Aktualności

24.05.2015 | 21:09

Finał Turnieju Poetyckiego "O Koronę Wierzbową".

Julia Rzepecka z klasy 1gC zajęła III miejsce w finale Turnieju Poetyckiego "O Koronę Wierzbową" na XIX Lednickiej Wiośnie Poetyckiej

Serdecznie gratulujemy!

20.05.2015 | 21:15

XII Powiatowy Konkurs Recytacji Poezji i Prozy Jana Pawła II.

Dnia 19 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu odbył się XII Powiatowy Konkurs Recytacji Poezji i Prozy Jana Pawła II oraz utworów Jemu poświęconych, w którym II miejsce zdobyła uczennica klasy trzeciej gimnazjum Adrinna Stanisławiak

Serdecznie gratulujemy!

08.05.2015 | 16:13

Wynik bardzo dobry i wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur".

Miło nam poinformować, że w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur" bardzo dobry wynik osiągnęła Natalia Adamska z klasy 1gC, natomiast wyróżnienie uzyskali Joanna Jaskuła z klasy 1gB oraz Paweł Filipiak z klasy 2gB.

Serdecznie gratulujemy!!

08.05.2015 | 15:45

Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.

Natalia Adamska z klasy IgC zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!

04.05.2015 | 7:36

XII Konkurs Literacki "O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę".

XII Konkurs Literacki "O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę"

Gimnazjum

Brązowa Wrona - Mateusz Kaczmarek , opiekun: Ewa Stanke


Wyróżnienia:
Konrad Niedzielski , opiekun: Ewa Stanke

Julia Linka, opiekun: Ewa Stanke

Paweł Hatka , opiekun: Beata Jankowiak


Liceum

Srebrna Wrona - Joanna Bombelek, opiekun: Elżbieta Mizgalska



Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

01.05.2015 | 9:59

Relacja z wizyty na rozprawie w sądzie.

Pierwszy raz spotkanie w sądzie

10 kwietnia tego roku licealiści Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach uczestniczyli w charakterze widzów w dwóch rozprawach sądowych Sądu Rejonowego w Szamotułach. Była to nietuzinkowa lekcja wiedzy o społeczeństwie.
Pierwsza z oglądanych rozpraw orzekała w sprawie mężczyzny, który aby dostać kredyt, złożył nieprawdziwe informacje dotycząca miejsca pracy. Sędzia Marek Wargacki pokrótce wprowadził uczniów w szczegóły sprawy i wyjaśnił na czym polegać będzie obserwowana przez nich rozprawa sądowa. Wytłumaczył, dlaczego nie musi w niej brać udziału oskarżony.
Druga rozprawa, której mogli przyjrzeć się licealiści, była rozprawą karną. Trwała znacznie dłużej niż poprzednia i dotyczyła sporu o maszyny. Oskarżonym był mężczyzna. Stawiano mu zarzut przywłaszczenia mienia. Według zeznań mężczyzna zajmował się przetransportowaniem maszyn z jednej firmy do drugiej, ale ze stroną oskarżającą zawierał jedynie umowy ustne. Gdy nadszedł termin zapłaty, nie przyznał się do posiadania maszyn. W rozprawie brało udział troje świadków. Okazało się, że zeznanie ostatniego z nich wymaga uzupełnień i ponownego przesłuchania.
Dzięki wizycie w Sądzie i życzliwości sędziego, który cierpliwie odpowiedział na wszystkie zadane przez nas pytanie, dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych i praktycznych rzeczy. Niewątpliwie gościna w Sądzie była bardzo ciekawym i uczącym doświadczeniem - zdradziła tegoroczna maturzystka i dodała - oprócz informacji o sądownictwie zdobyliśmy wiedzę na temat konsekwencji niektórych ze społecznie negowanych zachowań. Nieprzyjemnie byłoby znaleźć się na miejscu oskarżonego.

01.05.2015 | 9:55

Konkurs posła Jakuba Rutnickiego.

Nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie Wielkopolska 10 lat zmian w regionie zorganizowanym przez biuro posła Jakuba Rutnickiego. Film pokazujący inwestycje drogowe i sportowe w Szamotułach i okolicy przygotowali Jakub Zagulski i Marek Linka. Sportowy kompleks w Baborówku pokazał Bartosz Warczyński, któremu w przygotowaniach pomagał Karol Mateja. Konkurs wygrała Ewelina Lipowiec z Zespołu Szkół nr 3. Gratulujemy ciekawych pomysłów i udanego zaprezentowania swoich prac.

01.05.2015 | 9:43

Wystawa: "Jestem stąd. Polska wielu narodów".

