Aktualności

16.05.2018 | 21:47

"Rakietowa chemia" na Wydziale Chemii UAM

W środę 16 maja klasa pierwsza biologiczno - chemiczna kolejny raz udała się na Morasko. Tym razem wysłuchała wykładu o konstrukcji silników odrzutowych, najważniejszych stosowanych w nich paliwach i utleniaczach, stanowiących źródło energii w silnikach rakietowych. Uczniowie obejrzeli szereg ciekawych pokazów, były wybuchy, dużo dymu i ognia. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem wykładu i interesujących eksperymentów.

14.05.2018 | 18:25

Międzynarodowy konkurs matematyczny "Kangur" 2018

W tegorocznym konkursie matematycznym "Kangur" wzięło udział 51 osób z naszej szkoły. Miło nam poinformować, że wśród wszystkich uczestników tego wynik bardzo dobry wśród gimnazjalistów uzyskał Arkadiusz Wargacki z kl. 2gA, a wyróżnienie Mikołaj Popowski z kl.2gA oraz Zofia Tecław i Wiktoria Białasik z kl. 3gA. Licealiści również wykazali się ogromnymi umiejętnościami matematycznymi: wynik bardzo dobry uzyskała Natalia Adamska z kl.1A, a wyróżnienie Paweł Filipiak z kl.2A.

Młodzieży serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

06.05.2018 | 15:30

Egzaminy maturalne

W piątek 4 maja maturą z języka polskiego absolwenci liceum rozpoczęli egzaminy, które potrwają do 23 maja.

Pierwszy egzamin wywołał u większości pozytywne reakcje. Wprawdzie maturzyści spodziewali się innych lektur (narodowo - wyzwoleńczych - w związku z przypadającym 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości), ale temat rozprawki "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie"- w odwołaniu do fragmentu "Lalki", całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury, a wybrany przez znaczną grupę, nie był ich zdaniem trudny.

Trzymamy kciuki za naszych maturzystów w kolejnych dniach!

05.05.2018 | 13:21

ZWYCIĘSTWO NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE LITERACKIM

Jury XV Konkursu Literackiego dla młodzieży szkolnej powiatu szamotulskiego ,,O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę” przyznało nagrody uczniom naszej szkoły:

w kategorii gimnazjum:

MARIA STACHOWIAK z 3gB – otrzymała Złotą Wronę

AGATA GUMNA z 3gB – Brązową Wronę

JAKUB SZYMAŃSKI z 3gB – wyróżnienie

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: Złotą Wronę otrzymała MARTA BUKOWSKA z klasy I A.

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

03.05.2018 | 21:32

"Wesele Szamotulskie"

ZAPRASZAMY

03.05.2018 | 20:49

Pożegnanie maturzystów 2018

W piątek 27 kwietnia uroczyście pożegnaliśmy 97 tegorocznych maturzystów, kończących etap licealnego życia. W tym ważnym dniu towarzyszyli absolwentom zaproszeni goście: Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Józef Kwaśniewicz, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Beata Piechaczyk-Okraska, przedstawicielka Prezydium Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Pani Małgorzata Trąbczyńska, Rodzice maturzystów oraz dyrekcja, wychowawcy klas, nauczyciele i młodsi szkolni koledzy. Najlepszy absolwent Przemysław Szałata otrzymał Stypendium Starosty Powiatu Szamotulskiego. Z najwyższymi wynikami i świadectwem z wyróżnieniem kończyli szkołę: Przemysław Szałata, Małgorzata Jasińska, Adrian Piechota, Julia Kaczmarek, Magdalena Kaczmarek, Jędrzej Foremski, Karolina Maciejewska, Weronika Siciarz, Krzysztof Greczka, Klaudia Motulewska, Maria Paczkowska, Dominika Cejba, Natalia Czekała i Robert Kołodziejczyk. Wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody książkowe i statuetki za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych. Był również czas na podziękowania wychowawcom, nauczycielom, rodzicom. Uczniowie klas drugich liceum przygotowali natomiast zabawną część artystyczną, która zakończyła piątkową uroczystość.

Maturzystom w najbliższych dniach życzymy spokoju, rozwagi, sukcesów oraz wiary we własne siły i umiejętności. Niech wypracowane przez Was wyniki egzaminu maturalnego będą bardzo wysokie i okażą się znakomitym wstępem w dorosłe życie.

