Aktualności

25.10.2018 | 18:54

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego

Dnia 18 października 2018r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego dla uczniów szkół podstawowych i uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Arkadiusz Wargacki z kl. 3gA i Tobiasz Szczechowiak z kl. 3gD.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.

25.10.2018 | 18:51

Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Fotograficzny 2018

Dnia 24 października br. w Starostwie Powiatowym w Szamotułach odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Powiatowego Konkursu Ekologicznego- Konkursu Fotograficznego pn. ,,NAJPIĘKNIEJSZE KRAJOBRAZY POWIATU SZAMOTULSKIEGO”.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych .Wśród dużej ilości zdjęć uczniowie naszej szkoły wykazali się ciekawym ujęciem tematu, pomysłowością i wyobraźnią. Dominika Natkaniec z kl. 1A–zajęła III miejsce , a Patryk Foltyn z kl.3gE wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

18.10.2018 | 20:27

Zapal znicz pamięci

W październiku po raz dziesiąty w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły lampki. Celem akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” jest upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni – pomordowanych mieszkańców polskich ziem wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. Uczniowie Skargi oddali hołd pomordowanym w Szamotułach
w październiku i grudniu 1939 roku. Znicze zapłonęły na szamotulskim Rynku i ulicy Franciszkańskiej.

16.10.2018 | 7:44

Młodzież Skargi w programie "Przez wspólną historię ku przyszłości".

Dwunastego i trzynastego października grupa licealistów uczestniczyła w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Przez wspólną historię ku przyszłości". Projekt powstał we współpracy Muzeum Auschwitz razem z diecezją bielsko-żywiecką i Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest uświadomienie młodzieży, jak wyglądało życie społeczności żydowskiej w Polsce przed II wojną światową i jak układały się wzajemne relacje chrześcijan i Żydów – w tym przypadku mieszkańców Oświęcimia. W ramach projektu uczniowie po przyjeździe do Oświęcimia, zwiedzają synagogę oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odwiedzane miejsca mają uzmysłowić młodemu pokoleniu rozmiar i wagę tragedii jaka dokonała się w tym miejscu, by przez poznanie działań na rzecz dialogu i pokoju wyjść ku przyszłości. Podsumowanie projektu odbyło się w bloku 27, gdzie zastanawialiśmy się nad przyczynami ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, jak również sposobami zapobiegania im.

Kolejnym punktem wyjazdu był Kraków, który zwiedzaliśmy w zupełnie innych nastrojach.

16.10.2018 | 7:39

LEKCJA BIOLOGII WE WROCŁAWSKIM ZOO

10 października 2018 roku uczniowie z klasy 2B, 3B , 3gA i 3gC uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Zajęcia pt ,, Bliskie spotkania z małpami” przeprowadzone przez pracowników Działu Dydaktycznego odbyły się w budynku Małpiarni, w Pawilonie Małp Człekokształtnych oraz przy wybranych wybiegach zewnętrznych. Oprócz wiadomości i ciekawostek dotyczących ssaków z rzędu naczelnych młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska naszym bardzo dalekim krewnym.

Po nietypowej lekcji biologii uczniowie w czasie spaceru po terenie zoo mogli obserwować największą w Polsce kolekcję zwierząt oraz podziwiać florę i faunę Czarnego Lądu w Afrykarium.

Piękna pogoda, dobre humory, ciekawe zwierzęta oraz atrakcyjne otoczenie wpłynęły na to że czas minął szybko i przyjemnie.

14.10.2018 | 9:10

European Language Label - Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych

Zeszły piątek tj. 12.10.2018r. obfitował w nietypowe przeżycia i zapisał się jako pionierski w historii szkoły, a nawet całego powiatu.

Już od rana nie można było nie zauważyć na parkingu szkolnym ogromnej lśniącej ciężarówki z ciekawymi hasłami reklamowymi. Ten nietypowy gość to Mobilne Centrum Edukacyjne, które przyjechało do nas z Warszawy z ramienia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Programu Erasmus +. Celem wizyty było pokazanie naszym uczniom klasy przyszłości oraz dokonanie ceremonii wręczenia prestiżowej nagrody European Language Label.

