Aktualności

06.12.2018 | 22:18

Prelekcja "Cultural Care Au Pair"

We wtorek 04.12.18 klasy 2c, 3c oraz 3d miały możliwość uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z p. B. Piróg na temat możliwości podjęcia nauki i pracy w ramach programu wymiany kulturowej w USA. Uczniowie mogli wziąć udział w quizie na temat wiedzy o Stanach Zjednoczonych i wygrać nagrody, ale przede wszystkim dowiedzieć się jakie możliwości płyną z bycia uczestnikiem programu Cultural Care Au Pair. Wystąpienie Pani Beaty było bardzo ciekawe, a młodzież ochoczo zadawała pytania, nawet po zakończeniu prelekcji.

06.12.2018 | 17:13

SKARGA NA FESTIWALU FILMOWYM

5 grudnia grupa filmowa z naszej szkoły wraz z opiekunem p. Anną Biedną wzięła udział w pokazach filmowych w ramach 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO!

Obejrzeliśmy dwa filmy.

Nominowany do Oskara Żywiciel reż. Nora Twomey przedstawia historię małej dziewczynki, Parvany żyjącej w Afganistanie rządzonym przez talibów, którzy zakazują kobietom wychodzić z domów bez mężczyzn. Dziewczynka przebiera się za chłopca, by móc handlować i utrzymać rodzinę. Historia Parvany przeplata się z baśnią o dzielnym chłopcu, który uratował wioskę przed potworami.

,,ROSIE I MAUSSA” reż. Dorothѐe Van Den Berghe, poruszający problematykę trudnych relacji międzyludzkich.

Rosie przeprowadza się do nowego mieszkania i poznaje Mousse, który mieszka piętro wyżej. Dziewięciolatkowie chodzą do tej samej klasy. Przyjaźń dzieci pomaga im przejść przez trudny okres w życiu ich rodziców.

Mieliśmy okazję poznać fascynuje kino dla dzieci i młodzieży, otwarte na różne sposoby widzenia świata i biegle władające wieloma filmowymi językami. Na festiwalu zaprezentowano premiery, z nostalgią przypomniano obrazy klasyczne i zapomniane, filmy nagradzane i uznane, ale także i te, które dopiero wchodzą na ekrany.

03.12.2018 | 14:17

Janusz Grabiański oczami dzieci

W ubiegłym roku szkolnym uczennice klasy 2D zaangażowały się w projekt poświęcony Januszowi Grabiańskiemu, ilustratorowi bajek i grafikowi, który urodził się w Szamotułach, a później mieszkał we Wronkach. Dziewczyny przez kilka miesięcy sumiennie szukały informacji na temat znanego artysty. Zwieńczeniem ich pracy były przeprowadzone przez nie zajęcia z uczniami klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach. W trakcie warsztatów, dzieci poznały bliżej sylwetkę Janusza Grabiańskiego oraz na podstawie bajek, jakie zostały przez niego zilustrowane, musiały wykonać swoje własne ilustracje. Prace dzieci przyczyniły się do powstania wystawy pt. ,, Janusz Grabiański oczami dzieci’’, która aktualnie znajduje się w Szkole Podstawowej nr 1.

Poniżej link do wiadomości umieszczonej na stronie szkoły.

http://sp1szamotuly.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,25&id=451&action=show

03.12.2018 | 14:10

Andrzejki w bibliotece

Biblioteka, jak co roku, w jeden dzień zmieniła się w tajemnicze miejsce pełne magicznych dróg.

Na chętnych czekały m.in. bajkowe serca z imionami bohaterów literackich, kubeczki przeznaczenia, szpilka prawdy, literackie wróżby oraz wróżbita M.

Był to miły dzień, który wywołał niejeden uśmiech na twarzy uczniów.

Dziękuję Klubowi Przyjaciół Książki i Samorządowi Uczniowskiemu za sprawne przeprowadzenie gier i zabaw.

02.12.2018 | 20:20

Wykłady w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności

Uczniowie klasy 2c wzięli udział w bardzo ciekawym wydarzeniu i mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, gdy na zaproszenie Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania wraz z opiekunami p. J. Jędrzejczak oraz p. J. Frąckowiak stawili się 28.11.2018 w budynku Instytutu Historii UAM, aby wysłuchać wykładów w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności (Towards Independence - Polish and Irish Ways to Sovereignty)”. Uczestnicy konferencji mogli włączyć się w świętowanie 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz poszerzyć swoją wiedzą z zakresu historii podczas ciekawych przemówień prof. P. Matusika na temat: „Polskie strategie narodowe w XIX w.” (The Polish National Strategies in the 19th Century) i prof. K. Marchlewicza pt. “ Emigracja polska i irlandzka w procesach niepodległościowych z lat 1914-1921” (Polish and Irish Emigration within the Processes of Independence, 1914-1921). Natomiast dzięki paniom: Cathy Scuffil i Liz Gillis wszyscy słuchacze z pewnością wykorzystali w praktyce swoje umiejętności językowe zagłębiając się w tajniki zagadnień związanych z kulturą i historią Irlandii oraz dowiedzieli się o roli, jaką kobiety odegrały w ‘irlandzkiej drodze do wolności’. Dopełnieniem dnia były prelekcje pana Cuan Ó Seireadáin na temat wpływu Ligi Gaelickiej na odrodzenie się Irlandii oraz p. M. Wiśniewskiego, który mówił: „O Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

