Aktualności

15.04.2016 | 18:13

Poznaj swojego dzielnicowego.

Uczniowie klas pierwszych liceum przez kilka ostatnich tygodni poznawali swoich dzielnicowych. To zadanie okazało sie nietrudne w praktyce, mimo obaw zgłaszanych przez niektórych młodych ludzi. Większość uczniów udała się na spotkanie z policjantem dzielnicowym w naszym regionie, byli tez tacy, którzy zadanie realizowali w różnych miejscowościach na terenie kraju. Dzielnicowi z dużym spokojem znosili odwiedziny większych grup uczniów w ostatnim tygodniu realizacji zadania. Cierpliwie odpowiadali na pytania o najczęstsze przypadki łamania prawa przez młodocianych w naszym regionie, wskazywali na rejony najbezpieczniejsze i najmniej bezpieczne. Wszystkim wyjaśniali rolę i zadania dzielnicowych. Równolegle zespoły klasowe odwiedzały Komendę Powiatową Policji w Szamotułach, gdzie rolę gospodarzy pełnili pani sierżant Ewelina Grabowa i pan starszy posterunkowy Filip Paciura. Policjanci wskazywali na zadania policji, rolę poszczególnych wydziałów a przed wszystkim odpowiadali na pytania uczniów. Najwięcej emocji wzbudzały problemy legitymowania uczniów w różnych miejscach publicznych i zasad, które obowiązują policjantów w tym przypadku. Wyjaśnienia i powody zachowania funkcjonariuszy w takich sytuacjach znacznie obniżyły pretensje i obawy młodzieży. Uczniowie pytali o użycie broni palnej, paralizatorów i innych środków przymusu bezpośredniego oraz o możliwości pracy w policji.

08.04.2016 | 20:25

III Artystyczne Spotkanie Recytatorów.

III Artystyczne Spotkanie Recytatorów 6 kwietnia 2016r. w Szamotulskim Ośrodku Kultury odbyło się III Artystyczne Spotkanie Recytatorów. Nasi uczniowie ponownie okazali się najlepsi. Główną nagrodę ( ex aequo ) zdobyli: Natalia Bartkowiak i Konrad Niedzielski z klasy IIIgC.

05.04.2016 | 7:44

Dzień Myśli Braterskiej.

22 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej (DMB). Jest to święto każdego harcerza i skauta. Dlaczego akurat ta data? 22 lutego urodził się założyciel skautingu - Robert Baden-Powell (22.02.1857 rok) i jego żona Olave Baden-Powell (22.02.1889 rok)
Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak wielu ich jest i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku.
W tym dniu harcerze myślą o bliźnich, składają życzenia, przesyłają kartki, ubierają mundury (tak jak my do szkoły), organizują gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych jest to okazja do zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.
Tak też stało się i w tym roku. Harcerki z Hufca ZHP Szamotuły im. Armii Poznań zorganizowały w ramach projektu starszoharcerskiego "DMB w naszej szkole". Sprzedawały zdrowsze zamienniki słodyczy, np.: ciasto marchewkowe, z czerwonej fasoli i ciastka owsiane. Zyski ze sprzedaży zostały przeznaczone na szczytny cel charytatywny.

Dziękujemy za pomoc!

Szef projektu starszoharcerskiego
Karolina Konieczna

Zdjęcia z tego dnia można obejrzeć w szkolnej galerii

30.03.2016 | 7:53

XV Pokaz Stołów Wielkanocnych.

Dnia 20 marca br, podczas XV Pokazu Stołów Wielkanocnych, zorganizowanego w hali "Wacław" w Szamotułach, podano wyniki konkursu na najładniejszą palmę i pisankę wielkanocną.
W grupie wiekowej gimnazjalistów najwspanialszą pisankę stworzyła Agnieszka Zientkiewicz z kl.3gB (I nagroda). Wyróżnienie otrzymała również nasza gimnazjalistka - Dagmara Błaszczak z kl.1gD.
W kategorii "Najładniejsza Palma" II nagrodę przyznano Aleksandrze Olejniczak z kl. 1gA i Dominice Jusik z kl.1gA, III nagrodę Martynie Jaworskiej z kl. 1gA.

