Aktualności

16.01.2024 | 19:44

W 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

12 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży klas I F, II F i III F z regionalistą i pasjonatem lokalnej historii, panem Jerzym Wachowiakiem.

Spotkanie było kontynuacją działań, upamiętniających 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W grudniu 2023 roku uczniowie przygotowali wystawę o tym wydarzeniu historycznym. Nasz gość przybliżył sylwetki Szamotulan uczestniczących w powstaniu. Opowiadał o powstańczych losach panów Zygmunta Ciesielczyka, Zygmunta Galińskiego, Wawrzyna Rębacza, ks. Bolesława Kaźmierskiego. Przypomniał, że Szamotulanie byli obecni wśród Wielkopolan witających Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Omówił też walki powstańcze z udziałem mieszkańców Szamotuł w rejonach Wronek, Biedruska, Sierakowa, Czarnkowa.

Dzięki panu Jerzemu młodzież mogła przenieść się do dawnych Szamotuł, spacerować ulicami sprzed ponad stu lat i zobaczyć oczami wyobraźni ówczesną salę Sundmanna, Ognisko, czy dawne targowisko miejskie. Dowiedzieć się, jaką rolę w przygotowaniu do powstania odegrało ówczesne Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Relacja naszego gościa wzbudziła ciekawość wśród słuchaczy, co można było zauważyć po pytaniach ze strony uczniów o wydarzenia sprzed wieku.

07.01.2024 | 10:32

Noc filmowa w Skardze

Zapraszamy na noc filmową w Skardze. Zapisy w bibliotece do 12.01.

Zapraszamy!

04.01.2024 | 19:14

Modele przestrzenne komórek

Na lekcjach biologii uczniowie klas 1 utrwalając wiadomości z zakresu budowy i funkcjonowania komórki wykonali modele przestrzenne komórek eukariotycznych.

Młodzież wykazała się dużą kreatywnością i pomysłowością przedstawiając w ciekawej formie organelle komórkowe komórek roślinnych, zwierzęcych i grzybowych.

22.12.2023 | 23:05

Boże Narodzenie

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim

pokoju serca, radości i chwilii zatrzymania się w pędzie życia,

doceniania chwil z bliskimi i nieustannego patrzenia na drugiego człowieka z miłością i życzliwością,

a na cały Nowy Rok dużo zdrowia, pogody ducha i realizacji planów.

Dobrego świętowania!

22.12.2023 | 22:45

Jasełka 2023

W obliczu zbliżających się świat Bożego Narodzenia, 22 grudnia przeżyliśmy nasza szkolną Wigilię. Oprócz tradycyjnych klasowych spotkań wigilijnych, uczestniczyliśmy też w przedstawieniu Bożonarodzeniowym wystawionym przez klasę 1d że wsparciem uczniów z innych klas. Przedstawienie miało nam przypomniec, jaka jest istota tego czasu świątecznego i co zrobić aby jej nie zatracić.

22.12.2023 | 22:36

Jarmarki Bożonarodzeniowe 2023

W grudniu trzy grupy licealistów wyjechały na wycieczki do Drezna i Berlina. Oprócz zwiedzania głównych zabytków miast, w programie był pobyt na jarmarku bożonarodzeniowym. Jak co roku jarmarki nas urzekły i wprowadziły w świąteczną atmosferę.

22.12.2023 | 16:36

Maraton Pisania Listów

W czwartek (07.12) klasa 3F razem z wychowawcą zorganizowali Maraton Pisania Listów. Akcja odbywa się co roku na początku grudnia, w rocznicę uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Amnesty International proponuje nam nietypowy sposób świętowania i zaprasza do udziału w Maratonie Pisania Listów. W ten sposób upominamy się o osoby, których prawa są łamane. Następnie listy są wysyłane do władz państw z prośbą o zmianę sytuacji osób, w sprawie których pisaliśmy listy.

W tym roku klasa 3F wybrała dwie osoby: Rocky'ego Myersa i Justynę Wydrzyńską. Mężczyznę skazano na karę śmierci za morderstwo pomimo braku bezpośrednich dowodów łączących go z miejscem zbrodni. Amerykański sędzia wydał wyrok wbrew woli ławy przysięgłych. Natomiast Justyna Wydrzyńska została skazana za pomoc w dostępie do bezpiecznej aborcji kobiecie będącej w przemocowym związku.

