Aktualności

27.09.2021 | 19:37

Warsztaty w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Warsztaty w ramach projektu „Walka z antysemityzmem, ksenofobią i rasizmem dziś” już za nami.

Udział w naszym polsko- norweskim programie rozpoczęliśmy od integracji ze stroną norweską poprzez łączenie online. Następnie, w mniejszej grupie skupiliśmy się na warsztatach tematycznych. Rozmawialiśmy o naszej tożsamości społecznej. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: „ Kim jestem ?” i do jakiej grupy społecznej należę.

Ten intensywny, pierwszy dzień zakończyliśmy pyszną, koszerną kolacją połączoną z wykładem w Jewish Community Centre.

Kolejny dzień warsztatów poświęcony został słowom skierowanym przeciwko mniejszościom. Wraz z Norwegami zastanawialiśmy się, które z nich będą nas łączyć, a które dzielić. Omówiliśmy zagadnienie dotyczące szeroko rozumianej mowy nienawiści. Dzień zakończyliśmy ciekawym działaniem edukacyjnym dotyczącym zjawiska polaryzacji. To właśnie te zajęcia zapamiętamy na dłużej, gdyż wzbudziły w nas najwięcej emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dowiedzieliśmy się jak łatwo można nas skłócić i podzielić, czym jest mechanizm polaryzacji i jakie role w nim odgrywamy. I ostatecznie, jak budować równościowe relacje międzygrupowe pomimo różnic poglądów.

W ostatnim dniu naszej warszawskiej przygody porozmawialiśmy o tym czego nie możemy wyczytać w Internecie, czyli o rodzajach informacji wprowadzających w błąd. Propaganda, clickbait, fake news, pseudonauka – to tylko niektóre z pojęć, które poznaliśmy.

Po wylewnym pożegnaniu ze wszystkimi uczestnikami projektu odjechaliśmy w stronę domu. Obecnie przygotowujemy własne działania lokalne.

Nie możemy doczekać się już kwietniowego wyjazdu na wyspę Utoya i spotkania z Norwegami. To tam zaprezentujemy nasze lokalne prace i z przytupem zakończymy międzynarodowy projekt.

Koordynatorki projektu:

mgr Halina Walczak

mgr Wiesława Araszkiewicz

fot. M. Jaźwiecki / Muzeum POLIN.

27.09.2021 | 19:24

Mistrzostwa Polski U - 16, 25-26.09.2021 Karpacz

W miniony weekend w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Polski U-16.

Nasz klub reprezentowała trójka zawodników, którzy uzyskali kwalifikacje do udziału w imprezie. W pierwszym dniu startów dziewczęta brały udział w konkursie skoku w dal. Nasz męski przedstawiciel stawił czoła trudnej konkurencji biegu przez płotki. W drugim dniu mistrzostw nasze zawodniczki brały udział w wieloskoku. Profesjonalne przygotowania trenerki Janiny Zielińskiej, a także mocne wsparcie Dominiki Olejnickiej (opiekuna - trenera) podczas mistrzostw zaowocowały bardzo dobrymi wynikami, wysokimi lokatami oraz rekordami życiowymi.

Oficjalne wyniki:

Skok w dal :

Wiktoria Knutowicz - 8 miejsce (5,19m)

Lena Henschke - 9 miejsce (5,15)

300m przez płotki:

Jakub Białasik - 24 miejsce (43,99s)

Wieloskok:

Lena Henschke - 5 miejsce (11,25m PB!)

Wiktoria Knutowicz - 11 miejsce (10,48m PB!)

Gratulacje dla Leny, Wiktorii, Jakuba za bardzo dobry start na Mistrzostwach Polski U-16. Pani Janinie Zielińskiej - trenerce za ogromny wkład w sukces. Trenerce Dominice Olejnickiej za opiekę i poświęcenie (My wiemy jak duże;) ). Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wsparcie swoich pociech podczas całego okresu przygotowań.

25.09.2021 | 16:22

Grand Prix Obornik w Lekkiej Atletyce

Memoriał im. Tadeusza Ratajczaka. OBORNIKI, 18.09.2021

W miniony weekend na stadionie w Obornikach po raz ostatni w tym sezonie nasi lekkoatleci wzięli udział w zawodach. Forma dopisała i wielu z nich wróciło do domu z medalami.

