Aktualności

20.06.2017 | 11:08

„Bajki potłuczonych”, czyli jak umilić ostatnie dni roku szkolnego?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła grupa teatralna „Piotrelle”, która zaprosiła uczniów wraz z opiekunami na przedstawienie, ostatnie już w tym roku szkolnym.

19 czerwca odbył się pokaz dla gimnazjalistów, a dzień później licealiści oklaskiwali naszych szkolnych aktorów.

Publiczność, jak zwykle, nie zawiodła i żywiołowo oraz spontanicznie przyjęła teatralne próby. Tym razem mieliśmy okazję oglądać scenki kabaretowe oparte na motywach znanych baśni. Pojawiły się zatem na scenie postaci znane z dzieciństwa, ale w dość nietypowych odsłonach: Pinokio, który swoją bezczelnością i rozbrykaniem mógłby śmiało konkurować z niejednym gimnazjalistą, Szewczyk Dratewka, który pokonał smoka energetykiem, szalony chemik – Inkasent, produkujący zatrute kabelki, Książę zbierający dla niepoznaki makulaturę, Księżniczka, która była piękniejsza od wszystkich czy zwariowane Krasnoludki, wcale nie najmniejsze na świecie… To tylko nieliczne przykłady pomysłowości artystów, jakie można było obejrzeć na przedstawieniu.

Aktorzy, mimo niesprzyjających warunków i mnóstwa nauki, sprostali zadaniu i zagrali role na miarę Oskarów.

Ciekawe, czym nas zaskoczą w przyszłym roku?

20.06.2017 | 11:06

Dzień z gwarą poznańską…

Tej, wiara!

W środę, 14 czerwca, uczniowie naszej szkoły mieli okazję, by spróbować specjałów kuchni regionalnej, takich jak pyry z gzikiem czy szneka z glancem. Tego dnia sprawdzili też swoją znajomość gwary poznańskiej oraz dowiedzieli się, kim są Bambrzy i skąd wzięli się w Poznaniu.

Wszystko to za sprawą klasy 3gE, która podczas kilku lekcji języka polskiego przygotowała Dzień gwary poznańskiej. Rano odbył się konkurs wiedzy o gwarze, w którym sprawdzili się gimnazjaliści. Najlepsze klasy w nagrodę otrzymały dzień bez pytania w nowym roku szkolnym oraz słodkości dla całej klasy. W gronie wytrawnych znawców gwary znalazły się klasy 3gB oraz 1gA. Gratulujemy zwycięzcom!

Strudzeni wysiłkiem umysłowym uczniowie obejrzeli prezentację na temat Bambrów oraz posłuchali słuchowisk nagranych przez starszych kolegów i koleżanki. Okazało się, że gwara poznańska wcale nie jest łatwa i prosta!

Ostatnim punktem programu, ale za to najbardziej obleganym, było stanowisko kulinarne. Tu, poza degustacją smakołyków, można było przejrzeć książkę kucharską wykonaną własnoręcznie przez trzecioklasistów oraz poznać kilka przepisów na potrawy regionalne.

20.06.2017 | 8:34

MŁODZI ZDOLNI - ZAGŁOSUJ

Wśród Młodych Zdolnych z Powiatu Szamotulskiego znajdują się też nasi uczniowie lub absolwenci.

Może Twój głos sprawi, że wygrają?

http://szamotuly.naszemiasto.pl/plebiscyt/mlodzi-zdolni-powiatu-szamotulskiego,39823,t,id.html

18.06.2017 | 19:27

SZKOLNY DZIEŃ KARIERY

We wtorek 13.06.2017r. odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Kariery. Był on dla nas okazją do zaplanowania swojej drogi edukacyjno – zawodowej. Tego dnia gościliśmy w szkole psychologów Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szamotułach - p.M. Duszyńską, J.Żarczyńską, E.Mleczak - Konarzewską oraz doradców zawodowych Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach - p.S.Boruszak , p.D.Nowak. Pani Michalina Duszyńska spotkała się z gimnazjalistami. Przedstawiła typy i specyfikę szkół ponadgimnazjalnych. Opowiedziała także o tym, jak przygotować się do wyboru zawodu. Licealiści wysłuchali ciekawej prelekcji, którą przedstawiły Panie z PUP. Dowiedzieli się m. in. o sytuacji absolwentów na rynku pracy, zawodach przyszłości oraz przygotowaniu do podjęcia roli zawodowej . Wszyscy uczniowie mieli także możliwość wykonania testów zawodowych.

Wiemy, że wybór zawodu i wejście na rynek pracy to trudne zadania. Bardzo dziękujemy zaproszonym gościom za cenne informacje zawodowe.