Udało się nam zebrać 292 podpisy pod listami skierowanymi do Gubernatora Alabamy i Prokuratora Generalnego w Polsce. W poprzednim roku wysłaliśmy kilkaset listów w obronie trzech dziewczyn w Zimbabwe i wiemy już o poprawie położenia bohaterek zeszłorocznej akcji. Wierzymy w działania angażujące tysiące ludzi na świecie i doświadczamy skuteczności naszych drobnych kroków. Dziękujemy wszystkim za poparcie naszej akcji.

20.12.2023 | 17:41

Podsumowanie konkursu "I Ty możesz zapobiegać przemocy"

We wtorek 19.12 w Kinie Halszka odbyło się podsumowanie konkursu "I Ty możesz zapobiegać przemocy” organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach wraz z partnerami. W wydarzeniu uczestniczyły osoby nagrodzone oraz klasy 1a i 1b. W Hali Szamotulanka gościliśmy natomiast aktorów, którzy przygotowali spektakl pantonimy pokazujący jak wygląda przemoc za zamkniętymi drzwiami. Uczniowie mogli aktywnie w nim uczestniczyć wcielając się w rolę świadków przemocy, którzy nie pozostają obojętni na przemoc i potrafią właściwie na nią reagować.

19.12.2023 | 22:00

Migajmy razem!

We wtorek 19 grudnia odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja…

Pani Dorota Dekiert (bibliotekarka szkolna) uczyła języka migowego chętnych nauczycieli i młodzież z klas: 2G1, 3A i 3F.

Język migowy uznawany jest za bardzo trudny do nauczenia się, klasyfikowany między takimi językami jak chiński czy arabski. Podejmując się nauki języka migowego, decydujemy się na zetknięcie z całkowicie odmiennym językiem – językiem wizualnym.

Pani Dorota omówiła dwa systemy języka migowego. PJM jest naturalnym językiem osób niesłyszących, ma własną, odmienną strukturę gramatyczną.

SJM został stworzony dla słyszących, żeby szybko nauczyli się znaków języka migowego, ale nie ma nic wspólnego z naturalnym językiem, którego używają Głusi. Zaś PJM jest żywym językiem, tak jak inne naturalne języki ewoluuje, posiada swoiste reguły gramatyki.

Na zasób pojęć migowych składają się znaki ideograficzne (zwane migami), które czasem są odpowiednikiem krótkich zwrotów w języku mówionym. Liczba znaków migowych w różnych rozwiniętych językach waha się od około 5 do 15 tysięcy.

Warto też wiedzieć, jak zachować się i kontaktować z osobą Głuchą.

Zanim zaczniemy mówić, upewnijmy się, że osoba nie(do)słysząca patrzy w naszą stronę. Jeżeli nie patrzy, zwróćmy na siebie jej uwagę, np. pomachajmy dłonią lub lekko dotknijmy jej ręki. Należy mówić wyraźnie, z normalnym/minimalnie zwiększonym natężeniem głosu (nie krzyczeć!), w normalnym/minimalnie zwolnionym tempie.

O osobach Głuchych nie należy mówić głuchoniemy (jest to obraźliwe). Zamiast tego używamy słów: Głuchy, słabosłyszący, osoba z niepełnosprawnością słuchu, osoba niesłysząca. Słowo głuchoniemy kojarzone jest z brakiem możliwości komunikowania się, brakiem języka.

Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona.

Mieliśmy okazję poznać alfabet, cyfry, wymigać swoje imię, kilka podstawowych zwrotów.

Np. DZIEŃ DOBRY - "Dobry" miga się przykładając prawą rękę do ust i odwodząc ją w dół. Palce dłoni muszą być tak ułożone, by palec wskazujący i kciuk stykały się, tworząc otwór. Reszta palców powinna być lekko zaokrąglona.

Wiele emocji wzbudziły też życzenia świąteczne w różnych językach.

Wszystkim bardzo się podobały takie warsztaty języka migowego i czekają na następne spotkania.

19.12.2023 | 21:50

Betlejemskie Światełko Pokoju

I do naszej szkoły dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju ❤️ We wtorkowy poranek Zuzia z klasy 2G1 ze 101 Szamotulskiej Drużyny Harcerskiej "Bór" przyniosła do szkoły Betlejemskie Światełko Pokoju - znak wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami a z nim swój uśmiech i pozytywną energię. Dziękuję!