Aktualności

25.04.2015 | 15:01

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Barthe.

Dnia 16.04.2015r. klasa 2e wzięła udział w spotkaniu ze znanym francuskim podróżnikiem Robertem Barthe.
Spotkanie odbyło się w kinie Halszka. Po przedstawieniu naszego gościa przez dyrektora SZOK-u - Piotra Michalaka, pan Barthe zaprezentował zdjęcia z podróży rowerem po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Prezentacja była bardzo interesująca, pełna humoru (szczególnie próby wymieniania przez pana Barthe nazw w języku polskim oraz jego komentarze i anegdoty, wywołujące salwy śmiechu na sali). Pan Barthe okazał się bardzo przyjaznym, pełnym poczucia humoru człowiekiem.Pokazał nam, że wiek nie jest przeszkodą w realizacji marzeń, oraz to, że życie można spędzić w interesujący sposób. Slajdy wyświetlane przez pana Roberta prezentowały różne aspekty życia zwiedzanych krajów.
Było to pierwsze tego typu spotkanie, zatem mamy nadzieję, że kolejne będą równie ciekawe.

Opracowała: Zuzanna Cejba z kl. 2e

13.04.2015 | 20:56

Dzień Przedsiębiorczości 2015.

Dnia 25 marca w ramach Dnia Przedsiębiorczości uczniowie naszej szkoły odwiedzili lokalnych pracodawców.
Była to już 12 edycja programu, tym razem objęta patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W Dniu Przedsiębiorczości wzięło udział 80 licealistów, uczniów klas pierwszych. Mieli oni okazję obserwować pracę Urzędu Skarbowego w Szamotułach, Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, Banku Spółdzielczego Duszniki, Szpitala Powiatowego w Szamotułach, Biura Podróży Florczyk Travel i przedszkoli: Rzepka i Jarzębinka. Uczniowie odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 1, Bibliotekę Publiczną, księgarnię Muminek i kilka innych szamotulskich firm.

Dzięki Dniu Przedsiębiorczości młodzież naszej szkoły mogła skonfrontować swoje wyobrażenia o pracy i pracodawcach z rzeczywistością. Poznała ona pracodawców i ich oczekiwania wobec pracowników.

Mamy nadzieję, że Dzień Przedsiębiorczości przyczynił się do rozbudowy zainteresowań i weryfikacji planów zawodowych uczniów naszej szkoły.

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach bardzo dziękuje wymienionym wyżej firmom i instytucjom za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu Dnia Przedsiębiorczości.

12.04.2015 | 9:07

Sukces naszego ucznia w konkursie matematycznym "Supermatematyk".

Marcin Bunalski z klasy 2A przeszedł do finału wojewódzkiego konkursu matematycznego dla licealistów "Supermatematyk".

Serdecznie gratulujemy i życzymy bardzo dobrych wyników w finale.

12.04.2015 | 8:58

Wystawa edukacyjna "Muzeum na kółkach" w Szamotułach 2015.

(Warszawa, 23.03.2015)


Wystawa edukacyjna Muzeum na kółkach w Szamotułach 20-22.05 2015 r., wstęp wolny

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Zamek Górków, Zespołem Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi oraz Szamotulskim Ośrodkiem Kultury zapraszają do obejrzenia projektu Muzeum na kółkach. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 20-22.05 Muzeum będzie gościć w Szamotułach.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Szamotuły to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsze wzmianki o żydowskich mieszkańcach Szamotuł pochodzą z 1403 roku. W 1890 roku w Szamotułach urodził się Akiwa Baruch Posner, późniejszy znany rabin i uczony. Pod koniec XIX wieku i w pierwszych dekadach XX wieku, w wyniku trudnej sytuacji gospodarczej oraz zawirowań geopolitycznych, liczebność społeczności żydowskiej ulegała już tylko znacznemu zmniejszeniu. Wielu Żydów wyemigrowało do Niemiec i Ameryki. W 1939 roku w Szamotułach przebywało jedynie 88 osób pochodzenia żydowskiego. Po wybuchu II wojny światowej ostatni szamotulscy Żydzi zostali deportowani przez Niemców na tereny Generalnego Gubernatorstwa Więcej o historii żydowskiej Szamotuł na: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/szamotuly/

W Szamotułach będzie można zobaczyć Muzeum na kółkach przy Muzeum Zamek Górków na ul. Wronieckiej 30.

