Aktualności

25.10.2018 | 20:31

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego 2018

Dnia 19 października 2018r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się: Gabriela Kiona z kl. 3gA, Julia Rzaniak z kl. 3gA oraz Kornelia Ziętkiewicz z kl. 7 SMS.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.

25.10.2018 | 20:07

PROGRAM „KinoSzkoła”

W roku szkolnym 2018/19 uczniowie Skargi dołączyli do innowacyjnego, interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła”. Jest to nagrodzona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pozaszkolna forma edukacji, której głównym celem jest wsparcie w rozwoju kompetencji medialnych i społecznych uczniów na wszystkich poziomach nauczania poprzez kontakt ze starannie wyselekcjonowanymi dziełami polskiej i światowej sztuki filmowej oraz wsparcie w kształtowaniu postaw empatycznych młodzieży, pozytywnych relacji międzyludzkich i rozumieniu problemów współczesnego świata. „KinoSzkoła to program złożony z różnorodnych form edukacyjnych opracowany przez radę programową, w skład której wchodzą nauczyciele, wykładowcy akademiccy, edukatorzy, psycholodzy, psychoterapeuci i filmoznawcy.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie zobaczą filmy dostosowane do swojego wieku i zainteresowań, poznają wartościowe produkcje kina europejskiego i światowego, które często nie trafiają do szerokiej dystrybucji, a dzięki możliwości utożsamiania się z bohaterami filmów, będą mogli dokonać autorefleksji i zrozumieć otaczające nas procesy społeczne.

W minioną środę klasy humanistyczne i językowe 1D, 2D, 1C, 2C, 2B oraz członkowie kółka filmowego uczestniczyli w pierwszym seansie całorocznego cyklu pt. „Filmowe drogowskazy”. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w kinie „Halszka” w Szamotułach. Za każdym razem poruszany będzie inny temat związany z tematyką profilaktyczno-społeczną np. hierarchia wartości a presja społeczna, w pułapce nałogów, człowiek w sytuacjach granicznych, ochrona prywatności w mediach społecznościowych, świat rzeczywisty sterowany przez świat wirtualny itp. Każdy seans poprzedzony jest wprowadzeniem do tematu. Dzięki prelekcjom prowadzonym przez uważnych edukatorów, uczniowie mają możliwość poruszać tematy ważne, choć niejednokrotnie trudne. Po zakończeniu seansu wychowawcy mogą kontynuować dyskusję w klasie w oparciu o otrzymane materiały edukacyjne. Pierwszy film pt. „Moja Miłość” wzbudził sporo emocji i sprawił, że już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

25.10.2018 | 18:54

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego

Dnia 18 października 2018r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego dla uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Arkadiusz Wargacki z kl. 3gA i Tobiasz Szczechowiak z kl. 3gD.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.

25.10.2018 | 18:51

Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Fotograficzny 2018

Dnia 24 października br. w Starostwie Powiatowym w Szamotułach odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Powiatowego Konkursu Ekologicznego- Konkursu Fotograficznego pn. ,,NAJPIĘKNIEJSZE KRAJOBRAZY POWIATU SZAMOTULSKIEGO”.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych .Wśród dużej ilości zdjęć uczniowie naszej szkoły wykazali się ciekawym ujęciem tematu, pomysłowością i wyobraźnią. Dominika Natkaniec z kl. 1A–zajęła III miejsce , a Patryk Foltyn z kl.3gE wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

18.10.2018 | 20:27

Zapal znicz pamięci

W październiku po raz dziesiąty w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły lampki. Celem akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” jest upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni – pomordowanych mieszkańców polskich ziem wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. Uczniowie Skargi oddali hołd pomordowanym w Szamotułach
w październiku i grudniu 1939 roku. Znicze zapłonęły na szamotulskim Rynku i ulicy Franciszkańskiej.

16.10.2018 | 7:44

Młodzież Skargi w programie "Przez wspólną historię ku przyszłości".

Dwunastego i trzynastego października grupa licealistów uczestniczyła w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Przez wspólną historię ku przyszłości". Projekt powstał we współpracy Muzeum Auschwitz razem z diecezją bielsko-żywiecką i Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest uświadomienie młodzieży, jak wyglądało życie społeczności żydowskiej w Polsce przed II wojną światową i jak układały się wzajemne relacje chrześcijan i Żydów – w tym przypadku mieszkańców Oświęcimia. W ramach projektu uczniowie po przyjeździe do Oświęcimia, zwiedzają synagogę oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odwiedzane miejsca mają uzmysłowić młodemu pokoleniu rozmiar i wagę tragedii jaka dokonała się w tym miejscu, by przez poznanie działań na rzecz dialogu i pokoju wyjść ku przyszłości. Podsumowanie projektu odbyło się w bloku 27, gdzie zastanawialiśmy się nad przyczynami ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, jak również sposobami zapobiegania im.

