Aktualności

30.05.2022 | 18:03

LITERACKIE NAGRODY DLA UCZENNIC NASZEGO LICEUM

W piątek 27 maja, w kameralnych wnętrzach Biblioteki Publicznej we Wronkach, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podsumowująca XIX Konkurs Literacki o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę.

Organizatorom zależy na tym, by konkursowe zadanie nawiązywało do problemów aktualnych, bliskich młodzieży. Stąd w tegorocznej edycji motto z fragmentem wiersza jednej z patronek roku 2022 oraz odniesienie do dramatycznej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Tym razem temat brzmiał:

"Kochasz ty dom, rodzinny dom"– Maria Konopnicka.

Uchodźcy tracą swe domy z dnia na dzień.

A czym dla Ciebie jest Twój dom?”

Zainteresowanie tegorocznym konkursem było bardzo duże – wpłynęło ponad 100 prac. Tym bardziej cieszy sukces uczennic naszego liceum, które w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyły aż 5 nagród.

Nagrodzone zostały:

  • Karolina Kukawka (klasa 3C) – Złota Wrona (nauczyciel prowadzący – pani Natalia Szulc)
  • Amelia Michalak (klasa 2E) – Srebrna Wrona (nauczyciel prowadzący – pani Elżbieta Mizgalska)
  • Jagoda Owsianna (klasa 3F) – wyróżnienie (nauczyciel prowadzący – pani Agnieszka Sługocka)
  • Małgorzata Skrzypek (klasa 1F) – wyróżnienie (nauczyciel prowadzący – pani Elżbieta Mizgalska)
  • Wiktoria Boniak (klasa 3F) - Nagroda Specjalna im. Agnieszki Bartol (nauczyciel prowadzący – pani Agnieszka Sługocka).

Organizatorzy oraz przewodniczący jury - Jerzy Grupiński podkreślali oryginalność ich tekstów, dojrzałość refleksji oraz interesującą formę.

Można się o tym przekonać osobiście - zapraszamy do lektury wyróżnionych prac, zebranych w kolekcji dostępnej pod poniższym linkiem:

https://bit.ly/wrony2022

Podczas uroczystości wszystkie nagrodzone osoby zostały poproszone o przedstawienie fragmentów swoich prac. Za piękne i sugestywne czytanie dodatkowe nagrody otrzymały również Jagoda i Wiktoria.

Nagrodzonym Autorkom oraz ich Opiekunkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a wszystkich młodych adeptów pióra już dziś zachęcamy do udziału w kolejnej, jubileuszowej edycji konkursu w przyszłym roku.

23.05.2022 | 21:13

BALLADY I ROMANSE

Z okazji ustanowienia 2022 r. Rokiem Romantyzmu Polskiego uczniowie klasy III c postanowili wziąć udział w konkursie plastycznym i poetyckim BALLADY I ROMANSE organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły i Grupę Jakkolwiek . Minęło 200 lat od ukazania się w Wilnie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”, „Lilije”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie polską kulturę. Te utwory zainspirowały naszych młodych artystów do ekspresji. Mimo, że uczęszczają do klasy biologicznej, a poznanie świata opierają na naukach przyrodniczych, nie przeszkodziło im to wykazać się wielką fantazją oraz umiejętnościami plastycznymi i literackimi. 19 maja w trakcie wernisażu wystawy pokonkursowej organizatorzy wręczyli nagrody następującym uczennicom naszej szkoły:

I miejsce – Amelia Czaja, III miejsce – Zofia Gołębiewska, wyróżnienie – Natalia Wróblewska.

Na wystawie można było obejrzeć też ilustracje do romantycznych utworów wykonane przez Marię Gzyl, Kornelię Grabarkiewicz i Adriannę Chwalisz oraz przeczytać balladę autorstwa Aleksandry Flis. Po omówienie konkursu odbył się koncert koncert ballad
w wykonaniu Łukasza Bernadego (śpiew) i Adama Jakubowskiego (instrumenty). Dwie długie opowieści, oparte (zgodnie ze specyfiką tego gatunku literackiego) na ludowych wierzeniach, wprowadziły słuchaczy w świat tajemniczości i grozy.

Uczestnikom konkursu gratulujemy zaangażowania!

13.05.2022 | 8:42

Kangur 2022

Tradycją naszej szkoły jest coroczny udział uczniów w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". W tym roku naszą szkołę reprezentowało 30 uczniów, spośród których trzech wyróżniło się w całej Polsce: w kategorii Student - Aleks Przybysz (kl.3AB), w kategorii Junior - Mikołaj Raś (kl.2C) i Maksymilian Grzebinoga (kl.1A). Każdy, kto brał udział w tym konkursie jest świadomy tego, z jakimi trudnymi zadaniami zmagają się uczestnicy, więc tym bardziej gratulujemy wszystkim uczniom, a w szczególności wyróżnionym.