17.06.2017 | 20:51

UDZIAŁ W SPOTKANIACH SZKOŁY WYŻSZEJ PSYCHOLOGII SPOŁECZNEJ W POZNANIU

W środę 07.06.2017r. zakończyliśmy roczny cykl spotkań zorganizowanych dla licealistów przez SWPS w Poznaniu. W każdym miesiącu zajęcia poświęcone były innej tematyce. Odbył się m.in.: Dzień z psychologią biznesu, Dzień z psychologią dziecka, Dzień z psychologią sądową, Dzień z psychologią kliniczną i zdrowia, Dzień z psychologią rozwoju osobistego.

Udział w warsztatach i wykładach realizowanych w ramach „Strefy młodzieży” okazał się dla nas ciekawym poznawczo doświadczeniem. Uczestnicząc w tychże spotkaniach niewątpliwie poszerzyliśmy naszą wiedzę psychologiczną z zakresu specyfiki okresu dorastania i profilaktyki zachowań ryzykownych. Dowiedzieliśmy się m.in. jak poszukiwać odpowiedzi na pytanie „kim jestem?, jak budować wczesne związki, jakie mamy prawa po 18 urodzinach, czy istnieją zbrodnie doskonałe i gdzie szukać pomocy psychologicznej.

Z ogromną ciekawością czekamy na przyszłoroczną ofertę spotkań.

13.06.2017 | 16:06

Zjazd Szkolnych Kół Caritas

Dnia 10 czerwca na ulicach Szamotuł można było zauważyć grupki dzieci i młodzieży ubrane
w czerwone koszulki. Byli to uczestnicy Zjazdu Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Tego dnia do naszego miasta zjechało ponad 200 uczestników. W programie zjazdu oprócz gry miejskiej, można było między innymi uczestniczyć w koncercie Pawła Chustaka. Centrum zjazdu stanowiła Eucharystia odprawiona w Szamotulskiej Bazylice. Opiekę nad gośćmi zjazdu sprawowali uśmiechnięci wolontariusze Naszego Szkolnego Koła Caritas wraz z kolegami z ZS nr 3.

13.06.2017 | 7:41

Powiatowy projekt wizyt w miejscach pamięci 2017 - Chełmno

Uczniowie pierwszych klas licealnych Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. P. Skargi uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Zajęcia w muzeum zostały przygotowane w kwietniu podczas spotkania edukatorów muzealnych z nauczycielami. Wizyty uczniów obejmują warsztaty oraz zwiedzanie miejsca obozu i lasu Rzuchowskiego. W trakcie opowieści przewodnika uczniowie byli skupieni i zaskoczeni informacjami o zbrodniczej działalności załogi obozu. Ze wzruszeniem i smutkiem uczniowie oglądali wystawę drobnych przedmiotów codziennego użytku, które pozostały po ofiarach. W Lesie Rzuchowskim oddalonym o pięć kilometrów od Chełmna, gdzie Niemcy grzebali ciała swoich ofiar, zakończyliśmy wizytę w obozie. Był czas na chwilę skupienia, refleksji i oddanie hołdu wszystkim pomordowanym.

Wyjazdy uczniów do Chełmna odbywały się w ramach powiatowego projektu wizyt w miejscach pamięci. To już drugi rok funkcjonowania tego oryginalnego projektu finansowanego przez samorząd powiatowy w Szamotułach.

zdjęcia: Katarzyna Rzeszuto

12.06.2017 | 20:21

Uroczyste zakończenie WIELKOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO SUPERMATEMATYK 2017

6 czerwca 2017 roku w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach odbyło się uroczyste zakończenie konkursu SUPERMATEMATYK. Zmagania uczniów wspierali: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży, powszechny udział uczniów w konkursie, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, doskonalenie umiejętności matematycznych, motywowanie uczniów do systematycznej pracy, pomoc w przygotowaniu do egzaminu maturalnego oraz wyłonienie talentów matematycznych.

Na podsumowaniu XV edycji zmagań matematycznych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski i dwóch powiatów województwa lubuskiego, obecni byli zaproszeni goście:

- wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak,

- przewodnicząca Rady Powiatu Maria Przybylska,

- dyrektor Wydziału Edukacji, Spraw obywatelskich, Kultury i Sportu Jan Stefaniak,

- przedstawicielka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Renata Toboła,

- dyrektor ZS nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi Justyna Szaniawska-Budaj,

Na uroczystości wręczono dyplomy, puchary i inne nagrody. Potem uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dra Michała Rena z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM „Szyfrowanie i Enigma”. Po poczęstunku wszyscy mogli zwiedzić komnaty zamkowe i wysłuchać opowieści kustosza pani Anny Król.

