Aktualności

19.05.2024 | 16:56

W stolicy

„Warszawo Witaj” tak mogli powiedzieć uczniowie i uczennice klasy 1C1, 1F i 2A wraz z wychowawczyniami, którzy swoją wiosenną wycieczkę spędzili w stolicy. Dwa dni w mieście mocno osadzonym historycznie, kulturowo i politycznie, to niewątpliwie ciekawe doświadczenie. Powązki wojskowe i historyczne , na których mogliśmy mieć refleksję , nad tymi, których znaliśmy i którzy wpisali się w polską historię, a już odeszli, to pierwszy przystanek podroży. Urokliwe Łazienki Królewskie i unoszący się tam duch Stanisława Augusta Poniatowskiego, który pozostawił po sobie miejsce pełne uroku i refleksji to kolejny punkt wycieczki. Dalej zobaczyliśmy górującego na kolumnie Zygmunta III Wazę i Zamek Królewski, Krakowskie Przedmieście , piękną warszawską Syrenkę, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza i zmianę warty. Kolejnego dnia wyprawa rozpoczęła się w Muzeum Żydów Polskich Polin, które przypomina nam, że ważną częścią naszej historii byli sąsiedzi, których już nie ma. Podziwianie panoramy Warszawy z tarasów Pałacu Kultury i Nauki, a także przepięknych ogrodów na dachu czytelni uniwersyteckiej mogło wielu zachwycić. Duże emocje budził kolejny punkt skierowany dla fanów piłki nożnej mowa o zwiedzaniu Stadionu Narodowego. Mnóstwo ciekawych miejsc, ale też czas spędzony wspólnie poza murami szkoły, to na pewno świetne doświadczenie dla każdego ucznia i uczennicy.

15.05.2024 | 22:08

Z kosmosu w głąb Ziemi

14 maja uczniowie klas z rozszerzoną geografią mieli niebywałą okazję podążyć wraz z meteorytem, który spadł w okolicach Morasko 5 tys. lat aż do wnętrza Ziemi przebijając się przez ziemską atmosferę. W tym temacie młodzież odszukała w pokrywie moreny czołowej kratery metorytowe, a następnie w Muzeum Ziemi bliżej przyjrzała się odłamkom meteorytu. Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu przygotował również warsztaty w ogródku meteorologicznym oraz warsztaty z rozpoznawania chmur. Uczniowie mogli także bliżej przyjrzeć się studenckim projektom, takim jak wyprawa do Mauretanii czy odtworzenie stopy dinozaura w skali 1:1. To była wyprawa pełna geograficznych ciekawostek....

11.05.2024 | 22:51

Wyniki XXXIII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematyczny Kangur

Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematyczny Kangur mamy pięcioro wyróżnionych uczniów: Luka Trąbczyński (1A), Dorota Kukawka (2A), Jagoda Jakubowska (2B), Maksymilian Grzebinoga (3A), Olga Kozyra (3F).

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji serdecznie gratulujemy wyników, ponieważ każdy, kto choć raz zmierzył się z zadaniami konkursowymi wie, że do łatwych nie należą. Szczególne wyrazy uznania należą się wyróżnionym uczniom.

11.05.2024 | 22:22

Projekt (Nie)zwykła matematyka

W roku szkolnym 2023/24 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w projekci (Nie)zwykła matematyka. Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi młodzieży na dziedziny, w których matematyka jest wykorzystywana oraz pokazanie, jak można przyswajać matematyczne i informatyczne wiadomości poprzez zabawę i doświadczenie. W ramach naszego projektu uczestniczyliśmy w zajęciach z szyfrowania, odwiedziliśmy Centrum Szyfrów Enigma, przedstawialiśmy referaty dotyczące, np. złudzeń optycznych, przygotowywaliśmy choinki metodą origami, stosowaliśmy aplikacje quizowe, graliśmy w gry matematyczne, budowaliśmy układ słoneczny z zachowaniem skali, braliśmy udział w turnieju gry w rummikub oraz podejmowaliśmy różne inne działania, które przybliżały nam matematykę.
Uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w projekt serdecznie dziękujemy.