Gratulujemy serdecznie!

24.03.2016 | 21:27

Pierwszy Dzień Wiosny 2016.

W tym roku Pierwszy Dzień Wiosny w Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach upłynął w rytmie i melodii języków obcych angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i łaciny. Po odbyciu trzech obowiązkowych zajęć uczniowie klas maturalnych wzięli udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez zaproszonych gości, natomiast wszyscy pozostali uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w przedsięwzięciach przygotowanych przez swoich nauczycieli.
Na chwilę przed maturą wielu już wprawdzie wie, co planuje robić dalej, jednak są i tacy, którzy wciąż jeszcze poszukują ciekawych dla siebie dróg. Głównie tym z pomocą przyszli wolontariusze ze stowarzyszenia Jeden Świat - sami będąc już w procesie, dziś zachęcają innych do tworzenia klimatu dla pokoju. Przybliżyli oni ideę workcamp czyli międzynarodowego projektu, w którym ludzie z różnych stron świata spotykają się w konkretnym miejscu i wspólnie pracują na rzecz społeczności lokalnej lub organizacji pozarządowej. Workcamp obejmuje takie obszary jak praca z dziećmi lub z osobami narażonymi na wykluczenie społeczne, jak również projekty ekologiczne, prace remontowe czy udział w organizacji festiwalu artystycznego.
Tym z kolei, którzy pragnęliby studiować za granicą (konkretnie w Anglii) a zakładają, że bez dużych pieniędzy od rodziców się nie da, przedstawiona została realna oferta takich studiów, rzeczowe informacje jak to uczynić i przyjazna dłoń osoby, która sama kiedyś będąc w podobnej sytuacji teraz pomaga innym osiągać to, co tylko na pozór zdaje się nieosiągalne.
Zajęcia dla młodszych uczniów gimnazjum i liceum wymagały zaangażowania, gdyż zastosowana została metoda stacji, a że uczestnicy wykonywali pracę drużynowo, to liczyła się każda jedna aktywna komórka wszystkich członków zespołu. Zadania polegały m.in. na sprawdzeniu swojej wiedzy w dziedzinie znajomości słownictwa i etymologii słów jak i kultury, geografii czy historii wybranych obszarów. Na sali gimnastycznej z kolei reprezentanci klas prześcigali się wiedzą i niewiedzą na forum oraz ujawniali swoje talenty i antytalenty muzyczne w śpiewie karaoke. Wszystko z dużą dawką humoru tak prowadzących jak i samych artystów.
Tego dnia każdy kto nie zdecydował się na nudne wagarowanie, miał okazję współuczestniczyć w radości, śmiechu i zabawie. Najwybitniejsi i najbardziej ambitni spijali śmietankę w postaci ogromnego zadowolenia i atrakcyjnych nagród. Nie, nie było przysmaków dla podniebienia. Dla zwycięzców przewidziano prawdziwy błogostan - niebiański spokój ducha. A co to znaczy pamięta zapewne każdy, kto chodził kiedyś do szkoły - wypisany czek na dzień pełnego komfortu, dzień całkowicie wolny od pytania. To istotnie gra warta świeczki! A teraz piękna wiosno trwaj.

Zdjęcia można obejrzeć w szkolnej galerii

21.03.2016 | 7:21

Wyniki I etapu Ligii Zadaniowej.

Wyniki I spotkania Ligii Zadaniowej - konkursu matematyczno - fizycznego

Wyniki Ligii Zadaniowej po I etapie

Gratulujemy!!

Pliki do pobrania (1):
wyniki_ligii_zadaniowej_i_etap.pdf

20.03.2016 | 20:50

XXIV Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Dnia 18 marca 2016r. licealistka Izabela Napierała z klasy 2B zajęła I miejsce w etapie wojewódzkim XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia zorganizowanej przez Wielkopolski Oddział Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu.

Gratulujemy serdecznie Izie i opiekunce p.prof. Alicji Kulskiej.

