Aktualności

01.12.2019 | 19:41

XXIII Turniej Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków

Katarzyna Zaraś (3c) po raz kolejny odniosła sukces prezentując muzyczną interpretację tekstu Agnieszki Osieckiej 'Wybacz Mamasza!' przy akompaniamencie Krzysztofa Łączkowskiego (1i) grającego na pianinie. Duet zrobił ogromne wrażenie zarówno na publiczności jak i na jurorach, czego dowodem jest I miejsce w kategorii poezji śpiewanej w XXIII Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków, organizowanym przez Szamotulski Ośrodek Kultury, który odbył się 23 listopada 2019. GRATULUJEMY i życzymy naszym uczniom wielu wspólnych sukcesów!

30.11.2019 | 15:46

KONKURS NA LOGO NA BLUZĘ SZKOLNĄ

ORGANIZATORZY:

Dyrekcja i Samorząd Uczniowski ZS nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach

TERMIN SKŁADANIA PRAC: 7 stycznia 2020r.

ZASADY:

1. Uczestnikami konkursu są uczniowie ZS nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

2. Konkurs polega przygotowaniu logo ZS nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, które zostanie wykorzystane do nadruku na bluzach szkolnych.

3. Uczestnicy oświadczają, że są autorami wykonanych prac. Jednocześnie wyrażają zgodę na wykorzystywanie pracy.

4. Zwycięzca zostanie wybrany przez komisję złożoną z przedstawicieli grona pedagogicznego, Stowarzyszenia Wychowanków i Samorządu Uczniowskiego.

SPOSÓB DOSTARCZANIA PRAC:

1. Prace w dowolnym formacie graficznym na podpisanym nośniku danych lub w wersji papierowej w podpisanej kopercie należy dostarczyć do sekretariatu do 7 stycznia 2020 roku.

2. Pracę należy podpisać imieniem, nazwiskiem i klasą autora.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW: 14 stycznia 2020r.

28.11.2019 | 21:29

Geografowie we Wrocławiu

26 listopada br. uczniowie klas geograficznych szamotulskiego LO wyruszyli do stolicy Dolnego Śląska by odkryć nieznane. Na pierwszą linię frontu wystawione zostało wrocławskie ZOO z główną atrakcją, jaką jest Afrykarium. Uczniowie mogli z bliska podejrzeć życie zwierząt różnych krain zoogeograficznych, a także uczestniczyć w tresurze i karmieniu kotików. Nie zabrakło także podziwiania ludzkiej twórczości, jaką niebywale jest sąsiadująca z ZOO Hala Stulecia. Pionierska budowla o żelbetowej konstrukcji z początku XX wieku w 2006 roku wpisana została na listę UNESCO. Ponieważ Wrocław ściśle związany jest z wodą, nie mogło zabraknąć wizyty w Hydropolis – centrum nauki, wiedzy o wodzie. Tam w nowoczesny, interaktywny sposób przedstawione zostały tajniki H2O. Młodzież mogła obserwować proces kondensacji pary wodnej, ruchu powietrza podczas zamieci śnieżnej czy odtworzyć przebieg powodzi tysiąclecia na terenie miasta. Zwieńczeniem wycieczki był spacer po wrocławskiej starówce, gdzie można było poczuć przedsmak świątecznego klimatu. Kolejny raz przekonaliśmy się, że wycieczki pobudzają nas do zgłębiania wiedzy i podziwiania piękna tego świata.

26.11.2019 | 20:35

Supermatematyk 2019

Miło nam poinformować, że po porzeprowadzeniu eliminacji szkolnych, zgodnie z regulaminem, wyłoniliśmy 16 uczniów klas pierwszych i 6 uczniów klas drugich (spośród 57 uczestników konkursu "Supermatematyk"), którzy będą nas reprezetować 29 listopada 2019r. (godz.14.00) w etapie powiatowym.Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Uczniowie, którzy przeszli do etapu powiatowego w konkursie Supermatematyk

Klasa 1AB

Horłoza Jakub, Orzechowski Emil, Rybarczyk Maja, Sikora Mateusz, Szymczak Martyna

