Aktualności

08.06.2020 | 22:06

Matura 2020

Matura 2020 na pewno będzie zapamiętana już choćby przez to, że nie odbyła się tradycyjnie w maju i na wszystkich twarzach są założone maseczki. Trudna to sytuacja, ale nasi maturzyści są zdeterminowani, by napisać swój egzamin dojrzałości najlepiej jak tylko potrafią. W obłokach płynu do dezynfekcji pierwszego dnia zmagali się z "Weselem" Wyspiańskiego lub poezją A. Kamińskiej. Byli też tacy abiturienci, którzy po przerwie przystąpili do kolejnego egzaminu. Dla niektórych najtrudniejszy sprawdzian będzie jutro - matematyka, ale wszyscy wierzymy, że dadzą radę, w końcu pilnie się uczyli. A dalej - cóż wydaje się, że już będzie coraz łatwiej, choć przed nimi trudne egzaminy z poziomu rozszerzonego.

Wszyscy mocno trzymamy kciuki, życzymy szczerze powodzenia i ufamy, że będą zadowoleni z uzyskanych wyników.

08.06.2020 | 22:04

Lekcje online z native speakerami

Pomimo pandemii i zagrożenia korona wirusem zmuszającego nas do pozostania w domu uczniowie 'Skargi' działają prężnie jak zwykle:)

Przedstawiciele klas 1F oraz 1J wraz z ich anglistką - p. J. Jędrzejczak postanowili wykorzystać doświadczenia nauczania na odległość do nawiązania nowych znajomości oraz ćwiczenia umiejętności językowych. Skorzystaliśmy z możliwości programu Fundacji Girls Future Ready, która nawiązała kontakt z wolontariuszkami z USA pragnącymi wspomóc nauczycieli na świecie w nauczaniu ich języka w ramach programu #helptheteachers. Dzięki tej inicjatywie jedna lekcja języka angielskiego w tygodniu to zajęcia z udziałem native speakera: 15-letniej Gabrielli lub 16-letniej Joelle z Nowego Jorku. W czasie godzinnych spotkań online za pomocą platform Skype lub Zoom wymieniamy się informacjami na temat naszych zainteresowań, sposobów spędzania kwarantanny, porównujemy realia życia w Polsce oraz za oceanem.

Klasy 1c oraz 1e wraz z p. E. Janicką oraz J. Jędrzejczak również podjęły ciekawe wyzwanie spotykając się online z kolegami i koleżankami z Mołdawii oraz Włoch w ramach działań projektowych na platformie eTwinning, gdzie wykonując zadania udowadniają, iż młodzi ludzie w różnych krajach pomimo różnic kulturowych są jednak bardzo podobni. W projekcie 'Different but yet the same' mogą ćwiczyć swoje umiejętności językowe, zawrzeć nowe znajomości i wspólnie tworzyć stronę twinspace porównując priorytety nastolatków przed i podczas kwarantanny, opisywać swoje odczucia i emocje związane z zamknięciem szkół oraz dyskutować na tematy ciekawe dla młodzieży.

Bardzo cieszymy się z owocnej współpracy i wierzymy, że znajomości i działania te zostaną podtrzymane również po naszym powrocie do szkoły:)

04.06.2020 | 12:20

Wytyczne dotyczące matur

Drogi Maturzysto!

Prosze zapoznaj się z procedurami i wytycznymi dotyczącymi przeprowadzenia egzaminu maturalnego.

A my życzymy powodzenia na maturze!!

Pliki do pobrania (1):
wytyczne_przeprowadzanie_egzaminu.pdf

31.05.2020 | 21:09

NAGRODY W XVII KONKURSIE LITERACKIM „ O ZŁOTĄ, SREBRNĄ I BRĄZOWĄ WRONĘ”

29 maja odbyło się ogłoszenie wyników XVII Konkursu Literackiego „O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę.” W tym roku wyjątkowo - ze wzglądu na panującą sytuację epidemiczną – nie podczas uroczystej gali, ale w przestrzeni wirtualnej: na facebookowym profilu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wronki.

