Projekt pod egidą Stowarzyszenia PROMETERUSE z Berlina

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3e wraz z nauczycielem j. angielskiego J. Jędrzejczak realizowali projekt pod egidą Stowarzyszenia PROMETERUSE z Berlina. Organizacja skupia działania na podniesieniu świadomości ekologicznej młodzieży i pozwala młodym ludziom na działania pro-ekologicznie w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na sposoby rozwiązywania problemów naszej planety, a w szczególności niwelowaniu skutków globalnego ocieplenia. Innowacją inspirowaną przez projekt Prometeuse jest współpraca młodzieży licealnej z badaczem/naukowcem - ekspertem, który prowadzi uczniów w procesie poznania faktów, nowych rozwiązań oraz zrozumienia zależności związanych z naszą codzienną działalnością a śladem węglowym. Mentor pomaga również w określeniu tematu i sposobu prezentacji interesujących kwestii w postaci materiału video.

Uczniowie i uczennice współpracowali z p. Parinitą Singh z Berlińskiego Centrum Badawczego Helmholtz Zentrum, która jest biologiem molekularnym, a skupia swoje działania na badaniach nad DNA bakterii, które mogą przynieść pozytywne skutki w procesie utylizacji plastiku. Pani Parinita odwiedziła naszą szkołę i poprowadziła zajęcia z uczestnikami projektu odpowiadając na ich pytania. Kolejne sesje, spotkania i konsultacje odbywały się online, a doprowadziły do efektu końcowego, którym są 2 filmy przygotowane przez uczennice 3e. Gabriela Kochańska, Aleksandra Skowrońska, Blanka Bartkowiak, Amelia Góral, Anna Kannchen, Gabriela Kayzderska, Martyna Kotus oraz Zofia Skowrońska skupiły się na pracy nad rozpropagowaniem następujących zagadnień: niwelowaniu zjawiska fast fashion oraz zastanowiły się czy polski zwyczaj jedzenia dużej ilości potraw mięsnych jest przyjazny dla środowiska.

Zapewne chcielibyście poznać efekty tych rozważań – wystarczy odwiedzić stronę projektu i zakładkę poświęconą naszej szkole: www.prometeruse.org

Działania projektowe wiązały się z wykorzystaniem umiejętności językowych uczestników oraz ze współzawodnictwem z pozostałymi szkołami z Belgii, Niemiec, Francji, Iranu oraz 3 szkół z Polski. Jury doceniło nagranie Blanki, Martyny, Gabrysi i Oli przyznając im wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów J