Aktualności

08.11.2016 | 7:23

Wyniki etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego.

Dnia 26.10.2016 r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego KOnkursu Fizycznego. Wzięło w nim udzia 14 uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się Natalia Adamska z klasy 3gC i Agata Buchwald z klasy 3gA.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu!

03.11.2016 | 21:37

I Artystyczne Spotkania Recytatorów.

W I Artystycznym Spotkaniu Recytatorów Katarzyna Zaraś z kl. IIIgB oraz Agata Gumna z kl. IIgB zdobyły ex aequo główną nagrodę. Natomiast Wiktoria Białasik z kl. IIgA otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich.

03.11.2016 | 21:02

Konkurs poetycki "Jakkolwiek 70".

W konkursie poetyckim "Jakkolwiek 70", którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły, nasi uczniowie: Jacek Adamczewski i Wiktoria Białasik z kl. IIgA oraz Zuzanna Springer z kl. IIIgB zdobyli wyróżniena.
Gratulujemy udanego debiutu literackiego.

Zuzanna Springer
70 minut

Minęło już 70 minut
A ja nadal leżę
A ja nadal myślę
Czy otworzyć oczy
I iść do świata realnego
Czy zamknąć je
I wrócić do świata kolorowych snów


Wiktoria Białasik
Zaczarowana liczba

Liczba siedemdziesiąt
To dużo czy mało
Siedemdziesiąt minut radości
Minie szybko
Siedemdziesiąt minut smutku
To wieczność
Lat siedemdziesiąt w historii świata
Nic takiego
Lecz patrząc miarą życia człowieka
To coś wielkiego

03.11.2016 | 20:04

Apel Poległych.

Listopad to szczególny czas modlitwy za zmarłych oraz zadumy o życiu i przemijaniu. To także pamięć o bohaterach poległych za Ojczyznę. Z tej okazji dnia 28 października na szamotulskim cmentarzu odbył się Apel Poległych, w którym uczestniczył Poczet Sztandarowy naszej szkoły. Uroczystości towarzyszyła oprawna słowno-muzyczna przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Baborowie. Na uroczystość przybyli Wicestarosta Szamotulski, Przewodnicząca Rady Powiatu, Sekretarz UMiG w Szamotułach oraz Proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa. Tego dnia również młodzież z naszej szkoły odwiedziła groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Jak co roku pamięci modlitewnej, zadumie i refleksji towarzyszyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Pamiętając o zmarłych profesorach chcemy przywołać postać jednego z pierwszych dyrektorów naszej szkoły. Dyrektor Kazimierz Beik urodził się 26 lutego 1886 roku w Poznaniu. Tu też ukończył Gimnazjum im. Marii Magdaleny. Studiował germanistykę najpierw w Monachium, Lipsku, Weimarze, a w latach 1910-1913 w Krakowie. W 1924 Kuratorium w Poznaniu skierowało go do pracy w Szamotułach na stanowisko dyrektora oraz wykładowcy języka łacińskiego naszej szkoły. Funkcję tę sprawował do lutego 1949 roku z przerwą wojenną. Kazimierz Beik był człowiekiem wielkiej wiedzy. Całe życie się dokształcał. Kochał przyrodę. Był nauczycielem wymagającym, surowym. Uczniowie bali się go, ale równocześnie szanowali. Dzień jego imienin(4 marca) był zawsze świętem całej szkoły. Zawieszano część zajęć, młodzież skupiona w różnych klubach, kółkach i organizacjach przygotowywała występy artystyczne, a wzruszony solenizant anulował oceny niedostateczne, które uczniowie otrzymali w ostatnich tygodniach. Profesor Beik Zmarł 21 sierpnia 1966 r i pochowany został na szamotulskim cmentarzu parafialnym. (Życiorys opracowano na podstawie Kronika Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Ks. Piotra Skargi w Szamotułach).

30.10.2016 | 11:06

Warsztaty psychologiczne w WSPS W Poznaniu.