04.05.2022 | 22:02

Matura 2022

4 maja egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści ze Skargi rozpoczęli maturalny maraton, który zakończą 20 maja egzaminem z informatyki.

Po dzisiejszym egzaminie z uśmiechami na twarzy relacjonowali tematy, które zdaniem wielu były bardzo przyjemne. Królował motyw tradycji w "Panu Tadeuszu", ale większość zajęła się kwestią "relacji z drugim człowiekiem w kontekście szczęścia" analizowanej na podstawie "Nocy i Dni" Marii Dąbrowskiej. Maturzyści mieli również do wyboru analizę wiersza Józefa Barana "Najkrótsza definicja życia".

Życzymy, aby w kolejnych dniach egzamin przebiegał równie pomyślnie.

04.05.2022 | 20:19

Tanecznym krokiem…

27 kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji uczniowie prezentowali swoje umiejętności, które doskonalą w klubach od wielu lat. Pokaz otworzyły tańce regionalne. Jako pierwsi w przepięknych strojach zatańczyli tancerze z zespołu folklorystycznego „Szamotuły”, suitę tańców rzeszowskich- Julia Walczak z klasy 3I, Marcel Jakubowski i Franciszek Chlebanowski z 3F wraz z partnerami tanecznymi.

Zaraz po nich na scenę tanecznym krokiem wkroczyli przedstawiciele Zespołu Tańca Polskiego WRONKI- Zuzanna Podgórska z klasy 3H1, Wiktoria Dobierska z 3G2 oraz Amelia Góral z 1E wraz z partnerami. Prezentowali oni tańce polskie: kujawiaka, mazura, oberka i krakowiaka.

Swoim występem zaszczyciły nas również dziewczyny z zespołu Mażoretek Miraż z Wronek. W zespole tym trenują nasze uczennice: Oliwia Skrzypkowiak z klasy 3H1, Emilia Stróżyna z 1E, Jagoda Sobalik z 1C.

Tego dnia nie mogło zabraknąć tańca towarzyskiego. I tak oto, swoim tańcem atmosferę rozpalił uczeń klasy 1C Jakub Biniak z partnerką w tańcach latynoamerykańskich: cha-cha, rumba i samba.

Również w duecie, ale klimacie hip hopowym wystąpiła Paulina Bączyk z klasy 3C.

Pokaz zakończyły występy solo- Julii Lis z klasy 2AB oraz Kornelii Grabarkiewicz z 1C.

Wszystkie występy wzbudziły ogromny zachwyt wśród uczniów i zakończone były gromkimi brawami!

Na koniec spontanicznie wszyscy uczniowie zatańczyli wspólnie „Belgijkę”.

03.05.2022 | 12:36

Pożegnanie maturzystów 2022

„Nic dwa razy się nie zdarza… żaden dzień się nie powtórzy…” W przemijaniu drzemie cały życia smak… W piątek 29 kwietnia 182 tegorocznych maturzystów zakończyło etap licealnego życia - 53 osoby z bardzo wysokimi wynikami w nauce. Z najwyższą średnią 5,88 i tytułem Primus Inter Pares zakończył edukację w szkole Stanisław Spychała z 3G1, który z rąk Pani Starosty otrzymał Nagrodę dla najlepszego absolwenta.

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymały następujące osoby:

z 3G1: Aleksandra Biniak, Aleksandra Lewandowska, Jagienka Piątkowska, Mikołaj Bombała, Zuzanna Kaczmarek, Michalina Prętka, Mikołaj Popowski, Aleksandra Ginalska, Tomasz Greczka, Filip Kwaśny, Mikołaj Perz, Jędrzej Wachowiak, Gabriela Jędrzejczak

z 3G2: Kalina Pylińska, Szymon Budych, Eryk Jankowiak, Mikołaj Juszczak

z 3H1: Jakub Dobias, Maria Zielińska, Jagoda Łucak, Zuzanna Starosta, Aleksandra Hołderna, Mikołaj Nykaza, Tobiasz Wilk, Roksana Hynek, Zuzanna Podgórska, Maksymilan Pyc

z 3H2: Natasha Ołeniak, Urszula Fertyk, Martyna Kubik

z 3I: Dobrochna Foremska, Maria Matysik, Julia Walczak, Marcel Gajzler, Krzysztof Łączkowski, Michalina Jank, Zofia Okraska, Patryk Rusinek, Natalia Piotrowska, Daria Ptak, Maria Sikora

z 3J: Julia Dałek, Julia Rzaniak, Aleksandra Brach, Emilia Kaczmarek, Gabriela Kiona, Wiktoria Stanke, Stanisław Zaraś, Adrianna Fricz, Sonia Niegolewska

z 3K: Paweł Skowroński, Weronika Kubiak, Milena Dąbrowska.

