Aktualności

10.02.2016 | 9:04

Przestrzeń wirtualna a prawo.

Zespół Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi stara się edukować swoich uczniów, nauczycieli i... rodziców. 4 lutego 2016 r. w szkole, oprócz działań o charakterze charytatywnym, rodzice gimnazjalistów i licealistów mieli okazję spotkać się z panią Jolantą Kucharzak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Mecenas Kucharzak w Izbie od wielu lat zajmuje się edukowaniem prawnym różnych środowisk. Przygotowuje konkursy dla młodzieży, szkoli nauczycieli i zabiega w ministerstwie o szersze uwzględnienie w podstawie programowej edukacji prawnej. Rodzicom naszych uczniów przedstawiła informacje o początkach komunikacji internetowej oraz postawiła pytanie o zakres samodzielnej aktywności młodych ludzi w sieci. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z regulacji prawnych obowiązujących podczas naszych działań w sieci, szczególnie, gdy taką aktywność podejmują osoby poniżej osiemnastego i trzynastego roku życia. Niektóre zgłoszenie na portalach, umieszczanie zdjęć osób w sieci regulowana jest przepisami i wymaga zgody rodziców w zależności od wieku internauty. Spotkanie dostarczyło podstawowych informacji o regulacjach prawnych i możliwościach uzyskania pomocy ze strony organizacji pozarządowych.

10.02.2016 | 9:01

Studniówka 2016.

Dnia 15 stycznia maturzyści bawili się na Studniówce. Po raz pierwszy w historii liceum odbyła się ona poza murami szkoły - w Restauracji "Millenium" w Obornikach. Przygotowania do Studniówkowego Balu trwały wiele dni. Wszystkim zależało, aby ta noc była wspaniała i jedyna w swoim rodzaju. I faktycznie była wyjątkowa i niepowtarzalna. Rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza, poprzedzonego krótkimi przemówieniami przedstawicieli rodziców, uczniów oraz pani dyrektor. Były podziękowania od wychowanków i czterolistne koniczynki na szczęście, przypinane maturzystom przez wychowawców. Wspaniała zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

10.02.2016 | 8:48

Profilaktyka uzależnień.

Dnia 2 lutego 2016 roku dzięki uprzejmości ADM Szamotuły odbyły się spotkania dla gimnazjalistów prowadzone przez Stowarzyszenie Pomocy ARKA NOEGO dotyczące profilaktyki uzależnień. Prowadzący Piotr Stępniak jak i towarzyszące mu osoby uświadamiały młodzieży zagrożenia, z jakimi może spotkać się każda młoda osoba. Poprzez swoją przeszłość starali się pokazać gimnazjalistom konsekwencje złego trybu życia, jak i wskazać dobrą drogę wyjścia.

12.01.2016 | 20:12

Spotkanie z wybitnym wychowankiem szkoły.

Tradycją Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi są spotkania z wybitnymi wychowankami. Przed Świętami Bożego Narodzenia z inicjatywy Stowarzyszenia odbyło się spotkanie licealistów z 1C i 2B z absolwentem liceum Aleksandrem Trąbczyńskim (matura 1975 rok) aktorem teatralnym i filmowym, wykonawcą piosenki literackiej; znanym uczniom najbardziej z Pensjonatu pod Różą. Debiut aktora w poznańskim Teatrze Nowym w 1980 roku, pierwsze role, ale też egzamin do szkoły aktorskiej czy konieczne predyspozycje do gry na scenie żywo interesowały licealną młodzież. Było to już drugie spotkanie licealistów z Aleksandrem Trąbczyńskim. Parę lat wcześniej aktor gościł uczniów dziś już też absolwentów szkoły, na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, w którym występował przez 26 lat.

28.12.2015 | 22:30

Warsztaty licealistów z wolontariuszami ze stowarzyszenia "Jeden Świat".

W naszej szkole odbyło się warsztaty z wolontariuszkami ze stowarzyszenia "Jeden świat".

W pierwszej części spotkania dziewczyny przeprowadziły symulację państwa, którego kultura była kompletnie odmienna od naszej. Mimo bariery językowej zrodziła się między nami żywa dyskusja. Jedną z wolontariuszek była studentka z Turcji, która wyjaśniała nam zasady islamu i szczegółowe regulacje dotyczące życia codziennego. Sądzę, że rozwiała część naszych wątpliwości dotyczących islamu. Opowiedziała nam także, o życiu codziennym muzułmańskich fundamentalistów i ludzi obojętnych religijnie. Spotkanie było dla nas bardzo owocne i myślę, że każdy wyszedł z niego usatysfakcjonowany. Czekamy na kolejne tego typu zajęcia!
Anna Maćkowiak

Zdjęcia można obejrzeć w naszej szkolnej galerii.

22.12.2015 | 8:31

Preludium Wigilijne 2015.

