Aktualności

07.11.2022 | 20:10

Zapal znicz pamięci.

W mijającym tygodniu wspominaliśmy ofiary niemieckiego terroru na ziemiach włączonych do Rzeszy w 1939 roku. W pierwszych tygodniach wojny represje dotknęły urzędników, powstańców wielkopolskich i śląskich, nauczycieli, duchownych, ziemiaństwa, chłopów i robotników. Po raz czternasty akcja "Zapal znicz pamięci" miała zwrócić uwagę na dramatyczne losy mieszkańców Wielkopolski, Śląska i Pomorza w czasie okupacji. W Szamotułach znicze zapaliliśmy w dwóch miejscach pamięci: na Rynku, w miejscu rozstrzelania pięciu mieszkańców Otorowa w październiku 1939 roku i na ulicy Franciszkańskiej. Na tej ulicy pomnik upamiętnia ofiary mordu z grudnia 1939 roku.

06.11.2022 | 19:03

"Mój Dzień w Powiecie Szamotulskim"

3 listopada w Starostwie Powiatowym w Szamotułach nastąpiło podsumowanie konkursu literackiego pt. "Mój Dzień w Powiecie Szamotulskim" zorganizowanego dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a objętego patronatem Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak. Karolina Kukawka z klasy 4C zdobyła wyróżnienie za swój reportaż.

Serdecznie gratulujemy!

03.11.2022 | 19:45

Sukcesy naszych recytatorek

Turnieje recytatorskie to okazja do podzielenia się z publicznością swoją wrażliwością, miłością do piękna słowa i talentem. Sztuka recytacji jest wartością samą w sobie, ale też istotnym elementem kształtowania pozytywnych uczuć w stosunku do ojczystego języka i budzenia zainteresowania kulturą.

20 października Szamotulski Ośrodek Kultury zaprosił na Artystyczne Spotkania Recytatorów. Naszą szkołę reprezentowała Zosia Metler.

Zosia urzekła jury swoją interpretacją wiersza "Komedyjki" Wisławy Szymborskiej i fragmentu powieści "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" Nancy Kleinbaum i zajęła zasłużone I miejsce.

3 listopada uczciliśmy pamięć nieżyjących pisarzy i poetów podczas XVI Zaduszek Poetyckich organizowanych przez Szamotulski Ośrodek Kultury. W przesłuchaniach konkursowych wzięli udział uczniowie oraz uczennice szkół średnich z Szamotuł, Wronek i Pniew. Skargę reprezentowały: Zosia Metler, Natalia Wacławik i Weronika Grześkowiak.

Kolejny raz możemy pochwalić się sukcesami! Zosia Metler zajęła I miejsce, a Natalia Wacławik otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy!!!

03.11.2022 | 19:25

Połowinki 2022

28 paździerika w naszej szkole młodzież klas III świętowała półmetek nauki w liceum. Parter szkoły i I piętro były pięknie przystrojone przez delegacje klas. DJ był gotowy na przyjęcie tancerzy, a lokalne pizzerie uwijały się z kolejnymi dostawami. Najśmielsze oczekiwania przeszły kreacje uczennic, choć i chłopcy nie odstawali strojem. Wszyscy chętnie fotografowali się na specjalnie przygotowanej ściance. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom, którzy przygotowali swoim dzieciom tę zabawę i wraz z Dyrekcją i wychowawcami troszczyli się o młodzież w czasie tego wieczoru.

Kto był ten wie - do tego wieczoru z pewnością będziemy się odwoływać we wspomnieninach.

29.10.2022 | 18:20

Wyjazdy edukacyjne w powiatowym projekcie "Wizyt w miejscach pamięci"

Maturzyści wzięli udział w wizytach studyjnych, czyli kilkugodzinnych zajęciach w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmie nad Nerem. Pobyt na terenie dawnego obozu zagłady poświęcony jest poznawaniu historii i przede wszystkim na refleksji. Uczennice i uczniowie w ciszy i skupieniu wysłuchali fragmentów wspomnień jednego z nielicznych Ocalonych, przyjrzeli się przedmiotom pozostawionym przez ofiary, analizowali teksty literackie i autentyczne relacje. Pobyt w muzeum, a szczególnie w Lesie Rzuchowskim był okazją do przemyśleń nad łatwością zorganizowania prześladowań różnych grup ludzi w przeszłości i współcześnie.

