Aktualności

07.04.2019 | 22:29

XI WIELKOPOLSKI KONKURS WIEDZY O FILMIE

5 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Adrianna Skórnicka (III C) i Bruno Palatyński (II A) wzięli udział w konkursie filmowym, którego celem było rozwijanie zainteresowań młodzieży sztuką filmową. Ada i Bruno wykazali się ogromną wiedzą o kinie polskim i światowym, umiejętnościami analizy dzieła filmowego, rozpoznawali też muzykę filmową, interpretowali wybrane sceny i redagowali recenzję. Motywem przewodnim w tej edycji konkursu była biografia w dziele filmowym, należało obejrzeć wiele filmów, tj. m.in.. ,,Bogowie”, ,,Bob Dylan”, ,,Pierwszy człowiek”, ,,Niczego nie żałuję”, ,,Takiego pięknego syna urodziłam”, ,,Wściekły byk”.

Zespół z naszej szkoły zaprezentował się znakomicie, zajął 17. miejsce na 60 startujących grup.

Adzie i Brunowi bardzo gratulujemy i życzymy kolejnych wyzwań filmowych!!!

05.04.2019 | 7:33

Rekolekcje szkolne

W dniach 25-27 marca wraz z innymi szkołami przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne na hali Wacław. Pierwszego dnia mieliśmy okazję usłyszeć świadectwo ks. Radosława Rakowskiego - duszpasterza akademickiego z Poznania oraz rapera znanego jako Tau. Czas skupienia zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu, prowadzoną przez ks. Oscara Nejmana. We wtorek na początek obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez Siostry Pasterki z pomocą dziewczyn z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Poznania. Przesłaniem przedstawienia było pytanie "Ale o jakie życie chodzi?". Następnie o swoich doświadczeniach z Bogiem opowiadali nam ks. Michał Tomiak - duszpasterz akademicki z Poznania i Michał "Pax" Bukowski z zespołu "Muode Koty", którzy dodatkowo pokrzepili nasze serca tekstami i muzyką swoich utworów. Ostatniego dnia byliśmy świadkami odnowy w Duchu Świętym z udziałem i słowem Marcina Zielińskiego, a nasze rekolekcje przypieczętowała celebracja Mszy Świętej. Zarówno we wtorek, jak i środę wszyscy zebrani na hali mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania z Bogiem. Przez całe trzy dni, naszej modlitwie towarzyszyły dźwięki pieśni wykonywanych przez zespół "Holly Breath". Czas rekolekcji wielkopostnych powinien być czasem zastanowienia się nad sobą, swoim życiem i zwrócenia swych kroków z powrotem w stronę Jezusa. Tym razem, faktycznie takim się okazał. Odzyskaliśmy wolność, pozbyliśmy się blokad. Mieliśmy okazję wsłuchać się w to co mówi do nas Pan, nie tylko przez swoje Słowo, ale także innych ludzi. Otrzymaliśmy wszyscy drugą szansę, na nowe, lepsze życie. Rekolekcje były bowiem chwilą wytchnienia od codzienności, skupienia na sobie oraz możliwości wtulenia się ponownie w ramiona Jezusa i proszenie Go o uzdrowienie naszych dusz, co z pewnością zostało nam dane.

03.04.2019 | 20:13

TRASH TAG CHALLENGE - podejmij wyzwanie i pomóż Ziemi!

01.04.2019 uczniowie klasy 2C wraz z wychowawczynią wzięli udział w popularnym ostatnio wyzwaniu - Trash Tag Challenge.

Wyzwanie to różni się jednak od innych, ponieważ polega na znalezieniu w swojej okolicy zaniedbanego, zaśmieconego miejsca
i zrobieniu sobie zdjęcia na jego tle, a następnie posprzątaniu śmieci
i sfotografowaniu już czystego terenu. Swoim osiągnięciem ludzie chwalą się w sieci, jednocześnie promując dbanie o środowisko i zachęcając innych do podjęcia wyzwania. W internecie pojawiło się już mnóstwo tego typu postów - na samym Instagramie jest ich prawie 60 tysięcy!

Teraz do akcji włączyła się też nasza szkoła, sprzątając teren przy tzw. "jeziórku". Korzystając z pięknej pogody klasa 2C uzbrojona w rękawiczki i ekologiczne worki na śmieci dzielnie walczyła, zbierając w sumie kilkanaście dużych worków pełnych odpadków.

