Młodzież Skargi w programie "Przez wspólną historię ku przyszłości".

Dwunastego i trzynastego października grupa licealistów uczestniczyła w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Przez wspólną historię ku przyszłości". Projekt powstał we współpracy Muzeum Auschwitz razem z diecezją bielsko-żywiecką i Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest uświadomienie młodzieży, jak wyglądało życie społeczności żydowskiej w Polsce przed II wojną światową i jak układały się wzajemne relacje chrześcijan i Żydów – w tym przypadku mieszkańców Oświęcimia. W ramach projektu uczniowie po przyjeździe do Oświęcimia, zwiedzają synagogę oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odwiedzane miejsca mają uzmysłowić młodemu pokoleniu rozmiar i wagę tragedii jaka dokonała się w tym miejscu, by przez poznanie działań na rzecz dialogu i pokoju wyjść ku przyszłości. Podsumowanie projektu odbyło się w bloku 27, gdzie zastanawialiśmy się nad przyczynami ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, jak również sposobami zapobiegania im.

Kolejnym punktem wyjazdu był Kraków, który zwiedzaliśmy w zupełnie innych nastrojach.