Uczniowie i uczennice naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w edukacji w tak specyficznym muzeum dzięki zrozumieniu pani Starosty Szamotulskiej i powiatowych radnych.

29.10.2022 | 18:16

Fałszerze dzieł sztuki - warsztaty w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Zakurzone przedmioty, którymi interesują się tylko nieliczni oraz nudni pracownicy to stereotypowe postrzeganie muzeum. Uczennice i uczniowie z pierwszej klasy humanistycznej mieli okazję zweryfikować potoczną opinię o placówce gromadzącej dzieła sztuki. Muzealna instruktorka inspirowała do zastanowienia, kiedy można tworzyć kopię, co to jest falsyfikat, a kiedy spotykamy replikę? Najbardziej intrygująca część pobytu w muzeum dotyczyła okoliczności kradzieży obrazów z muzeum. Jakimi pobudkami kierowali się ludzie dokonujący kradzieży, gdzie przetrzymywali obrazy i w jakich okolicznościach policja wpadła na ich trop wyczerpująco wyjaśniała nam pani edukatorka. Spotkanie zakończyły zadania sprawdzające predyspozycje do bycia detektywem poszukującym fragmenty obrazów.

26.10.2022 | 18:15

Wycieczki

W rok uszkolnym 2022/23 szkoła organizuje dla uczniów wycieczki do Toskanii i do Londynu.

Osoby zainteresowane proszę o zapisanie się na listę w sekretariacie szkoły.

Wpłata rezerwacyjna 300 zł do 15 listopada (w sekretariacie lub na konto Rady Rodziców z dopiskiem: Londyn lub Toskania oraz imieniem i nazwiskiem uczestnika).

W załącznikach programy wycieczek.

Pliki do pobrania (2):
toskania_2023_ii-1.pdf
wycieczka_do_londynu-1.pdf

25.10.2022 | 9:50

Sesja zdjęciowa 1G1

13 października klasa 1G1 wzięła udział w sesji zdjęciowej, będącej nagrodą za najlepsze przebranie na dzień integracji. Było bardzo wesoło! Klasa 1G1 z wychowawcą serdecznie dziękuje Panu Dariuszowi Mieńko za wykonanie przepięknych zdjęć. Poniżej kilka ujęć

25.10.2022 | 9:35

Przystanek PaT

W piątek i sobotę, młodzież z naszej szkoły wraz z opiekunami, uczestniczyli III Przystanku PaT. Uczniowie wzięli udział w wybranych przez siebie warsztatach, opiekunowie w Akademii PaT. Były koncerty, PaToteka, wspólne tańce i zabawa do późnych godzin nocnych. Wszystko po to, by promować wśród młodych ludzi modę na życie bez uzależnień, profilaktykę rówieśniczą i zapobiegać samotności. Bo najważniejszy jest CZŁOWIEK i BEZPIECZEŃSTWO. To był potrzebny czas, pełny pozytywnej energii i nowych znajomości

23.10.2022 | 10:44

Dzień Edukacji Narodowej w Skardze

13 października br. klasy 2 B i 2 E przygotowały wystawę poświęconą Dniu Edukacji Narodowej. Częścią wystawy była gra „Zgadnij, kto to?”, która przypomniała nam, że wszyscy byliśmy dziećmi, nasi nauczyciele również. Dzięki uprzejmości profesorów mogliśmy cofnąć się do czasów, gdy nie potrafili oni jeszcze interpretować tekstów Kochanowskiego, czy stosować twierdzenia Talesa. Zadaniem uczestników gry było rozpoznanie ich podobizn na fotografiach z dzieciństwa, których nam użyczyli. Przez cały dzień towarzyszyła nam muzyka specjalnie wybrana dla naszych mentorów. Na korytarzu wybrzmiały piosenki takich zespołów jak Queen czy ABBA. Nie zabrakło także polskich artystów, jak np. zespołu 2+1. Podsumowując, święto nauczycieli odbyło się w przemiłej atmosferze i przy świetnej zabawie. Profesorom jeszcze raz życzymy uśmiechu, radości oraz spełnienia marzeń. Jesteśmy wdzięczni za Waszą cierpliwość, życzliwość oraz ciepłe słowa.

Zwycięzcom gry, tj. klasie 1G1 za zajęcie I miejsca, klasie 3 AB i 3C (ex aequo) – II miejsca oraz klasom 2C i 1A (ex aequo) – III miejsca serdecznie gratulujemy!