11.05.2024 | 17:21

Zajęcia z samoobrony

W piątek 10.05 w naszej szkole odbyły się nietypowe zajęcia, które poprowadził Starszy Aspirant Marek Jasnosik. Dzięki zaangażowaniu Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach w działania edukacyjne, nasi uczniowie uczestniczyli już w zajęciach na komendzie, realizowali szkolny projekt „Poznaj swojego dzielnicowego” tym razem uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach, które miały przygotować ich do samoobrony. Rozmowa z panem policjantem o zagrożeniach i tym jak należy zachować się w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach to jedna część przeprowadzonych zajęć. Druga to praktyczne zajęcia, w czasie których uczniowie poznali kilka technik samoobrony i właściwej reakcji w momencie gdy pojawia się niebezpieczeństwo. Uczennice i uczniowie klasy 2A i 2G1 zobaczyli, że można skutecznie się bronić i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa .

07.05.2024 | 22:30

Matura 2024

7 maja egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęliśmy maturalny maraton. Pytania w arkuszu odnosiły się m.in. do tekstów "Zarządzanie czasem" Richarda Luecke czy "Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?" Hanny Radomskiej. W wypracowaniu królowały dwa tematy: "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" oraz Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". Maturzyści komentowali, że raczej dobrze napisali i egzamin nie sprawił im większych trudności. Życzymy Wam, aby w kolejne dni było również łatwo i przyjemnie.

07.05.2024 | 20:32

PROFIL NA FACEBOOK AUTORA NASZYCH LEKTUR SZKOLNYCH

A gdyby Homer, Kochanowski, Mickiewicz czy Dostojewski zwierzali się sobie publicznie z problemów z weną, wyczekując porad od kolegów po fachu, odsłaniali własne słabości i prowokowali? Twórcy mogą sobie pozwolić na wszystko – na złośliwości, pochwały …

Forma wpisów powinna być skrótowa - jak to w mediach społecznościowych.

Literatura może się mieszać z życiem, życie przeplatać z literaturą. Taka jest specyfika social media, które są źródłem problemów starych jak świat – rywalizacja, gorycz porażki, apetyt na zaszczyty dokuczały autorom od zawsze. Towarzyszyła im również intensywność doznań, bez której nie byłoby dobrej literatury.

Zadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na parterze szkoły znajduje się wystawa prac uczniów klas 1 do 4.

Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

05.05.2024 | 23:07

ZAJĘCIA FILMOWE – w obronie wolności …

We wtorek 30 kwietnia odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia filmowe. Tym razem analizowaliśmy z panem Krystianem Przybylskim (UAM) Lot nad kukułczym gniazdem – amerykański film fabularny z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana, oparty na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962.

Kukułki nie budują gniazd, więc nie można przelecieć nad kukułczym gniazdem. Drogą dedukcji doszliśmy do tego, iż tytuł filmu oznacza dokonać niemożliwego. W kontekście do treści - wygrać z systemem panującym w zakładzie. Forman sięgnął po będącą apoteozą buntu książkę Kena Keseya, by upomnieć się o wolność - jedną z najważniejszych amerykańskich wartości. Jej naruszenie, ograniczenie czy całkowite odebranie komukolwiek jest sprzeczne z ideą humanizmu. Lot nad kukułczym gniazdem to ważny protest przeciwko wszelkim formom zniewolenia i przymusu.

Utwór został zrealizowany w prawdziwym szpitalu psychiatrycznym w Oregonie. Zdjęcia poprzedzono pobytem w nim aktorów, z myślą o obserwacji chorych stanowiących wzór dla zbudowania ról, jak również w celu przeprowadzenia wcześniejszych prób. W filmie przewidziano pewien udział personelu medycznego i pacjentów, np. na początku fabuły lekarzem rozmawiającym z bohaterem jest rzeczywisty dyrektor zakładu Dean R. Brooks, a na korytarzu znajdują się autentyczni chorzy.

Bohaterem filmu obwinionym o kilka przestępstw jest Randle Patrick McMurphy (Jack Nicholson), który udaje chorobę psychiczną i zostaje przetransportowany do odpowiedniej kliniki. Tam trafia na oddział niezwykle rygorystycznej siostry Ratched (Louise Fletcher), która ściśle trzyma się ustalonych reguł i kreuje, jej zdaniem, idealny dla chorych świat. Indywidualista McMurphy dostrzega w tych działaniach przede wszystkim uniformizację i tłumienie osobistej wolności. Rozpoczyna walkę z bezwzględną autokratyczną pielęgniarką. Rusza lawina wydarzeń...

