kocha, który jest naszą pasją – i tego życzył młodzieży.

Po spotkaniu był oczywiście jeszcze czas na autografy, pamiątkowe zdjęcia oraz rozmowy indywidualne z sympatycznym gościem.

22.03.2023 | 21:45

PROFESJONALIZM I PASJA - SZKOLNY DZIEŃ KARIERY

21 marca 2023 r. - z okazji pierwszego dnia wiosny – w naszym liceum obchodziliśmy szkolny Dzień Kariery. Organizatorom udało się zaprosić imponujące grono znakomitych przedstawicieli różnych profesji. Naszymi gośćmi byli: dr n. med. Łukasz Rotnicki – chirurg, dr n. med. Ivetta Kaczmarek – stomatolog, Marcin Niechciałkowski – farmaceuta, Magdalena Stelmach – pielęgniarka, Jacek Bigos – fizjoterapeuta, Tomasz Wichniarek – rehabilitant, Anna Lubczyńska – dietetyczka, dr Piotr Nowak – wykładowca w dziedzinach historii i bibliotekoznawstwa, Ditta Hoffmann – wizażystka i stylistka, Damian Kłaczkiewicz – grafik, artysta wizualny, Bartłomiej Firlet – aktor, Dariusz Tarczewski – kompozytor, pianista i producent muzyczny, Magdalena Prętka – dziennikarka prasowa, Ryszard Pietrzak – archeolog, Anna Krawczyk – bankowiec, Bogusław Kapłon – radca prawny, Leszek Dardas – informatyk, Wojciech Tomaszewski – trener piłkarski, mjr Agata Nowak, szer. Joanna Gorączka, st. szer. Weronika Ruta i por. Łukasz Paniączyk – przedstawiciele służby więziennej oraz aspirant Piotr Kusz i mł. aspirant Dawid Dutkiewicz – przedstawiciele policji.

Podczas kameralnych spotkań poszczególne klasy, zgodnie ze swoim profilem, miały okazję porozmawiać z zaproszonymi gośćmi o motywacjach ich życiowych wyborów i drodze edukacyjnej do wykonywania danego zawodu. Padały pytania o rady dla młodych adeptów tej profesji, o jej plusy i minusy, o niezbędne w niej cechy charakteru. Nasi goście okazali się nie tylko prawdziwymi profesjonalistami, mądrymi ludźmi z ogromnym doświadczeniem, ale także pasjonatami swoich zawodów, potrafiącymi o nich interesująco i ze swadą opowiadać. Spotkania mijały zatem błyskawicznie, a niekiedy przedłużały się jeszcze mimo dzwonka na przerwę.

„To niezwykle sympatyczne – podsumowała ten dzień jedna z organizatorek - gdy do szkoły chcą wracać absolwenci Skargi i dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi i zawodowymi. W takich momentach cieszysz się, że spotkałaś w swym życiu tylu świetnych młodych ludzi, którzy teraz są aktorami, muzykami, lekarzami, informatykami, farmaceutami…, a jeszcze niedawno siedzieli mniej lub bardziej spokojnie w ławce szkolnej.”

20.03.2023 | 20:13

Drzwi otwarte - 20.04.2023

Zapraszamy!

15.03.2023 | 21:54

I miejsce w finale rejonu w piłce siatkowej dla dziewcząt z liceum

W dniu 14.03.2023 na hali Szamotulanka organizowaliśmy finał rejonu w siatkówce halowej dziewczyn.

Nasze dziewczyny, które bronią tytułu Mistrza Wielkopolski z roku ubiegłego nie zawiodły i bez straty seta pewnie wygrały cały turniej awansując do turnieju półfinałowego, który odbędzie się 30.03.2023 w Jarocinie.

Skład zespołu: Dukat Maja, Grysak Martyna, Piasecka Martyna, Panek Magdalena, Drozda Łucja, Jankowska Paula, Siwińska Agata, Muszczek Wiktoria, Bączkowska Nadia, Kuśnierek Natalia, Kicman Zuzanna, Wachowska Antonina, Apelt Martyna

Serdecznie gratulujemy!