Nagrody dla 38 laureatów konkursu ufundowali:

- Kuratorium Oświaty w Poznaniu,

- Starostwo Powiatowe w Szamotułach,

- Bank Spółdzielczy Duszniki,

- Wydawnictwo Nowik Sp. j. z Opola,

- PHU Mokar – Michał Karwacki

- Handel Spożywczo-Przemysłowy – Maria Nadolna

- Usługi turystyczne FLORCZYKTRAVEL - Maciej Florczyk.

Krótko o konkursie.

Konkurs trwa cały rok szkolny i składa się z czterech etapów.

Udział biorą wszyscy chętni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego i częściowo lubuskiego- około 26000 osób. Poszczególne etapy powiatowe odbyły się w 18 miejscowościach i 19 szkołach. Opiekowało się nimi około 320 nauczycieli.

W trzecim etapie wzięło udział około 800 uczniów.

Czwarty etap – finał, odbył się w Poznaniu i uczestniczyło w nim około 280 uczniów z 72 szkół reprezentujących wszystkie powiaty.

Organizatorami regionalnymi są doradcy metodyczni i nauczyciele matematyki.

W tym roku tytuł SUPERMATEMATYKA’2017 i puchar zdobyli w swoich kategoriach (klasy I i II Liceum, klasy I i II technikum, klasy I i II szkoły zawodowej) uczniowie):

  • Franciszek Sowul – II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
  • Danuta Sibilska – Liceum Ogólnokształcące Marii Magdaleny w Poznaniu
  • Filip Tański – Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu
  • Maciej Jesse – Technikum Komunikacji w Poznaniu
  • Paulina Kowalska – Zasadnicza Szkoła Zawodowa Handlowa w ZSEO Gniezno
  • Bartosz Wencel – Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu

Starostwo nagrodziło najlepszych w powiecie szamotulskim:

Kategoria: klasy I Liceum.

Paweł Filipiak - ZS nr 1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

Kategoria: klasy II Liceum.

Mateusz Przybył - Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach

Kategoria: klasy I Technikum.

Oliwia Kurasz - Technikum w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach

Kategoria: klasy II i III Technikum.

Maciej Skotarczak - Technikum w ZS nr 1 we Wronkach

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

12.06.2017 | 20:08

Powiatowy projekt wizyt w miejscach pamięci- Szamotuły 2017

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1 uczestniczyli w projekcie "Wizyt w miejscach pamięci". To już druga edycja oryginalnego przedsięwzięcia samorządu powiatowego w Szamotułach. Nasz powiat jest pierwszym samorządem, który finansuje i organizuje wyjazdy dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do miejsc związanych z czasami II wojny. W trakcie jego realizacji gimnazjaliści odwiedzili dawny obóz karno-śledczy w Żabikowie. Pracownicy muzeum przybliżyli realia życia w naszym regionie w okresie II wojny światowej. Przy pomocy ilustracji, makiet oraz dokumentów młodzi ludzie poznawali warunki pobytu w obozie. Największe wrażenie wywarł film zawierający relacje i wspomnienia osób, które przetrwały więzienie. Okrucieństwo i strach towarzyszyły więźniom przez cały okres pobytu w obozie. Wspominający z trudem opanowali emocje, nawet wiele lat po zakończeniu wojny. Właśnie ta część zajęć w muzeum wywarła na uczestnikach największe wrażenie. W ciszy słuchali świadków wydarzeń a po zakończeniu seansu uzupełniali swoją wiedzę o tych tragicznych latach w Wielkopolsce. Uczniowie na koniec pobytu w muzeum zapalili znicz i oddali hołd ofiarom obozu.

12.06.2017 | 19:57

Patio

W piątek 2.06.2017 zorganizowaliśmy w naszej szkole, Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi,” Piknikowy Dzień Dziecka”, który połączyliśmy z otwarciem Patio, miejsca relaksu i odpoczynku dla całej społeczności szkolnej.

Nieużywany dotąd skrawek zieleni zmienił się nie do poznania. W cieniu rozległego orzecha stanęły ławki wykonane z palet, posadziliśmy krzewy i kwiaty. Wraz z rodzicami, którzy zaangażowali się w pomoc, dzięki wsparciu ze strony Rady Rodziców i Dyrekcji szkoły oraz pracy wielu uczniów, powstało miejsce, w którym z przyjemnością odpoczywamy w czasie przerw. Mamy jeszcze sporo pomysłów, od września czekają nas kolejne prace, ale już teraz zapraszamy, żeby zobaczyć, jak zmienia się nasza szkoła.