Tegoroczny temat brzmiał: „Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć, umiera” – to słowa Polki, laureatki Nagrody Nobla, Olgi Tokarczuk. Jakie opowieści, wydarzenia, historie budują tradycję Twojego rodzinnego kręgu?

W kategorii szkół średnich jury konkursu bardzo wysoko oceniło teksty uczennic naszego liceum – zdobyliśmy niemal wszystkie przyznane nagrody:

  • Złotą Wronę otrzymała Zuzanna Dukat – tegoroczna maturzystka z klasy III C
  • Srebrną Wronę – Jagoda Łucak z klasy 1H1
  • Brązową Wronę – Zuzanna Sałajczyk z klasy 1J.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Warto przypomnieć, że Zuzanna Dukat to również zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji tego konkursu oraz że także przed rokiem wszystkie nagrody trafiły do uczniów naszego liceum.

Słowa uznania należą się nie tylko laureatkom, ale wszystkim osobom, które podjęły trud zmierzenia się z niełatwym tegorocznym literackim wyzwaniem. Prace powstawały w marcu, gdy nagle zamknięto szkoły, pojawiały się kolejne ograniczenia, media przedstawiały poruszające dane i obrazy, narastała atmosfera lęku, niepewności. Nie są to warunki sprzyjające kreatywności i artystycznym działaniom , a mimo to bardzo liczna grupa uczniów naszego liceum zechciała spróbować swoich sił w tym konkursie, nadsyłając piękne, dojrzałe opowiadania. Wszyscy możecie być z siebie dumni!

28.05.2020 | 23:27

„BBC Live Classes” - innowacja w nauce języka angielskiego.

W tym roku szkolnym uczniowie klasy 1E i 3A wzięli udział w innowacyjnym przedsięwzięciu edukacyjnym w ramach projektu międzynarodowego pt. "BBC Live Classes", prowadzonego przez głównego brytyjskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego, największą tego rodzaju instytucję na świecie - BBC i wydawnictwo Pearson, zorganizowanego w naszej placówce przez nauczycielkę języka angielskiego Emilię Janicką.

Było to interesujące przeżycie z zajęciami online na żywo pt.: „Our Wonderful countries”, prowadzonymi przez native speakera – Roba Deana, we współpracy z nauczycielami i uczniami z 9 europejskich szkół , w tym z Włoch, Czech, Serbii, Grecji i Rosji, w których wszyscy brali udział i współpracowali w czasie rzeczywistym, tworząc wspólnie przewodnik po atrakcjach turystycznych Europy.

Nasza szkoła uzyskała certyfikat potwierdzający udział w projekcie międzynarodowym BBC i Pearson oraz stwierdzający: "Biorąc udział w tym projekcie, szkoły dowodzą, że w pełni przestrzegają zasad edukacji XXI wieku, wspierając nauczycieli i uczniów w zaangażowaniu się w to autentyczne, wielokulturowe przedsięwzięcie" (w wolnym tłumaczeniu, oczywiście:). Wczoraj dowiedzieliśmy się, że projekt ten został finalistą konkursu „ELTons” 2020. Nagrody ELTons to prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane przez British Council innowacjom w nauczaniu języka angielskiego (ELT).

Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w takim projekcie i czekamy na kontynuację w kolejnym roku szkolnym.

