Aktualności

23.02.2020 | 21:00

Konkurs o Indeks Filmoznawstwa UAM

Pod hasłem „Wyższa klasa filmu” rusza kolejna, czwarta już, edycja Konkursu o Indeks organizowanego przez Instytut Filmu Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do udziału zaproszeni są maturzyści z całego kraju – na zwycięzcę czeka indeks na poznańskie Filmoznawstwo. Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest napisanie recenzji filmu i przesłanie jej na adres: konkurs.indeks@gmail.com do dnia 10 maja 2020 roku. Drugi etap, w którym pięciu szczęśliwych finalistów zmierzy się z pytaniami komisji konkursowej, rozegra się w czerwcu w siedzibie Instytutu w Poznaniu. Wówczas wyłoniony zostanie zwycięzca, który otrzyma indeks na filmoznawcze studia I stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2020/2021.

Szczegóły pod linkiem https://www.facebook.com/IndeksFilmoznawstwaUAM/

Pliki do pobrania (1):
konkurs_o_indeks_-_regulamin_2020.pdf

20.02.2020 | 21:19

TOUR SALON 2020

Dzięki zaproszeniu Firmy Florczyk Travel uczniowie klasy 1AB wraz z opiekunami 14 lutego br. wzięli udział w Poznaniu w TOUR SALON - Targach Regionów i Produktów Turystycznych pt. "Odkryj smak przygody". To miejsce inspiracji dla pasjonatów podróży szukających ciekawych destynacji dla swoich wypraw wakacyjnych czy weekendowych. Wydarzenie stanowiło platformę promocji i prezentacji ofert turystycznych, wymianę wiedzy i doświadczeń w gronie przedstawicieli sektora turystycznego. W ramach ekspozycji zaprezentowało się łącznie blisko 100 regionów, miast, powiatów, biur podróży, obiektów turystycznych i parków rozrywki. Mogliśmy poznać walory turystyczne m.in. Wielkopolski i miasta Poznania, województwa lubuskiego, Mazowsza, powiatów i organizacji działających na Kaszubach, a także miejsc, które w 2019 roku zostały wyróżnione tytułem „Polskiej Marki Turystycznej”: Torunia, Lublina, Śląska Cieszyńskiego, Beskidów czy Krainy Lessowych Wąwozów. Do podróży inspirowały także zagraniczne regiony i miasta, w tym kraj ustecki, Hesja, Republika Dominikany, Brno, Charków, Kutaisi, a także zlokalizowane na terenie Włoch hotele i campingi, gruzińskie biura podróży czy portugalscy touroperatorzy. Nie zabrakło także atrakcyjnych propozycji spędzania wolnego czasu przygotowanych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rodzin z dziećmi. Do podróży i odkrywania smaku przygody zapraszały m.in. Energylandia, Park Makiet Mikroskala, najmłodsze ZOO w Polsce z Lubina i ogród zoologiczny z Poznania, a także uczestnicy projektu „Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.W pierwszym dniu TOUR SALON uczniowie ze szkół w Wielkopolsce mogli uczestniczyć w przygotowanych w ramach projektu „Najlepsza Lekcja Ever” zajęciach o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, historycznej, a także w warsztatach projektowania i druku 3D.

Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Florczykowi za zaproszenie młodzieży na Tour Salon. Wyprawa dla uczniów zainteresowanych geografią, turystyką i krajoznawstwem była ciekawym spędzeniem czasu, poznaniem nowych miejsc i kierunków.

18.02.2020 | 15:27

UKS SZAMOTULANIN MISTRZEM WIELKOPOLSKI KADETÓW !!!

W dniach 14-16 lutego w Pile rozegrano turniej finałowy Mistrzostw Wielkopolski Kadetów, w którym udział wzięły najlepsze 4 zespoły województwa wyłonione w trakcie sezonu.

Pierwszego dnia turnieju zawodnicy UKS SZAMOTULANIN pewnie pokonali zespół KPS PROGRESS Września 3:0 (25:16, 25:21, 25:16) i praktycznie zapewnili sobie medal w turnieju.