Podczas naszej wizyty koordynatorzy i współpracownicy przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:

- Szamotulscy Żydzi - lekcja muzealna

- Koncert muzyczny w wykonaniu Tomasza Drabiny i Mateusza Pliniewicza

- Kiedy umiera Żyd: obrządki i zwyczaje pogrzebowe spacer połączony z wykładem i prezentacją

- Od Bałabana do Grossa: razem czy obok siebie wykład Piotra Foreckiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu


Inicjatywa organizowania kolejnych wspólnych aktywności przywracających pamięć o żydowskich sąsiadach wyszła od nauczycieli historii Gimnazjum i Liceum im. ks. P. Skargi, wśród których jest Wiesława Araszkiewicz - Ambasador Muzeum Polin. Dla naszych uczniów warsztaty, wycieczki i inne animacje będą nie tylko lekcją historii, ale też tolerancji mówi Justyna Szaniawska Budaj dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Mamy nadzieję, że wizyta Muzeum na kółkach stanie się początkiem rozbudzania ciekawości na temat dawnych żydowskich mieszkańców Szamotuł. W przyszłym roku, wspólnie z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury, na placu, gdzie znajdowała się synagoga, planujemy, po uzyskaniu zgody właściciela, ustawić banery, na których pokażemy pamiątki, miejsca i przedmioty związane z Żydami. Planujemy pozbierać relacje starszych mieszkańców miasta odnośnie społeczności żydowskiej i udostępnić je w tym miejscu mówi Monika Romanowska-Pietrzak i Michał Kruszona, koordynatorzy lokalni Muzeum na kółkach w Szamotułach.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza Muzeum na kółkach, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku Muzeum na kółkach będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku Muzeum na kółkach odwiedzi 47 miejscowości

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach
oraz na Facebooku Muzeum na kółkach:
https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy


Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.



Kontakt dla prasy:
Zofia Biernacka
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Asystentka koordynatora merytorycznego Muzeum na kółkach
zbiernacka@polin.pl
+48 793 600 688
+48 22 37 93 749

26.03.2015 | 12:07

Relacja z wystawy: "Pan tu nie stał".

We wtorkowe popołudnie 17 marca 2015 r. w Zespole Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach szkolne korytarze tłumnie zapełnili goście oczekujący na otwarcie wystawy ,,Pan tu nie stał Życie codzienne w PRL. Krótkie przemówienie dyrektor szkoły, pani Justyny Szaniawskiej- Budaj, wprowadziło zgromadzonych w atmosferę peerelowskich czasów. Były goździki na drucie, zapowiedź konieczności zapisania się na listę komitetu kolejkowego, a także znak tamtych czasów - długa kolejka po kartki żywnościowe, w której stać nie musieli tylko uprzywilejowani, tj. kobiety w ciąży, inwalidzi i kombatanci oraz przedstawiciele władzy.
Zwiedzających wystawę zaskoczył ogrom zgromadzonych eksponatów, a także ciekawe objaśnienia i komentarze, które zwłaszcza dla młodego pokolenia - stały się prawdziwą skarbnicą wiedzy. Były więc sprzęty gospodarstwa domowego, zawartość biblioteczek domowych, banknoty i monety ( dzięki którym przypomniano, że kiedyś wypłatę liczono w milionach złotych) oraz przeróżne dokumenty. Przedstawiono również obiekty pożądania przeciętnego obywatela, wśród których znalazł się i sznurek do snopowiązałki, o którym marzył rolnik przed żniwami, i zwykła szara rolka papieru toaletowego, zwana królową PRL-u. Wśród absurdów tamtych lat umieszczono m. in. wyroby czekoladopodobne, instrukcje obsługi (największym zainteresowaniem cieszyła "Instrukcja korzystania z toalety) oraz wykaz co ciekawszych tematów maturalnych typu: Rozwiń słowa Władysława Gomułki: ,, Mickiewicz nie był i nie będzie sztandarem reakcji. Osobny dział stanowiły wspomnienia z czasów PRL-u.
Można też było zobaczyć, jak dawniej wyglądała izba lekcyjna, a dla lubiących zakupy zorganizowano stoisko "Peweksu" z luksusowymi towarami, obok którego umieszczono PSS "Społem" z octem i musztardą na półkach, a także sklep mięsny ze świńskimi ogonami i uszami wiszącymi na hakach. Natomiast w kiosku z gazetami znalazły się takie tytuły, jak "Przyjaciółka", "Płomyczek","Przekrój". W osobnym kąciku czekały na zwiedzających wykonane przez uczniów postacie z programu "Dobranocka". Warto dodać, że organizatorom wystawy udało się zdobyć prawdziwe perełki kolekcjonerskie, np. kultowe buty "Relaks" czy legendarne perfumy "Być może".
Wystawa połączona została z pokazem mody oraz gier i zabaw podwórkowych. Zainteresowani mogli również obejrzeć fragmenty kronik filmowych czy kultowych filmów i posłuchać muzyki z tamtych lat.
Było i coś dla ciała - posiadacze kartek wydawanych przez komitet kolejkowy raczyli się w barze mlecznym "Rarytas" prawdziwie peerelowskimi potrawami, wśród których prym wiodła sałatka jarzynowa oblana majonezem. Herbatę i kawę podawano w szklankach.
Pomysł na tego typu wystawę sądząc z żywej reakcji zwiedzających - uznać można za trafiony.

