Aktualności

08.10.2023 | 15:23

Uczelnia obejmuje szkołę opieką dydaktyczno - naukową

Z przyjemnością informujemy, że 2 października br. zostało zawarte Porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu - Wydziałem Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii a naszym liceum. Na mocy podpisanego Porozumienia przez Dziekana Wydziału prof.dr. hab. Daniela Lipińskiego a Panią Dyrektor Justynę Szaniawską-Budaj uczelnia obejmuje szkołę opieką dydaktyczno - naukową. W zajęciach warsztatowych i innych imprezach popularnonaukowych na uczelni będą brali udział głównie uczniowie klas medycznych.

04.10.2023 | 21:21

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

„Matfiziaki” z 2 A, miały w tym tygodniu wyjątkową lekcję historii i matematyki zarazem, a odbyła się ona w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. To miejsce wyjątkowe – znajduje się w nim unikalna, nowoczesna i multimedialna ekspozycja, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Ta historia zaczęła się właśnie w Poznaniu, i co najważniejsze zapoczątkowała ona w późniejszym czasie rewolucję cyfrową, która trwa do dzisiaj, o czym uczniowie mogli się przekonać Poznawanie różnych metod szyfrowania , możliwość sprawdzenia jak działają okazało się świetną nauką przez zabawę.

02.10.2023 | 21:51

,,Nie jesteś na sprzedaż - nie daj się kupić"

W poniedziałek 02.10.br. uczniowie klas trzecich i czwartych wzięli udział w spotkaniu ,,Nie jesteś na sprzedaż - nie daj się kupić" z przedstawicielami Fundacji "Czas Wolności” i policjantami z Komendy Powiatowej Policji. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu na temat handlu ludźmi.
Prelegentami w trakcie swojego wystąpienia omówili problematykę handlu ludźmi, wyjaśniając, czym we współczesnym świecie jest ten problem, jakie są metody werbowania oraz na czym polega ochrona ofiar w tym procederze. Na spotkaniu podkreślono wagę społeczną tego zjawiska łamiącego podstawowe prawa człowieka. Celem tej akcji było podniesienie świadomości wciąż istniejącego procederu handlu ludźmi oraz zwiększenie ostrożności przez osoby młode planujące zarobkowy wyjazd za granicę naszego kraju.

02.10.2023 | 21:13

Integracja klas pierwszych

Nowa szkoła, nowi koledzy, nowi nauczyciele to doświadczenie pierwszoklasistów. Aby te doświadczenie szybko minęło, a pierwszaki mogły poczuć się u Skargi jak u siebie, zorganizowano popołudniową zabawę integracyjną. Wspólne tańce, zabawy sportowe, karaoke, planszówki, tworzenie biżuterii, quiz z seriali Netflixa i pyszności w kawiarence miały pomóc w tym, żeby przełamać lody i poczuć, że w Skardze jest miło i sympatycznie. Mamy nadzieję, że to się udało i nowi uczniowie każdego kolejnego dnia będą mieli poczucie, że to ich szkoła.

30.09.2023 | 12:16

Śladami historii

W dniach 27 i 28 września maturzyści z klasy 4F i 4D1 oraz ich młodsi koledzy (z 1A, 1B, 1D, 1E, 1F, 1G, 2D1, 3C) wzięli udział w ciekawej wycieczce. W środę po przybyciu do stolicy Niemiec młodzież obejrzała ekspozycję "TOPOGRAFIA TERRORU”, tu znajdowała się m.in. dawna siedziba Gestapo, SS, SD i Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy z lat 1933-1945. Muzeum dokumentuje i prezentuje na wystawach akty terroru i ludobójstwa na terenie całej Europy. Ekspozycja składa się ze zdjęć, wycinków prasowych, filmów oraz materiałów w kioskach multimedialnych. Naprzeciwko muzeum znajduje się siedziba Ministerstwa Finansów Niemiec, która w tamtym czasie służyła Ministerstwu Lotnictwa Rzeszy, a obszar między ministerstwem a budynkiem wystawy przecinają fragmenty Muru Berlińskiego. Oczami wyobraźni można zobaczyć, że ten szaro-szary teren odpowiada idealnie o tragicznej historii, która odznaczyła piętno na całej Europie. Następnie udaliśmy się pod Bramę Brandenburską nazwaną też Bramą Pokoju. Będąc w Berlinie, nie sposób przejść obojętnie wokół jednego z najważniejszych symboli tego miasta, jedną z piękniejszych i ciekawszych perełek Berlina jest oczywiście Reichstag ze swoją piękną i nowoczesną szklaną kopułą, czyli siedziba niemieckiego parlamentu.