Gościliśmy w naszej szkole wystawę prezentującą mniejszości narodowe i etniczne we współczesnej Polsce. Organizatorami są : Stowarzyszenie Polsko- Niemieckie w Krakowie i Dom Anny Frank w Amsterdamie. Ekspozycja ma dużą wartość edukacyjną i składa się z kilkudziesięciu paneli. Poszczególne elementy zawierają zdjęcia portretowe 15 przedstawicieli mniejszości etnicznych i narodowych (tj.: białoruskiej, czeskiej, karaimskiej, kaszubskiej, litewskiej, łemkowskiej, niemieckiej, ormiańskiej, romskiej, rosyjskiej, słowackiej, śląskiej, tatarskiej, ukraińskiej, żydowskiej) oraz kilka fotografii nawiązujących do życia danej grupy. Uzupełnieniem materiału ilustracyjnego są cytaty pochodzące z wywiadów z portretowanymi na wystawie osobami, które odnoszą się do kwestii ich złożonej tożsamości narodowej i etnicznej, relacji pomiędzy nimi a większością społeczeństwa, jak również problemów dnia dzisiejszego mniejszości etnicznych i narodowcy żyjących w Polsce. Inne elementy wystawy pokazują za pomocą wybranych fotografii i tekstów historię i kulturę mniejszości etnicznych i narodowych. Wystawa od kilku lat przemieszcza Polskę i jest prezentowana w szkołach i instytucjach kultury. W naszej szkole ekspozycja gościła ponad miesiąc i była okazją do uzupełnienia wiedzy o mniejszościach. Uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych i licealnych omawiali problemy związane z tożsamością osób przynależących do mniejszości narodowych i etnicznych. Dla młodych osób informacje pochodzące z wystawy były odkryciem. Spotykamy się z osobami, które przybyły do nas kilka, kilkanaście lat temu ale zgodnie z normami prawnymi nie zaliczmy ich do mniejszości. Konieczność rozróżniania mniejszości etnicznych i narodowych od imigrantów, problem z mniejszością śląską, grupy obywateli polskich wyznających islam powodowały konieczność zweryfikowania naszego dotychczasowego wyobrażenia o homogeniczności społeczeństwa polskiego.

Strona wystawy: http://www.jestemstad.pl/#!/page_home

01.05.2015 | 9:39

Marsz Żywych 2015.

W czwartek 16 kwietnia 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach wyjechali do Oświęcimia, by wraz z ok. 10 tysiącami osób z całego świata przejść trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II Birkenau.

Już po raz 24. odbył się przemarsz w hołdzie ofiarom Holokaustu, w którym zginęło ok. 6 mln ludzi. Marsz Żywych, bo tak nazywa się ta inicjatywa, był dla młodzieży z naszej szkoły okazją do spotkania Żydów z różnych zakątków świata oraz solidarnego z nimi manifestu przywiązania do takich wartości jak tolerancja czy godność i równość wszystkich ludzi.
Większość maszerujących znała język angielski, dlatego wśród ludzi wielu narodów zapanowała atmosfera serdecznych rozmów. Padały słowa wdzięczności dla popierających idee Marszu, raz po raz ktoś decydował się podzielić się historią związaną z przeszłością własną lub swojej rodziny. W obozie Birkenau z głośników dobiegał głos lektora, wymieniającego niekończącą się listę nazwisk ofiar Holokaustu. Na torach kolejowych, którymi doprowadzono masowe transporty z ludźmi skazanymi na zagładę, uczestnicy Marszu pozostawili setki drewnianych tabliczek symbolizujących żydowskie nagrobki (macewy). Tym symbolicznym gestem, 24. Marsz Żywych dobiegł końca.
Nie oznaczało to jednak końca wrażeń dla uczniów naszej szkoły. Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa. Jako jej uczestnicy poznaliśmy żydowską kulturę i zwyczaje. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie w Kazimierzu, miejscu, w którym dawniej współistniała i przenikała się kultura żydowska i chrześcijańska. Odwiedzane przez nas krakowskie synagogi zdawały się tętnić życiem. W jednej z nich (Starej Synagodze aktualnie zabytku muzealnym) zastaliśmy młodzież żydowską pochłoniętą radosnym tańcem. Dowiedzieliśmy się, że dla wyznawców judaizmu modlitwa w ruchu jest sposobem na połączenie się z Bogiem dlatego taniec wpisany jest bardzo mocno w kulturę Izraela. W Synagodze Tempel czekała na nas kolejna niespodzianka odbywał się tam koncert, który tchnął w widownię dużą dawkę życia.
- film ze Starej Synagogi:
- film z Synagogi Tempe
Przewodnik opowiadał nam nie tylko o żydowskich zwyczajach religijnych, ale także o ich osiągnięciach oraz wpływie na polską kulturę w różnych dziedzinach, nawet tak nieszablonowych jak sport pierwszą bramkę w historii polskiej piłki nożnej strzelił Józef Klotz, piłkarz żydowski, sporo zawodników tego pochodzenia także odnosiło sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych jako reprezentanci Polski.

Udział w wycieczce dostarczył nam wielu wrażeń, mamy nadzieję, że za rok będzie równie ciekawie. Szalom!*




* szalom (hebr. pokój) żydowskie pozdrowienie, używane m.in. na powitanie i pożegnanie

25.04.2015 | 15:12

III Artystyczne Spotkania Recytatorów.

III Artystyczne Spotkania Recytatorów 15.04.2015r.


Nasi laureaci:

I miejsce Adrianna Stanisławiak kl. IIIgD (opiekun: Anna Biedna)

II miejsce Konrad Niedzielski klasa IIgC i Marianna Wesołek kl. IIgC (opiekun: Ewa Stanke)

III miejsce Natalia Bartkowiak klasa IIgC (opiekun: Ewa Stanke)

III miejsce Katarzyna Zaraś (opiekun: Agnieszka Sługocka)

wyróżnienia:

Kajetan Szymański klasa IIIgA (opiekun: Agnieszka Sługocka)