Aktualności

06.12.2021 | 21:00

Dzień Patrona 2021

Tradycyjnie, w pierwszy piątek grudnia, spotykaliśmy się, aby przypomnieć sylwetkę naszego patrona- księdza Piotra Skargi. Przygotowania do tego święta rozpoczęliśmy już w połowie listopada od zaproponowania uczniom udziału w szeregu zadań i konkurencji. Część z nich wymagała zdobycia wiedzy o szkole i patronie, inne sprawdzały spostrzegawczość, rozwijały pomysłowość, a ich powodzenie zależało od współdziałania zespołów klasowych.

Zadaniem, które udowodniło nie tylko jak bogatą wyobraźnię mają nasi koledzy i koleżanki, ale również rozwijało kreatywność, było tworzenie żywych obrazów, nawiązujących do dzieł przedstawiających ważne wydarzenia z historii Polski. W końcu to Ojczyzna była dla księdza Piotra Skargi wartością nadrzędną. Jury, pod przewodnictwem Pani Haliny Walczak, wybrało trzy najlepsze interpretacje. Zwycięzcami zostały klasy: 1A, 2F i 3C.

Kolejnym zadaniem było udzielenie odpowiedzi na 30 arcytrudnych pytań dotyczących naszej szkoły. Uczniowie doskonale poradzili sobie ze znalezieniem odpowiedzi na większość z nich. Najlepsze okazały się zespoły z klas: 2D1, 2C i 3D.

Podczas uroczystości na hali Szamotulanka uczniowie klas pierwszych i drugich w obecności pani dyrektor Justyny Szaniawskiej- Budaj, zaproszonych gości i nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Reprezentantów wszystkich klas pierwszych zaprosiliśmy do udziału w quizie dotyczącym znajomości historii szkoły i biografii patrona.

Bardzo miłym akcentem było też wręczenie stypendiów i tak: Stypendium Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum otrzymali: Zofia Okraska za rok szkolny 2020/2021 i Miłosz Orlik za rok 2021/2022, a Stypendium Rotary Club Oliwia Skrzypkowiak i Krzysztof Łączkowski. Serdecznie gratulujemy.

Zwieńczeniem święta Patrona szkoły był występ Marii Halamskiej i Mikołaja Stachowiaka.

06.12.2021 | 16:06

I Ty możesz zapobiegać przemocy

W czwartek 2 grudnia gościliśmy w naszej szkole policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. Celem spotkania była pogadanka o zapobieganiu przemocy oraz podsumowanie konkursu kierowanego do uczniów z terenu Powiatu Szamotulskiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu plakatu lub napisanie wiersza na temat " I Ty możesz zapobiegać przemocy". W konkursie na plakat wzięło udział 120 osób, na wiersz 30. I miejsce w konkursie na plakat zajęła Małgorzata Skrzypek z kl.1F, a wyróżnienie otrzymała Natalia Wróblewska z kl. 1C. Gratulujemy serdecznie!

01.12.2021 | 21:38

Ferie na sportowo

Spędź ferie na sportowo - szczegóły na plakacie

21.11.2021 | 10:20

Zaduszki poetyckie 2021

Już po raz XV Szamotulski Ośrodek Kultury zaprosił młodzież do udziału w Zaduszkach poetyckich.

16 listopada 2021 w kinie Halszka młodzi recytatorzy podzielili się z publicznością i jurorami swoją wrażliwością na piękno słowa. Naszą szkołę reprezentowały Julia Sikora z klasy 3f i Zofia Metler z klasy 2f. Ich zadaniem było przygotowanie i zaprezentowanie wiersza i fragmentu prozy nieżyjących już autorów.

Julia wybrała wiersz Haliny Poświatowskiej Byłeś dla mnie tylko czworokątem papieru oraz fragmenty Makbeta W. Szekspira, Zosia sięgnęła po wiersz Wisławy Szymborskiej Miłość szczęśliwa i Noc w hotelu Sławomira Mrożka. Obie uczestniczki zachwyciły swoimi interpretacjami wybranych utworów.

