Aktualności

27.02.2023 | 18:16

Wizyta w Zakładzie Karnym we Wronkach

Wizyta w miejscu trudnym, tak nazwalibyśmy wyjazd edukacyjny, w którym uczestniczyli uczniowie i uczennice klasy 3F wraz z opiekunkami. Dzięki uprzejmości i zrozumieniu ze strony Dyrektora Zakładu Karnego we Wronkach mjr Mariusza Przybyła, 22 lutego grupa młodzieży mogła zobaczyć instytucję, do której wstęp jest bardzo utrudniony. Co skłoniło młodzież do wizyty w takim miejscu? Uczennice i uczniowie klasy 3 F biorą udział w projekcie realizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Projekt przybliża działania IPN związane z poszukiwaniem nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na lokalne miejsca związane z reżimami totalitarnymi i ich ofiarami. Zakład Karny we Wronkach niestety wpisuje się w czarną przeszłość historii , zarówno w kontekście ofiar czasów okupacji jak również terroru stalinowskiego, stąd młodzieży zależało na tym, aby to miejsce zobaczyć . W czasie wizyty Dyrektor ppłk Krzysztof Kaczmarek przeszedł z uczniami drogę, którą przechodzili więźniowie przywożeni do Wronek transportami kolejowymi, natomiast na terenie Zakładu Dyrektor ppłk Zbigniew Konopacki przedstawił młodzieży bardzo interesujące informacje dotyczące więźniów systemu stalinowskiego. Wyjazd edukacyjny i wizyta za murami wronieckiego zakładu dała uczniom możliwość zetknięcia się z trudną historią, ale pozwoliła również na zapoznanie się z tym, jak współcześnie funkcjonuje Zakład Karny, jak wyglądają róże procedury chociażby związane z wejściem na jego teren. Codzienność funkcjonowania przybliżyła uczniom mjr Agata Nowak, tak by mogli zweryfikować swe, często filmowe wyobrażenia z rzeczywistością.

26.02.2023 | 21:17

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

23 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Walki z Depresją.

Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy się o tym, jak ważne jest wczesne rozpoznanie niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się depresji i szukanie pomocy.

Klasa II f o profilu psychologiczno – prawniczym przygotowała okolicznościową gazetkę. Uczniowie wykonali plakaty tematyczne, które przez cały tydzień możemy oglądać na parterze szkoły. Pokazują nam one różne oblicza depresji. Wiemy bowiem, że choroba ta ma wiele twarzy.

Fakty dotyczące depresji:

  1. Dane WHO mówią, że depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz do 2030 r. może być ona na pierwszym miejscu.
  2. Wcześniej chorobę tę diagnozowano tylko u ludzi dorosłych. Niestety statystyki rosnących zachorowań wśród dzieci, jak i nastolatków, zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, budzą duży niepokój.
  3. Choroba ta, ma różne oblicza. Depresja może dotknąć każdego - bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność, liczbę znajomych.
  4. Każdy ma prawo prosić o pomoc.

Jeśli coś Cię niepokoi w Twoim samopoczuciu, powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej (rodzicowi, nauczycielowi, psychologowi) i szukaj pomocy.

21.02.2023 | 19:41

'Animal Farm'

21 lutego kolejna grupa miłośników języka angielskiego wybrała się do KinaTeatru Apollo na anglojęzyczny spektakl 'Animal Farm' ("Folwark Zwierzęcy"). W ten sposób kontynuujemy wieloletnią tradycję obcowania z inną kulturą. W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy już w drugim takim przedstawieniu. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć wspaniałą grę aktorską, ale także osłuchać się z językiem angielskim.

19.02.2023 | 20:14

"Uwięzieni w telefonach" - projekt olimpiady społecznej Zwolnieni z Teorii

Uczennice naszej szkoły, biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie ''Zwolnieni z teorii", o której pewnie mieliście okazję już trochę usłyszeć. W ramach właśnie tej olimpiady dziewczyny stworzyły swój projekt ''Uwięzieni w telefonach'', dzięki któremu chcą pokazać młodym ludziom, jak spędzić wolny czas bez urządzeń mobilnych. Gabrysia i Marta same napisały książkę ze 100 pomysłami na wolny czas bez telefonu, która obecnie jest w druku. Zostanie ona umieszczona w szkolnych i publicznych bibliotekach. Dodatkowo dziewczyny przeprowadzą krótkie zajęcia, podczas których opowiedzą o swoim projekcie a później razem z dziećmi wspólnie je wypróbują.

