Aktualności

29.10.2015 | 21:12

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego 2015.

Dnia 28 października 2015 roku odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, w którym wzięło udział 16 gimnazjalistów. Do etapu rejonowego przeszli:
- Paweł Filipiak z kl. 3gB (opiekun: p. Grażyna Skórnicka)
- Natalia Adamska z kl. 2gC (opiekun: p. Renata Popowska).

Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu!

29.10.2015 | 20:27

I Artystyczne Spotkania Recytatorów 2015.

Dnia 28 października br. odbyły się I Artystyczne Spotkania Recytatorów, w których nie przyznano I nagrody. Uczniowie naszego gimnazjum zajęli następujące miejsca:

- II miejsce - Katarzyna Zaraś z kl. IIgB
- III miejsce - Marianna Wesołek z kl. IIIgE
- I wyróżnienie - Natalia Bartkowiak z kl. IIIgC
- II wyróżnienie - Konrad Niedzielski z kl. IIIgC


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

26.10.2015 | 16:55

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego 2015.

W szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego do etapu rejonowego przeszedł Sebastian Kabaciński z kl. 3gB (opiekun: p. Małgorzata Kosicka - Kapłon)

Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu!

19.10.2015 | 21:26

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego 2015.

Dnia 16 października 2015 roku odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego, w którym wzięło udział siedmiu gimnazjalistów. Do etapu rejonowego przeszli:
- Paweł Filipiak z kl. 3gB (opiekun: p. Katarzyna Rzeszuto)
- Natalia Adamska z kl. 2gC (opiekun: p. Sylwia Tasarz).

Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu!

19.10.2015 | 7:13

Warsztaty antydyskryminacyjne 2015.

W październiku gimnazjaliści z klas pierwszych i drugich mieli okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconych antydyskryminacji, prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Jeden Świat w ramach programu edukacyjnego Centrum Edukacji Globalnej z Poznania. Masha, Murat, Kuba i Mustafa oraz ich przyjaciele ze Stowarzyszenia, pochodzący z odległych stron świata, wskazywali uczniom naszej szkoły m. in. różne formy dyskryminacji (werbalną, fizyczną, psychiczną), ale też sposoby reagowania na dyskryminację, pojawiającą się w ich otoczeniu. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze.
Dziękujemy Wolontariuszom ze Stowarzyszenia za ciekawe warsztaty!

link do strony stowarzyszenia

18.10.2015 | 20:21

Izabela Napierała laureatką konkursu gwarowego.

Dnia 15 października 2015 roku odbył się w Szamotułach VIII AMATORSKI POWIATOWY KONKURS GWAROWY GODEJMA PO NASZYMU. Uczennica kl. 2B Izabela Napierała zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych! Gratulujemy serdecznie!
Mieszkańcy Szamotuł usłyszeli napisany przez Izę i rewelacyjnie przedstawiony utwór podczas Koncertu Galowego Laureatów VIII Konkursu Gwarowego, który odbył się w tym samym dniu w Kinie Halszka w Szamotułach. Oprawę muzyczną koncertu zapewniła Kapela ZZA WINKLA z Nowego Tomyśla.

16.10.2015 | 7:11

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego 2015.

Dnia 9 października 2015 roku odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, w którym wzięło udział 24 gimnazjalistów. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

- Mikołaj Żurawski 3gA (opiekun p. Alicja Kulska)
- Laura Mirek 3gB (opiekun p. Katarzyna Nowak)
- Kinga Łączkowska 3gA (opiekun p. Alicja Kulska)
- Konrad Niedzielski 3gC (opiekun p. Alicja Kulska)
- Kamil Niżnik 3gA (opiekun p. Alicja Kulska)
- Jan Chlebek 3gA (opiekun p. Alicja Kulska)
- Julia Linka 3gE (opiekun p.Katarzyna Nowak)
- Patrycja Kaźmierczak 3gB (opiekun p. Katarzyna Nowak)


Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!

08.10.2015 | 21:18

Projekt edukacji prawnej dla ucznów LO Szamotuły.

Uczniowie jednej z pierwszych klas licealnych rozpoczęli w ostatni piątek 2 października swoją przygodę z edukacja prawną. Projekt działań poszerzających świadomość prawną młodych ludzi przygotowali sędziowie Arkadiusz Rybarczyk i Paweł Legawiec ze Stowarzyszenia Justitia oraz nauczyciele wiedzy o społeczeństwie.