26.03.2015 | 12:02

Konkurs "Turbolandeskunde - Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego" 2015.

Dnia 12 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się I etap konkursu "Turbolandeskunde - Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego". Wzięło w nim udział 6 trzyosobowych zespołów. Komisja przyznała I miejsce zespołowi w składzie:

Alekxander Skwara
Paweł Wachowiak
Tymoteusz Zimny



Opiekun: Katarzyna Olbert-Wójcik

W/w uczniowie zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

26.03.2015 | 11:58

Pierwszy Dzień Wiosny 2015.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Piotra Skargi radośnie powitali nową porę roku. Obchody Pierwszego Dnia Wiosny rozpoczęły się wspólnym oglądaniem częściowego zaćmienia słońca. Następnie klasy gimnazjalne wraz z wychowawcami wyruszyły na teren miasta realizować wyznaczone im zadania. Uczniowie odwiedzali urzędy, instytucje oraz znane miejsca w różnych zaułkach Szamotuł. Klasy licealne bawiły się przy pokazie talentów. Był śpiew, kabaret, poezja, sztuczki sportowe oraz tradycyjnie - pochód przebierańców.

26.03.2015 | 11:48

Awans do Półfinału Mistrzostw Polski UKS.

Kolejny sukces Gimnazjum nr 3 w Szamotułach!

W dniach 20-22 marca w województwie lubuskim w miejscowości Lubsko odbył się pierwszy etap rozgrywek szczebla centralnego, w którym uczestniczył zespół UKS Szamotulanin Szamotuły, w skład którego wchodzą dziewczęta z gimnazjum: Iwona Polega, Agnieszka Wojciechowska, Julia Linka, Zuzanna Włodarczyk, Julia Gierczyńska, Patrycja Niećkowiak, Weronika Przybylska, Paulina Nowak, Malwina Świniarska, Julia Świderska, Klaudia Golon, Aleksandra Wawrzyniak, I trener Bartłomiej Synowiec, II trener Weronika Nitek. W pierwszym dniu rozgrywek Szamotulanin przegrał pojedynek 1:2 z MKS Świdnica i w starciu o wszystko podejmował gospodarza turnieju ćwierćfinałowego USA Virtus Lubsko-Szlichtyngowa, którego pokonał po zaciętym pojedynku 2:1. W niedzielę o awans do Półfinału Mistrzostw Polski UKS Szamotulanin podejmował UKS Libero Wałcz. I to kolejne starcie decydowało o przyszłości tego zespołu. Spotkanie rozpoczęło się pomyślnie dla Szamotulanina wygrywając pierwszego seta 25:22. W drugim secie nastąpiło rozluźnienie i Szamotulanin musiał uznać wyższość przeciwnika 24:26. Tie break to już dominacja utalentowanych podopiecznych trenera Bartłomieja Synowca, w którym to UKS Libero Wałcz poległ 15:5.

Gratulujemy i zyczymy dalszych sukcesów!

15.03.2015 | 8:16

X Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.

Natalia Adamska z kl.1gC zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego X Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów.

Gratulujemy serdecznie ogromnego sukcesu!

13.03.2015 | 6:45

Konkurs "Pokaż nam język".

Miło nam poinformować, iż Szkolna Komisja Konkursowa powołana do przeprowadzenia I etapu konkursu 'Pokaż nam język' organizowanego przez WSB w Poznaniu wyłoniła reprezentację naszej szkoły, która weźmie udział w półfinale regionalnym.
Najlepsze wyniki uzyskały:

- Zofia Sikorska 3C
- Marta Warguła 2B
- Agnieszka Szostak 3B



Gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie konkursu, który odbędzie się 01.04.15.