13.02.2023 | 20:04

Randka w ciemno

14 lutego od godz.8.35 zapraszamy do biblioteki na randkę w ciemno...z książką:-)

Szczegóły na plakacie

01.02.2023 | 23:51

Turniej Finałowy Mistrzostw Wielkopolski

Serdecznie zapraszamy na Turniej Finałowy Mistrzostw Wielkopolski w kat. Juniorek w piłce siatkowej halowej, które odbędą się w najbliższy weekend (3-5.02.2023) na hali sportowej SZAMOTULANKA (Szamotuły, ul. Mickiewicza 9).

01.02.2023 | 23:46

Brązowa Tarcza w Rankingu Perspektyw

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasze liceum po raz kolejny zdobyło Brązową Tarczę w Rankingu Perspektyw. To sukces wynikający ze współpracy nauczycieli, ambitnych uczniów i lokalnych władz oświatowych i samorządowych, dbających o dobre warunki pracy swoich szkół. Cieszymy się i dziękujemy.

01.02.2023 | 23:43

Studniówka Anno Domini 2023

W sobotnie popołudnie 28 stycznia hala "Szamotulanka" pięknie udekorowana, błyszczała złotem i czernią - była bowiem miejscem uroczystej Studniówki.

Przygotowania do Studniówkowego Balu w szkole trwały wiele dni i wiązały się z pełnym podziwu zorganizowaniem i ogromnym wysiłkiem Uczniów, Rodziców i Wychowawców. Wszystkim zależało, aby ta noc mogła zaistnieć i była wspaniała i jedyna w swoim rodzaju. To już symboliczne 100 dni dzieli od jednego z najważniejszych egzaminów w życiu człowieka.

Uroczystość rozpoczęły przemówienia i podziękowania Przedstawiciela Rodziców, Uczniów oraz Pani Dyrektor. Symboliczne czterolistne koniczynki zostały przypięte Maturzystom przez Wychowawców na znak szczęścia i pomyślności w zmaganiach majowych.

Gdy padły słowa: "Staropolskim obyczajem Poloneza czas zacząć" - Maturzyści wraz z Dyrekcją i Wychowawcami dostojnym krokiem zatańczyli poloneza, wprowadzając wszystkich w nastrój wyjątkowości Studniówkowego Balu.

Po uroczystej kolacji DJ Mayer zaprosił do tańca. Parkiet do późnych godzin nocnych był zawsze pełen. A widowiskowa belgijka w wykonaniu młodzieży zachwyciła wszystkich.

Podczas balu był czas na wspólne fotografie przy eleganckiej ściance do zdjęć czy pełne śmiechu stylizacje w fotobudce. Studniówkowy tort był miłym dopełnieniem wyjątkowej nocy.

To był wspaniały bal!

23.01.2023 | 21:52

Edukacja prawna - wizyta na sali sądowej

Zdaniem Sędziego Sądu Rejonowego Kajetana Kosterkiewicza najciekawsze sprawy w sądzie rozstrzygają się w wydziale cywilnym. To tutaj rozstrzyga się spory dotyczące podziału majątku rozwodzących się par, spłaty kredytów i długów, konsekwencji zawierania umów cywilno-prawnych takich jak umowa kupna-sprzedaży. Kilka grup z naszej szkoły miało szanse poznać procedurę cywilną i obserwować jak skomplikowane od strony prawnej mogą być problemy z podziałem majątku po śmierci właściciela czy kwestie odpowiedzialności wykonawcy za wady ujawnione w nowo kupionym domu.

Młodzież na sali sądowej obserwowała obie strony procesu cywilnego czyli pozwanych i pozywających oraz ich adwokatów, szczególna rola przypada sędziemu. Organizuje przygotowanie procesu, powoływanie świadków i biegłych, przyjmuje wnioski dowodowe i dba o sprawne przeprowadzenie rozprawy. Obserwujący byli zaskoczeni długością trwania rozprawy, w tym przesłuchań świadków. Zwrócili uwagę na dbałość sędziego o możliwość zaprezentowania interesów i potrzeb obu stron konfliktu.

