Aktualności

23.12.2018 | 23:05

Śp. Bohdan Zieliński

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 23 grudnia 2018r. odszedł drogi nam wszystkim Śp. Bohdan Zieliński dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach w latach 1982-1998.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 28 grudnia 2018r. o godz. 12.30 w Bazylice Kolegiackiej w Szamotułach.

Odpoczywaj w pokoju.

20.12.2018 | 19:50

Życzenia z okazji Bożego Narodzenia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia z całego serca życzymy, aby pomimo zgiełku, pośpiechu i świątecznej krzątaniny udało się każdemu zatrzymać na dłuższą chwilę, wsłuchać się w siebie, posłuchać tego, co mają do powiedzenia najbliżsi.

Życzymy, by nie zabrakło dobra, pokoju, radości i życzliwości, bo tylko w takiej atmosferze rodzi się Miłość, czyli Bóg.

Oby Nowy Rok przyniósł ze sobą więcej pięknych chwil, dawał okazję do samorealizacji i darzył zdrowiem, byście pełni sił mogli podejmować kolejne wyzwania.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

20.12.2018 | 19:48

Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym

Dnia 17 grudnia 2018 roku w Krzyżu Wielkopolskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowały uczennice:

Katarzyna Cembrowicz 2B

Agnieszka Dominiczak 3B

Patrycja Kaźmierczak 3B

Dziewczęta obroniły zeszłoroczny tytuł Mistrzyń Wielkopolski i po raz kolejny zajęły I miejsce .

Serdecznie gratulujemy sukcesu.

19.12.2018 | 15:56

Wigilia dla chorych i samotnych

14 grudnia młodzież ze Szkolnego Koła Caritas pomagała w przygotowaniu i obsłudze spotkania wigilijnego dla chorych i samotnych mieszkańców Szamotuł.

19.12.2018 | 15:54

Pomagamy polskim uczniom w Wilnie

W tym roku nasze Szkolne Koło Caritas wraz ze społecznością szkolną włączyło się w akcję pomocy polskim uczniom w Wilnie.

Dzięki Waszej życzliwości zebraliśmy 2 kartony słodyczy, ponad 20 gier planszowych, a za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kawy i ciasta w „kawiarence” zakupiliśmy dla nich lektury szkolne.

Dary te zostały przekazane do centrali Caritas w Poznaniu i na początku grudnia dotarły do polskich dzieci w Wilnie i okolicach.

Radość była ogromna a wrażenia niezapomniane. Wszystkim naszym uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy.

19.12.2018 | 15:52

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Dnia 14 grudnia 2018 roku odbyła się XXVII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK- etap rejonowy w dwóch kategoriach ( kategoria I: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz kategoria II: uczniowie szkół średnich).

Naszą szkołę reprezentowali :

Jakub Dobias kl.3gA- 1 miejsce wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

Julia Herczyńska kl.2B- 2 miejsce wśród uczniów szkół średnich

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

17.12.2018 | 21:36

„Chemia Bożego Narodzenia” – świąteczna lekcja chemii

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż! To przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych. Tradycje jakie się z nimi wiążą to choinka, opłatek, kolędy, potrawy wigilijne, … . To wszystko pozostawia po sobie zapach, który zostaje w pamięci na całe życie.

Uczniowie klasy 1BE 14 grudnia zaprosili swoich starszych kolegów z klas biologiczno-chemicznych na spotkanie, w którym przybliżali zapachy i smaki Świąt Bożego Narodzenia.

Dowiedzieliśmy się, że zapach świerku, z którego robimy stroiki na stół, choinka pięknie przystrojona, swój aromat zawdzięczają związkowi organicznemu o nazwie α – pinen (węglowodór nienasycony), który występuje w żywicy drzew iglastych.

Nie ma Wigilii bez karpia. Za jego charakterystyczny ziemisty zapach i smak odpowiada geosmina (cykliczny alkohol).

Kluczową rolę w kuchni odgrywa cynamon, w którym znajduje się aldehyd cynamonowy.

Goździki dodawane do kompotów z suszonych owoców swój zapach zawdzięczają eugenolowi, organiczny związek z grupy terpenów (związki o intensywnym aromacie).

Owoce, które jako pierwsze kojarzą się ze świętami to oczywiście cytrusy. Swój świeży zapach zawdzięczają limonenowi zawartemu w skórce (węglowodór nienasycony).

To tylko niektóre przykłady.

Najwięcej emocji wzbudził bożonarodzeniowy konkurs internetowy www.quizizz.com, którego pytania ułożyli sami uczniowie. W ruch poszły telefony komórkowe, a wyniki rywalizacji można było od razu zobaczyć na ekranie rzutnika.

W świątecznie przystrojonej klasie spędziliśmy bardzo miłe chwile, przekonując się, że chemia towarzyszy nam na co dzień.

WESOŁYCH ŚWIĄT

17.12.2018 | 21:32

Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Arkadiusz Wargacki z kl.3gA zakwalifikował się do kolejnego etapu Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych zmaganiach!

16.12.2018 | 20:01

Konkurs Wiedzy Psychologicznej

Dnia 14.12.2018r. grupa siedmiu licealistów, pod opieką pani psycholog Agnieszki Palatyńskiej, brała udział w II Konkursie Wiedzy Psychologicznej, organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy z zakresu psychologii funkcjonowania człowieka i jego relacji ze środowiskiem. Wszyscy nasi uczniowie pilnie przygotowywali się do udziału, zgłębiając literaturę konkursową. Konkurencja była ogromna, bowiem startowało ponad 40 liceów z całej Polski.

Po napisaniu testu wysłuchaliśmy ciekawego wykładu psychologa prof. Macieja Karwowskiego pt. „Efekt WOW! czyli jak wpadać na dobre pomysły”.

Oczywiście w napięciu czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Miło nam poinformować, że III miejsce w Konkursie Wiedzy Psychologicznej zajęła Kinga Łączkowska, uczennica kl.IIId. Gratulujemy!

16.12.2018 | 19:58

Szkolny Dzień Kariery 2018

W środę 12.12.2018r. odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Kariery. Tego dnia gościliśmy przedstawicieli następujących szkół oraz instytucji: ZSnr2, ZSnr3, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych oraz Punktu Pośrednictwa Pracy OHP. Pomagali nam oni w realizacji dużego projektu adresowanego do wszystkich uczniów naszej szkoły tj. Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum. Miał on na celu wsparcie młodzieży w podejmowaniu decyzji edukacyjno – zawodowych.

Nasi goście przygotowali stoiska wystawiennicze oraz różnorodną ofertę zajęć. Były to m.in. ciekawe wykłady, zajęcia warsztatowe, prezentacje szkół oraz badania zawodowe. Młodzież korzystała także z konsultacji indywidualnych.

Projektowanie przyszłości edukacyjno – zawodowej to niełatwe zadanie, z którym trzeba się zmierzyć. Mamy nadzieję, że zrealizowany projekt pomógł naszym uczniom w podejmowaniu trafnych decyzji w obszarze wyboru szkoły, zawodu i wejścia na rynek pracy.