Aktualności

16.11.2018 | 18:02

Nietypowa lekcja historii

W minionym tygodniu, klasa 8 sms i 1D miały okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Wszyscy świętujemy 100- lecie odzyskania niepodległości, a my Wielkopolanie pamiętamy jeszcze o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, którego 100- lecie wkrótce. Z tego powodu jako szkoła, wzięliśmy udział w projekcie realizowanym przez IPN w Poznaniu „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie”

Uczniowie mieli okazję poznawać historię niezwykle ważnego powstania w nieco inny, niż książkowy sposób. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania przy Pomniku Powstania Wielkopolskiego , by wspólnie z przewodnikiem poznać historię pomnika. Kolejny etap to podróż, w czasie której uczniów przeszywały ciarki i to nie z emocji tylko, ale z powodu dźwięków, które wydawał zabytkowy, drewniany tramwaj. To poznańską "bimbą" uczniowie jeździli po mieście , by zobaczyć ważne dla powstania miejsca. Na sam koniec odbyły się ciekawe zajęcia w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, w którym uczniowie przenieśli się w czasie do lat 1795-1918.

Zupełnie niespodziewanie, klasa 1 D miała jeszcze okazję, zobaczyć inscenizację przygotowaną przez aktorów poznańskich teatrów, która przypomniała Poznaniakom, obrady zwołanego w 1918 roku polskiego Sejmu Dzielnicowego. Stary Rynek w Poznaniu zamienił się w miasto, którego ulicami wędrowali ludzie wyjęci z 1918 roku.

Terenowa lekcja historii to ciekawe doświadczenie, w którym będą miały szansę wziąć jeszcze udział dwie kolejne klasy w miesiącu grudniu.

16.11.2018 | 17:45

Jak zapobiegać cyberprzemocy

14 listopada 2018 roku w naszej szkole, odbyło się spotkanie młodzieży klas 3gC,3gB,3gD z przedstawicielami policji w Szamotułach. Uczniowie zapoznali się z pojęciem cyberprzemocy,usłyszeli, jakie aktywności w Internecie niosą ze sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa a także na czym polega odpowiedzialność nieletnich wobec prawa. Młodzież uzyskała informacje, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych. I chociaż w opinii uczniów nie były to informacje nowe to jednak z uwagi na bezpieczeństwo w sieci, warte przypomnienia!

14.11.2018 | 7:26

Dzień Polski

9.11.2018 społeczność naszej szkoły została zaproszona na „DZIEŃ POLSKI” zorganizowany przez klasy 1D, 2B i 3gC z wychowawcami. Impreza ta miała na celu włączenie się w świętowanie życia w wolnej ojczyźnie, podkreślenie wagi patriotyzmu i niejednokrotnie przypomnienie sobie, że nasz kraj to piękne, ciekawe i mające wiele do zaoferowania państwo z potencjałem.

Uczniowie, wychowawcy i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej specjalnie na tę okazję przez młodzież z klas 1D, 3gA, 3gC, 2A i 2B. Wystawa prezentuje plakaty będące efektem pracy projektowej na tematy związane z szeroko pojętym patriotyzmem, tolerancją i życiem we współczesnej Polsce tj „Patriotyzm wczoraj i dziś”, „Być patriotą – co to znaczy?”, „Z czego Polacy mogą być dumni?”, „Kocham Cię Polsko – za co kochamy naszą ojczyznę?” czy „Cudze chwalicie, swego nie znacie – najpiękniejsze zakątki Polski”. Elementami wystawy były również prace uczniowskie dotyczące Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia.

Podczas przerw młodzież mogła delektować się ulubionymi przez Polaków słodkimi przysmakami serwowanymi w kawiarence oraz posłuchać hitów, tych klasycznych i tych współczesnych, autorstwa artystów pochodzących z naszej wspaniałej ojczyzny.

Przedstawicieli klas zaproszono także do wzięcia udziału w quizie sprawdzającym wiedzę o Polsce , w którym musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi kultury, zwyczajów i historii. Po zaciętym boju w kategorii LO wygrała klasa 1A, a w kategorii SP/gimnazjum – klasa 7 SMS. Gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę

11.11.2018 | 10:51

"Rekord dla Niepodległej"

9 listopada 2018r. w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, włączyliśmy się w akcję "Rekord dla Niepodległej". Dokładnie o godz. 11.11 wspólnie - dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

10.11.2018 | 19:30

Uroczyste otwarcie Hali Sportowej „Szamotulanka”

W piątek 9 listopada w obecności przedstawicieli władz oraz znamienitych gości nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej przy naszej szkole. To szczególne święto dla całej społeczności szkolnej, kiedy spełniły się marzenia o hali sportowej. Mamy piękny, nowy obiekt, który jest uzupełnieniem dla istniejącego zaplecza sportowego budynku szkoły, tworząc bez wątpienia bazę sportową na miarę XXI wieku.