Dobrym zwyczajem jest druga część wizyty w sądzie, kiedy sędzia odpowiada na pytania młodzieży. Dzięki temu wiemy, że sędzia Kosterkiewicz w zeszłym roku rozstrzygnął około 1500 spraw i nikomu jeszcze nie wymierzył kary za niewłaściwe zachowanie na sali rozpraw.

Projekt edukacji prawnej daje szanse na realne poznanie pracy sądów i stwarza okazje do zastanowienia się nad wyborem studiów prawniczych, a później pracą w zawodzie.

23.01.2023 | 20:52

Halowe Mistrzostwa Wielkopolski U20, U18, U16, U14 i U12, Toruń 21.01.2023

Dnia 21 stycznia 2023 roku w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Wielkopolski U20, U18, U16, U14 i U12. Nasz klub reprezentowała 19 – osobowa grupa lekkoatletów. Zawodnicy odnotowali bardzo udany start, a wielu z nich uzyskało nowe rekordy życiowe. Rywalizację kończymy z 13 medalami: sześcioma złotymi, czterema srebrnymi i trzema brązowymi. Jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy naszych młodych lekkoatletów. Cieszymy się z sukcesów jakie osiągnęli w finale wojewódzkim. Uzyskane wyniki potwierdzają bardzo dobrze przepracowany okres przygotowawczy do sezonu letniego. Pracujemy dalej i czekamy z utęsknieniem na pierwsze starty, na otwartym stadionie.

Najcenniejszy kruszec zdobyli:

Hanna Biniakiewicz skok wzwyż U-20 ( 1,50m ) złoty medal

Hanna Biniakiewicz trójskok U – 20 ( 10,53m ) złoty medal

Jagoda Dłużewska pchnięcie kulą 4kg U – 20 ( 10,42m ) złoty medal

Wiktoria Knutowicz trójskok U – 18 ( 11,59m ) złoty medal

Srebrne medale wywalczyli:

Natalia Wójcik Pchnięcie kulą 4kg U -20 ( 10,11m ) srebrny medal

Wiktoria Knutowicz skok w dal U -18 ( 5,15m ) srebrny medal

Lena Henshke trójskok U – 18 ( 10,95m ) srebrny medal

Cyprian Krzyżanowski 1000m U – 18 ( 2:54,02 min ) srebrny medal

Brązowe medale trafiły do:

Lena Henshke skok w dal U – 18 ( 5,14m ) brązowy medal

Franciszek Zieliński skok wzwyż U – 18 ( 170cm ) brązowy medal

Miejsca poza podium:

Małgorzata Piechota U – 20 pchnięcie kulą 4kg – 9,69m 4 miejsce

Dominika Borowik U – 18 60m – 8,45s; 200m – 28,67 s

Gabriela Kochańska U – 18 skok wzwyż – 135cm

Wiktor Szaniawski U – 18 60m – 7,66s; 200m – 24,84s

Maksymilian Grzebinoga U – 18 60m – 7,82s; 200m – 25,02s

Jakub Białasik U – 18 60m – 7,88s; 200m – 25,61s

Trenerami grupy juniorów młodszych i juniorów są Janina Zielińska, Dominika Olejnicka i Krzysztof Unger. Gratulujemy zrealizowanych celów.

Nasi najmłodsi uczestnicy debiutujący na hali spisali się wybornie osiągając bardzo dobre rekordy życiowe, zdobywając łącznie 3 medale: dwa złote oraz jeden brązowy.

Złote medale zdobyli:

Monika Dolińska pchnięcie kulą 3kg U -16 ( 10,54m ) złoty medal

Jan Zieliński 200m U – 14 ( 29,34s ) złoty medal

Brązowy medal trafił do:

Natasza Dobak pchnięcie kulą 3kg U – 16 ( 9,93m ) brązowy medal

Pozostałe wyniki:

Dorian Pajor 200m U – 14 ( 31,85s ) 4 miejsce

Nadia Orlik 60m U – 14 ( 8,53s ) 4 miejsce

Joanna Klorek 300m U – 16 ( 49,50s )

Trenerką dzieci kategorii U – 14 i U – 16 oraz Natalii Wójcik U – 20 jest Dominika Tomczak – Bachara. Ogromne gratulacje za wspaniałe przygotowanie zawodników do mistrzowskiej imprezy.