Aktualności

22.08.2018 | 12:13

Sukcesy szamotulskich lekkoatletów

W dniach 27-29.07.2018 r. w Chorzowie na Stadionie Śląskim odbyła się Ogólnopolska Olimpiada młodzieży.
Klub lekkoatletyczny MKS "Baszta" Szamotuły miał tam swoich trzech reprezentantów. Uczestnikami Mistrzostw Polski
juniorów młodszych była skoczkini Patrycja Kozłowska oraz dwóch miotaczy: Katarzyna Zaraś i Jakub Wawrzyniak.
Partycja specjalizuje się w konkurencji skoku wzwyż. Nasza zawodniczka pokonując poprzeczkę na wysokości 154cm
uplasowała się na XVI miejscu. Jakub Wawrzyniak rzucając dyskiem na odległość 42,57m zakończył rywalizację na XVII
miejscu. Z całej trójki największy sukces odniosła Katarzyna Zaraś biorąc udział w dwóch konkurencjach. W pchnięcie
kulą i rzucie dyskiem. Wśród kulomiotek Katarzyna z wynikiem 11,42m zajęła XVII miejsce. W żeńskim dysku - jej
konkurencji koronnej, Katarzyna oddając w 3 kolejce rzut na odległość 35,36m zajęła IV miejsce ustanawiając tym
samym swój nowy rekord życiowy. Jest to jej największe osiągnięcie w dotychczasowej 5 letniej karierze sportowej.
Sukcesy zawodników nie został by osiągnięte, gdyby nie całoroczna praca trenerów, bez których uzyskanie takich
wyników nie byłoby możliwe. Trenerką Patrycji Kozłowskiej - skoczkini wzwyż jest dobrze znana
w środowisku sportowym Pani Janina Zielińska, natomiast grupę miotaczy reprezentowanych przez Katarzynę Zaraś
i Jakuba Wawrzyniaka prowadzi trener Krzysztof Unger. Gratulujemy uzyskanych wyników naszym lekkoatletom
i życzymy dalszych sukcesów.

20.08.2018 | 20:08

UWAGA konkurs na nazwę hali sportowej

W imieniu Starosty Szamotulskiego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na nazwę hali sportowej przy naszej szkole. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę rzeczową o łącznej wartości do 1.000 zł. Szczegóły zawarte są w regulamie konkursu, który jest w załączniku razem z kartą uczestnictwa.

Pliki do pobrania (1):
regulamin_konkursu_na_nazwe_hali_przy_zs_1_w_szamotulach.pdf

13.07.2018 | 11:48

European language label

Miło nam poinformować, że w 17 edycji konkursu "European language label" nasza szkoła uzyskała certfikat europejskiego znaku innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

10.07.2018 | 17:30

Uroczyste ukończenie gimnazjum

W piątek 22 czerwca 116 uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3 odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość była okazją do wyróżnienia absolwentów, którzy odnieśli sukcesy w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych oraz uczniów stawiających pierwsze kroki w aktorstwie i zaangażowanych w działalność wolontariacką. Kamil Kaliszan za uzyskanie tytułu najlepszego absolwenta PRIMUS INTER PARES otrzymał stypendium Starosty Powiatu Szamotulskiego Pana Józefa Kwaśniewicza a laureaci konkursów przedmiotowych - Franciszek Spychała i Arkadiusz Wargacki - nagrody Starosty. Uhonorowano także 35 absolwentów kończących szkołę z wyróżnieniem. Uroczysta akademia w gronie zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców pełna była miłych wzruszeń, słów podziękowań i pożegnań. Całość zakończyła pełna humoru część artystyczna przedstawiająca szkolną codzienność, przygotowana przez uczniów klas drugich gimnazjum (2gA i 2gC).

06.07.2018 | 18:01

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18

W dniu 22 czerwca 2018 roku uroczyście podsumowaliśmy rok szkolny 2017/18 nagradzając wyróżniających się uczniów.

Życzymy Wam miłych wakacji, uczcie się świata w czasie podróży, zwiedzania, odkrywania nowych miejsc, życia codziennego i spotkań z bliskimi. Każdy dzień jest cenny i ważny, wykorzystajcie ten czas dobrze!

Do zobaczenia we wrześniu!!!

02.07.2018 | 14:13

Dzień Sportu Szkolnego

Wtorek 19 czerwca przebiegał w miłej atmosferze. Obchodziliśmy Dzień Sportu Szkolnego. Dla dziewcząt była zumba, tor sprawnościowy i mecz piłki siatkowej. Dla chłopców turniej strretballa, mecz piłki ręcznej oraz dla wszystkich mecz pokazowy piłki nożnej dziewcząt i chłopców. Nad całością czuwali nauczyciele wychowania fizycznego i wychowawcy klas.