Na hali o wymiarach 44x30 m, dzięki kurtynom grodzącym można jednocześnie rozgrywać trzy mecze siatkówki lub dwa koszykówki, ale też pograć w piłkę nożną lub ręczną czy też uprawiać lekką atletykę. Obiekt połączony ze szkołą jest wyposażony w szatnie, toalety, pomieszczenie dla trenerów oraz magazyn na sprzęt sportowy, dysponuje również przenośnymi trybunami, z których publiczność może obserwować zmagania sportowe. Jest w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dzięki hali sportowej zdecydowanie poprawią się nam warunki podczas lekcji wychowania fizycznego, umożliwiając uczniom prezentowanie w pełni swoich umiejętności sportowych i rozwijania zainteresowań. To będzie również miejsce zawodów sportowych, uroczystości szkolnych, koncertów, przedstawień teatralnych, prelekcji.

W trakcie uroczystości otwarcia hali sportowej Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Józef Kwaśniewicz przekazał Pani Dyrektor symboliczny klucz do hali. Symbolicznym przypieczętowaniem otwarcia hali sportowej był również strzał do bramki oddany przez Pana Starostę.

Uroczystość uświetnił występ Zespółu Mażoretki Miraż z Wronieckiego Ośrodka Kultury oraz pokazy sportowe lekkoatletek i lekkoatletów oraz siatkarek i siatkarzy – młodzieży szkolnej z klubów sportowych: MKS „Baszta”, UKS „Szamotulanin” i Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Uroczystość zakończyła „belgijka” wykonana przez uczniów.

08.11.2018 | 19:19

Piotrelle w Teatrze Nowym

5 listopada grupa teatralna „Piotrelle” uczyła się i bawiła w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W ramach programu „Nowy od kulis” młodzież i opiekunki, panie Natalia Szulc i Beata Jankowiak, miały przyjemność spotkać się ze światem sceny i z zakamarkami teatru na co dzień niedostępnymi dla tradycyjnie rozumianej publiczności. Podczas kilkudziesięciominutowej wycieczki można zobaczyć zaplecze techniczne teatralnych scen, zajrzeć do garderób i teatralnych pracowni, a potem postarzeć o 50 lat lub zmienić się w hipisa czy rusałkę. Pani charakteryzatorka i perukarka oczarowała wszystkich swoimi gawędami i warsztatami.

Być może nie jest to koniec znajomości z pracownikami teatru. Chcielibyśmy tam jeszcze poeksperymentować.

03.11.2018 | 16:35

Skarga na Harvardzie

Piotr Skarga odwiedził Uniwersytet Harvarda, skąd serdecznie pozdrawia grono pedagogiczne i brać uczniowską.

30.10.2018 | 19:16

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym dla gimnazjalistów

Dnia 30 października 2018 roku w Ostrorogu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym.

Reprezentacja dziewcząt w składzie: Piątkowska Jagienka 3gE i Kuligowska Zuzanna 3gE zajęły I miejsce, a reprezentacja chłopców w składzie: Kwaśny Filip 3gB i Woźny Wiktor 3gA zajęła II miejsce tym samym awansując do finału rejonu, który odbędzie się 15 listopada 2018 roku w Ostrorogu.

Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

30.10.2018 | 19:09

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym dla licealistów

Dnia 25 października 2018 roku w Pniewach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym.

Reprezentacja szkoły w składzie: Dominiczak Agnieszka 3B, Kaźmierczak Patrycja 3B, Cembrowicz Katarzyna 2B zajęła I miejsce tym samym awansując do finału rejonu.

Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

30.10.2018 | 19:07

Mistrzostwa Powiatu w Szachach Drużynowych

Dnia 19 października 2018 roku w Pniewach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Szachach Drużynowych.

Reprezentacja szkoły w składzie: Adamska Natalia 2A, Filipiak Paweł 3A, Łabęcka Marta 3C, Julia Spychała 2C, zajęła I miejsce tym samym awansując do finału wojewódzkiego.

Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.