14.03.2023 | 21:20

"Freedom fighters and the origin of their nicknames"

Dlaczego Solidarność to głównie mężczyźni? Takie pytania i inne o rolę kobiet w ruchu związkowym, strajkach i przemianach w Polsce lat osiemdziesiątych padły na spotkaniu dziewczyn z grupy projektowej z panią poseł Henryką Krzywonos-Strycharską. W rozmowie Legenda Solidarności wspominała inne działaczki, jak Annę Walentynowicz i Alinę Pieńkowską, a także setki kobiet działających w małych i dużych firmach. Na pytanie o przyczyny małej reprezentacji kobiet we współczesnym parlamencie pani poseł odpowiedziała innym pytaniem: "a na kogo głosują kobiety?" Rozmowa o sile kobiet, działalności publicznej, o swojej rodzinie możliwa była w przerwie prac parlamentarnych i za pośrednictwem łączy internetowych. Wtedy też pani poseł zaprosiła dziewczyny do swojego biura w Gdyni. Bezpośredni kontakt udało się nam zorganizować po kilku miesiącach. Na spotkanie uczestniczki projektu przyszły też z pytaniami, które powstały po obejrzeniu wystawy w Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum Emigracji. Słynną Tramwajarkę na bohaterkę swojej opowieści uczennice z 4c wybrały w ramach europejskiego projektu eTwinning "Freedom fighters and the origin of their nicknames". Rówieśniczkom i rówieśnikom z kilku krajów zaprezentowały opracowanie w języku angielskim, a działały pod opieką pani Joanny Jędrzejczak. Swój udział w przedsięwzięciu ma poseł Jakub Rutnicki, który pośredniczył w kontakcie z panią Poseł.

Link do spotkania z panią Poseł: https://tiny.pl/w8x9x

13.03.2023 | 20:36

Szkolna wycieczka do Londynu

W dniach 5-11 marca odbyła się szkolna wycieczka do Londynu. Uczestniczyło w niej 39 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami. Przez tydzień odkrywaliśmy tajemnice tego niezwykłego miasta, racząc się pięknymi widokami. Naszą przygodę zaczęliśmy od Greenwich, gdzie znajduje się słynny południk zero. Następnie po rejsie Tamizą udaliśmy się do twierdzy Tower podziwiać m.in. królewskie klejnoty. Odwiedziliśmy wiele ciekawych muzeów - Natural History Museum, British Museum, Tower of London, National Gallery oraz Tate Modern. Spróbowaliśmy kuchni całego świata w takich miejscach jak Camden Lock Market czy Borough Market. Byliśmy świadkami zmiany warty przy Pałacu Buckingham oraz odwiedziliśmy Opactwo Westminster - miejsce koronacji królów Wielkiej Brytanii. Byliśmy także na London Eye - panorama Londynu widziana z góry była niesamowita. Odwiedziliśmy również Oxford a naszą wisienką na torcie była niewątpliwie wizyta w Harry Potter Warner Bros Studio - wycieczka do miejsca, które pozwoliło odkryć sekrety kulis produkcji o najsłynniejszym czarodzieju świata. Było to wzruszające i ekscytujące przeżycie dla każdego fana Harry'ego - a takich w grupie mieliśmy naprawdę sporo! Wycieczka była bardzo udana i w dobrych humorach wróciliśmy do domów. Po tak długiej przerwie spowodowanej pandemią, wyjazd cieszył podwójnie - uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych wycieczek.

27.02.2023 | 21:10

DZIEŃ WSPÓŁPRACY NA WYDZIALE EKONOMICZNYM UP W POZNANIU

W czwartek 16 lutego 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach i wykładach w ramach Dnia współpracy na Wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ramach wydarzenia przygotowano mnóstwo atrakcji dydaktycznych dla młodzieży. Mieli oni okazję zwiedzenia kampusu UP oraz udziału
w interesujących prezentacjach na temat gospodarki, moralności finansowania, a także – najbardziej atrakcyjnego dla większości – warsztatach pt. „Jadalne owady – nowy trend
czy alternatywa żywieniowa”. Wyjątkowym urozmaiceniem Dnia współpracy był quiz ekonomiczny, w którym mogło wziąć udział pięcioro uczniów z grupy. Po części edukacyjnej nastąpiła przerwa obiadowa, w trakcie której uczniowie mieli duży wybór posiłków przygotowanych przez stołówkę uniwersytecką.

Spotkanie na Uniwersytecie Przyrodniczym było również okazją na poznanie oferty edukacyjnej. Z pewnością część młodzieży „widzi” już siebie w gronie studentów, gdzie będą mieli możliwość poznania większej ilości tajników ekonomii.

Jesteśmy wdzięczni za sposobność uczestnictwa w tak zajmującym przedsięwzięciu. Dzięki nawiązaniu kontaktu z Wydziałem ekonomicznym UP nasza młodzież może rozwijać swoje zainteresowania oraz sprawdzać, pogłębiać wiedzę w praktyce.