27.06.2018 | 0:10

Pierwszy Szkolny Festiwal Bardzo Małych Form Teatralnych „Scenka” za nami

Zakończyliśmy rok szkolny dość nietypowym przedsięwzięciem. Postanowiliśmy obudzić talent aktorski w naszych uczniach. Ostatni tydzień nauki to czas, kiedy nauczyciele mają do uzupełnienia mnóstwo dokumentów, uczniowie natomiast odliczają już godziny do wakacji. Nikt nie ma głowy do przygotowywania projektów, tym bardziej, jeśli wymagają one zaangażowania całej klasy. Dlatego bardzo ostrożnie podeszliśmy do idei integracji poprzez sztukę. A jednak…

Okazało się, że Festiwal, który odbył się 20 czerwca, to bardzo udana impreza, podczas której uśmialiśmy się do łez.

Każda klasa otrzymała zadanie: przygotowanie inscenizacji dowolnego tekstu literackiego (szczególnie promowane były lektury). Scenka miała być krótka, ale za to pomysłowa. Stawialiśmy na zaangażowanie wielu uczniów.

Pozostało tylko czekać na efekty… Nie było łatwo: zespoły rezygnowały, nie chciały podejmować wyzwania, do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, co z tego będzie.

Ale rezultaty pracy klas przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Na scenie wyczarowanej w szkolnym patio pojawiły się: „Romeo i Julia”, „Krzyżacy”, „Balladyna”, „Mistrz i Małgorzata”, „Hobbit”, „Leń”, „Kopciuszek”, a nawet posępna i dekadencka otchłań z wiersza Miłosza pt. „Na cześć księdza Baki”. Uczniowie jedenastu klas przenieśli widzów w świat swojej wyobraźni.

Zadaniem niemożliwym wręcz do wykonania było wyłonienie najlepszych grup. Komisja oceniająca (w składzie: p. Agnieszka Sługocka, p. Beata Jankowiak, p. Natalia Szulc, Mikołaj Juszczak – przedstawiciel zespołu teatralnego „Piotrelle” i Agata Gumna – przewodnicząca samorządu uczniowskiego) po długich i burzliwych obradach postanowiła nagrodzić wszystkich, a na szczególne wyróżnienie zasłużyły klasy 3gB za autorski scenariusz do „Krzyżaków” oraz 1A za „Balladynę”. Ponadto wyróżniono także Alicję Kierzek z klasy 2C oraz Jakuba Szymańskiego z klasy 3gb za najlepsze role pierwszoplanowe. Za mistrzowskie realizacje drugiego planu nagrodzeni zostali Karolina Nowak z klasy Ic oraz Maciej Łakota z klasy 3gc.

Czy warto było? Za odpowiedź niech posłużą opinie uczestników Festiwalu:

„To wspaniała, inspirująca do podejmowania twórczych działań i integrująca klasową społeczność impreza. Oby na stałe zagościła w szkolnym kalendarzu.” (p. Ewa Stanke)

„Niech żałują ci, którzy nie uczestniczyli w Pierwszym Szkolnym Festiwalu Bardzo Małych Form Teatralnych. Młodzież zabrała nas w podróż do fascynującego świata bohaterów literackich. 11 trup teatralnych porwało publiczność, a ja mam nadzieję, że za rok znów będziemy się tak fantastycznie bawić.” (p. Agnieszka Sługocka)

„Festiwal Scenka uważam za naprawdę dobrą formę zabawy oraz możliwość rozwijania swoich pasji i talentów. Z perspektywy osoby występującej mogę stwierdzić, iż występy w szkolnym patio stworzyły ciekawy i całkiem przyjemny klimat” (Alicja Kierzek)

„Fajne było to, że klasy się bardziej zintegrowały, mogły zrobić coś wspólnie; nie widzę żadnych negatywów” (Patrycja Mikita)

„Festiwal, pomimo krótkiego okresu przygotowań, okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniów przybyło więcej, niż zwykle w ostatnich dniach roku szkolnego. Wszystko przebiegało sprawnie, a grupy poradziły sobie z tematem w kreatywny i miły dla oka sposób. Tak prowadzona impreza może odbywać się co roku i będzie miłym uwieńczeniem ostatnich dni w szkole”. (Eryk Nowak)

