Aktualności

02.12.2018 | 20:20

Wykłady w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności

Uczniowie klasy 2c wzięli udział w bardzo ciekawym wydarzeniu i mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, gdy na zaproszenie Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania wraz z opiekunami p. J. Jędrzejczak oraz p. J. Frąckowiak stawili się 28.11.2018 w budynku Instytutu Historii UAM, aby wysłuchać wykładów w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności (Towards Independence - Polish and Irish Ways to Sovereignty)”. Uczestnicy konferencji mogli włączyć się w świętowanie 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz poszerzyć swoją wiedzą z zakresu historii podczas ciekawych przemówień prof. P. Matusika na temat: „Polskie strategie narodowe w XIX w.” (The Polish National Strategies in the 19th Century) i prof. K. Marchlewicza pt. “ Emigracja polska i irlandzka w procesach niepodległościowych z lat 1914-1921” (Polish and Irish Emigration within the Processes of Independence, 1914-1921). Natomiast dzięki paniom: Cathy Scuffil i Liz Gillis wszyscy słuchacze z pewnością wykorzystali w praktyce swoje umiejętności językowe zagłębiając się w tajniki zagadnień związanych z kulturą i historią Irlandii oraz dowiedzieli się o roli, jaką kobiety odegrały w ‘irlandzkiej drodze do wolności’. Dopełnieniem dnia były prelekcje pana Cuan Ó Seireadáin na temat wpływu Ligi Gaelickiej na odrodzenie się Irlandii oraz p. M. Wiśniewskiego, który mówił: „O Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

02.12.2018 | 16:37

Szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże

Uwaga! W dniach 27.05.-01/02.06.2019 r. odbędzie się szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże (Francja, Włochy Monaco). Zapisy i wpłata rezerwacyjna 100 zł. do 14 grudnia w sekretariacie szkoły lub na konto Rady Rodziców BS Szamotuły nr 26 9072 0002 2004 0406 6329 0001. Zapraszamy!

Pliki do pobrania (1):
nicea_cannes_30_11.pdf

26.11.2018 | 7:17

Dopalacze niszczą życie

20 listopada uczniowie klas III gimnazjum spotkali się z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji. Asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej ds. profilaktyki sierż. sztab. Ewelina Grabowa przedstawiła, jakie zagrożenia dla życia i zdrowia może przynieść zażywanie nieznanych substancji psychoaktywnych. Omówiła również przykłady zatruć dopalaczami, do których doszło na terenie kraju oraz na terenie naszego powiatu. Prelegentka poinformowała uczniów, jakie konsekwencje prawne wynikają z popełnienia przestępstw związanych z substancjami zabronionymi. Dużą siłę argumentacyjną miały wypowiedzi prawników, lekarzy i znanych młodzieży osób ze świata sportu i muzyki – bohaterów filmu poglądowego, którym wzbogaciła swoją wypowiedź policjantka.

Szamotulska policja w tym roku szkolnym przeprowadziła drugi już konkurs plastyczny i literacki oraz cykl pogadanek w naszej szkole. Wszystko po to, by zapobiegać niepożądanym społecznie działaniom, takim jak przemoc i sięganie po narkotyki i dopalacze.

23.11.2018 | 17:56

Rejonowy Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

We wtorek 20.11.2018 r. Arkadiusz Wargacki z 3gA i Tobiasz Szczechowiak z 3gD brali udział w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, który odbył się w Poznaniu. Arkadiusz Wargacki zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy.

Życzymy dalszych sukcesów.

20.11.2018 | 20:11

Matematyczno – archeologiczy wyjazd edukacyjny II A

We wtorek 20.11.2018 r. uczniowie klasy II A z wychowawczynią p. Anną Biedną i nauczycielkami matematyki p. Ewą Wieczorek i p. Grażyną Skórnicką wzięli udział w ciekawych zajęciach. Najpierw pojechaliśmy na Ostrów Tumski, niedaleko Katedry znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Uczestniczyliśmy w interesującej lekcji na temat inżynierii sprzed tysiąclecia . Dowiedzieliśmy się, że ufortyfikowanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w X wieku było największą akcją budowlaną, jaką podjęto tu aż do XIX wieku. Łączna długość wałów na wyspie wyniosła około 2 kilometrów. Dzięki odsłoniętym w Rezerwacie Archeologicznym reliktom warowni poznańskiej mieliśmy okazję podziwiać drewniane konstrukcje i system obronny, który nadał kształt wyspie tumskiej i nadal jest czytelny w jej krajobrazie. Pani archeolog przybliżyła nam problematykę tego, jak budowano bez gwoździ, z jakimi prawami fizyki musieli się zmierzyć budowniczowie oraz ile drewna zużyto. Następnie udaliśmy się na Wydział Matematyki i Informatyki UAM, gdzie wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu prof. Romana Murawskiego na temat: ,,Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?”. Wykłady otwarte w ramach projektu ,,Po indeks z Pitagorasem” mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto zostaliśmy oprowadzeni po uczelni, a nawet skosztowaliśmy pysznego tortu, ponieważ był to już 50. ,,urodzinowy” wykład z cyklu. Pobyt na WMiI umożliwił uczniom zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.