Klasa 1C

Brzeczkowska Klaudia

Klasa 1G1

Biniak Aleksandra, Brzewiński Błażej, Kaczmarek Zuzanna, Koput Jakub, Kwaśny Filip, Popowski Mikołaj, Spychała Stanisław

Klasa 1G2

Budych Szymon, Pylińska Kalina, Starosta Jonatan

Klasa 2A

Matuszak Marta, Natkaniec Dominika, Osiak Patryk, Puk Michał, Samborek Arkadiusz. Tecław Zofia

26.11.2019 | 17:32

Przez wspólną historię ku przyszłości

W listopadzie po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie Muzeum Auschwitz ,,Przez wspólną historię ku przyszłości”.

Program jednodniowych wizyt obejmujących Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Miejsce Pamięci Auschwitz, finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie biorący udział w projekcie rozpoczęli od wizyty w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, gdzie wzięli udział w warsztatach na wystawie „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Następnym elementem programu była wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz. Dla młodzieży nie było to łatwe doświadczenie, ale niezwykle ważne
i skłaniające do refleksji. Na koniec w czasie warsztatów podsumowujących, uczestnicy projektu mieli czas zastanowić się nad najważniejszymi pytaniami, które stawiane są dziś na temat historii Auschwitz i Holokaustu.

Drugi dzień uczniowie wraz z opiekunami spędzili w Krakowie, gdzie zwiedzając krakowski Kazimierz, mieli możliwość poznania życia, kultury i religii tych, którzy byli naszymi sąsiadami w niemal każdym mieście II Rzeczpospolitej, a którzy zniknęli z naszego świata.

24.11.2019 | 20:19

Pamiętamy...

Pamiętamy,
bo przybywa nam dawności...

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego

„Koalicje dla Niepodległej”

Powoli zbliżamy się do końca działań w ramach grantu uzyskanego w konkursie Koalicje dla Niepodległej. Na jego realizacje otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022". Teraz skupiamy się na działaniach wokół wystawy kopii prac Wacława Masłowskiego. Stanisława Zgaińskiego i Mariana Schwartza. W szczegóły warsztatu artystycznego malarzy wprowadza nas Anna Król. Środowisko Wietrznego Pióra przypomina nam Monika Romanowska-Pietrzak. Dzięki wystawie i informacjom i działaniach edukacyjnych wiemy więcej o życiu w naszym mieście w okresie międzywojennym.

21.11.2019 | 19:41

READING IN ENGLISH DAY

12 listopada odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu „Reading in English – my pleasure”, który ma zachęcać uczniów do nauki języka angielskiego, poznawania kultury krajów anglojęzycznych i promować czytelnictwo w języku obcym. Uczniowie zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: kl VII i VIII, kl I LO oraz kl II i III LO. Każda grupa uczniów miała za zadanie zapoznać się z treścią zadanej lektury w języku angielskim oraz opracować zagadnienia z bazy pytań kulturowych dotyczących wiedzy o Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie oraz Australii.

Przy okazji tego wydarzenia nauczyciele języka angielskiego postanowili przyjrzeć się tematowi czytelnictwa wśród młodych ludzi i zachęcić młodzież do czytania zarówno w języku polskim jak i obcym. W tym celu uczniowie wybranych klas wypełnili ankiety dotyczące zainteresowań naszych młodych czytelników i tekstów obecnych w ich życiu, pracowali w grupach nad plakatami ukazującymi zalety płynące z czytania, rozwiązania typowych problemów występujących podczas obcowania z przeróżnymi tekstami, czy autorów i tytułów książek,z którymi warto się zapoznać. W dniu konkursu nauczyciele przeprowadzili także lekcje dotyczące czytania i preferencji czytelniczych w obu językach. Uczniowie mieli możliwość, przy kawie i pysznym cieście, zapoznać się z wystawą prac uczniowskich poświęconych czytelnictwu, zaznajomić się z ofertą książek w oryginalnej wersji językowej w ramach bookcrossingu lub wypożyczyć książeczki tzw „readersy” z naszej szkolnej biblioteki.

