Aktualności

03.09.2022 | 18:56

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/23

1 września powitaliśmy nowy rok szkolny 2022/2023.
260 uczniów klas pierwszych w dziewięciu oddziałach rozpoczęło naukę w murach Skargi. Cieszymy się, że dołączyli do naszej szkolnej społeczności i życzymy, aby od pierwszego dnia czuli się dobrze w liceum, aby rozwijali swoje zainteresowania i osiągnęli jak najlepsze wyniki.
Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego nastąpiło wręczenie 54 uczniom stypendium Starosty Szamotulskiego.Natomiast dla Mai Rybarczyk z klasy 4ab Pani Dyrektor wystąpiła o stypendium Prezesa Rady Ministrów. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym.
Całej społeczności szkolnej życzymy udanego roku szkolnego.

27.08.2022 | 7:53

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

- 8.00 Msza Święta w Bazylice

- 9.00 - klasy pierwsze liceum - Hala Szamotulanka przy szkole

- 10.00 - klasy drugie, trzecie i czwarte - Hala Szamotulanka

Do zobaczenia!

08.07.2022 | 12:42

Projekt "No more war"

W zakończonym roku uczennice i uczniowie klasy 2E uczestniczyli w całorocznym projekcie zainicjowanym przez Międzynarodową Radę Delficką zajmującą się promowaniem idei pokoju i zrozumienia poprzez sztukę oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Pomysł polegał na wykorzystaniu polsko-niemieckiego podręcznika historii "Europa. Nasza Historia” do kształtowania postawy aktywności w eksplorowaniu przeszłości oraz współpracy w międzynarodowych zespołach. Zaproszenie do działań przyjęły trzy szkoły z Niemiec i trzy z Polski.

Zespoły pracowały w tandemach polsko-niemieckich i wymieniały się efektami swoich prac. Pierwsze działania dotyczyły historii przed wybuchem wojny, następne czasów okupacji a szczególnie sposobów upamiętnienia. Małe grupy uczennic i uczniów szukały pomników, tablic upamiętniających wydarzenia z okresu 1939 do 1945. Osobne badania dotyczyły historii lokalnej i losów rodzin w okresie wojny i okupacji. Równolegle do opracowywania materiałów w szkole młodzież w zespołach spotykała się w onlinowej przestrzeni z artystami, którzy przygotowywali dziewczyny do warsztatów i dali wyobrażenie o czekających wszystkich zadaniach.

Podsumowanie prac odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, w ostatnim tygodniu roku szkolnego. Warsztaty z malarstwa, grafiki aktorstwa i fotografii wypełniały długie godziny w ciągu dnia a wieczory pochłaniała siatkówka. Jedna z uczestniczek podsumowała swój udział następująco: "całość wyjazdu mogłabym określić mianem niemożliwego do zapomnienia. Nowi ludzie, wiedza, doświadczenia i przyjaźnie. Ogromnie tęsknię za atmosferą panującą tam i oddałabym wszystko, żeby móc przeżyć to jeszcze raz."

08.07.2022 | 12:40

Ostatnie wieści z klubu debat

Z przyjemnością informujemy o sukcesie naszej drużyny debat w składzie: Gabriela Krupecka, Marcel Jakubowski, Mateusz Rusin i Tomasz Stołowski. Osiemnastego czerwca zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim III Turnieju Debat Ekologiczno-Klimatycznych zorganizowanym przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie i Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Pierwsze miejsce zajął zespół z LO Marii Magdaleny z Poznania. Gratulujemy!

Zanim jednak zespół pojechał na turniej zorganizował w szkole warsztaty z debatowania. Pomocna okazała się Fundacja Edukacyjna G5 – poznańska organizacja zajmująca się edukacją z zakresu umiejętności miękkich i sztuki wystąpień publicznych. Zapraszamy po wakacjach na zajęcia klubu debat.

04.07.2022 | 9:33

Odbiór świadectw maturalnych

Drodzy Maturzyści, we wtorek 5 lipca o godz. 12.00 zapraszamy po odbiór świadectw maturalnych.

02.07.2022 | 0:19

Zakończenie roku szkolnego 2021/22

24 czerwca zakończyliśmy kolejne 10 miesięcy nauki - ciężkiej pracy, cennych inicjatyw, twórczych działań, sukcesów i radości. Promocję do następnej klasy otrzymało 436 uczniów klas I, II i III liceum (z końcem kwietnia 182 tegorocznych maturzystów opuściło liceum). Najwyższą średnią wśród klas pierwszych liceum uzyskała klasa 1C - 4,38, w klasach drugich – 2F ze średnią 4,27, w klasach trzecich 3AB ze średnią 4,22. Wśród uczniów klas pierwszych 27 osób otrzymało świadectwo z wyróżnieniem, a najwyższą średnią uzyskały Kornelia Grabarkiewicz i Alicja Kałużna 5,33, w klasach drugich- 24 osoby otrzymały świadectwa z wyróżnieniem i najwyższa średnia 5,53 Justyny Boniak, w klasach trzecich również 24 świadectwa z wyróżnieniem i najwyższa średnia w szkole 5,62 Mai Rybarczyk. Pani Dyrektor wystąpiła z wnioskiem o Stypendium Starosty Powiatu Szamotulskiego za bardzo dobre wyniki w nauce dla 53 uczniów i o Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Mai Rybarczyk z klasy 3AB. Świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i listy gratulacyjne wręczali wychowawcy klas wraz z Panią Starostą Beatą Hanyżak i Panią Dyrektor. Nastąpiło również podsumowanie konkursów i wręczenie nagród wyróżnionym uczniom. Całość uroczystości zakończyła wesoła część artystyczna w wykonaniu uczniów z klasy 2C i 2F pod opieką pani Anny Biednej i Natalii Szaniawskiej.

