Wpływ snu na kondycję psychiczną młodzieży

W lutym w ramach profilaktyki prozdrowotnej zajęliśmy się wpływem snu na kondycję psychiczną młodzieży. Wśród czynników wpływających na zdrowie człowieka dużo mówi się o sposobie odżywiania, aktywności fizycznej, radzeniu sobie ze stresem, a znaczenie snu jest trochę ignorowane. Dlatego zainteresowaliśmy się tym zagadnieniem, ponieważ nietrudno zauważyć, że w dzisiejszych czasach wiele młodych osób ma problemy z koncentracją, zaburzeniami nastroju oraz obniżeniem wydajności psychicznej i fizycznej. Przedstawione objawy między innymi wynikają z niedoboru snu.

W ramach tego projektu uczniowie wybranych klas liceum przygotowali prezentacje na temat ,,Znaczenia snu na organizm człowieka” oraz ankietę dotyczącą wpływu snu na kondycję psychiczną wśród młodzieży. Wiadomości dotyczące snu i wyniki ankiety młodzież przestawiała w formie tablic informacyjnych na korytarzu szkoły.

Ankieta przeprowadzona była wśród uczniów klas trzecich gimnazjum i pierwszych liceum. Na pytania dotyczące snu odpowiedziało 200 osób. Na podstawie udzielonych odpowiedzi potwierdziła się zależność, że klasy które więcej czasu przeznaczają na sen miały wyższą średnią oceną na I półrocze niż klasy która duża część osób była niewyspana. Sen większości osób trwa od 6-7 godzin, a 32% ankietowanych nie przesypia nawet tej wartości. Młodzież w wieku 14- 17 lat powinna przesypiać 8-10 godzin. 74 % ankietowanych czuje się niewyspana co wpływa na ich gorszą wydajność w ciągu dnia.

Miejmy nadzieję, że wiadomości przedstawione w tym projekcie zwrócą uwagę młodzieży na ważną rolę snu w ich życiu.