O wyzwaniu można poczytać też w internecie i obejrzeć naprawdę inspirujące
i motywujące do działania zdjęcia:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fgloswielkopolski.pl%2Ftrashtag-challenge-nowe-wyzwanie-podbija-internet-na-czym-polega-i-jakie-sa-zasady%2Far%2F13961148%3Ffbclid%3DIwAR3BJkb_3cVGxl5k0qWOtteHTkSAfK_D7KxGPJ9CMwcQxQgtQswi9fgOBso&h=AT3xkDC-p2avVXFkBjrhHNjMpGUB_QnK9VEzXhf4ZD6Nu9C7JFuQDF9UsKQfxFfePXcJS4z2DCNABMuLerI3sOtVysCdZvH23gWVZaQX4Ax6GIu_2oHMspeg67FjBG6XQaBz

https://www.boredpanda.com/trashtag-challenge-people-clean-surroundings/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic

My również stworzyliśmy konto na Instagramie, żeby Szamotulanie mogli dzielić się swoimi odpowiedziami na internetowy challenge i propagować dbanie o naszą planetę - bo drugiej nie mamy!

https://www.instagram.com/ekoszamo/

02.04.2019 | 21:17

XIV Powiatowe Targi Edukacji i Pracy

26 marca tradycyjnie wzięliśmy udział w XIV Powiatowych Targach Edukacji i Pracy. Zainteresowanym prezentowaliśmy walory liceum, ofertę edukacyjną naszej szkoły oraz nowe propozycje klas dla absolwentów szkół podstawowych. Jednocześnie w ten dzień i w dwa kolejne w ramach Drzwi Otwartych gościliśmy w szkole ósmoklasistów, absolwentów gimnazjum i ich rodziców.

ZAPRASZAMY! NASZA SZKOŁA JEST DLA CIEBIE!

25.03.2019 | 19:09

„Przez wspólną historię ku przyszłości”

Uczniowie Skargi kolejny raz wzięli udział w projekcie „Przez wspólną historię ku przyszłości”, który skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Program jednodniowych wizyt w Muzeum Auschwitz obejmujących Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Miejsce Pamięci Auschwitz finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorami projektu edukacyjnego są: Diecezja Bielsko-Żywiecka, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Wizyta w Muzeum służyła refleksji i szukaniu odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Po co istnieje takie miejsce? Kim jestem? Kim jest dla mnie druga osoba? Kim są dla mnie inni ludzie? Po wizycie w Auschwitz łatwiej (?) szukać odpowiedzi na tak fundamentalne pytania. Pobyt w Muzeum zakończyliśmy w sali refleksji w bloku 27. Drugi dzień wyjazdu spędziliśmy w Krakowie na Kazimierzu.

25.03.2019 | 19:05

Konkurs fotograficzny „Wody naszej okolicy w obiektywie”

22 marca obchodzony jest na całej Ziemi Dzień Wody. Miesiąc wcześniej ogłosiliśmy dla uczniów konkurs fotograficzny „Wody naszej okolicy w obiektywie”Z przekazanych przez uczniów zdjęć przygotowano wystawę, na której można było podziwiać wody w Zajączkowie, Sierakowie, Pamiątkowie, Miałach, Tarnowie Podgórnym, Obrzycku, Wronkach, szamotulskie „jeziórko”…Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy 1BE Renata Korpys. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Na parterze szkoły powstała również wystawa, która przypomniała uczniom właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne tej niezwykłej cieczy.

24.03.2019 | 7:54

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole w tym roku był obchodzony pod hasłem „Dzień Nauki”. Młodzież miała możliwość obejrzenia wystawy chemicznej w związku ze Światowym Dniem Wody, poznać właściwości wody od strony chemicznej, biologicznej, usłyszeć ciekawostki i przysłowia związane z wodą oraz wziąć udział w krótkim konkursie obejmującym tematykę wody na całym globie. W sali chemicznej uczennice przeprowadziły kolorowe doświadczenia z wodą: były „kolorowe wodne wulkany”, „tańczący olej”, „kolorowy deszcz”, „tęcza w cylindrze”, „magiczny wulkan” i inne. Całość podsumowana została prezentacją o znaczeniu wody dla organizmu człowieka.

W innym miejscu uczniowie pokazywali za pomocą prostych doświadczeń fizycznych, że czynności, które czasami uważamy za niemożliwe do wykonania bez użycia magii, można wytłumaczyć, odwołując się do zjawisk i praw fizycznych. Część młodzieży uczestniczyła w prelekcji prowadzonej przez maturzystę na temat energetyki jądrowej.

Z prezentacji na temat fulerenów uczestnicy dowiedzieli się, że pierwiastek węgiel, to nie tylko diament i grafit, ale także dziwna postać „klatki” zwanej fulerenem. Prezentacja o systemach liczenia pozwoliła poznać elementy historii liczby od pradziejów, przez starożytny świat Sumerów, Babilończyków i Majów, po współczesne systemy liczenia. Zapoznano się z różnymi podstawami liczenia. Czas na zajęciach odmierzał zegar binarny.

Uczniowie mieli okazję poćwiczyć swoją wyobraźnię z programem geogebra, gdzie tworzyli wieże, bryły znane z lekcji oraz odkrywali, skąd bierze się wzór na pole rombu. Bawili się matematyką tworząc bryły z plastikowych rurek oraz rozwiązując łamigłówki logiczne.

