Aktualności

09.03.2019 | 17:16

Sukcesy na Turnieju Tańca Towarzyskiego

Na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego "W sercu Wielkopolski", który odbył się 2 marca 2019r. w Kościanie - Julia Wojciechowska z 3gA z Adrianem Dyką z 3E zdobyli 2 miejsce w tańcach standardowych i 6 miejsce w tańcach latynoamerykańskich pow. 15 lat, kl. E.

Gratulujemy serdecznie!

Zdjęcie z turnieju wykonane przez KTTF

08.03.2019 | 21:41

„Spotkanie z Mendelejewem” w szkolnej bibliotece

6 marca 1869 roku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew zaprezentował światu układ okresowy pierwiastków chemicznych. Wszystkie wówczas znane pierwiastki zestawił w tabeli, szeregując je według mas atomowych.

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę tego wydarzenia, a rok 2019 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków.

Dla podkreślenia, że tablica pierwiastków jest jednym z najważniejszych osiągnięć nauki w czytelni biblioteki właśnie 6 marca uczennice Oliwia Gill (3gC) oraz Aleksandra Biniak (3gC) przybliżyły uczniom klasy 1 BE sylwetkę Mendelejewa.

Ten genialny uczony słynął z potężnej brody i bujnych włosów, palił mnóstwo papierosów, wstawał koło południa, żeby być z ukochaną dopuścił się bigamii, był nominowany 3 razy, ale nigdy nie otrzymał Nagrody Nobla. Słuchaliśmy opowieści z ogromnym zaciekawianiem.

Układ okresowy nieco zmienił kształt od czasów Mendelejewa, ale jego struktura pokazująca okresowość właściwości pierwiastków pozostała oczywiście taka sama.

Nadal jest i będzie bardzo przydatny w każdym laboratorium chemicznym.

04.03.2019 | 16:46

Wyjątkowe lekcje wiedzy o kulturze

21 i 28 lutego uczniowie klas I liceum interpretowali dzieła sztuki w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu. Były to wyjątkowe lekcje wiedzy o kulturze. Edukatorki pomagały młodzieży określać rodzaje perspektywy, kompozycję obrazów, barwy i inne elementy formalne oraz treściowe dzieł sztuki z różnych epok literackich. Przemierzaliśmy piętra i sale, czując się swobodnie w miejscu uznawanym za nudne przez wielu ludzi, niezależnie od wieku. My założyliśmy, że złamiemy stereotyp monotonnego zwiedzania galerii. Konsekwentnie realizowaliśmy ten cel. Niektórzy chwalili się erudycją w trakcie warsztatów, funkcjonalnie łączyli wiedzę zdobytą samodzielnie i na różnych przedmiotach, szczególnie na historii, języku polskim i wok-u. Tych zapamiętano jako aktywnych, mądrych i zaciekawionych. Inni bezwiednie poddali się atmosferze tego miejsca. Nie wolno nie wspomnieć też o cichych „bohaterach”, dalekich od czynnego uczestnictwa w warsztatach. Ci przetrwali zajęcia z godnością, mając świadomość niepowtarzalności zdarzenia.

Celów wycieczki było więcej. Pierwszoklasistów czeka przecież za dwa lata matura, na której być może, jako jeden z tematów egzaminu ustnego z języka polskiego los ześle interpretację dzieła sztuki. Poza tym kontakt z wytworami ludzkiej myśli, talentu i umiejętności to nieprzeceniony element rozwoju umysłowego, emocjonalnego i społecznego człowieka.

Nie martwcie się, zapoznaliśmy się ze sztuką średniowiecza, przed nami kolejne epoki. Panie edukatorki w Muzeum Narodowym zapewniły, że z niecierpliwością czekają na młodzież z ZS1 w Szamotułach.

02.03.2019 | 21:57

Konkurs matematyczny "Supermatematyk"

Miło nam poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły Natalia Adamska z kl. 2A i Patryk Osiak z kl. 1A zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego konkursu matematycznego dla szkół średnich "Supermatematyk".

Serdecznie im gratulujemy i życzymy samych dobryh rozwiązań w finale!

27.02.2019 | 20:25

Klasa IID w teatralnym szale

Każdy może odkryć w sobie talent. Tak stało się 20 lutego, kiedy to uczniowie klasy IID, pod opieką polonistki, pani Natalii Szulc, postanowili zaprosić uczniów i nauczycieli na otwartą lekcję języka polskiego. Podczas zajęć przekonali wszystkich niedowiarków, że „Mickiewicz wiecznie żywy”, a w jego poezji, choć tak odległej w czasie, każdy znajdzie coś dla siebie.

Humaniści przygotowali współczesną interpretację ballad „Świtezianka” oraz „Romantyczność”, a na deser „Inwokację” do „Pana Tadeusza” w wersji rap. Zaproszeni goście nie tylko obejrzeli z zaciekawieniem popisy artystyczne koleżanek i kolegów z klasy humanistycznej, ale także wzięli udział w quizie dotyczącym twórczości Adama Mickiewicza.