Życzymy Gronu Pedagogicznemu i wszystkim uczniom, aby wakacje był czasem dobrego odpoczynku, nabierania sił, relaksem, podróżowaniem, poznaniem nowych miejsc i ludzi, aby wszystkim dały wiele radości. Do zobaczenia w szkole 1 września.

22.06.2022 | 20:52

„Kultowo” u Skargi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieubłaganie. Ostatnie dni mijają szybko, ale za to bardzo intensywnie. Miniony wtorek to dzień, w którym grupa teatralna „Piotrelle” przygotowała II Szkolny Festiwal Małych Form Scenicznych. Od samego rana szkoła rozbrzmiewała muzyką, tańcem i śpiewami. Uczniowie mieli okazję wykazać się pomysłowością w realizacji zadań artystycznych – tym razem klasy losowały ulubione seriale, filmy oraz popularne tańce. Należało zaprezentować swoje interpretacje kultowych scen.

Publiczność dopisała, a jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor przyznało nagrody klasom: Ic za brawurowe odtańczenie polki, 3c za pomysłową scenę ze „101 dalmatyńczyków” oraz wyróżnienie dla klasy 3e za zwiewny fragment „Jeziora łabędziego”.

Dziewczyny z grupy teatralnej zaprezentowały społeczności szkolnej swój talent aktorsko – wokalny w etiudach inspirowanych twórczością Stanisława Barańczaka i Wisławy Szymborskiej. Zobaczyliśmy całą paletę emocji towarzyszących skomplikowanym relacjom między ludźmi w szalonym, nowatorskim wcieleniu. Kilkoro uczniów popisało się talentem wokalnym, a śpiewane przez nich piosenki jeszcze długo zostaną w naszej pamięci.

Trzeba przyznać, że ten dzień był w istocie „kultowy”, a na pewno kolorowy i wesoły. To dobra okazja do przełamania rutyny szkolnej i odkrycia w sobie nowych pasji i zainteresowań.

Do zobaczenia za rok

21.06.2022 | 17:41

Informacja o zakończeniu roku szkolnego 2021/22

Informujemy, że w piątek 24 czerwca uroczyście zakończymy rok szkolny 2021/22.

Rozpoczniemy o godz. 8.00 Mszą Św. w Bazylice, a o godz. 9.00 nastąpi uroczyste zakończenie roku szkolnego w Hali Szamotulanka.

Zapraszamy!

21.06.2022 | 17:16

„W zdrowym ciele…”

W poniedziałek 13 czerwca w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Sportu.

Uczniowie brali udział w konkurencjach sportowych, motywowani do osiągnięcia jak najlepszych wyników przez swoich wychowawców. Głównym celem imprezy było propagowanie wśród młodzieży aktywności ruchowej, a także integracja zespołów klasowych. Dzień ten upłynął w miłej atmosferze i dostarczył sporą dawkę pozytywnych emocji.

Na podium uplasowały się klasy:

I miejsce- 1D

II miejsce- 3C

III miejsce- 2D1 I 1A

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

20.06.2022 | 22:39

Lekcja z Kubą Wawrzyniakiem

Szkoła to ludzie, budynki i doświadczenia. Właśnie wspomnienia stały się powodem emocjonalnej podróży do przeszłości i realnej wyprawy do Szamotuł. Jakub Wawrzyniak przeniósł się myślami do swoich lat szkolnych i podzielił się z młodzieżą opiniami na temat autorytetu nauczycieli, szkoły w życiu nastoletniego chłopaka. W swobodnej atmosferze padały pytania o trenerów, kręte drogi prowadzące do sukcesu i o postępowanie, gdy sukces sportowy nie pojawia się. Nasz Gość otwarcie dzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli pieniędzy w życiu sportowców i o tym, jak szkoła i otoczenie nie przygotowuje młodych ludzi do takich doświadczeń. Stąd częste porażki na tym polu i przykre uczenie się rozsądnego gospodarowania swoimi zasobami. Dla sportowców dużym problemem okazuje się wczesna emerytura i pułapki, które czyhają na osoby bez wykształcenia. Jakub Wawrzyniak mocno podkreślał jak ważną miarę w jego życiu odgrywa doświadczenie zdobyte w naszej szkole, które pozwala mu teraz elastycznie przechodzić do kolejnych etapów w zawodowym życiu. Spotkanie dla wszystkich uczestników było ważne, stąd pomysł na kolejne wspólnie projekty, na które już trochę się umówiliśmy.