Aktualności

31.05.2017 | 21:40

Zaproszenie na zebranie informacyjne dla kandydatów do Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego

Dnia 6 czerwca 2017 r. o godz. 17.00, odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów, którzy chcieliby rozpocząć naukę w Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

25.05.2017 | 16:05

Święto w sądzie

Z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości przypadającego 23 maja klasa humanistyczna 1d przygotowała symulację procesu karnego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach. Najpierw przez kilka miesięcy chodziliśmy do sądu i obserwowaliśmy pracę różnych osób zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości. To było ciekawe doświadczenie, mogliśmy skonfrontować swoje wyobrażenie o pracy sądu z faktycznym przebiegiem spraw cywilnych i karnych. Po zakończeniu rozpraw, zwykle, prosiliśmy o wyjaśnienia prowadzącego sprawę sędziego. Ta część naszego pobytu w sądzie zawsze była szczególnie interesująca. Sędzia wyjaśniał motywy stosowanych przez strony strategii i własne oceny zdarzeń. Wielu z nas mogło pomyśleć o swojej przyszłości i w myślach wyobrazić siebie na miejscu sędziego, prokuratora czy obrońcy.

Symulację rozprawy karnej przygotowaliśmy pod kierunkiem sędziego Arkadiusza Rybarczyka, który przez cały okres przygotowań służył nam konsultacjami, podsuwał pomysły i cierpliwie wyjaśniał. Sądowa lekcja była okazją do zastanowienia się nad niszczącą rolą stalkingu i chorobliwej zazdrości. W stresie ćwiczyliśmy role i wyobrażaliśmy sobie uczestników realnych wydarzeń. W obecności Sędziego zaprezentowaliśmy naszą pracę a po jej zakończeniu usłyszeliśmy pochwały i zaproszenie do powtórzenia wspólnego doświadczenia. Na razie zastanawiamy się, czy stres w kolejnych naszych działaniach będzie mniejszy?

24.05.2017 | 6:43

Nabór do VII klasy Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Zespół Szkół nr 1 – Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach ogłasza nabór do klasy VII Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego o profilu :

- lekka atletyka dziewcząt i chłopców,

- piłka siatkowa dziewcząt.


W szkole uczyli się i uczą najzdolniejsi lekkoatleci, członkowie kadry narodowej, reprezentaci Polski na mistrzostwach Europy i świata, halowy rekordzista Polski na dystansie 300 i 400 m juniorówi juniorów młodszych.Integralną częścią szkoły jest Międzyszkolny Klub Sportowy „Baszta” Szamotuły, który prowadzi działalność w zakresie lekkiej atletyki oraz Szkolny Ośrodek Siatkarski, w ramach którego działają klasy sportowe piłki siatkowej dziewcząt w oparciu o Ucznowski Klub Sportowy „Szamotulanin”.

Przy szkole usytuowany jest Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowew Szamotułach .

Zajęcia prowadzone na nowoczesnym kompleksie sportowym przy szkole (boisko wielofunkcyjne , 130 - metrowa bieżnia ze skocznią do skoku w dal i trójskoku, boiska do piłki siatkowej plażowej), na stadionie Powiatowego Centrum Lekkoatleycznego (300 - metrowa bieżnia tartanowa, rozbiegi do skoku w dal i wzwyż, rzutnia do kuli i oszczepu), w hali sportowej „Nałęcz”. Przy szkole budowana jest pełnowymiarowa hala sportowa (33x44 m) z przeznaczeniem dla gier sportowych i lekkiej atletyki.

W Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego:

- obowiązuje 16 godzin wychowania fizycznego tygodniowo.

- zajęcia prowadzą trenerzy lekkiej atletyki i piłki siatkowej.

- szkoła i kluby gwarantują udział w zawodach i obozach sportowych.

Absolwenci szkoły podstawowej mają możliwość kontynuowania nauki w I Liceum Ogólnokształcącym działającym przy szkole oraz kontynuowanie kariery sportowej.

Nasi uczniowie są reprezentantami Polski w biegu na 400 m ( Adrianna Janowicz i Tymoteusz Zimny) i w Mistrzostwach Polski Kadetek w siatkówce plażowej (Julia Gierczyńska).

23.05.2017 | 14:45

II miejsce w Konkursie Wiedzy Ekologicznej PCK

W dniu 22 maja br. uczniowie gimnazjum w składzie; Aleksandra Bilik 3gC, Wiktoria Wykrota 3gC oraz Jakub Dobias 1gA reprezentowali naszą szkołę w XXIV Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej PCK w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Dąbrowie k.Pniew.

Konkurs składał się z 2 etapów. Pierwszy obejmował test sprawdzający wiedzę ekologiczną, drugi natomiast umiejętność jej wykorzystania w terenie.

Zajęliśmy 2 miejsce - BRAWO MŁODZI EKOLODZY !!!!!!!