02.12.2018 | 16:37

Szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże

Uwaga! W dniach 27.05.-01/02.06.2019 r. odbędzie się szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże (Francja, Włochy Monaco). Zapisy i wpłata rezerwacyjna 100 zł. do 14 grudnia w sekretariacie szkoły lub na konto Rady Rodziców BS Szamotuły nr 26 9072 0002 2004 0406 6329 0001. Zapraszamy!

Pliki do pobrania (1):
nicea_cannes_30_11.pdf

26.11.2018 | 7:17

Dopalacze niszczą życie

20 listopada uczniowie klas III gimnazjum spotkali się z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji. Asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej ds. profilaktyki sierż. sztab. Ewelina Grabowa przedstawiła, jakie zagrożenia dla życia i zdrowia może przynieść zażywanie nieznanych substancji psychoaktywnych. Omówiła również przykłady zatruć dopalaczami, do których doszło na terenie kraju oraz na terenie naszego powiatu. Prelegentka poinformowała uczniów, jakie konsekwencje prawne wynikają z popełnienia przestępstw związanych z substancjami zabronionymi. Dużą siłę argumentacyjną miały wypowiedzi prawników, lekarzy i znanych młodzieży osób ze świata sportu i muzyki – bohaterów filmu poglądowego, którym wzbogaciła swoją wypowiedź policjantka.

Szamotulska policja w tym roku szkolnym przeprowadziła drugi już konkurs plastyczny i literacki oraz cykl pogadanek w naszej szkole. Wszystko po to, by zapobiegać niepożądanym społecznie działaniom, takim jak przemoc i sięganie po narkotyki i dopalacze.

23.11.2018 | 17:56

Rejonowy Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

We wtorek 20.11.2018 r. Arkadiusz Wargacki z 3gA i Tobiasz Szczechowiak z 3gD brali udział w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, który odbył się w Poznaniu. Arkadiusz Wargacki zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy.

Życzymy dalszych sukcesów.

20.11.2018 | 20:11

Matematyczno – archeologiczy wyjazd edukacyjny II A

We wtorek 20.11.2018 r. uczniowie klasy II A z wychowawczynią p. Anną Biedną i nauczycielkami matematyki p. Ewą Wieczorek i p. Grażyną Skórnicką wzięli udział w ciekawych zajęciach. Najpierw pojechaliśmy na Ostrów Tumski, niedaleko Katedry znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Uczestniczyliśmy w interesującej lekcji na temat inżynierii sprzed tysiąclecia . Dowiedzieliśmy się, że ufortyfikowanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w X wieku było największą akcją budowlaną, jaką podjęto tu aż do XIX wieku. Łączna długość wałów na wyspie wyniosła około 2 kilometrów. Dzięki odsłoniętym w Rezerwacie Archeologicznym reliktom warowni poznańskiej mieliśmy okazję podziwiać drewniane konstrukcje i system obronny, który nadał kształt wyspie tumskiej i nadal jest czytelny w jej krajobrazie. Pani archeolog przybliżyła nam problematykę tego, jak budowano bez gwoździ, z jakimi prawami fizyki musieli się zmierzyć budowniczowie oraz ile drewna zużyto. Następnie udaliśmy się na Wydział Matematyki i Informatyki UAM, gdzie wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu prof. Romana Murawskiego na temat: ,,Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?”. Wykłady otwarte w ramach projektu ,,Po indeks z Pitagorasem” mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto zostaliśmy oprowadzeni po uczelni, a nawet skosztowaliśmy pysznego tortu, ponieważ był to już 50. ,,urodzinowy” wykład z cyklu. Pobyt na WMiI umożliwił uczniom zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.

18.11.2018 | 9:28

Konkurs Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach podała wyniki konkursu "I ty możesz zapobiegać przemocy!". W KONKURSIE NA PLAKAT wyróżnienie otrzymały dwie nasze gimnazjalistki: Zofia Okraska z 3gA i Michalina Kaczmarek z 3gB. W KONKURSIE LITERACKIM zwyciężyła Olga Szaniawska z 3gA. Drugie miejsce zajęła Julia Rzaniak z 3gA, a wyróżnienia otrzymali: Wiktora Stanke z 3gB oraz Arkadiusz Wargacki z 3gA.

Serdecznie gratulujemy!

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu dnia 10 grudnia br. o godz. 10.00 w Kinie Halszka w Szamotułach.