03.05.2018 | 20:22

"Tego o nas jeszcze nie wiecie" - wystawa

27 kwietnia odbył się wernisaż kolejnej wystawy "Tego o nas jeszcze nie wiecie" - w całości poświęconej zainteresowaniom uczniów naszej szkoły. Mogliśmy podziwiać pokaz talentów muzycznych, artystycznych, sportowych, kolekcjonerstwo, fotografię. Zaprezentowali się również wolontariusze. Dowiedzieliśmy się, że nasi uczniowie pieką, jeżdżą konno, tańczą, próbują swych sił w trudnej sztuce poetyckiej, ale również potrafią wykonać profesjonalny makijaż czy manicure. Można też było spróbować swoich sił w znajomości gwary szamotulskiej, którą sprawdzali członkowie zespołu folklorystycznego. Był także czas na relaks w kawiarence ,,U Pasjonata”, gdzie przy filiżance aromatycznej kawy, podawanej z pysznym ciastem, dyskutowano o różnorodności zainteresowań młodych ludzi, ich talentach i pasjach. Dzięki hojności zwiedzających obdarowaliśmy podopiecznych schroniska dla zwierząt, w którym nasi uczniowie są wolontariuszami. Bardzo dziękujemy uczniom-współtwórcom wystawy za odkrycie rąbka tajemnicy o tym, co robią po lekcjach. Mamy nadzieję, że dzięki tej wystawie nie tylko dowiedzieliśmy się, jakie ciekawe zainteresowania mają nasi gimnazjaliści i licealiści, ale także liczymy na to, że stała się ona inspiracją dla tych nadal poszukujących swojej pasji życiowej. Bo przecież każdy jest w czymś dobry…

03.05.2018 | 20:15

XXI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki – wyjazdy biologiczne

W dniach 22-26 kwietnia 2018 roku już po raz 21 na poznańskich uczelniach odbywały się różnorodne zajęcia popularyzujące naukę w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki. Tematy i formy imprez proponowane przez naukowców oraz studentów jak zawsze miały na celu zainteresowanie uczestników nauką oraz rozwijanie pasji. Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w tych ciekawych wydarzeniach.

24 kwietnia uczniowie klas o profilu biologicznym 1B i 2 B na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego brali udział w następujących zajęciach: - ,, O rety, on jest wszędzie!- tlenek tytanu dziś i jutro” – wykład na temat zastosowania i znaczenia tlenku tytanu - ,, Słuch- zmysł niezwykły” – wykład na temat niedosłuchu i możliwości jego kompensacji oraz nowoczesnych technologii i rozwiązań technicznych w aparatach i implantach słuchowych

- ,, Ręce często, stopy rzadko, głowa nigdy”- warsztaty na których młodzież dowiedziała się jak wyglądała higiena na przestrzeni wieków. W holu uczelni na stoiskach interaktywnych studenci omawiali i wykonywali różnorodne badania np. poziom glukozy we krwi i ciśnienie.

26 kwietnia gimnazjaliści na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza uczestniczyli w ciekawych warsztatach na temat roztoczy, mikrobów i ptasich gniazd. Pracowali z mikroskopami, prowadząc obserwacje i samodzielnie wykonując preparaty mikroskopowe. Tematyka warsztatów: ,, 1,2,3! Nie bój się roztoczy! Pasożytnicze acari”, ,, Mini monsters- roztocza pasożytnicze i komensaliczne”, ,,Świat mikrobów”, ,, Zbuduj własne M2- rzecz o ptasich gniazdach”. Na tej uczelni braliśmy również udział w 2 wykładach: ,, Ewolucja i zmienność człowieka” oraz ,,Strach ma wielkie oczy pająków”. Ciekawa tematyka zajęć oraz przystępny sposób prezentacji wpłynął na pozytywny odbiór i po raz kolejny młodzież przekonała się że nauka nie jest nudna.

