Aktualności

30.10.2016 | 11:06

Warsztaty psychologiczne w WSPS W Poznaniu.

W październiku nasza szkoła nawiązała współpracę z Wyższą Szkołą Psychologii Społecznej w Poznaniu. Przystąpiliśmy do realizacji projektu Strefa Młodzieży.
Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie profilaktyczno-edukacyjne, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w wieku licealnym, a także ich rodziców i nauczycieli w budowaniu codziennych relacji z młodzieżą. Program Strefy Młodzieży obejmuje cykl bezpłatnych spotkań i warsztatów zarówno psychologicznych jak i ogólnorozwojowych poświęconych tematom ważnym i trudnym w szczególności dla młodych, nastoletnich osób.
W dniu 19 listopada uczniowie należący do Kółka Psychologicznego wraz z panią psycholog udali się na pierwsze z cyklu spotkań warsztaty, zorganizowane w ramach w/w projektu. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju, dlatego też temat warsztatów: Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania wydał nam się niezwykle interesujący.

Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić przygnębienie od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak na prawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto rozmawialiśmy o symptomach depresji młodzieżowej i dowiedzieliśmy się, gdzie szukać pomocy. W trakcie całego spotkania prowadzący starał się także odczarować stygmat depresji oraz wizyt u psychoterapeuty czy psychiatry.

25.10.2016 | 9:07

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Uczniowie klasy humanistycznej uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Muzeum Narodowym w Poznaniu (21 października). W trakcie lekcji muzealnej krok po kroku prowadząca zajęcia uczyła nas interpretacji dzieł sztuki. Rozwijaliśmy umiejętność patrzenia od ogółu do szczegółu. Zobaczyliśmy jak ważne w malarstwie poszczególnych epok było światło i kompozycja. Porównywaliśmy techniki malarskie i rozpoczęliśmy interpretowanie sztuki abstrakcyjnej. Początki poznawania takich prac wydawały się nam trudne ale przy pomocy fachowych pytań i wyjaśnień to zadanie okazało się nie takie skomplikowane. Pierwsze spotkanie edukacyjne w Muzeum Narodowym było udane i obiecaliśmy sobie powrót z następnym tematem. Zainteresowały nas jeszcze zagadnienia fałszowania dzieł sztuki oraz tematyczne warsztaty pokazujące sztukę poszczególnych epok.

25.10.2016 | 7:07

Spotkanie z p. T. Wichniarkiem - fizjoterapeutą polskiej kadry narodowej kajakarek.

21 pażdziernika br. w Liceum im. Ks. Piotra Skargi odbyło się spotkanie uczniów klas medycznych z panem Tomaszem Wichniarkiem - fizjoterapeutą polskiej kadry narodowej kajakarek. Pan Tomasz opowiadał o swojej pracy, licznie ukończonych szkoleniach i planach na przyszłość. Największym zainteresowaniem cieszyła się niewątpliwie relacja z pobytu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania, które dotyczyły głównie pracy fizjoterapeuty i ścieżki edukacyjnej w tym zawodzie. Pan Tomek pięknie zakończył swoje wystąpienie stwierdzeniem, że warto marzyć, bo dzięki pracy i wytrwałości marzenia się spełniają. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

24.10.2016 | 21:18

Wyróżnienie dla szkoły.

W sobotę 22 października 2016 r. w Poznaniu odbył się XVIII Walny Zjazd Delegatów Szkolnego Związku Sportowego Wielkopolska, w trakcie którego nasza szkoła została wyróżniona przez Zarząd SZS Wielkopolska zbiorową odznaką Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej. Zostaliśmy docenieni za duży wkład w organizację i prowadzenie współzawodnictwa międzyszkolnego na szczeblu powiatu, rejonu i województwa.

24.10.2016 | 21:09

Paweł Filipiak - mistrzem ortografii!

W niedzielę 16 października br. we Wronieckim Ośrodku Kultury odbyło się II Wronieckie Dyktando, w którym wzięło udział prawie pięćdziesiąt osób w trzech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych zwyciężył Paweł Filipiak z 1A.

Gratulujemy serdecznie!

24.10.2016 | 20:10

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.