Po wysłuchaniu prezentacji konkursowych jury w składzie: Piotr Grabowski – aktor Teatru Animacji w Poznaniu, Agnieszka Krygier-Łączkowska – dr językoznawstwa i dydaktyk oraz Piotr Witoń – instruktor teatralny SzOK przyznało Zofii Metler I nagrodę.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(zdjęcia: SZOK Szamotuły)

15.11.2021 | 20:35

Szkolny etap rozgrywek w rummikub

W dniu 15 listopada w naszej szkole przeprowadziliśmy eliminacje do Powiatowego Turnieju Szkół w Rummikub. Ideą turnieju jest integracja, stworzenie okazji do sukcesu dla każdego ucznia oraz oczywiście zdrowa rywalizacja i zabawa. Rummikub jest grą logiczną, więc na sali panowało maksymalne skupienie. Nie brakowało też życzliwości między zawodnikami i nagród. Miejsce w finale wywalczyły Zuzanna Dyzert (3c) i Wiktoria Dobierska (3G2), które będą reprezentować naszą szkołę w powiecie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy!

05.11.2021 | 19:13

Projekt Enigma

Nasza szkoła uczestniczy w realizacji projektu pt. "ENIGMA - Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Metropolii Poznań" współfinansowanego z Funduszy Europejskich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia uczniów poprzez zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i zajęcia rozwojowe z matematyki i informatyki, szkolenia dla nauczycieli oraz doposażenie sal LO III, LO VII, LO VIII, LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz ZS nr 2 i I Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach, a także SP nr 1 i SP nr 3 w Szamotułach.

Przedsięwzięcie ma charakter partnerski i uczestniczy w nim Stowarzyszenie Metropolia Poznań (Lider), Miasto Poznań, Powiat Szamotulski oraz Miasto i Gmina Szamotuły.

Główne założenia projektu:

  • Zakup sprzętu i wyposażenia stanowiących doposażenie szkół m.in. zestawy do nauki kodowania, zestawy komputerowe, wyposażenie sal informatycznych i matematycznych.
  • Wsparcie nauczycieli w zakresie podwyższenia kompetencji zawodowych.
  • Cykl zajęć dodatkowych dla uczniów z nauki kodowania z serii CYBERAKADEMIA 1.0 (robotyka EV3) oraz CYBERAKADEMIA 2.0 (zestawy C/C++).
  • Cykl zajęć dodatkowych dla uczniów w szkołach zwiększających kompetencje matematyczne i informatyczne (z dokładną listą zajęć w każdej ze szkół można zapoznać się w regulaminie).
  • Portal edukacyjny ENIGMA
  • Wydarzenia edukacyjne dla młodzieży: Metropolitalny "Festiwal Nauki ENIGMA FEST" oraz "PRZYSZŁOŚĆ TO NIE ENIGMA - Praca dla młodych w XXI wieku”.
  • Konkursy dla młodzieży z atrakcyjnymi nagrodami: CYBERLIGA 1.0 i CYBERLIGA 2.0 oraz METROPOLITALNA LIGA ENIGMY

Podczas zajęć w ramach CYBERAKADEMII 1.0 i 2.0 uczniowie będą mieli możliwość poznania podstaw kodowania, elektroniki, robotyki i programowania poprzez serię projektów i prostych eksperymentów. Uczestnicy zajęć następnie będą mogli wziąć udział w międzyszkolnych konkursach z serii CYBERLIGA 1.0 i 2.0 w ramach których przewidziano atrakcyjne nagrody.

W projekcie przewidziano także organizację wydarzeń edukacyjnych promujących wśród młodzieży kompetencje matematyczne i informatyczne a także uruchomienie portalu edukacyjnego ENIGMA.

Projekt realizowany jest w terminie od 1.07.2020 do 30.06.2023 roku.

Zapraszamy także na stronę projektu: www.enigma.metropoliapoznan.pl

Dokumentacja związana z projektem (kliknij w poniższe linki aby pobrać):

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie ENIGMA

Deklaracja udziału w projekcie – uczeń

Pliki do pobrania (3):
formularz_rekrutacyjny_uczniowie_lo1.doc
regulamin_rekrutacji_enigma.pdf
deklaracja_udzialu_w_projekcie_uczen_lo1.docx

03.11.2021 | 19:31

Z wizytą na Uniwersytecie Medycznym

Dnia 22 października 2021 roku uczniowie kl. 3H2 oraz 3C uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pierwszy wykład "Nieograniczone możliwości fizjoterapii zaburzeń w obrębie kręgosłupa” prowadzony przez dr n. o zdr. Jagodę Goślińską przybliżył młodzieży zagadnienia związane z anatomią i funkcjonowaniem układu ruchu człowieka. Na drugim spotkaniu z przedstawicielką Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego uzyskaliśmy informacje o działalności Samorządu w zakresie spraw socjalnych, dydaktycznych, kulturalnych i promocyjnych. Dowiedzieliśmy się również z czym wiąże się studiowanie fizjoterapii oraz jakie są oferty kształcenia na UM.