Lot nad kukułczym gniazdem otrzymał 5 Oscarów. Nagrodzono go jako najlepszy film roku, za reżyserię, aktorstwo głównych wykonawców i scenariusz.

28.04.2024 | 15:03

Sadzenie lasu- obchody Dnia Ziemi

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klasy 2C i 3C wraz z opiekunami i pracownikami nadleśnictwa Pniewy uczestniczyli w sadzeniu lasu na terenie Leśnictwa Ostrolesie. Po krótkim instruktażu i pokazie sadzenia drzewek przez leśników, młodzież z dużym zaangażowaniem zabrała się do pracy. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz wspólna praca z leśnikami wpłynęła na wzbogacenie wiadomości biologicznych oraz umiejętności praktycznych.

Mamy nadzieję, że powtórzymy to w kolejnych latach !!!!

27.04.2024 | 16:37

Pożegnania nadszedł czas...

„Nie do wiary jak szybko płynie czas,

wczoraj mali, dziś dorosły świat”.

26 kwietnia uroczyście pożegnaliśmy 140 maturzystów. Były chwile wzruszeń podczas wręczania świadectw, wyróżnień i podziękowań.

Z najwyższą średnią 5,53 i tytułem Primus Inter Pares kończą edukację w liceum: Olga Sikorska z 4E i Justyna Boniak z 4F, które z rąk Pani Starosty otrzymały nagrody.

Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali również:

z 4AB: Weronika Zaraś, Maja Dukat, Natalia Nowak, Nicola Romańczuk, Dominik Stańko, Patrycja Mendelewska, Julia Lis i Tobiasz Wicher

z 4C: Alicja Przewoźna, Mikołaj Raś, Karolina Barłóg, Karolina Karabasz, Jagoda Dłużewska

z 4D1: Martyna Stachowiak

z 4E: Barbara Hazak, Mikołaj Stachowiak, Aleksandra Flis, Kamil Rakowski

z 4F: Oliwia Wieczorek, Aleksandra Nowicka, Malwina Jarysz, Zofia Metler, Albert Mikołajczak, Sandra Paczkowska, Natalia Wacławik.

Podczas uroczystości uhonorowano w szczególny sposób wyróżniających się sportowców. Statuetkę za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych oraz zajmowanie wysokich miejsc na arenie wojewódzkiej i krajowej otrzymali: Hanna Biniakiewicz, Lena Henschke, Karolina Karabasz, Jagoda Dłużewska, Adrian Pyliński, Małgorzata Piechota, Natalia Wójcik, Mikołaj Kasprzak, Kacper Wysocki, Marcin Woźny, Karol Podgórski, Adam Zerbin, Miłosz Zawartowicz, Wojciech Woźny, Wiktoria Muszczek, Nadia Bączkowska, Agata Zwierzyńska, Wiktor Kierzek. Listy gratulacyjne otrzymali sportowcy: Maja Dukat, Dominika Chudziak, Weronika Zaraś, Natalia Noawk, Maciej Kaput, Jędrzej Adamczewski, Maja Czajka, Antonina Chałupka, Nikola Soloch, Wiktoria Spychaj, Jakub Lepa, Błażej Hirszfeld, Maciej Łukaszyk, Nikodem Jonas, Jakub Bartkowiak.

Pożegnanie było okazją do przypomnienia zasług edukacyjnych absolwentów, które przyczyniały się do rozsławiania dobrego imienia szkoły, podziękowania uczniom zaangażowanym w pracę w Samorządzie Uczniowskim, w Klubie Przyjaciół Książki, udzielającym się w akcjach wolontariatu Szkolnego Koła Caritas, szkolnym sprzętowcom, a także nagrodzenia laureatów Szkolnego Konkursu Czytelniczego z języka angielskiego „Reading in English”.

Drodzy Maturzyści, życzymy Wam sukcesów na maturze, wytrwałości i determinacji w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów. Trzymamy kciuki za Wasz sukces!