Medaliści:

Skok w dal:

Wiktoria Knutowicz - srebrny medal (5,04m)

Mikołaj Juszczak - złoty medal (6,15m)

Franciszek Zieliński - srebrny medal (5,05m)

skok wzwyż:

Hanna Biniakiewicz - złoty medal (155cm)

Maria Zawarta - srebrny medal (145cm)

Gabriela Kochańska - brązowy medal (140cm)

Pchnięcie kulą 3kg juniorka młodsza:

Jagoda Dłużewska - srebrny medal (10,70m)

Natalia Wójcik - brązowy medal (9,87m)

Pchnięcie kulą 3kg młodziczka:

Monika Dolińska - brązowy medal (7,86m)

Gratulujemy medalistom oraz wszystkim zawodnikom startującym w zawodach, którym jeszcze trochę brakuje by stanąć na "pudle"! Wszystko przed Wami!

23.09.2021 | 18:16

Szkolne Dni Profilaktyki

W miesiącu wrześniu i październiku 2021r. w naszej szkole odbywać się będą Szkolne Dni Profilaktyki. Cała społeczność szkolna - uczniowie wszystkich klas, nauczyciele jak i rodzice, będą mogli wziąć udział w ciekawych zajęciach i spotkaniach z profesjonalistami z zakresu profilaktyki zintegrowanej.

W dniach 13-14.09-2021r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli już w programie profilaktycznym Archipelag skarbów. Prowadzący , zamienili grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Pokazali wartości, które znajdują się w centrum uwagi dojrzewającego nastolatka. W czasie dwudniowych zajęć, trenerzy pomogli naszym uczniom odkryć ogromny pozytywny potencjał, który znajduje się w każdym z nich. Starali się pokazać, że w życiu młodych ludzi możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień i marzeń, chociaż wymaga to trudu i wyrzeczeń.

Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i aktywnością. Dobrze ocenili treści programu, sposób prowadzenia zajęć, jak i wskazywane wartości.

Trenerzy spotkali się także z nauczycielami oraz rodzicami. Omówili założenia realizowanego programu, czynniki ryzyka oraz czynniki chroniące przed zachowaniami ryzykownymi. Motywowali dorosłych do uważnego, zaangażowanego kontaktu z młodzieżą oraz wspieraniu ich w realizacji wartości i marzeń.

20.09.2021 | 20:20

Zmieniamy świat z Olimpiadą Społeczną

W piątek 17.09 odwiedzili nas Gabrysia i Mateusz, którzy współpracują z Fundacją Zwolnieni z Teorii. Opowiedzieli nam o swojej przygodzie z Ogólnopolską Olimpiadą Społeczną Zwolnieni z Teorii - od momentu pomysłu na projekt po galę wręczania nagród - Złotych, Srebrnych i Brązowych Wilków. Młodzi ludzie porwali nas swoim zapałem, chęcią niesienia pomocy i zmieniania świata. To było cenne doświadczenie usłyszeć, że i my – bez względu na to, ile mamy lat i gdzie mieszkamy, możemy mieć wpływ na środowisko, politykę, komfort życia i rozrywkę. Wielu z nas chciało po spotkaniu zadać indywidualnie pytania mentorom, a także skonsultować swoje pomysły.

Pamiętajcie – zaczynamy od rejestracji na stronie https://zwolnienizteorii.pl/, a dalej będą nas inspirować mentorzy i szkolenia. W razie pytań możecie kontaktować się też z naszymi nauczycielami Zwolnionymi z Teorii czyli paniami Joanną Jędrzejczak i Renatą Popowską.

Zmieniajmy świat, nie czekajmy aż ktoś zrobi to za nas!

20.09.2021 | 20:03

PODSUMOWANIE SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZDOBYŁO III MIEJSCE

Dnia 17 września 2021 roku na terenie Ośrodka szkolno- wypoczynkowego Wityng w Mikorzynie odbyło się uroczyste podsumowanie Sportowego Roku Szkolnego 2020/2021. Na uroczystość SZS „Wielkopolska” zaprosił naszą szkołę w związku ze z zdobyciem III miejsca ( na 76 szkół ) we Współzawodnictwie Sportowym Szkół o tytuł "Najbardziej usportowionej szkoły w Wielkopolsce w roku szkolnym 2020/2021" w ramach XXII Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w kategorii Licealiady.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Hanna Biniakiewicz z klasy 2C i Maja Dukat z klasy 2AB z nauczycielami panem Romanem Wiśniewskim i panią Sylwią Jędrzejczak. Szkoła otrzymała puchar, dyplom oraz nagrodę finansową w kwocie 1700 złotych.

Powiat Szamotulski również zdobył III miejsce ( na 26 powiatów ) w kategorii Współzawodnictwa Sportowego Powiatów Województwa Wielkopolskiego.

W czasie uroczystości pan Roman Wiśniewski został uhonorowany brązowym medalem „ Za Zasługi dla sportu”.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia tego wysokiego III miejsca serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

20.09.2021 | 17:27

Sprzątanie świata - wrzesień 2021

W dniach 17-19 września już po raz 28 odbyła się akcja sprzątania świata. Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ,, Sprzątanie Świata – Polska 2021”. W tym roku pod hasłem ,,Myślę, więc nie śmiecę”. Młodzieży naszej szkoły nie są obojętne sprawy środowiska, dlatego chętnie uczestniczy w działaniach promujących czystość i ochronę środowiska.