Był to ciekawy wyjazd, wzbogacający wiedzę biologiczną i medyczną. Należy mieć nadzieję, że kontakt z tą uczelnią będzie miał wpływ na zaplanowanie dalszej ścieżki edukacyjnej młodych biologów.

02.11.2021 | 20:51

Edukacja prawna dla klas prawniczych

W tym roku szkolnym z powodzeniem wypełniamy umowę patronacką z Sądem Rejonowym w Szamotułach i realizujemy Edukację Prawną przede wszystkim dla klas prawniczych.
We wrześniu gościliśmy Sędziego Kajetana Kosterkiewicza, który uczniów klas pierwszych liceum zapoznał z cywilnymi oraz karnymi aspektami hejtu, trollingu, tworzenia memów; omówił naruszenie dóbr osobistych w Internecie - w oparciu o realne sprawy sądowe rozstrzygane w Sądzie Rejonowym w Szamotułach.
W październiku Sędzia Jolanta Biniak zapoznała uczniów klas prawniczych z zagadnieniami dotyczącymi prawa rodzinnego, a Sędzia Mikołaj Korbas omówił zagadnienia prawa spadkowego.
Serdecznie dziękujemy!

29.10.2021 | 17:04

Jakie pasje można realizować pracując w służbach mundurowych?

O nowych zawodach, które jeszcze nie istnieją oraz o tych istniejących, ale mocno się zmieniających rozmawiamy z maturzystami. Spotkania z osobami, które przekazują informacje o specyfice własnej pracy i wyzwaniach, które stają przed pracującymi są najciekawsze. Nasze wyobrażenia o specyfice pracy w poszczególnych zawodach często mocno odbiegają od rzeczywistości. Temu poświęcone było spotkanie z policjantkami z Komendy Powiatowej w Szamotułach - p. Sandrą Chudą i p. Eweliną Grzeszkowiak. Panie przedstawiły wymagania, które muszą spełnić wszyscy zainteresowani policyjną pracą. W zajęciach uczestniczyli też p. Artur Kurowski - technik kryminalistyki oraz p. Paweł Kubiś - zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Pan Paweł Kubiś już wcześniej, bo w 2012 roku odwiedził naszą szkołę. Organizował wtedy pomoc dla dzieci z liberyjskiego sierocińca w Caldwell. O pracy w misjach pokojowych w Gruzji, Kosowie i Liberii nasz gość opowiadał przez dwie godziny a maturzyści uznali temat za niewyczerpany.

27.10.2021 | 19:48

"Zapal znicz pamięci"

Tradycyjnie w ostatnich dniach października uczestniczymy w akcji "Zapal znicz pamięci". Od trzynastu lat na terenach Wielkopolski, Górnego Śląska i Pomorza, czyli na obszarach włączonych do III Rzeszy, płonące znicze mają przypominać ofiary terroru hitlerowskiego pierwszych tygodni okupacji. W Szamotułach znicze zapaliliśmy w dwóch miejscach pamięci: na Rynku i na ulicy Franciszkańskiej.

Na Rynku w Szamotułach rozstrzelano 13. października 1939 roku pięciu mieszkańców Otorowa za czyn, który był prowokacją niemiecką. Dziesięciu obywateli polskich oskarżono o usunięcie flagi niemieckiej z urzędu gminnego w Otorowie i za ten czyn władze okupacyjne skazały ich wszystkich na śmierć. Dzień przed egzekucją w Szamotułach mieszkańcy Otorowa zostali zamordowani w swojej wsi.

Drugie miejsce pamięci związane jest też z publiczną egzekucją przeprowadzoną w Szamotułach 13. grudnia 1939 r. W odwecie za postrzelenie żołnierza niemieckiego stracono przy ul. Franciszkańskiej dziesięciu mężczyzn z Szamotuł, Pniew, Otorowa, Wronek i Piłki.

Działamy w ramach akcji #SzkołaPamięta.