Czasami warto upaść …

Szkolny festiwal teatralny wywołał w mojej klasie – I A wiele pozytywnych emocji. Od razu zdecydowaliśmy, że udział wezmą wszyscy uczniowie (no prawie wszyscy, było nas 24 z 31). Wybór tekstu padł na tragedię J. Słowackiego pt. Balladyna, ponieważ mamy w klasie siostry bliźniaczki z dużym talentem. Jak wiemy, jedna z sióstr w utworze romantycznym umiera na początku tragedii, więc Małgosia i Zosia rzucały monetą, która z nich będzie Balladyną i jednak pożyje dłużej. Ja zostałam wytypowana do roli Wdowy (to pewnie ze względu na to, że byłam najstarsza w tej grupie!). Postawiliśmy na dużą dowolność interpretacji tekstu Słowackiego, ale główne wątki zostały zaprezentowane. Dużo emocji budził sposób pozbywania się przez Balladynę wszystkich, którzy mogliby jej przeszkodzić w zdobyciu korony, a więc trupy padały gęsto - zabijane pistoletem na wodę … Wdowa podczas tortur miała zdradzić imię niedobrej córki, nie zrobiłam tego nawet podduszona przez Jakoba, tak jak moi poprzednicy też ,,zgrabnie” upadłam na ziemię – co niespodziewanie wywołało aplauz widowni i zażenowanie Jakoba, którego musieliśmy bardzo motywować, aby udusił swoją wychowawczynię. Wszyscy doskonale się bawiliśmy. Ja chyba najbardziej…

(,,Kobieta, która upadła” – p. Anna Biedna)

Zatem, nie wypada chyba zakończyć inaczej, niż: DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!

Ogromne podziękowania składamy sponsorom nagród dla młodzieży, którzy bez wahania udzielili nam wsparcia. Są to: pani Agnieszka Stelmaszyk "Studio-Fitnes Team", pan Karol Maciołek „Master Sushi”, pan Leszek Biedny „Restauracja i PUB Niagara”, pan Marcin Kalinowski – manager „Restauracji Alanya”, pracownicy SZOSIR-u, m.in. pan Bartosz Węglewski , pan Piotr Michalak – dyrektor SZOK-u.

Państwa przychylność jest nieoceniona.

Natalia Szulc, Beata Jankowiak

25.06.2018 | 22:53

Uczniowie Skargi w projekcie wizyt w miejscach pamięci 2018

„W lesie pomyślałam, że drzewa tam rosnące widziały więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić”. Ta refleksja siedemnastoletniej uczennicy naszej szkoły może być podsumowaniem trzeciej, już zakończonej edycji powiatowego projektu wizyt w miejscach pamięci. W połowie czerwca uczniowie trzecich klas gimnazjum i pierwszych klas liceum zakończyli cykl zajęć związanych z historią II wojny światowej. Uczniowie gimnazjum odwiedzili Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, natomiast licealiści – Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Zajęcia przeprowadzone w tak szczególnych miejscach pozwalają przekazać nie tylko same informacje. Celem naszych działań są refleksje dotyczące mechanizmów powstawania uprzedzeń i stereotypów oraz kształtowanie postaw tolerancji i otwartości. Wizyty w obu muzeach możliwe były dzięki oryginalnemu projektowi realizowanemu przez powiat od 2016 roku.

21.06.2018 | 7:20

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w piątek 22 czerwca według harmonogramu:

godz. 8.00 Msza Św. w Bazylice

godz. 9.00 boisko szkolne kl. 7, II gimnazjum i I-II liceum

godz. 11.00 sala gimnastyczna kl. III gimnazjum

18.06.2018 | 20:00

Konkurs o Ekonomii Społecznej dla Młodzieży

Miło nam poinformować, że uczennice klasy 7 sms: Wiktoria Bil, Patrycja Chudziak,
Olga Kędziora, Katarzyna Przybylska i Małgorzata Serba
, odniosły sukces w Konkursie o Ekonomii Społecznej dla Młodzieży FILM-ES. Głównym zadaniem konkursowym było przygotowanie filmu na temat działań, których celem jest tworzenie przestrzeni dla wszystkich - chorych i zdrowych, niepełnosprawnych i sprawnych , bezrobotnych i pracujących. Dziewczęta przygotowały film o działającej w Szamotułach Spółdzielni Socjalnej ,,Talent,, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej, która daje pracę i możliwość rozwoju osobom niepełnosprawnym. Dziewczęta zajęły II miejsce i w nagrodę wezmą udział w dwudniowym obozie .Gratulujemy dziewczynom i cieszymy się, że poza wielogodzinnymi treningami siatkarskimi znalazły czas i chęci na zrobienie filmu, który promuje bardzo wartościowe działania społeczne.