25.04.2018 | 11:05

Światowy Dzień Ziemi

Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy 20 kwietnia2018 roku. Tego dnia uczniowie klasy I B i II B uczestniczyli w sadzeniu lasu na terenie Nadleśnictwa Pniewy w Leśnictwie Kaźmierz. Po krótkim instruktażu i pokazie sadzenia drzewek przez leśników, młodzież z dużym zaangażowaniem zabrała się do pracy. W czasie sadzenia małych sadzonek jednorocznej sosny towarzyszyła nam piękna pogoda i miła atmosfera. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz wspólna praca z leśnikami wpłynęła na wzbogacenie umiejętności praktycznych młodych biologów. Cała akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami, które wszystkim tego dnia wyjątkowo smakowały.

23 kwietnia obchody Dnia Ziemi trwały nadal, ale teraz już na terenie naszej szkoły. Na 1 lekcji odbyła się prelekcja prowadzona przez pracownika Nadleśnictwa Pniewy p. Michała Idczaka. Pan Idczak jest specjalistą służby leśnej ds. Ochrony Przyrody, Łowiectwa i Edukacji Przyrodniczo Leśnej – nadzorował nasze sadzenie drzewek w terenie, a w szkole w formie wykładu podzielił się wiadomościami dotyczącymi gospodarki leśnej. Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs plakatów o tematyce związanej z ochroną środowiska. 1 miejsce zajął Mikołaj Tyl z kl.2gC, 2 miejsce Gabrysia Jędrzejczak z kl. 2gE, 3 miejsce Laura Kowalak, Wiktoria Kocimska i Martyna Kubik z kl. 2gE. Odbył się również konkurs na temat historii Dnia Ziemi- w którym przedstawiciele klas musieli wykazać się wiadomościami na ten temat. Wygrała kl.2gA. Na przerwach sprzedawane były wypieki przygotowane przez kl I B i II B, a zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zagospodarowanie szkolnego patio.

Mamy nadzieję, że działania ekologiczne przyczynią się do wyrobienia nawyków dbania o swoje środowisko.

25.04.2018 | 10:56

Lekcje terenowe "Tramwajem przez historię najnowszą. Poznański Czerwiec 1956”

Kolejny rok nasi uczniowie mieli szansę skorzystać z nietypowej lekcji historii. Organizatorem jest poznański odział IPN. Podczas przejazdu tramwajem poznańskiego MPK, edukatorzy pokazują młodzieży miejsca z wiązane z wydarzeniami z 1956 roku. Opowiadają, zarówno w tramwaju i pod Poznańskimi Krzyżami, jak i w Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec ’56 – Oddziale Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Młodzież zauważyła nie tylko życzliwość organizatorów ale też wiek tramwaju oraz brak w nim elektroniki. Przejażdżka od pętli na Dębcu, przez centrum Poznania wzbudzała niemałe zainteresowanie przechodniów, zwłaszcza starszych mieszkańców. Kiedy mijamy fabryczne mury, nietrudno wyobrazić sobie pracę poznańskich robotników w latach 50. i ich przemarsz w czerwcowy poranek pod siedziby ówczesnych władz miejskich i państwowych. Śladów historii wypatrujemy na poznańskich Jeżycach i na pl. Mickiewicza, gdzie upamiętniono Poznański Czerwiec okazałym pomnikiem. Widnieje na nim napis, który przedstawia o co walczyli robotnicy: o wolność, prawo i chleb. Został oficjalnie odsłonięty 28 czerwca 1981 roku w 25 rocznicę wydarzeń czerwcowych.

Podążając śladami tragicznych wydarzeń trafiliśmy do Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które mieści się w dawnym Zamku Cesarskim cesarza Wilhelma II. Ekspozycja stała dokumentuje pierwsze w PRL masowe wystąpienie społeczeństwa przeciwko władzy komunistycznej. Na wystawie prezentowanych jest około 200 fotografii ukazujących przyczyny wystąpienia robotników, wielotysięczny wiec z udziałem mieszkańców, zniszczenie urządzeń zagłuszających Radio "Wolna Europa", wkroczenie wojska i pacyfikację miasta. Prezentowane są również pamiątki po zamordowanych w trakcie zajść, m.in. najmłodszym - 13-letnim Romku Strzałkowskim. Przekonaliśmy się, że poznawanie historii, nie tylko naszego regionu, może być bardzo ciekawe dla osób w każdym wieku i nie powinno uczyć się jej tylko w szkole.