Dziękujemy klasom: 1H1, 1G1, 1G2, 1K2, 1AB, 1C, 1E,1F, 2B, 2D i 3C za zaangażowanie, wspaniałe wypowiedzi i pouczające dyskusje oraz życzymy wielu przyjemnych chwil z książką (szczególnie w języku angielskim) w ręku.

20.11.2019 | 15:37

Spotkania z rodzicami - 21.11

Rodziców serdecznie zapraszamy na spotkania 21.11.2019 r. (czwartek), godz. 18.00.

DYŻUR WSZYSTKICH NAUCZYCIELI W GODZINACH 17.00-18.00

Spotkania z wychowawcami:

klasa

wychowawca

sala

7 SPMS

Alicja Banaszyńska

201

8 SPMS

Katarzyna Nowak

205

1AB

Agnieszka Foremska

26 listopada 2019 r. godz.17.00

4

1C

Dominika Olejnicka

39

1D

Joanna Frąckowiak

206

1E

Natalia Szulc

101

1F

Agnieszka Sługocka

208

1G1

Justyna Kaczmarek

112

1G2

Grażyna Skórnicka

111

1H1

Wiesława Araszkiewicz

110

1H2

Beata Jankowiak

216

1I

Andrzej Szajdak

7

1J

Elżbieta Mizgalska

215

1K

Leszek Wlazik

209

2A

Katarzyna Olbert-Wójcik

207

2BE

Bogdan Araszkiewicz

13

2C

Agnieszka Jandy

12

2D

Emilia Janicka

211

3A

Anna Biedna

210

3B

Renata Popowska

8

3C

Joanna Jędrzejczak

109

3D

Katarzyna Serba

107

Pliki do pobrania (1):
spotkania_z_rodzicam_w_czwartek_21_listopada.pdf

18.11.2019 | 17:53

7 listopada - Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Od 2013 roku 7 listopada, z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.

W związku z tym uczniowie klasy 2A (fizyka rozszerzona) postanowili przybliżyć innym takie pojęcia jak fizyka medyczna, fizyk medyczny. Wykonali plakaty, z których można było dowiedzieć się, jaki jest zakres zainteresowań fizyki medycznej, na jakie działy można ją podzielić, na czym polega praca fizyka medycznego. Plakaty zostały umieszczone na korytarzu pierwszego piętra – każdy mógł się z nimi zapoznać. Oprócz tego uczniowie wybranych klas wysłuchali prelekcji przygotowanej przez koleżanki i kolegów z kl. 2A. Młodzież bardzo ciekawie opowiadała o historii powstania fizyki medycznej, jej rozwoju, uczonych, którzy ją stworzyli … Również można było dowiedzieć się, które uczelnie w Polsce kształcą fizyków medycznych i gdzie znajdują oni zatrudnienie.

Uczniowie kl.2A przygotowali także konkurs fizyczny – poprawna odpowiedź na wylosowane pytanie była nagradzana ciastkiem.

W dniu 8 listopada część uczniów z kl. 2A i 3A (fizyka rozszerzona) odwiedziła szamotulski szpital. Kierownik Fizykoterapii opowiedział im, na czym polega fizykoterapia, pokazał stosowane urządzenia, w których wykorzystuje się takie zjawiska fizyczne jak światło, prąd, ultradźwięki, pole magnetyczne. Oddziałuje się za ich pomocą na ludzki organizm, który reaguje na te bodźce w określony sposób, na przykład przyspieszając procesy regeneracji. Działanie wybranych urządzeń zostało zademonstrowane na ochotnikach. Młodzież obejrzała również tomograf komputerowy i wysłuchała bardzo ciekawej prelekcji.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach za umożliwienie nam zgłębienia zagadnień związanych z fizyką medyczną oraz pracownikom, którzy poświęcili nam swój czas.

18.11.2019 | 17:53

Konkurs język polskiego

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8 SMS - Kornelia Ziętkiewicz zakwalifikowała się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!