Poza tym, że widzowie mieli okazję konkurować ze sobą, zagłosowali też na najlepszą inscenizację. Dla zwycięzców w tym plebiscycie przewidziano atrakcyjną nagrodę – dzień bez pytania w dowolnie wybranym terminie do końca roku szkolnego. Było więc o co walczyć. Jednak IID to grupa niezwykle ambitnych, zdolnych i kreatywnych ludzi, nietrudno więc przewidzieć, że plebiscyt nie wyłoni najlepszych uczniów. Okazało się, że wygrali wszyscy! Różnice między „Świtezianką” , „Romantycznością” a „Inwokacją” były symboliczne, zaprezentowane inscenizacje spodobały się widzom w jednakowym stopniu.

Pod koniec lekcji przeprowadzono wśród zaproszonych gości ankietę ewaluacyjną, której wyniki pokazują, że uczniowie naszej szkoły ponownie wzięliby udział w lekcjach otwartych, poświęconych także innym zagadnieniom.

Uczniowie klasy IID dzięki tej lekcji uwierzyli , że stać ich na więcej, niż beznamiętne recytowanie wiersza na środku klasy. Pokonali własne ograniczenia i słabości, poza tym rozbudzili apetyt na artystyczne zabawy. Swoje interpretacje poezji romantycznego wieszcza zamierzają zaprezentować rodzicom podczas najbliższego wiosennego zebrania.

25.02.2019 | 19:53

Mistrzostwa Wielkopolski w Piłce Siatkowej Młodziczek - zapraszamy

2 - 3 marca 2019r. zapraszamy na halę "Szamotulanka", na której kibicować będziemy podczas Mistrzostw Wielkopolski w Piłce Siatkowej Młodziczek.

Trzymamy kciuki za nasz zespół!

25.02.2019 | 19:51

Grant "W drodze do nowoczesności: Gdynia i Szamotuły w latach dwudziestych"

Skarga realizuje grant NBP "W drodze do nowoczesności: Gdynia i Szamotuły w latach dwudziestych". Szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu grantowego "My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy 1918-2018"

W czwartek i piątek 21-22 lutego grupa projektowa wyjechała do Gdyni, gdzie uczniowie w Muzeum Miasta Gdynia zapoznali się z procesem powstania miasta modernistycznego. Szybko zauważyli różnice między starymi miastami z długą średniowieczną historią a tym powstałym w XX wieku. W trakcie spaceru po mieście szukaliśmy przykładów planowania nowoczesnej architektury m.in. przez architekta Włodzimierza Prochaskę. Funkcjonalizm budynków i oszczędność elementów zdobiących w połączeniu z otwarciem na morze pozwoliło nam szybko odróżniać charakter Gdyni. Przypomnieliśmy też zasługi Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, wielkich zwolenników powstania portu gdyńskiego. Chcieliśmy pokazać na przykładzie Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego rolę inżynierów planujących trwałe powiązanie Polski z morzem poprzez inwestycje w port gdyński. W dawnym Dworcu Morskim, skąd wypływało wielu naszych obywateli w poszukiwaniu lepszego życia, zaskoczyła nas ciekawa narracja. Zajęcia na wystawie oraz ekspozycja w Muzeum Emigracji była w opinii uczniów największym odkryciem. Po powrocie będziemy zajmowali się aktywnością gospodarczą firm szamotulskich i historii ich właścicieli.

19.02.2019 | 9:14

Brązowe kadetki i srebrni kadeci !!!

Miło nam poinformować, że uczennice i uczniowie naszej szkoły w miniony weekend brali udział w finałach województwa w kategoriach kadetek i kadetów i w obu tych turniejach zdobywali medale dające awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski!!

Dziewczyny pod okiem trenera Dariusza Ciszaka rywalizowały w Poznaniu, gdzie wywalczyły 3 miejsce, a nasza uczennica Jagienka Piątkowska wybrana została najlepszą libero turnieju!

Chłopacy trenujący u trenera Łukasza Klapczyńskiego byli gospodarzami turnieju finałowego, który odbył się na naszej hali sportowej SZAMOTULANKA. Po pełnym emocji turnieju wywalczyli oni srebrne medale Mistrzostw Wielkopolski! Najlepszym libero turnieju również uczeń naszej szkoły - Kacper Jokiel, a najlepszym przyjmującym Kamil Małecki!

Gratulujemy!

18.02.2019 | 17:43

Walentynkowa randka z książką

W Walentynki biblioteka zaprosiła społeczność szkolną na „Randkę w ciemno z… książką”. Każda książka została zapakowana w papier oraz zawierała krótki opis. Jeżeli wzbudził on zainteresowanie, można było daną pozycję wypożyczy. Akcja czytelnicza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wszystkim czytelnikom biblioteka życzy miłej lektury.

18.02.2019 | 17:41

Gra miejska "Czas patriotów"

Uczniowie szamotulskich szkół 12 lutego 2019r. wzięli udział w grze miejskiej „Czas patriotów”, rozgrywającej się na terenie miasta. 12 grup zebrało się w Muzeum Zamek Górków, skąd wyruszyli na ulice Szamotuł rozwiązując zagadki i łamiąc szyfry, by zdobyć hasła potrzebne do dalszej gry. Jedna z drużyn z naszej szkoły zajęła trzecie miejsce.

Fot. Magda Prętka