Kolejny nasz przystanek miał miejsce przy pomniku Muru Berlińskiego przy Potsdamer Platz (plac Poczdamski), to fragment ponad 150 km umocnień, które przez 28 lat, między 13 sierpnia 1961 a 9 listopada 1989 r., oddzielały Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego i NRD.Wiele emocji wzbudził też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy – pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej, jest głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech. Obejrzeliśmy też katedrę berlińską i Uniwersytet Humboldta.
W czwartek spędziliśmy kilka godzin w MUZEUM TECHNIKI – w którym w kilku salach wystawowych można zobaczyć, jak rozwijała się myśl techniczna w wielu aspektach. Najciekawsze ekspozycje to ok. 40 oryginalnych, wielkich lokomotyw i wagonów – przekrój historii kolejnictwa od jego początków w XIX wieku po dzień dzisiejszy. Wszystkie eksponaty można dotknąć, do wielu wejść do środka, a nawet zobaczyć, jak wyglądają od spodu (stoją na tzw. kanałach). Chwile wytchnienia od upału zapewnił nam spacer po kompleksie ogrodów pałacowych SANSSOUCI, zbudowanym w XVIII wieku, za czasów panowania Fryderyka II Wielkiego, króla Prus, wpisany w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ścisłe centrum Poczdamu wygląda mało niemiecko, było osiedlem dla rzemieślników holenderskich pracujących przy rozbudowie miasta. Barokowa starówka Poczdamu staje się coraz bardziej atrakcyjna i tętni życiem.
Pogoda nam dopisała, wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.

29.09.2023 | 21:42

Wycieczka do Pragi - Jeleniej Góry - Karpacza - Adrśpachu

W dniach 27-29 września uczniowie klas 4AB i 4E brali udział w wycieczce, w czasie której zwiedzali jedną z najbardziej urokliwych stolic świata - piękną architektonicznie, ciekawą historycznie i kuszącą knedlikami i smażonym serem Pragę. Pozostałe dni upłynęły na wędrówkach po pełnych magii i jesiennego słońca polskich i czeskich Sudetach oraz na wizycie w graniczącej z Republiką Czeską, spokojnej Jeleniej Górze.

29.09.2023 | 21:37

Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna

Wyobraź sobie zjazd klatką w prawdziwym szybie górniczym z prędkością 6 m/s.
Pomyśl o tym, jakie wrażenie robi zwiedzanie kopalni, która cały czas jest czynna.
Jaki efekt ma wzięcie głębokiego oddechu aromatem naturalnej, kamiennej soli, która liczy sobie 250 mln lat.

Taką możliwość miała 40 osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły, która odwiedziła 28 września kopalnię soli w Kłodawie.

Ponad 2 godzinny program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd klatką na poziom 600 metrów pod powierzchnią ziemi, wędrówkę korytarzami i wyrobiskami po wydobyciu soli.

Szlak wycieczkowy przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej.
W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie.

Kopalnia ta jest największą czynną kopalnią soli kamiennej w Polsce udostępnioną dla turystów.

To właśnie tutaj produkowana jest naturalna sól kamienna o barwie białej oraz unikalnej różowej.

Sól wydobywana w Kłodawie ma różnorodne zastosowania, znana jest nam przede wszystkim w postaci soli kuchennej. Wykorzystuje się ją ponadto w przemyśle spożywczym, rolniczym, chemicznym, a także w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i na inne sposoby.

26.09.2023 | 16:02

Salon maturzystów

W dniu 26 września uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami wzięli udział w Salonie Maturzystów, czyli kampanii rekrutacyjnej wyższych uczelni. Tuż przed wypełnieniem deklaracji maturalnych na Politechnice Poznańskiej młodzież skonfrontowała swoje wybory i wyobrażenia z doświadczeniem przedstawicieli wyższych uczelni z całej Polski. Uczniowie porozmawiali ze studentami oraz wykładowcami, zadawali przeróżne pytania i korzystali z informatorów, a także, co nie bez znaczenia, częstowali się przepysznymi krówkami. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z gmachem uczelni wyższej oraz pierwsze wysłuchanie wykładu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a my mamy nadzieję, że z większą pewnością wybiorą przedmioty rozszerzone zdawane na maturze i zaprojektują swoją naukową przyszłość.

21.09.2023 | 21:02

Orientarium- lekcja biologii w terenie.

19 września 2023 roku uczniowie z klasy 2D1, 2C uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych na terenie Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Zajęcia pt "Orientarium z bliska” przeprowadzone przez pracowników Działu Dydaktycznego dotyczyły fauny i flory Azji Południowo- Wschodniej. 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb można było obserwować z 3 trzech perespektyw: wodnej, lądowej oraz z góry. Przy każdym z wybiegów przewodnicy przekazali nam dużo ciekawostek dotyczących danej grupy zwierząt.

Oprócz nietypowej lekcji biologii uczniowie w czasie spaceru po terenie zoo zapoznali się z różnorodnością zwierząt Zoo w Łodzi.

Ciekawe zwierzęta oraz atrakcyjne otoczenie wpłynęły na to że czas minął szybko i przyjemnie.

17.09.2023 | 10:34

Akcja Sprzątanie Świata

15.09.2023 wzięliśmy udział już w 30 Akcji Sprzątania Świata pod hasłem: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Podzieliliśmy klasy na poszczególne obszary i wyruszyliśmy z misją. Uczniowie bardzo aktywnie sprzątali teren Szamotuł. Przez tak krótki czas udało nam się zebrać sporą ilość śmieci, którą uczniowie w trakcie posegregowali na szkło, papier oraz tworzywa sztuczne. Przewodnicząca Rady Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska-Meysztowicz powiedziała: „Dopóki na naszej Planecie będzie chociażby jeden śmieć, który trzeba będzie posprzątać, wierzę, że nie zabraknie, tych, którzy to bezinteresownie uczynią”. Nasi uczniowie na pewno z chęcią wezmą udział w kolejnej edycji tego projektu!