Ambicje naszych zawodników były jednak znacznie wyższe i nie zamierzali na tym poprzestawać, co udowodnili następnego dnia pokonując gospodarzy – zespół UKS SMS JOKER Piła również 3:0 (25:21, 25:20, 25:17). Po zwycięstwie pewne było, że tytuł mistrzowski zdobędzie zwycięzca meczu ENEA ENERGETYK Poznań i UKS SZAMOTULANIN Szamotuły.

Mecz finałowy rozegrany został w niedzielę i od początku obfitował w wiele fantastycznych siatkarskich zagrań, Po wyrównanym pierwszym secie wygrywamy 25:22. Drugi set, to w początkowej fazie przede wszystkim niewymuszone błędy naszych zawodników, w szeregi, których wkrada się nerwowość. Ostatecznie jednak udaje nam się opanować emocje i mimo kilkupunktowej przewagi przeciwników na początku seta wygrywamy 25:23. Trzeci set, to pokaz siły i umiejętności naszych zawodników, którzy wyciągnęli wnioski z poprzedniej partii i od samego początku kontrolują seta stale powiększając przewagę wygrywając ostatecznie 25:12 i cały mecz 3:0 i zdobywając złote medale Mistrzostw Wielkopolski!

To pierwszy tytuł mistrzowski klubu UKS SZAMOTULANIN w siatkówce halowej w
25-letniej historii klubu. Klubu, który od 3 lat za sprawą współpracy samorządów, sponsorów, działaczy zbudował zupełnie nową jakość szkolenia i który stał się jednym z najważniejszych ośrodków szkolenia dzieci i młodzieży nie tylko w województwie, ale również w Polsce.

Skład zespołu UKS SZAMOTULANIN: Chybowski Konrad, Czapka Paweł, Drzewiecki Arkadiusz, Dziubek Jakub, Jokiel Kacper, Koczorowski Mateusz, Koput Jakub, Małecki Kamil, Pilc Miłosz, Rój Jakub, Szelągiewicz Jakub, Szulc Aleksander, Szymlet Tomasz, Taudul Kacper, Wiśniewski Nikodem.

Trenerzy zespołu: Klapczyński Łukasz, Szyszka Dorota, Jucha Wojciech.

Zawodnicy UKS nagrodzeni zostali wyróżnieni również nagrodami indywidualnymi:

- Kamil Małecki – MVP turnieju

- Kacper Taudul – najlepszy przyjmujący turnieju

- Nikodem Wiśniewski – najlepszy rozgrywający turnieju

Warto dodać, że złoty medal kadetów, to nie jedyny sukces UKS SZAMOTULANIN Szamotuły w tym sezonie, bo tydzień wcześniej w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorek i Juniorów zarówno dziewczyny, jak i chłopacy przywieźli brązowe medale, a w miniony weekend na 3 miejscu podium stanęły również kadetki. Wszystkie 4 zespoły awansowały również do ćwierćfinału Mistrzostw Polski, a w grze wciąż są jeszcze młodziczki, które już w najbliższy weekend na hali Szamotulanka rozegrają finały województwa w swojej kategorii wiekowej.

W ciągu 3 lat od przyjęcia nowej strategii rozwoju klubu UKS SZAMOTULANIN zdobył 9 medali Mistrzostw Wielkopolski, a zdobyty przez kadetów medal złoty jest zwieńczeniem pracy wszystkich osób zaangażowanych w ten proces. Kadeci i kadetki czekają na losowanie swoich grup ćwierćfinałowych Mistrzostw Polski, a już w czwartek juniorzy udadzą się do Ozorkowa, a juniorki do Łańcuta walczyć o awans do półfinałów Mistrzostw Polski.

12.02.2020 | 18:51

Zajęcia wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Miasta i Gminy oraz Starostwie Powiatowym

Dzięki dużej cierpliwości i zrozumieniu urzędników uczniowie klas pierwszych lekcje wiedzy o społeczeństwie realizowali w niecodziennych okolicznościach, czyli w urzędach. Początkowo nastoletni obywatele przyznawali się do obaw oraz przytaczali negatywne opinie o osobach pracujących w tych instytucjach. Na początku spotkania realizowanego w urzędzie poznawali zadania instytucji i zakres ich działania. Po krótkim wstępie zwykle przystępowali do realizacji prac indywidualnych. Polegały one na skrupulatnym wypełnieniu formularzy, sformułowaniu podania do urzędu lub zgromadzeniu potrzebnych informacji. Po zrealizowaniu zadań uczestnicy projektu zgodnie podkreślali dużą pomoc pracowników Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach w zrealizowaniu ćwiczeń. Obserwacja pracy urzędników zweryfikowała kilka popularnych stereotypów a początkowe obawy ustąpiły przekonaniu o możliwości załatwienia swojej sprawy w urzędzie.