18.11.2018 | 9:28

Konkurs Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach podała wyniki konkursu "I ty możesz zapobiegać przemocy!". W KONKURSIE NA PLAKAT wyróżnienie otrzymały dwie nasze gimnazjalistki: Zofia Okraska z 3gA i Michalina Kaczmarek z 3gB. W KONKURSIE LITERACKIM zwyciężyła Olga Szaniawska z 3gA. Drugie miejsce zajęła Julia Rzaniak z 3gA, a wyróżnienia otrzymali: Wiktora Stanke z 3gB oraz Arkadiusz Wargacki z 3gA.

Serdecznie gratulujemy!

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu dnia 10 grudnia br. o godz. 10.00 w Kinie Halszka w Szamotułach.

16.11.2018 | 18:02

Nietypowa lekcja historii

W minionym tygodniu, klasa 8 sms i 1D miały okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Wszyscy świętujemy 100- lecie odzyskania niepodległości, a my Wielkopolanie pamiętamy jeszcze o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, którego 100- lecie wkrótce. Z tego powodu jako szkoła, wzięliśmy udział w projekcie realizowanym przez IPN w Poznaniu „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie”

Uczniowie mieli okazję poznawać historię niezwykle ważnego powstania w nieco inny, niż książkowy sposób. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania przy Pomniku Powstania Wielkopolskiego , by wspólnie z przewodnikiem poznać historię pomnika. Kolejny etap to podróż, w czasie której uczniów przeszywały ciarki i to nie z emocji tylko, ale z powodu dźwięków, które wydawał zabytkowy, drewniany tramwaj. To poznańską "bimbą" uczniowie jeździli po mieście , by zobaczyć ważne dla powstania miejsca. Na sam koniec odbyły się ciekawe zajęcia w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, w którym uczniowie przenieśli się w czasie do lat 1795-1918.

Zupełnie niespodziewanie, klasa 1 D miała jeszcze okazję, zobaczyć inscenizację przygotowaną przez aktorów poznańskich teatrów, która przypomniała Poznaniakom, obrady zwołanego w 1918 roku polskiego Sejmu Dzielnicowego. Stary Rynek w Poznaniu zamienił się w miasto, którego ulicami wędrowali ludzie wyjęci z 1918 roku.

Terenowa lekcja historii to ciekawe doświadczenie, w którym będą miały szansę wziąć jeszcze udział dwie kolejne klasy w miesiącu grudniu.

16.11.2018 | 17:45

Jak zapobiegać cyberprzemocy

14 listopada 2018 roku w naszej szkole, odbyło się spotkanie młodzieży klas 3gC,3gB,3gD z przedstawicielami policji w Szamotułach. Uczniowie zapoznali się z pojęciem cyberprzemocy,usłyszeli, jakie aktywności w Internecie niosą ze sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa a także na czym polega odpowiedzialność nieletnich wobec prawa. Młodzież uzyskała informacje, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych. I chociaż w opinii uczniów nie były to informacje nowe to jednak z uwagi na bezpieczeństwo w sieci, warte przypomnienia!

14.11.2018 | 7:26

Dzień Polski

9.11.2018 społeczność naszej szkoły została zaproszona na „DZIEŃ POLSKI” zorganizowany przez klasy 1D, 2B i 3gC z wychowawcami. Impreza ta miała na celu włączenie się w świętowanie życia w wolnej ojczyźnie, podkreślenie wagi patriotyzmu i niejednokrotnie przypomnienie sobie, że nasz kraj to piękne, ciekawe i mające wiele do zaoferowania państwo z potencjałem.

Uczniowie, wychowawcy i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej specjalnie na tę okazję przez młodzież z klas 1D, 3gA, 3gC, 2A i 2B. Wystawa prezentuje plakaty będące efektem pracy projektowej na tematy związane z szeroko pojętym patriotyzmem, tolerancją i życiem we współczesnej Polsce tj „Patriotyzm wczoraj i dziś”, „Być patriotą – co to znaczy?”, „Z czego Polacy mogą być dumni?”, „Kocham Cię Polsko – za co kochamy naszą ojczyznę?” czy „Cudze chwalicie, swego nie znacie – najpiękniejsze zakątki Polski”. Elementami wystawy były również prace uczniowskie dotyczące Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia.

Podczas przerw młodzież mogła delektować się ulubionymi przez Polaków słodkimi przysmakami serwowanymi w kawiarence oraz posłuchać hitów, tych klasycznych i tych współczesnych, autorstwa artystów pochodzących z naszej wspaniałej ojczyzny.

Przedstawicieli klas zaproszono także do wzięcia udziału w quizie sprawdzającym wiedzę o Polsce , w którym musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi kultury, zwyczajów i historii. Po zaciętym boju w kategorii LO wygrała klasa 1A, a w kategorii SP/gimnazjum – klasa 7 SMS. Gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę

11.11.2018 | 10:51

"Rekord dla Niepodległej"

9 listopada 2018r. w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, włączyliśmy się w akcję "Rekord dla Niepodległej". Dokładnie o godz. 11.11 wspólnie - dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.