Dnia 13 października odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, w którym wzięły udział 22 osoby. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się:
Zuzanna Osyda kl.3gD
Julia Pittner kl.3gA
Wiktoria Wykrota kl.3gA
Katarzyna Adamczyk kl.3gA
Natasza Nowak kl.3gA

Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu!

24.10.2016 | 16:11

Spotkanie z Wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi.

ks. Piotr Skarga patron szkoły, uczy nas jak pięknie żyć!

Od niespełna 1oo lat ( z pewną przerwą) ks. Piotr Skarga jest patronem Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum w Szamotułach. Podczas różnych uroczystości szkolnych uczniowie zapoznają się z życiem i twórczością swojego patrona. Choć działalność tego Jezuity przypada na przełom XVI i XVII wieku, jednak Jego słowa są aktualne także dziś. Pomocą dla uczniów - ZS nr 1 w Szamotułach w zapoznaniu się i właściwym odczytaniu Jego działalności była wizyta o. Krystiana Biernackiego jezuity z Krakowa, Wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi. Spotkanie odbyło się 19 października br. w budynku szkoły. O. Biernacki przedstawił uczniom, jak wygląda i przebiega proces ogłoszenia błogosławionym w Kościele katolickim na przykładzie Sługi Bożego ks. Skargi. Wskazał przy tym na słowa, które mogą być wyznacznikiem dla każdego z nas. Nasz Patron mocno podkreślał, że najważniejsze jest być niż mieć, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne, przy takim pędzie życia. Jednak aby tak żyć, należy kierować się wartościami płynącymi z Ewangelii o które starał się Nasz Patron. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci uczniów do lepszego poznania nauczania swojego patrona, albowiem poznanie prawdy i nauki do najwyższego szczęścia wiedzie jak mawiał Sługa Boży ks. Piotr Skarga.

21.10.2016 | 7:14

Sukces Pauliny.

Dnia 9 października w Wągrowcu odbyły się Mistrzostwa Okręgu Wielkopolskieo PTT - Eliminacje do Mistrzostw Polski. Reprezentanci Klubu Tańca Towarzyskiego Szamotulskiego Ośrodka Kultury - Paulina Kurowska (z 3gC) i Tomasz Drożdżyński zostali I wicemistrzami w tańcach standardowych i II wicemistrzami Okręgu Wielkopolskiego w tańcach latynoamerykańskich w kategorii 14-15 lat, klasa open.

Gratulujemy serdecznie!

10.10.2016 | 11:16

Spotkanie z przedstawicielami fundacji aktywnej rehabilitacji.

W czwartek 6 października gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR, która zajmuje się aktywizacją społeczną i zawodową osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Podczas spotkań z gimnazjalistami Instruktorzy Aktywnej Rehabilitacji przekazywali wiedzę i praktyczne umiejętności przydatne podczas kontaktów z kolegami korzystającymi z wózka inwalidzkiego. Teraz uczniowie już wiedzą jak pomóc, aby nie zaszkodzić osobie niepełnosprawnej ruchowo.

10.10.2016 | 10:16

Terenowy konkurs matematyczny w Swarzędzu.

8 pażdziernika uczniowie klasy 3gB i 3gC wzięli udział w terenowym konkursie matematycznym EKOS-MATH-GEOCACHING. Korzystając z coraz popularniejszej wśród uczniów aplikacji geocaching, drużyny wyszły na zupełnie nowe, specjalnie dla nich przygotowane trasy pełne zagadek terenowych i matematycznych.
Drużyny w składzie: Agata Konitz, Monika Cieślewicz, Joanna Jaskuła, Zuzanna Springer i Wiktoria Zielińska oraz Jaśmina Dymek, Wiktoria Wykrota, Natalia Adamska, Eliza Sklepowicz i Zuzanna Szatkowska pod opieką odpowiednio pana Krzysztofa Konitz i pana Jacka Dymka zdobyły drugie miejsce w swoich kategoriach. Drużyna chłopców w składzie: Tymon Jerzak, Krzysztof Międza, Stanisław Halamski i Mikołaj Sucharski pod opieką pani Renaty Popowskiej i pani Anny Gendery w swojej kategorii zajęli trzecie miejsce.

Gratulujemy serdecznie!