W tym dniu młodzież mogła też stać się elektronikiem, konstruując wiele w pełni funkcjonalnych urządzeń, jak wykrywacz hałasu, urządzenie rejestrujące dźwięk, odbiornik radiowy, telegraf oraz wiele innych. Z GRAVITRAX tworzyli pełne akcji systemy ścieżek z różnymi elementami konstrukcyjnymi, odkrywając prawa fizyki.

Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego „Wody naszej okolicy w obiektywie”. Z przekazanych przez uczniów zdjęć przygotowano wystawę, na której można było podziwiać wody w Zajączkowie, Sierakowie, Pamiątkowie, Miałach, Tarnowie Podgórnym, Obrzycku, Wronkach, szamotulskie „jeziórko”… Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy 1BE Renata Korpys.

Nie ma wiosny bez kwiatów, stąd na zajęciach z origami powstały piękne papierowe tulipany. Przyroda budzi się do życia dlatego quiz matematyczny był ściśle powiązany ze zwierzętami ich zwyczajami.

Jesteśmy przekonani, że w tym dniu każdy znalazł dla siebie coś interesującego.

19.03.2019 | 20:46

Konkursu Nadziei Olimpijskich imienia Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce

W dniu 15 marca 2019r w Urzędzie Wojewódzki na sali sesyjnej odbyło się podsumowanie Konkursu Nadziei Olimpijskich imienia Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce. Nasza uczennica i zawodniczka klubu lekkoatletycznego MKS Baszta Szamotuły Katarzyna Zaraś zajęła w kategorii juniorek młodszych 7 miejsce. Kasia specjalizuje się w konkurencjach rzut dyskiem i pchnięcie kulą.Warto również wspomnieć, iż Kasia od sezonu 2019r. została włączona do kadry wojewódzkiej i trenuje ze znanymi trenerami środowiska wielkopolskiej lekkoatletyki: Przemysławem Pawlakiem, Jackiem Biernackim i Grzegorzem Nowakiem. Trenerem klubowym jest wychowanek klubu MKS Baszta pan Krzysztof Unger.

17.03.2019 | 18:00

COOKING CLASSES

13 marca uczniowie klasy 3gC wybrali się w krótką, ale jakże ekscytującą, podróż do Szkoły Języków Obcych Program z siedzibą w Poznaniu, aby uczestniczyć w zajęciach językowych. Nasi gimnazjaliści wzięli udział we wspólnym gotowaniu z lektorem anglojęzycznym. Mieli okazję przygotować (i zjeść !) pyszne ciasteczka. Lektorem był Amerykanin, który w trakcie pieczenia opowiedział trochę o sobie i swoim kraju ojczystym, przy okazji przypomniał też słownictwo związane z gotowaniem. Kolejną częścią zajęć był wykład dotyczący historii, różnic kulturowych oraz ciekawostek na temat Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pomimo początkowych obaw związanych z koniecznością komunikacji wyłącznie w języku angielskim, gimnazjaliści poradzili sobie doskonale, a tym samym wzmocnili wiarę we własne umiejętności językowe. Serdecznie polecamy spotkania z native speakerami!

17.03.2019 | 17:51

Dzień Edukacji Prawnej

Dzięki Koordynatorowi Edukacji Prawnej Młodzieży Sądu Rejonowego w Szamotułach Sędziemu Kajetanowi Kosterkiewiczowi oraz bardzo dobrej współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach 15 marca uczniowie z klas humanistyczno - prawniczych wzięli udział w Dniu Edukacji Prawnej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W imponującym gmachu sądu młodzież obejrzała spektakl profilaktyczno - edukacyjny pt. "Sekret" i wzięła udział w pełnej emocji rozprawie symulowanej na temat naruszenia dóbr osobistych w internecie poprzez wykorzystanie "mema" z wizerunkiem ucznia. Z bogatego programu zainteresowani wybrali również udział w pokazie mediacji rówieśniczej oraz lekcje na temat pożyczek tzw. chwilówek. Ciekawe okazały się także stoliki edukacyjne: profilaktyczne Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu czy Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Okręgowego w Poznaniu, informacyjny Kuratorium Oświaty w Poznaniu i inne. Uczniowie powiększyli dzięki temu swoją wiedzę na temat różnych aspektów prawa, zobaczyli w praktyce jak wygląda przebieg rozprawy i jakie mogą być konsekwencje umieszczania w internecie przerobionych zdjęć, ośmieszających drugą osobę czy jaka jest rola mediatora w rozwiązywaniu sporów.

Serdecznie dziękujemy Sędziemu Sądu Rejonowego w Szamotułach Panu Kajetanowi Kosterkiewiczowi za możliwość udziału w ciekawym Dniu Edukacji Prawnej.