W środę, 16.12.2015r. młodzież Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi dla społeczności szamotulskiej przygotowała Preludium wigilijne pt. "Casting, czyli komu nie świeci Gwiazda Betlejemska".
W tym roku uroczystość przybrała postać musicalu pełnego gagów i zwrotów akcji, który przemienił się w rozśpiewane jasełka bijące bożonarodzeniowym ciepłem. W rolach głównych można było zobaczyć Przemysława Szałatę i Jana Chlebka, którzy stworzyli niezapomniane kreacje prezesa i woźnego. Przeprowadzili oni niezwykły casting, przesłuchując kilku kandydatów do jasełek i tak naprawdę sami zrozumieli, że zawsze będą tęsknić za kolędą i żłóbkiem, zapachem choinki i ciepłem wigilijnego stołu, a także za tym, aby nigdy nie zgasła prowadząca nas do Chrystusa Gwiazda Betlejemska. Całość zamknęli muzyczną klamrą soliści oraz Chór Cantabile, Alla Breve oraz Wokalny Zespół Liturgiczny Bazyliki Kolegiackiej w Szamotułach.
Opiekę artystyczną nad młodzieżą sprawowali p. Anna Biedna, p. Ewa Stanke i p. Andrzej Warguła.

Zdjęcia z jasełek można obejrzeć w szkolnej galerii.

21.12.2015 | 16:33

Wojewódzki Konkurs Biologiczny.

Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego dla uczniów gimnazjów zakwalifikowała się uczennica klasy 3gB Laura Mirek

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

19.12.2015 | 18:44

Konkurs plastyczny "I TY MOŻESZ ZAPOBIEGAĆ PRZEMOCY".

W środę 16 grudnia 2015r. w naszej szkole nastapiło podsumowanie akcji organizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach oraz szamotulski OPS pt: "I TY MOŻESZ ZAPOBIEGAĆ PRZEMOCY". Wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego pod tym samym hasłem.

I miejsce zajęła Julia Rzepecka z kl. 2gC
II miejsce (już drugi rok z rzędu) zajęła Joanna Jaskuła z kl.2gB
III miejsce zajęła Antonina Kołodziejska z kl. 2gE

Gratulujemy serdecznie!

17.12.2015 | 16:08

Relacja z wystawy "Spotkajmy się na Franciszkańskiej 3".

Fanciszkańska 3 - nowy adres szkoły


W środę, 2 grudnia, w naszej szkole odbył się wernisaż wystawy poświęconej pamięci Jana Pawła II. Na okoliczność zapraszano hasłem "Spotkajmy się przy oknie - Franciszkańska 3". Większość ludzi wie, że Franciszkańska 3 w Krakowie była miejscem spotkań papieża z wiernymi. Na początku niesamowicie spontaniczne przemówienie Ojca Świętego do proszącego o spotkanie tłumu, później przybrało wymiar rytualnego, niezwykle znaczącego spotkania.
Franciszkańską 3 okazała się jedna ze szkolnych sal. Przy niej w środę spotkali się uczniowie, Dyrekcja i zaproszeni goście. Wspólnie wspominaliśmy wypowiedziane słowa Karola Wojtyły, zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń świętego "Barkę" i podobnie jak czynił papież zastanawialiśmy się nad słowami poezji, tym razem uczniów naszej szkoły o samym świętym. W siódemce, oprócz symbolicznego okna, znajdowały się książki, zdjęcia, wspomnienia i osobiste przeżycia szamotulan dotyczące ich relacji z papieżem. Wielu mogła zaskoczyć profesjonalność wystawy, odwiedzający mogli bowiem obcować z relikwiami wszystkich stopni. W sali, w relikwiarzu znajdowała się krew Karola Wojtyły, w gablotach prezentowane były czerwone buty Ojca Świętego i biała piuska wykonana z delikatnego materiału, układającego się w charakterystyczne fałdy przypominające korę drewna. Oprócz tego w sali można było podziwiać okolicznościowe monety i obrazy z wizerunkiem świętego. Przybyli mogli wpisywać się do księgi pamiątkowej lub składać prośby i podziękowania skierowane do Jana Pawła II. Na zewnątrz natomiast na gości czekała kawiarenka, w której można było skosztować słynnych kremówek.
Z powstałej wystawy możemy być dumni dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ludzi, którzy zechcieli podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami. Szczególnie należy docenić pracę nauczycieli szkoły, pani Ewy Stanke i pana Dariusza Mieńko, którzy koordynowali całą akcją oraz księży katechetów: Marka Ratajczaka i Michała Nowaka. Nieoceniona, jak zwykle przy tego typu działaniach, okazała się pomoc naszej bibliotekarki, pani Doroty Dekiert. Cieszymy się, że udało się nam zorganizować niemałe przedsięwzięcie. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy posłużyli swoją pomocą.

Izabela Matuszewska-Mirek

Zdjęcia z wystawy można obejrzeć w naszej szkolnej galerii.

14.12.2015 | 21:31

Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

W piątek 11 grudnia odbył się rejonowy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Do etapu okręgowego zakwalifikowała się uczennica kalsy 2b Izabela Napierała

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!