Przedstawiciele naszej szkoły – członkowie grupy projektowej ‘Living together’ zostali laureatami tej nagrody za przeprowadzenie projektu edukacyjnego ‘Living together: multiculturalism in the Polish-Lithuanian Commonwealth’ wraz ze szkołą Hanover High School z Hanover w Stanach Zjednoczonych. Zapewne wszyscy pamiętamy wizytę uczniów i nauczycieli z dalekiej Ameryki w naszej szkole. Komisja konkursowa doceniła niestandardowe działania związane z tą wizytą podejmowane w celu uczenia języka angielskiego jako narzędzia komunikacji, interdyscyplinarność projektu oraz zaangażowanie wielu podmiotów tj. naszej szkoły wraz z organem prowadzącym – Starostwem Powiatowym w Szamotułach, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Polin w Warszawie, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie n. Nerem oraz Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’.

European Language Label - Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. Oprócz statuetki oraz certyfikatu podpisanego przez Minister Edukacji – Panią A. Zalewską, grupa projektowa zdobyła dla szkoły również nagrody rzeczowe: iPada oraz gry edukacyjne. Ponadto, przez cały dzień uczniowie mogli korzystać z dobrodziejstw Mobilnego Centrum Edukacyjnego dowiadując się jak wykorzystać multimedia w uczeniu się języków obcych oraz łączyć przyjemne z pożytecznym bawiąc się w wirtualnej rzeczywistości za pomocą okularów VR.

Jesteśmy dumni, że ponownie uczniowie i nauczyciele ‘Skargi’ udowodnili, że wspólnie kształtują i zmieniają życie oraz otwierają umysły kolejnych pokoleń absolwentów tak, jak głosił slogan na ciężarówce Mobilnego Centrum Edukacyjnego: ‘changing life, opening mind’.

14.10.2018 | 9:02

Kolejne powołanie do reprezentacji Polski U-16 dla naszej uczennicy!

Na zgrupowanie kadry Polski U-16 (7-13.10.2018r.) w Cetniewie została powołana uczennica kl. 8 SMS, zawodniczka "Szamotulanina" - Zuzanna Pieniak. To już trzecie zgrupowania od sierpnia, w którym uczestniczy Zuzanna .Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

14.10.2018 | 9:00

Sukces Kamila Małeckiego

Miło nam poinformować, że dobre występy naszego zawodnika Kamila Małeckiego podczas Turnieju Nadziei Olimpijskich spowodowały powołanie naszego ucznia na konsultacje naborowe dla uczniów - kandydatów do SMS w Spale na rok szkolny 2019/20, które odbędą się w terminie od 21 - 25.10.18r. GRATULUJEMY !

14.10.2018 | 8:59

Turniej Nadziei Olimpijskich - chłopcy rocznik 2003

W dniach 7-9 października w Spale odbył się Turniej Nadziei Olimpijskich chłopców z rocznika 2003.
Miło nam poinformować, że w 10 - osobowym składzie reprezentującym Wielkopolskę aż dwóch zawodników to uczniowie naszej szkoły: Kacper Jokiel i Kamil Małecki.Gratulujemy!

10.10.2018 | 20:47

Gra "Szamotuły - sto lat niepodległości"

Refleks, spryt i wiedza- te umiejętności przydały się uczestnikom gry miejskiej „100 lat niepodległości”, która odbyła się 9 października. Wspólnie z Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica i Zespołem Szkół im. Jana Brzechwy przygotowaliśmy szereg zadań, związanych z historią naszego miasta i kraju. Zaprosiliśmy graczy do wyprawy w przeszłość, aby docenili wartość życia w wolnej Polsce.

Uczniowie odwiedzili miejsca, które bezpośrednio łączą się z wydarzeniami sprzed 100 lat, upamiętniają bohaterów tamtych czasów, przechowują pamiątki z przeszłości. Wszędzie czekali na nich wolontariusze ubrani w powstańcze rogatywki i feltmutze. Na mecie czekały na wszystkich nagrody, dyplomy

i gratulacje oraz pyszna grochówka.