11.02.2020 | 20:20

Dzień Szkocji

W ostatni czwartek przed feriami obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Szkocji”. Wydarzenie to miało na celu przybliżenie społeczności szkolnej kultury tego, jak się okazuje mało znanego, zakątka świata.

Zgodnie z tradycją pozostałych kulturowych dni tematycznych, przygotowana została wystawa prac uczniowskich, tym razem dotyczących Szkocji. W pracę nad plakatami promującymi najważniejsze aspekty kultury szkockiej zaangażowane były klasy: 1E, 1G1, 1H1, 2B oraz 2D. Podczas świętowania młodzież naszej szkoły została zaproszona na wystawę, aby wyszukać informacje potrzebne do wypełnienia specjalnie przygotowanej karty pracy oraz do udziału w quizie sprawdzającym wiedzę o Szkocji (zwyciężyły klasy 2BE i 2C), a podczas przerw do degustacji przysmaków, powstałych na podstawie szkockich przepisów kulinarnych.

Wystawa plakatów jest nadal prezentowana na parterze szkoły – zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi tego przepięknego kraju anglojęzycznego.

Organizatorzy wydarzenia, czyli p. Emilia Janicka z klasą 2D, serdecznie dziękują za wspólne świętowanie i zapraszają na kolejny dzień tematyczny już w marcu. Do zobaczenia :)

01.02.2020 | 21:21

Połowinki 2020

W piątkowy wieczór 24 stycznia uczniowie klas drugich liceum bawili się w szkole na Połowinkach, które są symbolicznym półmetkiem ich pobytu w szkole i w drodze do matury. O wystrój szkolnych korytarzy zadbali licealiści, a o pozostałą oprawę wspaniałego wieczoru - rodzice, natomiast o muzykę dj Bruno i dj Paweł. Wspaniała zabawa pozostała miłym wspomnieniem.

01.02.2020 | 21:20

Edukacja Prawna Młodzieży - patronat Sądu Rejonowego

20 stycznia w ramach Edukacji Prawnej Młodzieży licealiści wzięli udział w zajęciach dotyczących mediacji jako pozasądowego sposobu rozwiązywania sporów z uwzględnieniem mediacji rówieśniczej, prowadzonych przez Panie Mediatorki:Radcę Prawnego Monikę Rotnicką i Radcę Prawnego Magdalenę Adamczewską. Dwa dni później uczniowie kolejnych klas licealnych wzięli udział w spotkaniu z Panią Sędzią Jolantą Biniak na temat miejsca dziecka po rozstaniu rodziców. Składamy serdecznie podziękowania za kolejne ciekawe zajęcia w ramach Patronatu Sądu Rejonowego w Szamotułach.

01.02.2020 | 20:35

Studniówka 2020

17.01.2020 r. w hotelu Olympic we Wronkach blisko 200 osób, w tym około 120 uczniów i uczennic klas maturalnych bawiło się na balu studniówkowym Do tradycyjnego poloneza młodzież zaprosiła dyrekcję szkoły oraz pedagogów. Z uwagi na dużą liczbę maturzystów i maturzystek publiczność mogła podziwiać wykonanie staropolskiego tańca aż w dwóch odsłonach.

Nie obyło się również bez podziękowań kierowanych w stronę wychowawczyń i gospodarzy szkoły, a także ciepłych i pełnych serdeczności życzeń składanych młodzieży przez Panią dyrektor Justynę Szaniawską – Budaj i przedstawicielkę rodziców. Nad organizacją imprezy czuwały dwie maturzystki: Gabriela Trybulec i Julia Naparty, dziewczęta spisały się doskonale.