Kolejnym punktem wyjazdu był Kraków, który zwiedzaliśmy w zupełnie innych nastrojach.

16.10.2018 | 7:39

LEKCJA BIOLOGII WE WROCŁAWSKIM ZOO

10 października 2018 roku uczniowie z klasy 2B, 3B , 3gA i 3gC uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Zajęcia pt ,, Bliskie spotkania z małpami” przeprowadzone przez pracowników Działu Dydaktycznego odbyły się w budynku Małpiarni, w Pawilonie Małp Człekokształtnych oraz przy wybranych wybiegach zewnętrznych. Oprócz wiadomości i ciekawostek dotyczących ssaków z rzędu naczelnych młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska naszym bardzo dalekim krewnym.

Po nietypowej lekcji biologii uczniowie w czasie spaceru po terenie zoo mogli obserwować największą w Polsce kolekcję zwierząt oraz podziwiać florę i faunę Czarnego Lądu w Afrykarium.

Piękna pogoda, dobre humory, ciekawe zwierzęta oraz atrakcyjne otoczenie wpłynęły na to że czas minął szybko i przyjemnie.

14.10.2018 | 9:10

European Language Label - Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych

Zeszły piątek tj. 12.10.2018r. obfitował w nietypowe przeżycia i zapisał się jako pionierski w historii szkoły, a nawet całego powiatu.

Już od rana nie można było nie zauważyć na parkingu szkolnym ogromnej lśniącej ciężarówki z ciekawymi hasłami reklamowymi. Ten nietypowy gość to Mobilne Centrum Edukacyjne, które przyjechało do nas z Warszawy z ramienia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Programu Erasmus +. Celem wizyty było pokazanie naszym uczniom klasy przyszłości oraz dokonanie ceremonii wręczenia prestiżowej nagrody European Language Label.

Przedstawiciele naszej szkoły – członkowie grupy projektowej ‘Living together’ zostali laureatami tej nagrody za przeprowadzenie projektu edukacyjnego ‘Living together: multiculturalism in the Polish-Lithuanian Commonwealth’ wraz ze szkołą Hanover High School z Hanover w Stanach Zjednoczonych. Zapewne wszyscy pamiętamy wizytę uczniów i nauczycieli z dalekiej Ameryki w naszej szkole. Komisja konkursowa doceniła niestandardowe działania związane z tą wizytą podejmowane w celu uczenia języka angielskiego jako narzędzia komunikacji, interdyscyplinarność projektu oraz zaangażowanie wielu podmiotów tj. naszej szkoły wraz z organem prowadzącym – Starostwem Powiatowym w Szamotułach, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Polin w Warszawie, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie n. Nerem oraz Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’.

European Language Label - Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. Oprócz statuetki oraz certyfikatu podpisanego przez Minister Edukacji – Panią A. Zalewską, grupa projektowa zdobyła dla szkoły również nagrody rzeczowe: iPada oraz gry edukacyjne. Ponadto, przez cały dzień uczniowie mogli korzystać z dobrodziejstw Mobilnego Centrum Edukacyjnego dowiadując się jak wykorzystać multimedia w uczeniu się języków obcych oraz łączyć przyjemne z pożytecznym bawiąc się w wirtualnej rzeczywistości za pomocą okularów VR.

Jesteśmy dumni, że ponownie uczniowie i nauczyciele ‘Skargi’ udowodnili, że wspólnie kształtują i zmieniają życie oraz otwierają umysły kolejnych pokoleń absolwentów tak, jak głosił slogan na ciężarówce Mobilnego Centrum Edukacyjnego: ‘changing life, opening mind’.

14.10.2018 | 9:02

Kolejne powołanie do reprezentacji Polski U-16 dla naszej uczennicy!

Na zgrupowanie kadry Polski U-16 (7-13.10.2018r.) w Cetniewie została powołana uczennica kl. 8 SMS, zawodniczka "Szamotulanina" - Zuzanna Pieniak. To już trzecie zgrupowania od sierpnia, w którym uczestniczy Zuzanna .Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

14.10.2018 | 9:00

Sukces Kamila Małeckiego

Miło nam poinformować, że dobre występy naszego zawodnika Kamila Małeckiego podczas Turnieju Nadziei Olimpijskich spowodowały powołanie naszego ucznia na konsultacje naborowe dla uczniów - kandydatów do SMS w Spale na rok szkolny 2019/20, które odbędą się w terminie od 21 - 25.10.18r. GRATULUJEMY !