22.05.2017 | 17:19

Marzenia się nie spełniają...marzenia trzeba spełniać

22 maja nietypowym gościem klasy 3gC był pan Tomasz Drab. Pan Tomek - fryzjer - był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest wicemistrzem świata, Mistrzem Europy a także Mistrzem Polski. Przyjechał do nas z wiele mówiącym mottem "Marzenia się nie spełniają, marzenia trzeba spełniać".
Mówił o tym, jak ważne w życiu jest postawienie sobie wysoko poprzeczki i dążenie do tego, by swoje plany konsekwentnie realizować. Nasz gość dzielił się z nami swoją pasją i myślę, że w niejednym sercu nastąpiło poruszenie "może mi też się uda".
Panu Tomkowi życzymy sukcesów w kolejnych mistrzostwach, a wszystkim uczniom, by zawsze wierzyli w siebie i spełniali marzenia.

21.05.2017 | 20:20

Refleksje poczdamskie

W dniu 18.05. br. uczniowie klas 1A, 1B, 2B, 2gB, 3gA, i 3gE wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Poczdamu. Stolica Brandenburgii jest znana przede wszystkim jako królestwo ogrodów pomiędzy pałacami i jeziorami oraz miasto wielkich budowniczych i uczonych.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty na dziedzińcu pałacu Cecilienhof, gdzie w 1945 r. obradowali uczestnicy Konferencji Poczdamskiej. Kolejnym punktem zwiedzania była Biosfera, nie lada gratka dla wszystkich miłośników natury. 5000 m kwadratowych tropikalnej przyrody gwarantowało nie tylko ucztę dla oka, ale i ogromny walor poznawczy. Jest to miejsce z wiernie odtworzonym klimatem lasów równikowych, ich temperaturą i wilgotnością powietrza, z ponad 20.000 roślin i wieloma gatunkami zwierząt. Czuliśmy się tu jak w prawdziwej dżungli J

Następnie pojechaliśmy do Parku Sanssouci, gdzie spacerowaliśmy po jego ogrodach, podziwiając jednocześnie zabudowania rezydencji letniej króla Prus Fryderyka II Wielkiego – Nowy Pałac, Chiński Domek, Oranżerię i Pałac Sanssouci. Park Sanssouci należy do grupy pałaców i zespołów parkowych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po urokliwym deptaku w okolicach Bramy Brandenburskiej i Dzielnicy Holenderskiej.

Wracaliśmy zauroczeni pięknem stolicy Brandenburgii, soczystą zielenią parkowej roślinności i aurą spokoju, która roztacza się nad tym wyjątkowym miastem. Poczdam to kultura i historia w zapierającym dech w piersiach wymiarze.

21.05.2017 | 17:15

Klasy pierwsze uczestniczyły na lekcji biologii w terenie

W dniach 11.05, 15.05 oraz 17.05 uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli w nietypowych lekcjach biologii na terenie Starego Zoo w Poznaniu . Lekcje pt,, Świat gadów” przeprowadzone przez pracowników Działu Dydaktycznego przybliżyły młodzieży zagadnienia biologiczne dotyczące różnorodności gatunkowej i biologii gadów. Zajęcia w formie pokazów multimedialnych połączone z prezentacją żywych zwierząt dały możliwość przyjrzenia się z bliska przedstawicielom niektórych gatunków jaszczurek, węży i żółwi. Kontakt z żywymi zwierzętami spotkał się z bardzo emocjonalnym odbiorem i dostarczył wiele wrażeń co widać na załączonych zdjęciach. Oprócz wiadomości przedstawionych przez pracowników Działu Dydaktycznego pierwszoklasiści spacerując po terenie Zoo zapoznali się z innymi gatunkami kręgowców zmienno i stałocieplnych. Pomimo tak dużej różnorodności zwierząt największym zainteresowaniem cieszyła się kapucynka o imieniu Lucjan.

Po wizycie w Zoo gimnazjaliści pojechali do kina Plaza gdzie w trójwymiarze IMAX 3D obejrzeli film przyrodniczy ,,Dzikie z natury” przedstawiający osierocone orangutany i słonie oraz wyjątkowych ludzi którym udało się je uratować i wychować oraz przywrócić życie na wolności.

Była to ciekawa i interesująca forma zdobywania i utrwalania wiedzy biologicznej.

21.05.2017 | 9:20

Już dziś możesz pomóc Oli!!!

Dziś 21 maja od godz. 10 do 16 będzie czynnych wiele stanowisk w szamotulskiej bibliotece, gdzie można się zarejestrować jako potencjalni dawcy szpiku.

To nic nie boli, a może uratować czyjeś życie!! Możesz uratować życie Oli

Pomóżmy!

17.05.2017 | 6:59

Rośnie nasza hala

We wtorkowe południe 16 maja Pan Starosta Józef Kwaśniewicz wizytował budowę hali sportowej przy naszej szkole. Prace budowlane przebiegają sprawnie, zaplecze sportowe zostało już zadaszone, a niebawem zostanie zamontowana konstrukcja dachowa.

Z zapartym tchem obserwujemy kolejne etapy robót budowlanych.

15.05.2017 | 21:22

Konkurs literacki

W XIV Konkursie Literackim ,,O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę" nagrodzone zostały dwie uczennice naszej szkoły. Zofia Tecław otrzymała Brązową Wronę, natomiast Monika Orlik - wyróżnienie.

Obu dziewczynom z kl. IIgA serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.