Podczas uroczystości nastąpiło również uhonorowanie Jakuba Dobiasa "Medalem za zasługi dla szkoły" i Nagrodą Pani Starosty za osiągnięcia naukowe - tytuł finalisty 51. Olimpiady Biologicznej. Wielu absolwentów nagrodzono książkami za sukcesy naukowe, zaangażowanie w życie szkoły oraz działalność społeczną, a sportowców - statuetkami. Największe sukcesy na Mistrzostwach Powiatu Szamotulskiego, rejonu, województwa wielkopolskiego szkół ponadgimnazjalnych, kolejnych Licealiadach osiągnęli: Gabriela Jędrzejczak, Kalina Pylińska, Daria Dunaj, Zofia Serafinowska, Patrycja Bierza, Paulina Mendzelewska, Mikołaj Juszczak, Dawid Pyżalski, Karol Siwak, Mikołaj Nykaza, Miłosz Orlik, Maciej Dudziak, Jakub Nizio, Kacper Fiksa, Wiktor Woźny, Kamil Małecki, Kacper Jokiel, Arkadiusz Drzewiecki, Konrad Chybowski, Jakub Koput, Igor Szymkus, Tomasz Szymlet i Kacper Taudul.

Brawa i gratulacje dla absolwentów oraz wiele serdecznych życzeń towarzyszyły piątkowej uroczystości.

Po uroczystym ślubowaniu przyszedł czas na podziękowania Rodzicom działającym w szkolnych i oddziałowych Radach Rodziców.

Uroczystość zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy 3C.

Maturzystom życzymy powodzenia na maturze, wytrwałości i determinacji w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów. Wykorzystajcie mądrze zdobytą wiedzę i wszelkie zdolności, by mieć poczucie, że lata wysiłków właśnie teraz przekształcają się w mocny fundament przyszłych sukcesów.

28.04.2022 | 16:20

Sukces Jakuba Dobiasa

Z przyjemnością informujemy, że Jakub Dobias (3H1) uzyskał tytuł finalisty podczas zawodów centralnych 51 Olimpiady Biologicznej w roku szkolnym 2021/2022. Tym samym Jakub został zwolniony z egzaminu maturalnego z biologii, uzyskując na nim automatycznie 100% i otrzymał indeks na Uniwersytet Medyczny.

Serdecznie gratulujemy Jakubowi sukcesu i życzymy dalszego rozwijania swojej pasji!

26.04.2022 | 21:57

22 KWIETNIA- ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Idea dbania o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest troska o naturalne środowisko, dlatego tym roku aktywnie włączyliśmy się w odmłodzenie lasów pomiędzy Kępą a Baborówkiem przy ulicy Szamotulskiej. Nadleśnictwo Pniewy, Leśnictwo Kaźmierz umożliwiło nam udział w tej akcji. Uczniowie klasy 2D1, 2D2 i 3C wraz z opiekunami i pracownikami nadleśnictwa wysadzili 1950 sztuk dębów szypułkowych, 1300 sztuk klonu oraz 650 sztuk grabu. W czasie sadzenia drzew towarzyszyła nam piękna pogoda i sympatyczna atmosfera. Pyszne drożdżówki oraz gadżety na zakończenie pracy były miłym akcentem tego dnia. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz wspólna praca z leśnikami wpłynęła na wzbogacenie wiadomości biologicznych oraz umiejętności praktycznych.

Mamy nadzieję ze powtórzymy to w kolejnych latach!!!

26.04.2022 | 21:18

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK - 2022

Olga Kędziora uczennica kl. 3C dnia 22 kwietnia 2022roku w Poznaniu reprezentowała nasza szkołę w XXIX Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK- etap wojewódzki. Na etapie rejonowym w kategorii szkół średnich Olga zajęła 1 miejsce, natomiast na etapie wojewódzkim zajęła miejsce 6. Uczestnicy rozwiązywali test na temat zdrowia, sposobów jego ochrony, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podstawowych wiadomości o historii i działalności PCK. Ocenie podlegały również prezentacje zawierające opis przeprowadzonej akcji promującej zdrowy styl życia.

Serdecznie gratulujemy !!!

23.04.2022 | 15:33

Podsumowanie konkursu: Moja mała Ojczyzna – Powstanie Wielkopolskie

8 kwietnia 2022 roku miało miejsce podsumowanie konkursu „Moja mała Ojczyzna – Powstanie Wielkopolskie, jako jedyne zwycięskie powstanie w historii Polski”, nad którym honorowy patronat objęli Wojewoda Wielkopolski, Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Szamotulski.

Zadaniem młodzieży było przygotowanie filmiku związanego z tematyką Powstania Wielkopolskiego lub pracy plastycznej nawiązującej do powstańczych wydarzeń.

Z przyjemnością informujemy, że w kategorii filmik dla szkół ponadpodstawowych

I miejsce zdobyła Kornelia Grabarkiewicz z klasy 1C,

II miejsce Stanisław Dolata z kl. 1F.

W kategorii pracy plastycznej

I miejsce przyznano pracy Adrianny Chwalisz z kl.1C,

II miejsce zdobył Kajetan Wylegała również z klasy 1 C!

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!