W trakcie zajęć w Sądzie Rejonowym w Szamotułach młodzi ludzie uzupełnili swoją wiedzę o podstawowe pojęcia prawne. Sędzia Arkadiusz Rybarczyk cierpliwie wyjaśniał zawiłości procedury sądowej, przedstawiał rolę sędziów i ławników oraz pokazywał jak długą drogę trzeba przebyć by zostać sędzią. Lekcje w sądzie uzupełniają tradycyjną edukację szkolną. Temu celowi służy też publikacja Lex bez łez. Apteczka prawna wydana przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Justitia, którą otrzymał każdy uczestnik zajęć. W niej przeczytają o bezpieczeństwie w internecie, czyli jak się nie zaplątać w sieci, o zakupach, które okazały się mało udane czy o zakazie stadionowym. Publikacja ma na celu wsparcie wchodzących w dorosłość ludzi, ma towarzyszyć w stawaniu się dojrzałym i odpowiedzialnym.

Informacje z książki zapewne będą prowokować kolejne pytania. Szansa na wyjaśnienia pojawi się w następnych spotkaniach w sądzie zaplanowanych na cały rok szkolny.

06.10.2015 | 13:19

20-lecie chóru szkolnego.

Dnia 2 października 2015 roku Chór Szkolny Alla Breve Koncertem z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki rozpoczął Rok Jubileuszowy swej działalności. Koncert otworzyła Pani Dyrektor Justyna Szaniawska - Budaj. Wśród wykonawców znaleźli się również uczniowie zajmujący się muzyką od lat: Jan Januszak - perkusja, Natalia Kołodziejczyk - śpiew, Jarosław Nowicki - saksofon, Wiktoria Kaczmarek - taniec, Martyna Tyl fortepian, Aleksandra Stachowiak - flet.

Chór Jubilat wykonał zróżnicowany repertuar złożony z utworów mistrzów renesansu, gospel i muzyki rozrywkowej. Chórzyści zaprezentowali swoje dodatkowe umiejętności artystyczne : wiolinistyczne: Jagoda Roykowska, Mariana Wesołek, Stanisław Grylewicz, taneczne: Joanna Cieślińska wraz z kolegami Erykiem Nadolnym i Kacprem Bielikiem, pianistyczne: Magda Pospieszna, wokalne: Maria Kłaczkiewicz i Marianna Wesołek i Marcin Bunalski. Koncert prowadzili z właściwą dynamiką Paulina Witaszak i Przemysław Szałata. Całością dyrygował założyciel i prowadzący chór prof. Andrzej Warguła. Koncert miał charakter święta szkoły, przeplatany był chwilami wspomnień z właściwą dozą humoru. Owacje gości i publiczności uwieńczyła oficjalnymi gratulacjami Pani Beata Hanyżak - zastępca Starosty Szamotulskiego.

najważniejsze osiągnięcia chóru:
-1999 I miejsce w regionie w Poznaniu i makroregionie w Gnieźnie
-1999 III miejsce na ogólnopolskim konkursie chórów szkolnych a capella w Bydgoszczy
-2001 i 2002 wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w Łodzi CantioLodziensis
-2002 Wspólny koncert z chórem Poznańskie Słowiki w Kolegiacie szamotulskiej z okazji Festiwalu Świat Wacława z Szamotuł oraz spotkanie z prof. Stefanem Stuligroszem.
-2006 Koncert i obchody 10- lecia działalności Alla Breve oraz nagranie i emisja okolicznościowego filmu przez TVP
-2006 Złoty Medal na VI Prezentacjach Wielkopolski w Opatówku
-2006 Medal Pamiątkowy za Zasługi dla Szkoły Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi
- 2008 Alla Breve tworzyło oprawę Sprowadzenia Relikwii św. Stanisława bp do Szamotuł przez Kardynała Stanisława Dziwisza
-2009 I miejsce w eliminacjach wojewódzkich

22.09.2015 | 15:46

Skrzynka pomysłów.

W ramach programu Szkoła aktywnej współpracy mającego na celu zwiększenie wpływu rodziców i uczniów na decyzje podejmowane w szkole oraz lepszy przepływ informacji między uczniami rodzicami nauczycielami, uruchamiamy skrzynkę pomysłów. Jej ideą jest anonimowe zgłaszanie różnorodnych pomysłów zmian, które można zrealizować w naszej szkole po to, aby wszystkim jej podmiotom tj. uczniom, rodzicom i nauczycielom, żyło się lepiej.
Propozycje dotyczyć mogą np. przestrzeni szkolnej, obszaru dydaktyki i wychowania, organizacji szkoły, oferty organizowanych imprez, relacji międzyosobowych itp. Ważne, aby zgłaszane pomysły były możliwe do zrealizowania, w ramach posiadanych przez społeczność szkolną zasobów.
Zespół realizujący Program aktywnej współpracy, trzy razy w roku szkolnym dokona analizy i wyboru najlepszego, najciekawszego pomysłu.
Skrzynka pomysłów umieszczona będzie obok skrzynki na usprawiedliwienia. Swoje pomysły zgłaszać będą mogli uczniowie, rodzice jak i nauczyciele.
Mamy nadzieję, że realizacja tego zadania przyczyni się do osiągnięcia postawionych w Szkolnym Programie Aktywnej Współpracy celów.