18.09.2021 | 11:34

Mistrzostwa Makroregionu U-16 w lekkiej atletyce

Dnia 11 września 2021 roku w Szczecinie odbyły się Mistrzostwa Makroregionu U-16 w lekkiej atletyce. W imprezie uczestniczyło 11 lekkoatletek i lekkoatletów z klubu MKS „Baszta" Szamotuły. Po bardzo udanych startach wrócili z dwoma medalami, zdobywając łącznie 13 punktów dla klubu. Na szczególną uwagę zasługuję Wiktoria Knutowicz, która w skoku w dal zdobyła srebro uzyskując w najlepszej próbie 5,27 oraz Lena Henschke, która ostatecznie została brązową medalistką w wieloskoku z rezultatem 11,02. Świetnie spisali się także pozostali zawodnicy klubu, którzy ustanowili na tych zawodach swoje rekordy życiowe. Mowa o Jakubie Białasiku ( bieg na 100m – 11,91), Franciszku Zielińskim ( skok w dal – 5,23) oraz Patrycji Steczko ( bieg na 300m ppł. - 51,17). Pozostałe wyniki również bardzo cieszą! Bardzo dobry rezultat uzyskała Maja Czajka, kończąc rywalizację w wieloskoku z wynikiem 9,38 m. Jakub Białasik w biegu na 300m ppł, cieszył się z V miejsca ( 44,02 ). Na tej samej – piątej pozycji uplasowały się także: Lena Henschke w skoku w dal ( 5,07 m ) i Wiktoria Knutowicz w wieloskoku ( 10,35). VI miejsce w skoku wzwyż zajęła Gabriela Kochańska (145cm). W zawodach wzięła udział sztafeta 4x100m kobiet w składzie: Gabriela Kochańska, Małgorzata Magdziarz, Oliwia Pittner i Wiktoria Głów oraz Lena Ratajczak, która dzielnie walczyła w konkursie skoku wzwyż.

Trenerką Franciszka Zielińskiego jest Dominika Olejnicka. Pozostali lekkoatleci i lekkoatletki szlifują swoje umiejętności pod okiem Janiny Zielińskiej.

15.09.2021 | 17:54

WROCŁAWSKIE ZOO – lekcja biologii w terenie

13 września 2021 roku uczniowie z klasy 2D2, 3C i 3D uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Zajęcia pt "Bliskie spotkania z małpami” przeprowadzone przez pracowników Działu Dydaktycznego odbyły się w budynku Małpiarni, w Pawilonie Małp Człekokształtnych oraz przy wybranych wybiegach zewnętrznych. Oprócz wiadomości i ciekawostek dotyczących ssaków z rzędu naczelnych młodzież miała okazję dokładnie przyjrzeć się naszym krewnym.

Oprócz nietypowej lekcji biologii uczniowie w czasie spaceru po terenie zoo zapoznali się z różnorodnością zwierząt oraz podziwiali florę i faunę Czarnego Lądu w Afrykarium.

Piękna pogoda, dobre humory, ciekawe zwierzęta oraz atrakcyjne otoczenie wpłynęły na to że czas minął szybko i przyjemnie.

13.09.2021 | 18:25

Skarga pomaga

Dobrą tradycją naszej szkoły jest otwarcie społeczności uczniów, rodziców, nauczycieli na potrzeby drugiego człowieka. Wzorując się na patronie szkoły niejednokrotnie podejmowaliśmy działania, których celem była pomoc tym, którzy jej potrzebują. Od jutra możemy znów stać się tymi, którzy czynią dobro. Tym razem nasza pomoc trafi do pani Marii. To bardzo pogodna starsza pani, której życie nie oszczędzało bardzo złych doświadczeń. Wśród Szamotulan, znalazły się osoby, które podjęły działanie, by pomóc pani Marii w największym problemie jakim na ten moment jest niewielki domek, znajdujący się delikatnie mówiąc w fatalnym stanie. Gromadzone są fundusze na już rozpoczęty remont, przy którym pracują ludzie o dużym sercu. My również możemy wesprzeć te działania.
W czasie szkolnych wywiadówek będzie można zakupić obrazy, które są autorstwa pani Marii. Malowanie, to pasja, która pomaga przetrwać jej najtrudniejsze momenty życia. W wakacje można było obejrzeć prace pani Marii w czasie wernisażu w SZOK. My również będziemy mogli część z nich obejrzeć i pomóc autorce obrazów.

Pamiętajmy, dobro powraca.