25.02.2019 | 19:51

Grant "W drodze do nowoczesności: Gdynia i Szamotuły w latach dwudziestych"

Skarga realizuje grant NBP "W drodze do nowoczesności: Gdynia i Szamotuły w latach dwudziestych". Szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu grantowego "My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy 1918-2018"

W czwartek i piątek 21-22 lutego grupa projektowa wyjechała do Gdyni, gdzie uczniowie w Muzeum Miasta Gdynia zapoznali się z procesem powstania miasta modernistycznego. Szybko zauważyli różnice między starymi miastami z długą średniowieczną historią a tym powstałym w XX wieku. W trakcie spaceru po mieście szukaliśmy przykładów planowania nowoczesnej architektury m.in. przez architekta Włodzimierza Prochaskę. Funkcjonalizm budynków i oszczędność elementów zdobiących w połączeniu z otwarciem na morze pozwoliło nam szybko odróżniać charakter Gdyni. Przypomnieliśmy też zasługi Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, wielkich zwolenników powstania portu gdyńskiego. Chcieliśmy pokazać na przykładzie Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego rolę inżynierów planujących trwałe powiązanie Polski z morzem poprzez inwestycje w port gdyński. W dawnym Dworcu Morskim, skąd wypływało wielu naszych obywateli w poszukiwaniu lepszego życia, zaskoczyła nas ciekawa narracja. Zajęcia na wystawie oraz ekspozycja w Muzeum Emigracji była w opinii uczniów największym odkryciem. Po powrocie będziemy zajmowali się aktywnością gospodarczą firm szamotulskich i historii ich właścicieli.

19.02.2019 | 9:14

Brązowe kadetki i srebrni kadeci !!!

Miło nam poinformować, że uczennice i uczniowie naszej szkoły w miniony weekend brali udział w finałach województwa w kategoriach kadetek i kadetów i w obu tych turniejach zdobywali medale dające awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski!!

Dziewczyny pod okiem trenera Dariusza Ciszaka rywalizowały w Poznaniu, gdzie wywalczyły 3 miejsce, a nasza uczennica Jagienka Piątkowska wybrana została najlepszą libero turnieju!

Chłopacy trenujący u trenera Łukasza Klapczyńskiego byli gospodarzami turnieju finałowego, który odbył się na naszej hali sportowej SZAMOTULANKA. Po pełnym emocji turnieju wywalczyli oni srebrne medale Mistrzostw Wielkopolski! Najlepszym libero turnieju również uczeń naszej szkoły - Kacper Jokiel, a najlepszym przyjmującym Kamil Małecki!

Gratulujemy!

18.02.2019 | 17:43

Walentynkowa randka z książką

W Walentynki biblioteka zaprosiła społeczność szkolną na „Randkę w ciemno z… książką”. Każda książka została zapakowana w papier oraz zawierała krótki opis. Jeżeli wzbudził on zainteresowanie, można było daną pozycję wypożyczy. Akcja czytelnicza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wszystkim czytelnikom biblioteka życzy miłej lektury.

18.02.2019 | 17:41

Gra miejska "Czas patriotów"

Uczniowie szamotulskich szkół 12 lutego 2019r. wzięli udział w grze miejskiej „Czas patriotów”, rozgrywającej się na terenie miasta. 12 grup zebrało się w Muzeum Zamek Górków, skąd wyruszyli na ulice Szamotuł rozwiązując zagadki i łamiąc szyfry, by zdobyć hasła potrzebne do dalszej gry. Jedna z drużyn z naszej szkoły zajęła trzecie miejsce.

Fot. Magda Prętka

17.02.2019 | 20:29

Konkurs na wiersz walentynkowy

Z okazji Święta Zakochanych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły ogłosiła konkurs na krótki wiersz walentynkowy. W swojej kategorii wiekowej nagrodę zdobyła Olga Szaniawska z kl. 3gA.

15.02.2019 | 11:35

Wykład o Wielkopolanach i powstaniu 1918-1919

Profesor Zbigniew Pilarczyk w Muzeum Zamek Górków przedstawił sposób zorganizowania się społeczeństwa wielkopolskiego w państwie niemieckim. Uzmysłowiło to słuchaczom jak sprawnie nasi przodkowie wykorzystywali prawo i jak metodycznie przygotowywali się do powstania. Wykład pozwolił nam na przypomnienie postaci dowódców , roli kobiet w powstaniu wielkopolskim i organizacji sił zbrojnych. W wykładzie uczestniczyła grupa projektowa pracująca w ramach grantu NBP oraz klasy humanistyczne. Słuchaczami wykładu oprócz naszych uczniów byli też koledzy z Zespołu Szkół nr 2.

Fot. p. Monika Romanowska Pietrzak

13.02.2019 | 16:28

Sukces w konkursie chemicznym

Miło nam poinformować, że 9 lutego 2019 roku, na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu, odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego dla Gimnazjalistów. Uczeń klasy 3gA Arkadiusz Wargacki został laureatem tego konkursu.

12.02.2019 | 21:38

Randka w ciemno z...książką!

Biblioteka szkolna zaprasza dnia 14 lutego 2019r. od 8.35 na randkę w ciemno z książką!

Kandydatki na randkę w ciemno będą zapakowane w papier, a tytuły pozostaną niespodzianką. Wystarczy wypożyczyć i odpakować w domu.

Zapraszamy do wspólnej zabawy

12.02.2019 | 21:36

Kolejny sukces Wiktorii Florkiewicz

Uczennica naszej szkoły - Wiktoria Florkiewicz z kl.3gB, zawodniczka klubu Szamotuły Boxing Team, została powołana na Zgrupowanie Kadry Narodowej Kadetek.

11.02.2019 | 19:20

Lekcja muzealna w ramach grantu "W drodze do nowoczesności. Gdynia i Szamotuły w latach dwudziestych",

W ostatni wtorek (5 lutego ) uczennice i uczniowie klasy 2d uczestniczyli w lekcji muzealnej. Pani kustosz Monika Romanowska-Pietrzak zaprosiła młodzież na wystawę "Własny dom złoto wart. Szamotuły w niepodległej" . Celem wizyty na wystawie było zebranie informacji o rozwoju gospodarczym Szamotuł w latach dwudziestych XX wieku. To zadanie wynika z grantu, który szkoła otrzymała od NBP w ramach konkursu na stulecie niepodległości Polski. Młodzi ludzie zbierają informacje, wspomnienia oraz fotografie i publikacje omawiające rozwój szamotulskich firm w początkach niepodległości. Grupę projektowa przygotowuje też wyjazd do Gdyni by tam przyjrzeć się powstawaniu miasta. Po powrocie czeka nas opracowanie materiałów i ich zaprezentowanie.