Szkolny Dzień Zdrowia Psychicznego

W czwartek 10.10.2024r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób, także młodzieży. To również walka ze stygmatyzacją, szeroka edukacja i pomoc potrzebującym. Nasza szkoła kolejny raz aktywnie włączyła się w obchody tego święta.
Kolorem tego dnia, jest kolor FIOLETOWY, stąd też wielu naszych uczniów i nauczycieli ubrało się tego dnia na fioletowo. To wyraźny sygnał solidaryzacji z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne oraz poparcia idei dbałości o zdrowie psychiczne.

Tego dnia wszyscy uczniowie realizowali ważne zadanie. Polegało ono na tym, aby potrenować swoją uważność na emocje, potrzeby swoje i innych. Zależy nam bowiem na tym, aby każdego dnia rozwijać u naszych uczniów empatię i realizować ideę wsparcia rówieśniczego.

Miejscem szczególnym stała się STREFA RELAKSU, mieszcząca się w czytelni. Można było w niej odpocząć, wyciszyć się, posłuchać muzyki relaksacyjnej lub pokolorować mandale. W tym wyjątkowym miejscu obowiązywały takie zasady:

- zachowujemy ciszę, ewentualnie mówimy szeptem

- wyciszamy telefony i nie korzystamy z nich

- uśmiechamy się do siebie, jesteśmy życzliwi i dobrze nastawieni!

Specjalistki szkolne pani psycholog i pani pedagog przygotowały materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego dla uczniów, rodziców i nauczycieli oraz okolicznościową gazetkę. W miesiącu październiku w wybranych klasach odbywać się będą także zajęcia warsztatowe poświęcone dbałości o swoje zdrowie psychiczne.

Promocja zdrowia psychicznego jest dla nas szczególnie ważna. Zależy nam na tym , aby każdy uczeń wiedział, że inwestycja w tę sferę naszego życia, bardzo się opłaca. Umiejętność dbania o swoje zdrowie psychiczne to przecież ważna kompetencja życiowa.