Życzymy sukcesów w dalszych etapach olimpiady.

18.03.2016 | 7:52

Obchody Światowego Dnia Liczby Pi w Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

Podobno okazywania życzliwości i sympatii nigdy za wiele. Kierując się tą myślą, nauczyciele matematyki skorzystali z nadarzającej się okazji, jaką może być Światowy Dzień Liczby Pi i poprzez wspólną zabawę popularyzowali królową nauk oraz zachęcali do jej zgłębiania na co dzień.
Dlaczego wybranym dniem jest 14 marca? Wynika to z przybliżenia liczby pi do 3,14. Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki, tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin wybitnego matematyka Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski i może być sympatycznym sposobem na polubienie trudnego przedmiotu, za jaki uchodzi matematyka.
14 marca wszystkich, którzy wchodzili do szkoły, witał napis Z okazji Światowego Dnia Liczby ? życzymy wszystkiego niewymiernego!. Dla uczniów była przygotowana wystawa, z której każdy dowiedział się o wielu ciekawych faktach związanych z liczbą pi. Zainteresowani przeczytali wiersz Wisławy Szymborskiej Liczba pi oraz zapoznali się z hipotezą dotyczącą rozwinięcia dziesiętnego liczb niewymiernych, zwanych liczbami Szymborskiej. Dodatkowo, każdy mógł wziąć udział w konkursie matematycznym
W tym roku hasłem przewodnim dla uczniów było: Matematyka + QR + smartfon. Plakaty informowały, że W naszej szkole SMARTFON i MATEMATYKA się lubią! ;-). Na szkolnych korytarzach pojawiły się kartki z kodami QR (Quick Response, szybka wiadomość). Uczniowie po zainstalowaniu w swoich smartfonach odpowiedniej aplikacji, mogli czytać kody i na ekranach pojawiały się zadania matematyczne do rozwiązania. Każdy, kto rozwiązał choć jedno zadanie, wrzucał odpowiedzi napisane na karteczkach do skrzynki. Po "pi" dniach wiadomo było, kto jest najlepszy i otrzymał nagrodę. Konkurs cieszył się zainteresowaniem, także poprzez nietypową formę i pokazanie, że smartfon może być, oprócz wielu zastosowań, ciekawym narzędziem do nauki.

Ewa Wieczorek

Zdjęcia można obejrzeć w galerii szkolnej.

18.03.2016 | 7:50

61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski.

W eliminacjach powiatowych 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 16 marca 2016 r. w Szamotulskim Ośrodku Kultury, uczennice naszej szkoły zdobyły następujące miejsca:
Monika Roszczak ( kl. III D) I miejsce
Marianna Wesołek ( kl. IIIgE ) II miejsce.


Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim konkursu.

18.03.2016 | 7:40

Gimnazjaliści na wycieczce w stolicy.

Dnia 11 marca 2016 roku młodzież gimnazjalna wyjechała na wycieczkę do Warszawy zorganizowaną przez biuro turystyczne Florczyk Travel. Głównym punktem programu była wizyta w budynku Sejmu RP. Gimnazjaliści wysłuchali wykładu na temat historii i działania Parlamentu. Przysłuchiwali się też obradom Sejmu, które akurat miały miejsce. "Następnie spotkaliśmy się z posłem J.Rutnickim, który oprowadził nas po terenie, gdzie mieszczą się budynki sejmowe. Miłym akcentem był spacer w Łazienkach Królewskich. Zobaczyliśmy też Starówkę, Katedrę, Barbakan, Grób Nieznanego Żołnierza i Park Saski. Na koniec podjechaliśmy pod wciąż jeszcze najwyższy budynek w Polsce Pałac Kultury i Nauki i spędziliśmy czas w Złotych Tarasach. Ostatnim punktem były Powązki. Chociaż wycieczka była jednodniowa to zobaczyliśmy bardzo dużo. Pogoda też nam dopisała i wróciliśmy bardzo zadowoleni "- relacjonowali gimnazjaliści.

Zdjęcia można obejrzeć w galerii szkolnej.