26.05.2020 | 16:15

Zdalna szkoła

Z przyjemnością informujemy, że w zeszłym tygodniu ze Starostwa Powiatowego otrzymaliśmy sześć laptopów z oprogramowaniem w ramach projektu grantowego "Zakup laptopów z oprogramowaniem dla uczniów i nauczycieli placówek oświatowych Powiatu Szamotulskiego do realizacji zdalnych zajęć edukacyjnych". Projekt grantowy został sfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska 2014-2020, Oś priorytetowa na I Powszechny dostęp do szybkiego internetu. Działanie 1.1 "Wyeliminowanie różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach" dotyczący realizacji projektu grantowego pn. "ZDALNA SZKOŁA - WSPARCIE OGÓLNOPOLSKIEJ SIECI EDUKACYJNEJ W SYSTEMIE KSZTAŁCENIA ZDALNEGO". Serdecznie dziękujemy!

20.05.2020 | 19:13

DZIEŃ IRLANDII

W minionym tygodniu odbył się kolejny dzień tematyczny związany z krajami angielskiego obszaru językowego. Tym razem był to Dzień Irlandii.

Ze względu na wyjątkową sytuację spowodowaną pandemią i zamknięcie szkół, działania projektowe przeniesione zostały do sieci. Uczniowie klas 2D, 2B, 1E gr 1, 1H1 gr. 1 oraz 1G1 ze swoją nauczycielką języka angielskiego - Emilią Janicką, pracowali nad plakatami, lapbookami lub prezentacjami dotyczącymi różnych aspektów kultury Irlandii tj.: ciekawostek, miejsc wartych zobaczenia, kuchni, mitów i legend, świąt i festiwali czy tradycji związanych z Dniem Św. Patryka, które następnie umieścili na elektronicznej tablicy, tworząc w ten sposób wirtualną wystawę.

Wystawę nadal można obejrzeć na: https://padlet.com/janickaema/om3ty2wv5rlc97yg

Na tablicy znalazły się również pozostałe elementy dnia tematycznego – materiały edukacyjne na temat Irlandii, kawiarenka i kącik muzyczny, oczywiście w wersji online. Uczniów, nauczycieli i rodziców zaproszono również na wirtualny spacer po wybranych atrakcjach turystycznych na „Zielonej Wyspie”. Tradycyjne, jak w każdy dzień tematyczny, odbył się też szkolny konkurs wiedzy o danym kraju, tym razem w postaci testu o Irlandii na www.quizizz.com

Dziękuję wszystkim za udział w tym przedsięwzięciu, wspólną naukę i zabawę.

Do zobaczenia następnym razem, miejmy nadzieję już w murach szkolnych :)

17.05.2020 | 23:14

Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

Z uwagi na pandemię, etap wojewódzki Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim nie odbył się, stąd też nie zostali wyłonieni laureaci. Zgodnie z regulaminem konkursu, wszyscy uczniowie zakwalifikowani do tego etapu otrzymują tytuł finalisty.

Z przyjemnością informujemy, że uczennice liceum: Barbara Kryś, Julia Netter i Dominika Pachel zostały finalistkami wojewódzkiego etapu XII edycji Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim "Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej".

Gratulujemy serdecznie!

10.05.2020 | 22:11

Rekrutacja - informacja o testach sprawnościowych

UWAGA!

Testy sprawnościowe do klasy sportowej odbędą 23 czerwca o godz. 10.00. W załączniku zasady naboru do klasy sportowej.

Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia i klas wstępnych, zostaną określone przez Ministra Edukacji Narodowej i podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej ministerstwa.

Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:

  • od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły.
  • od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej -> zobacz

Wirtualnie zajrzyj do naszej szkoły

Pliki do pobrania (3):
regulamin_testow_do_klasy_sportowej_o_profilu_lekkiej_atletyki_w_i_liceum_ogolnoksztalcacym_w_szamotulach_na_rok_szkoln.pdf
zasady_naboru_do_klasy_i-_siatkowka.pdf
scan-aneksu_do_regulaminu.pdf

30.04.2020 | 12:36

Informacja o klasie sportowej

Na plakatach znajdziecie więcej informacji o klasie sportowej, która zostanie utworzona od września w liceum.

Termin składania dokumentów od 11 maja do 23 czerwca 2020r. do godz.15:00

Zapraszamy!