Owe magiczne sto dni szansy na maturalny sukces poprzez historyczną analogię kojarzone jest często z okresem stu dni szansy Napoleona na odrestaurowanie cesarstwa. Czyni to zwłaszcza grono pedagogiczne, które często przypomina o Waterloo i wieszczy podobną klęskę mniej sumiennym uczniom. Tej boją się wszyscy, bo wiedza wiedzą, ale pech każdego może spotkać. Dlatego bardzo ważnym elementem kobiecej, studniówkowej garderoby jest założona na lewą nogę czerwona podwiązka , która powinna przynieść szczęście. Panowie powinni zainwestować w nowy garnitur, który w trakcie szampańskiej zabawy ma przesiąknąć pozytywną energią. W męskiej garderobie ważny jest również krawat, którego nie wolno ściągać przez całą zabawę.

Maturzyści, czyli ludzie światli i już dojrzali przestrzegali więc pilnie przesądów, które mają im zapewnić powodzenie na egzaminie. Tak na wszelki wypadek, bo jeśli nawet nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą.

Uczniowie, którzy wraz ze swoimi partnerami przez wiele tygodni poddawali się nużącym próbom poloneza, w tej wyjątkowej chwili błyszczeli na parkiecie. A jeśli ktoś choć jeden raz zmylił krok, to ma to być oznaką szczęścia przy pisaniu egzaminu maturalnego.

Studniówka to bal, który nieuchronnie przypomina uczniom o bliskości egzaminu dojrzałości. Jednak nie znaczy to, że mają się zamartwiać. Studniówka jest przede wszystkim po to, by się dobrze bawić.

Nasi maturzyści bawili się doskonale na parkiecie, ale także poza nim. Wiele radości i łez śmiechu dostarczyła wszystkim fotobudka. Dzięki wymyślnym gadżetom można było choć przez chwilę poczuć się rusałką z wiankiem na głowie, wikingiem, piratem czy królową balu.

Noc, na którą uczniowie ostatniej klasy tak czekali, już za nimi, jednak we wspomnieniach zostanie jeszcze przez długie lata.

fot. p. M.Prętka

31.01.2020 | 18:27

I Konferencja "Współpraca Szkoły z Sądem na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży"

16 stycznia 2020 roku w naszej hali sportowej Szamotulanka odbyła się I Konferencja "Współpraca Szkoły z Sądem na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży". Ideą konferencji było przybliżenie nauczycielom, pedagogom oraz dyrekcji szkół problematyki prawnej związanej z możliwymi działaniami sądu podejmowanymi na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wskazanie środków jakimi sąd dysponuje, przedstawienie uprawnień i obowiązków szkoły. Otwarcia konferencji dokonał sędzia Kajetan Kosterkiewicz, Koordynator Edukacji Prawnej Sądu Rejonowego w Szamotułach, a zgromadzonych powitali Starostowie Powiatu Szamotulskiego oraz Międzychodzkiego - Pani Beata Hanyżak i Pan Rafał Litke. Patronat Honorowy nad Konferencją objął Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, reprezentowany przez Pana Andrzeja Stefańskiego - Głównego Koordynatora ds. Społecznych w biurze RPO w Warszawie.

23.01.2020 | 11:29

Podsumowanie konkursu "Kalendarz Adwentowy"

W grudniu 2019 w naszej szkole przeprowadziliśmy konkurs "Kalendarz Adwentowy", którego celem było powtarzanie wiedzy, a przy okazji dobra zabawa, gdyż treść niektórych zadań podana była "z przymrużeniem oka". Wszystko w klimacie światecznym. Wśród uczniów szkoły podstawowej wyróżnieni zostali: Weronika Zaraś, Kornelia Ziętkiewicz i Gabriela Dziamska. W liceum, w kategorii klas pierwszych: Aleks Przybysz, Bartosz Napierała, Anastazja Stachowiak, Adrian Wieczorek, Amelia Skrzypkowiak, w klasach drugich: Marta Matuszak, Barbara Kryś, Weronika Tomaszak i Aleksandra Roszak, w klasach trzecich: Agata Buchwald i Wiktoria Wykrota. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i bon zwalniający z pytania.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę, a wyróżnionym serdecznie gratulujemy.