W październiku nasza szkoła nawiązała współpracę z Wyższą Szkołą Psychologii Społecznej w Poznaniu. Przystąpiliśmy do realizacji projektu Strefa Młodzieży.
Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie profilaktyczno-edukacyjne, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w wieku licealnym, a także ich rodziców i nauczycieli w budowaniu codziennych relacji z młodzieżą. Program Strefy Młodzieży obejmuje cykl bezpłatnych spotkań i warsztatów zarówno psychologicznych jak i ogólnorozwojowych poświęconych tematom ważnym i trudnym w szczególności dla młodych, nastoletnich osób.
W dniu 19 listopada uczniowie należący do Kółka Psychologicznego wraz z panią psycholog udali się na pierwsze z cyklu spotkań warsztaty, zorganizowane w ramach w/w projektu. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju, dlatego też temat warsztatów: Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania wydał nam się niezwykle interesujący.

Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić przygnębienie od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak na prawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto rozmawialiśmy o symptomach depresji młodzieżowej i dowiedzieliśmy się, gdzie szukać pomocy. W trakcie całego spotkania prowadzący starał się także odczarować stygmat depresji oraz wizyt u psychoterapeuty czy psychiatry.

25.10.2016 | 9:07

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Uczniowie klasy humanistycznej uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Muzeum Narodowym w Poznaniu (21 października). W trakcie lekcji muzealnej krok po kroku prowadząca zajęcia uczyła nas interpretacji dzieł sztuki. Rozwijaliśmy umiejętność patrzenia od ogółu do szczegółu. Zobaczyliśmy jak ważne w malarstwie poszczególnych epok było światło i kompozycja. Porównywaliśmy techniki malarskie i rozpoczęliśmy interpretowanie sztuki abstrakcyjnej. Początki poznawania takich prac wydawały się nam trudne ale przy pomocy fachowych pytań i wyjaśnień to zadanie okazało się nie takie skomplikowane. Pierwsze spotkanie edukacyjne w Muzeum Narodowym było udane i obiecaliśmy sobie powrót z następnym tematem. Zainteresowały nas jeszcze zagadnienia fałszowania dzieł sztuki oraz tematyczne warsztaty pokazujące sztukę poszczególnych epok.

25.10.2016 | 7:07

Spotkanie z p. T. Wichniarkiem - fizjoterapeutą polskiej kadry narodowej kajakarek.

21 pażdziernika br. w Liceum im. Ks. Piotra Skargi odbyło się spotkanie uczniów klas medycznych z panem Tomaszem Wichniarkiem - fizjoterapeutą polskiej kadry narodowej kajakarek. Pan Tomasz opowiadał o swojej pracy, licznie ukończonych szkoleniach i planach na przyszłość. Największym zainteresowaniem cieszyła się niewątpliwie relacja z pobytu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania, które dotyczyły głównie pracy fizjoterapeuty i ścieżki edukacyjnej w tym zawodzie. Pan Tomek pięknie zakończył swoje wystąpienie stwierdzeniem, że warto marzyć, bo dzięki pracy i wytrwałości marzenia się spełniają. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

24.10.2016 | 21:18

Wyróżnienie dla szkoły.

W sobotę 22 października 2016 r. w Poznaniu odbył się XVIII Walny Zjazd Delegatów Szkolnego Związku Sportowego Wielkopolska, w trakcie którego nasza szkoła została wyróżniona przez Zarząd SZS Wielkopolska zbiorową odznaką Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej. Zostaliśmy docenieni za duży wkład w organizację i prowadzenie współzawodnictwa międzyszkolnego na szczeblu powiatu, rejonu i województwa.

24.10.2016 | 21:09

Paweł Filipiak - mistrzem ortografii!

W niedzielę 16 października br. we Wronieckim Ośrodku Kultury odbyło się II Wronieckie Dyktando, w którym wzięło udział prawie pięćdziesiąt osób w trzech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych zwyciężył Paweł Filipiak z 1A.

Gratulujemy serdecznie!

24.10.2016 | 20:10

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.

Dnia 13 października odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, w którym wzięły udział 22 osoby. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się:
Zuzanna Osyda kl.3gD
Julia Pittner kl.3gA
Wiktoria Wykrota kl.3gA
Katarzyna Adamczyk kl.3gA
Natasza Nowak kl.3gA

Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu!