09.11.2022 | 22:30

Debata społeczna

Zapraszamy na debatę społeczną - porozmawiajmy o bezpieczeństwie

08.11.2022 | 17:51

Biblioteczne nowości

Przedstawiamy ofertę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły - korzystajcie!!

07.11.2022 | 20:10

Zapal znicz pamięci.

W mijającym tygodniu wspominaliśmy ofiary niemieckiego terroru na ziemiach włączonych do Rzeszy w 1939 roku. W pierwszych tygodniach wojny represje dotknęły urzędników, powstańców wielkopolskich i śląskich, nauczycieli, duchownych, ziemiaństwa, chłopów i robotników. Po raz czternasty akcja "Zapal znicz pamięci" miała zwrócić uwagę na dramatyczne losy mieszkańców Wielkopolski, Śląska i Pomorza w czasie okupacji. W Szamotułach znicze zapaliliśmy w dwóch miejscach pamięci: na Rynku, w miejscu rozstrzelania pięciu mieszkańców Otorowa w październiku 1939 roku i na ulicy Franciszkańskiej. Na tej ulicy pomnik upamiętnia ofiary mordu z grudnia 1939 roku.

06.11.2022 | 19:03

"Mój Dzień w Powiecie Szamotulskim"

3 listopada w Starostwie Powiatowym w Szamotułach nastąpiło podsumowanie konkursu literackiego pt. "Mój Dzień w Powiecie Szamotulskim" zorganizowanego dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a objętego patronatem Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak. Karolina Kukawka z klasy 4C zdobyła wyróżnienie za swój reportaż.

Serdecznie gratulujemy!

03.11.2022 | 19:45

Sukcesy naszych recytatorek

Turnieje recytatorskie to okazja do podzielenia się z publicznością swoją wrażliwością, miłością do piękna słowa i talentem. Sztuka recytacji jest wartością samą w sobie, ale też istotnym elementem kształtowania pozytywnych uczuć w stosunku do ojczystego języka i budzenia zainteresowania kulturą.

20 października Szamotulski Ośrodek Kultury zaprosił na Artystyczne Spotkania Recytatorów. Naszą szkołę reprezentowała Zosia Metler.

Zosia urzekła jury swoją interpretacją wiersza "Komedyjki" Wisławy Szymborskiej i fragmentu powieści "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" Nancy Kleinbaum i zajęła zasłużone I miejsce.

3 listopada uczciliśmy pamięć nieżyjących pisarzy i poetów podczas XVI Zaduszek Poetyckich organizowanych przez Szamotulski Ośrodek Kultury. W przesłuchaniach konkursowych wzięli udział uczniowie oraz uczennice szkół średnich z Szamotuł, Wronek i Pniew. Skargę reprezentowały: Zosia Metler, Natalia Wacławik i Weronika Grześkowiak.

Kolejny raz możemy pochwalić się sukcesami! Zosia Metler zajęła I miejsce, a Natalia Wacławik otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy!!!

03.11.2022 | 19:25

Połowinki 2022

28 paździerika w naszej szkole młodzież klas III świętowała półmetek nauki w liceum. Parter szkoły i I piętro były pięknie przystrojone przez delegacje klas. DJ był gotowy na przyjęcie tancerzy, a lokalne pizzerie uwijały się z kolejnymi dostawami. Najśmielsze oczekiwania przeszły kreacje uczennic, choć i chłopcy nie odstawali strojem. Wszyscy chętnie fotografowali się na specjalnie przygotowanej ściance. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom, którzy przygotowali swoim dzieciom tę zabawę i wraz z Dyrekcją i wychowawcami troszczyli się o młodzież w czasie tego wieczoru.

Kto był ten wie - do tego wieczoru z pewnością będziemy się odwoływać we wspomnieninach.

29.10.2022 | 18:20

Wyjazdy edukacyjne w powiatowym projekcie "Wizyt w miejscach pamięci"

Maturzyści wzięli udział w wizytach studyjnych, czyli kilkugodzinnych zajęciach w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmie nad Nerem. Pobyt na terenie dawnego obozu zagłady poświęcony jest poznawaniu historii i przede wszystkim na refleksji. Uczennice i uczniowie w ciszy i skupieniu wysłuchali fragmentów wspomnień jednego z nielicznych Ocalonych, przyjrzeli się przedmiotom pozostawionym przez ofiary, analizowali teksty literackie i autentyczne relacje. Pobyt w muzeum, a szczególnie w Lesie Rzuchowskim był okazją do przemyśleń nad łatwością zorganizowania prześladowań różnych grup ludzi w przeszłości i współcześnie.

Uczniowie i uczennice naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w edukacji w tak specyficznym muzeum dzięki zrozumieniu pani Starosty Szamotulskiej i powiatowych radnych.

29.10.2022 | 18:16

Fałszerze dzieł sztuki - warsztaty w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Zakurzone przedmioty, którymi interesują się tylko nieliczni oraz nudni pracownicy to stereotypowe postrzeganie muzeum. Uczennice i uczniowie z pierwszej klasy humanistycznej mieli okazję zweryfikować potoczną opinię o placówce gromadzącej dzieła sztuki. Muzealna instruktorka inspirowała do zastanowienia, kiedy można tworzyć kopię, co to jest falsyfikat, a kiedy spotykamy replikę? Najbardziej intrygująca część pobytu w muzeum dotyczyła okoliczności kradzieży obrazów z muzeum. Jakimi pobudkami kierowali się ludzie dokonujący kradzieży, gdzie przetrzymywali obrazy i w jakich okolicznościach policja wpadła na ich trop wyczerpująco wyjaśniała nam pani edukatorka. Spotkanie zakończyły zadania sprawdzające predyspozycje do bycia detektywem poszukującym fragmenty obrazów.

26.10.2022 | 18:15

Wycieczki

W rok uszkolnym 2022/23 szkoła organizuje dla uczniów wycieczki do Toskanii i do Londynu.

Osoby zainteresowane proszę o zapisanie się na listę w sekretariacie szkoły.

Wpłata rezerwacyjna 300 zł do 15 listopada (w sekretariacie lub na konto Rady Rodziców z dopiskiem: Londyn lub Toskania oraz imieniem i nazwiskiem uczestnika).

W załącznikach programy wycieczek.

Pliki do pobrania (2):
toskania_2023_ii-1.pdf
wycieczka_do_londynu-1.pdf

25.10.2022 | 9:50

Sesja zdjęciowa 1G1

13 października klasa 1G1 wzięła udział w sesji zdjęciowej, będącej nagrodą za najlepsze przebranie na dzień integracji. Było bardzo wesoło! Klasa 1G1 z wychowawcą serdecznie dziękuje Panu Dariuszowi Mieńko za wykonanie przepięknych zdjęć. Poniżej kilka ujęć